Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 25-07-16 22:34 #1
    Προεπιλογή Προπονηση με βαρη με αδειο στομαχι
    Γεια σας. Θα ηθελα να μου πειτε αν επιτρεπεται να κανω το πρωι προπονηση με βαρη με αδειο στομαχι
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-07-16 23:26 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.604
    Προεπιλογή
    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο οτι θα προπονηθείς με αδειο στομάχι, γιατί την προηγούμενη βραδυά μπορεί σε ενα γεύμα να έφαγες 1500 θερμίδες και να έπεσες για υπνο αλλα ότι θες πρωι να γυμναστείς με βάρη.
    Το κυριότερο πρόβλημα είναι θεωρώ στο νευρικο σύστημα αλλά και την ετοιμότητα των μυών να προπονηθούν με αντιστάσεις όταν είσαι ξύπνιος μολις μια ώρα π.χ.
    Φυσικά στην πορεία όλα συνηθίζονται, απλα δεν θα έχεις την βέλτιστη απόδοση και επιδόσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-07-16 01:01 #3
    Προεπιλογή
    Όπως τα λέει ο polyneikos. Εγώ προσωπικά τα τελευταία χρόνια κάνω προπόνηση το πρωί αμέσως μόλις ξυπνάω γιατί δε βολεύει άλλες ώρες με τη δουλειά. Είτε βάρη είτε αερόβια. Το προηγούμενο βράδυ τρώω ανάλογα με το τι προπόνηση έχω το πρωί. Το πρωί μπορεί να φάω 10 κασιους ή μια μπανάνα ή να πάρω αμινοξέα και μετά από κανένα 40λεπτο ξεκινάω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-07-16 01:06 #4
    Προεπιλογή
    Το "επιτρέπεται" δεν υφίσταται.

    Αυτό που εννοεις "άδειο στομάχι" δεν είναι πρόβλημα.
    Βασικά πάντα πρέπει να έχεις άδειο στομάχι, αλλιώς έχεις θέματα.

    Αυτό που εννοεις είναι αν μπορείς να κάνεις προπόνηση πρωί μετά τον ύπνο νηστικός.
    Αν εννοεις αυτό.

    Ή απάντηση έχει 2 σκέλη
    Α.Δεν υπάρχει πρόβλημα στο νηστικός. Μπορείς να πιεις bcaa ή ένα σκουπ whey ή να πάρεις κάτι κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Και τίποτα να μην πάρεις πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι και διαδεδομένο μάλιστα ως fasted state training.
    Β. Εκεί που υπάρχει το πρόβλημα είναι στους δίσκους . Είναι υπερενυδατωμενοι και μπορείς να τραυματιστείς. Οπότε πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στις ασκήσεις που θα κάνεις, squat, dl κτλ καλό θα ήταν να αποφευχθούν
    Απάντηση με παράθεση