Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 23-08-16 03:48 #1

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή Η διατροφή μου.
    Καλησπέρα παιδιά! Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτικός. Είμαι 29, γυμνάζομαι και αθλούμαι χρόνια τώρα, αλλά η διατροφή μου είναι 50/50. Είμαι των άκρων, ή θα σαβουριάζω ή θα τρώω ΠΟΛΛΥ καθαρά. Από τον Ιανουάριο το βελτίωσα αυτό και προσπαθώ να είμαι συνεπής. 2-3 cheat meals την εβδομάδα. Στα περισότερα κιλλά μου ήμουν πριν 3-4 χρόνια τα οποία ήταν 85.5. Απο τότε τα έριξα και ήμουν ψιλοσταθερά στα 78. (είμαι 1.77) Στα λιγότερα μου (εκτόσ από τώρα) ήμουν αρχέσ του '15, 73.9. Εκεί ΚΟΛΛΗΣΕ Η ΖΥΓΑΡΙΑ.. Πλέων για πρώτη φορά έχω πέσει στα 70.5, αλλά θεωρώ πως είναι λίγα και το λ΄΄ιπος δεν έπεσε όσο φανταζόμουν οτι θα πέσει σε τόσο λίγα κιλά (ενώ τα παντελόνια μου πευτουν όλα, τα love handles επιμένουν ) , και συνεχίζω υποθερμιδικά αλλά πολλύ προβληματισμένος. Λογικά κάτι κάνω λάθος οπότε είπα να πάω την υποθερμιδική και πάλι διατροφή μου σε άλλα επίπεδα και τα επόμενα κιλά που θα χάσω να είναι λίπους hopefully.. Υπολόγισα με την Harris-Benedict συντήρηση κτλ, έβαλα ένα cut 1.5 κιλό το μήνα και έχω τα εξής:

    1.77cm 70.5kg 29 χρονών άρα για να μην τα πολυλογώ, στόχος 1994kcal και έχω κάνει την κατανομή σε Υ=240γ Π=155γ Λ=46γ

    Α! Να πώ επίσης οτι ασχολούμε ερασιτεχνικά με την πυγμαχία αλλά κάνω και βάρη το τελευταίο 8μηνο για να βελτώσω την εμφάνιση μου. Μέσο όρο 4 προπονήσεις την εβδομάδα.

    Αρχικά πώς σας φαίνοντε τα Macros? Δεύτερον ποια είναι η άποψη σας, να συνεχίσω υποθερμιδικά ή το παραέκανα? Φοβάμαι απλά ότι ήδη έχω παραπάνω λίπος απ' όσο θέλω για να κάνω bulk. Τρίτων άποψη για IIFYM? Όχι φούλ σαβούρα ενοείτε αλλά άν το 80% της μέρας είναι καθαρο και για να συμπληρώσω μερικές θερμίδες φάω και λευκό ψωμί, καμιά αλάδωτη πίτα με κοτοσουβλάκι κτλ να τα θεωρώ cheat ή όχι? Για πρώτη φορά στη ζωή μου σήμερα ζύγισα ΤΑ ΠΑΝΤΑ από τα φαγητά μου.. Πολύ χρονοβόρο και πολλά μαθηματικά αλλά θα το παλέψω όσο μπορώ..
    Επίσης για πρώτη φορά θα πάρω συμπλήρωμα πρωτείνης απο αρχές σεπτέμβρη, αν και ήμουν πολύ κατά, αλλά αυτα τα γραμμάρια δεν μαζεύοντε με τίποτα σε καθημερινή βάση, ειδικά καθαρά, θέλει πολύ χρόνο, οργάνωση και λευτά.. Οπότε ON Standard Whey 100% 2 scoop τη μέρα, κάπως έτσι τη βλέπω τη δουλιά.. Και τις αναβράζουσες πολυβιταμίνες που ήδη πέρνω, Lanes Centrum κτλ ανάλογα με το τι θα βρώ..

    Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους αφιερώσουν το χρόνο να μου απαντήσουν, και συγγνώμη για το μέγεθος του post
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-08-16 19:19 #2
    Προεπιλογή
    Εγώ θα ακολουθούσα ισοθερμικη διατροφή, θα αυξανα το αεροβιο, θα χαμηλωνα τον υδατάνθρακα
    Εγώ τουλάχιστον έτσι δουλεύω. Βέβαια είναι και ο μεταβολισμός. Δοκιμασε και πες μου. Ας απαντήσουν και πιο έμπειροι
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-08-16 04:58 #3

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Πάντος μετά από 3 μέρες κατάλαβα ότι στις 1500-1600 τερματίζω.. Δηλαδή αισθάνομαι ΦΟΥΛ και είμαι ήδη 300 Kcal κάτω από την ήδη -375 Kcal υποθερμιδική μου διατροφή.. Λέτε επιβράδυνα τόσο τον μεταβολισμό μου? Γιατί αν αισθάνομαι πρησμένος με 1500, πόσες έτρωγα τόσο καιρό που δεν μετρούσα?? Και τι μπορώ να κάνω τώρα? Να πιέσω τον εαυτό μου να φάει για να χάσω? Μου φένετε τρελό! Βελτιώνετε ο μεταβολισμός έτσι ή θα βάλω τα κιλά που έχασα? Και τι πιστεύετε για το IIFYM? Όχι φουλ σαβούρα ενοείτε αλλά για να συμπηρώσω τόσες θερμίδες θα πρέπει να φάω και ψωμί, καμιά αλάδωτη πίτα με κοτόπυλο, καμιά μαρμελάδα, καμιά σοκολάτα κάτι! Γιατί δεν είμαι τόσο συνηθισμένος σε τόσους υδατάνθρακες..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Frosty : 24-08-16 στις 05:01
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-09-16 02:33 #4

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Ρε παιδιά, κανένας??? Please! Είμαι σχεδόν 20 μέρες στο πρόγραμμα και τα Macros που ανέφερα (με την διαφορά ότι έριξα Υδατάνθρακα στα 181 και ανέβασα λιπαρά στα 71) , και συνήθως αισθάνομαι "πρησμένος" απ το φαί μέσα στη μέρα.. Υπάρχει περίπτωση να χαμήλωσα τόσο τον μεταβολισμό μου από τις λίγες θερμίθες όλον αυτόν τον καιρό? Πόσο θα με πάρει να τον επαναφέρω? Η ζυγαριά ανέβηκε κανα δυο κιλά αντί να πέσει κ άλλο, ενώ κώβω στην ουσία 375 θερμίδες τη μέρα και δεν "έκλεψα ούτε μία φορά.. Βγάζει νόημα αυτό?
    Από προπονήσεις κάνω 2 φορές την βδομάδα 5x5 Stronglifts (μόνο compound ασκήσεις) και άλλες 2 πυγμαχία πολύ έντονη προπόνηση σε αγωνιστικό επίπεδο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-09-16 13:05 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Με 2 φορές την εβδομάδα δεν κάνεις Stronglifts 5x5....Κάνεις ΤΥΠΟΥ stronglifts 5x5 δλδ ακολουθείς γραμμική περιοδικότητα για κάποιες βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις φαντάζομαι...

    Επίσης 2φορές την εβδομάδα πυγμαχία σε αγωνιστικό επίπεδο μου ακούγεται κάπως....Μήπως υπερεκτιμάς την αθλητική σου δραστηριότητα και κατά συνέπεια και τις θερμίδες που καις?


    Εγώ ένα διάστημα τα έκανα και τα δύο αυτά σε καθημερινή βάση...Βέβαια ήμουν άνεργος οπότε είχα χρόνο. Για μένα είναι λάθος να ρίξεις και άλλο θερμίδες....Αύξησε την σωματική σου δραστηριότητα καλύτερα και μην μειώσεις θερμίδες....Απ'όσο καταλαβαίνω όμως δεν σε ενδιαφέρει η αθλητική απόδοση αλλά το αισθητικό κομμάτι.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-09-16 23:25 #6

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Ναι καλά το κατάλαβες δεν κάνω ακριβώς το 5x5, απλά έχω επικεντρωθεί στις compound και έχω ρίξει τις προπονήσεις σε 2 και 2 γιατί ΕΙΝΑΙ πολύ μεγάλης έντασης. Το 2 φορές πυγμαχία μην σου κάνει εντυπωση γιατί ασχολούμε 4 χρόνια οπώτε μπορεί να μην ακολουθώ το αγωνιστικό σε αριθμό προπονήσεων την εβδομάδα, αλλά τις 2 που κάνω τις κάνω με το αγωνιστικό τμήμα. Απο κεί και πέρα ναί έχω δώσει λίγο παραπάνω έμφαση στην εμφάνιση μου γι αυτό κάθησα και ασχολήθικα με Macros κτλ πρώτη φορά. Κατ αρχήν αν πούμε οτι αφήνω τις θερμίδες εκεί που είναι, η κατανομή τους πως σου φαινετε? Και δεύτερον τι πιστέυεις για αυτό που λέω για τον μεταβολισμό? Γιατί αυτό με αγχώνει πιο πολύ, τα άλλα τα βρίσκω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-09-16 23:42 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Φίλε μου δεν ξέρω τι να σου πώ...Φυσιολογικά αν έτρωγες τόσο λίγο, γτ κακά τα ψέματα είναι λίγες οι θερμίδες που αναφέρεις, τραγικά λίγες...θα έπρεπε να χάνεις.

    Πάντα με βάση τα στατς που αναφέρεις και με αυτή την αθλητική δραστηριότητα....

    Οπότε συμβαίνει ένα απ'τα τρία:

    1) Δεν μετρά σωστά τις θερμίδες και τρως παραπάνω απ'όσο λες. Μέτρα και καφέδες, μπύρες κλπ κλπ
    2) Δεν έχεις αρκετή αθλητική δραστηριότητα
    3) Πρόβλημα υγείας? Δεν ξέρω γιατρός δεν είμαι μην σε πάρω στο λαιμό μου...αλλά 29 ετών, με 4 μέρες έντονη προπόνηση και 1500-1600 θερμίδες ΚΑΙ να μην χάνεις δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω....

    4) Δεν έχω καταλάβει κάτι καλά απ'αυτά που διαβάζω (παίζει και αυτό)
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-09-16 02:40 #8

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Όλα τα κατάλαβες εκτός από κάτι βασικό, είχα γράψει οτί τερματίζω στις 1500-1600 αλλά πιεζόμουν και τις έτρωγα για να φτάσω τα Macros μου. Και αυτό μ' έκανε να καταλάβω ότι έτρωγα πολύ λίγες θερμίδες όσο δεν μετρούσα.. Τρώω 1990 τη μέρα για την ακρίβεια, για τα άλλα που λές, το αλκοόλ το έχω κομμένο εδω και χρόνια (και ΑΝ πιώ μια φορα το 3μηνο θα το υπολογίσω ενοείτε και θα κόψω απο τους υδατάνθρακες) και ο καφές σκέτος! Τα φαγητά πέρα από τις κλασικές αποκλείσεις που μπορεί να έχουν οι πηγές μου, που λογικά θα είναι ελάχιστες ΑΝ υπάρχουν, τα ζυγίζω, δεν τα ¨κόβω" με το μάτι, οπώτε κ αυτο το αποκλείουμε. Ελπίζω να είναι απλά θέμα ταλαιπωρημένου μεταβολισμού που θα στρώσει όσο συνεχίζω να τρώω 2000 kcal και να προπονούμε.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου πάντος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-09-16 11:52 #9
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Ισως να μην εχανες κιλά επειδη ειχες εξευτελιστικά χαμηλές θερμιδες... το οτι κυμαινεσαι στο 1500 ειναι λιγο, ακομα και για εναν με καθιστικη ζωή, χωρις δουλεια κλπ ειναι λίγες.. ποσο μαλλον για καποιον με εντονη δραστηριοτητα ..
    Ισως οπως λεει και ο θέληση παραπανω να υπερεκτιμουσες τις θερμιδες... και εφοσον τις μετρας τοτε ποσταρετα με ακριβης ποσοτητες να την δουμε
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-09-16 23:19 #10

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Εδώ και 20 μέρες είμαι στις -375 Θερμίδες τη μέρα από την συντήρηση μου, (2366 kcal) δηλαδή στις 1991 kcal με split Υ=181 Π=155 Λ=71. Σήμερα είμαι στα ίδια κιλά με όταν ξεκίνησα (70.5) Τα ένα δύο κιλά που είδα πριν λίγες μέρες μάλον ήταν κατακράτηση ή κάποιο μέγαλο γεύμα που έφαγα την προηγούμενη νύχτα λογικά.. Αλλά ακόμα κ έτσι να ναι, με αυτές τις θερμίδες κάνω συντήρηση για κάποιο λόγο. Feth, αυτό που λέω για τον μεταβολισμό υφήστατε? Και πώς σου φένετε η κατανομή των Macros μου? Έχει τόση σημασία το που θα δώσεις βάρος τελικά, Υδατάνθρακα ή Λιπαρά? Γιατί η πρωτεινη μου νομίζω πως είναι καλά..
    Απάντηση με παράθεση