Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 01-09-16 23:09 #1
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή Κακος συνδυασμος κρεας με αμυλο;
    Καλησπερα, προσφατα ξεκινησα να διαβαζω ενα βιβλιο "ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ-ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ" του Κωστα Μπαζαιου.Λεει σε μια παραγραγο το εξης: "Για να χωνεψουμε τις τροφες το σωμα μας παραγει ουσιες που τις διασπουν. Αλλα δεν μπορει να παραγει αντιθετες ουσιες την ιδια ωρα. Ετσι για να χωνευτουν στο στομαχι μας οι πρωτεινικες τροφες πρεπει τα γαστρικα υγρα να ειναι οξινα. Για το λογο αυτο το στομαχι εκκρινει το υδροχλωρικο οξυ, που ενεργοποιει την πεψινη και διασπα τις πρωτεινες σε απλουστερες μορφες. Το αμυλο ομως χρειαζεται αλλες συνθηκες για να χωνευτει. Και αμα φυσικα το στομαχι ζοριστει, καπου θα "ξεσπασει" και αυτο."
    Τωρα θελω να ρωτησω ισχυει κατι τετοιο; Γενικα προτεινει κρεας με λαχανικα απο οτι ειδα.

    *ΥΓ: Το βιβλιο αυτο εχει επανεκδοθει τελευταια φορα το 1991. Τουλαχιστον εγω αυτο εχω. Το αναφερω αυτο μην εχει γινει καποια αλλη ερευνα πανω σε αυτο το θεμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-09-16 11:41 #2
    Post ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΩΝ
    Clopy Paste δεν ξερω απο που, το εχω στο αρχειο μου

    Για να μπορούμε να πούμε ότι τρεφόμαστε σωστά, έτσι ώστε το πεπτικό αλλά και το ανοσοποιητικό μας σύστημα να λειτουργεί καλά , θα πρέπει η διατροφή μας να είναι επαρκώς αλκαλική.

    Ο ι υδατάνθρακες, οι πρωτεΐνες , αλλά και όλα τα θρεπτικά συστατικά των τροφών μας χρειάζονται τις κατάλληλες συνθήκες και τους κατάλληλους χημικούς συνδυασμούς έτσι ώστε να έχουμε την καλύτερη απόδοση και απορρόφηση.

    Μερικοί από τους βασικούς κανόνες είναι:

    1. Δεν παίρνουμε 2 πρωτεΐνες μαζί
    2. Αποφεύγουμε τις αμυλώδεις τροφές με τις πρωτεΐνες αλλά και τα όξινα και τα γλυκά,
    3. Δεν μπερδεύουμε όξινες με αλκαλικές τροφές.



    Το σημαντικότερο πράγμα που κερδίζουμε από τους σωστούς συνδυασμούς των τροφίμων είναι ότι δεν παράγονται τοξίνες οι οποίες δημιουργούν προβλήματα απορρόφησης των τροφών αλλά και προβλήματα υγείας που ξεκινάνε από ένα απλό φούσκωμα μέχρι την επιδείνωση σοβαρότερων ασθενειών.

    Όνομα: Screenshot_1.jpg Εμφανίσεις: 10476 Μέγεθος: 131,2 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-09-16 21:41 #3
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skinwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Clopy Paste δεν ξερω απο που, το εχω στο αρχειο μου

    Για να μπορούμε να πούμε ότι τρεφόμαστε σωστά, έτσι ώστε το πεπτικό αλλά και το ανοσοποιητικό μας σύστημα να λειτουργεί καλά , θα πρέπει η διατροφή μας να είναι επαρκώς αλκαλική.

    Ο ι υδατάνθρακες, οι πρωτεΐνες , αλλά και όλα τα θρεπτικά συστατικά των τροφών μας χρειάζονται τις κατάλληλες συνθήκες και τους κατάλληλους χημικούς συνδυασμούς έτσι ώστε να έχουμε την καλύτερη απόδοση και απορρόφηση.

    Μερικοί από τους βασικούς κανόνες είναι:

    1. Δεν παίρνουμε 2 πρωτεΐνες μαζί
    2. Αποφεύγουμε τις αμυλώδεις τροφές με τις πρωτεΐνες αλλά και τα όξινα και τα γλυκά,
    3. Δεν μπερδεύουμε όξινες με αλκαλικές τροφές.



    Το σημαντικότερο πράγμα που κερδίζουμε από τους σωστούς συνδυασμούς των τροφίμων είναι ότι δεν παράγονται τοξίνες οι οποίες δημιουργούν προβλήματα απορρόφησης των τροφών αλλά και προβλήματα υγείας που ξεκινάνε από ένα απλό φούσκωμα μέχρι την επιδείνωση σοβαρότερων ασθενειών.

    Όνομα: Screenshot_1.jpg Εμφανίσεις: 10476 Μέγεθος: 131,2 KB
    Φοβερος! Να σαι καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-09-16 12:45 #4
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    η πρωτεινη χρειαζεται οξινο ph στο στομαχι για να χωνευτει ενω οι υδατανθρακες αλκαλικο ph.η χωνεψη των υδατανθρακων γινεται σε 2 φασεις.γινεται η προχωνεψη με τη βοηθεια του σαλιου και η τελικη χωνεψη στο στομαχι.οπως καταλαβαινεις οι υδατανθρακες χρειαζονται πολυ λιγοτερο χρονο να χωνευτουν σε σχεση με το κρεας που κανει πανω απο 4 ή ακομα και 8 ωρες οπως το μοσχαρι.ο συνδυασμος αυτος εχει βγαλει κακο ονομα γιατι το στομαχι στην προσπαθεια του να κανει την πεψη πρωτ/υδατ,ειναι υποχρεωμενο να υπερλειτουργει προκειμενου να εναλλασσει το ph απο οξινο σε αλκαλικο και το αντιθετο,αναλογα με την τροφη που βρισκεται στο στομαχι.το αποτελεσμα ειναι να δημιουργουνται πολυ συχνα φουσκωματα και αντε μετα να κανεις σκουωτ.η πιο καλη λυση για αυτο το προβλημα ειναι να τρως πρωτα τους υδατανθρακες(με καλο μασημα τους για να γινει η προψωνεψη) και μετα τους υδατανθρακες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-09-16 16:11 #5
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    λαθος εκανα.πρωτα υδατανθρακες και μετα πρωτεινη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-09-16 17:03 #6
    Προεπιλογή
    Βασικα με τον παραπανω πινακα,ολοι οι στανταρ συνδυασμοι π κανουμε και προτεινονται στις περισσοτερες διατροφες γραμμωσης η ογκου ειναι λαθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-09-16 18:17 #7
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MUSKLGEORGE Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πρωτεινη χρειαζεται οξινο ph στο στομαχι για να χωνευτει ενω οι υδατανθρακες αλκαλικο ph.η χωνεψη των υδατανθρακων γινεται σε 2 φασεις.γινεται η προχωνεψη με τη βοηθεια του σαλιου και η τελικη χωνεψη στο στομαχι.οπως καταλαβαινεις οι υδατανθρακες χρειαζονται πολυ λιγοτερο χρονο να χωνευτουν σε σχεση με το κρεας που κανει πανω απο 4 ή ακομα και 8 ωρες οπως το μοσχαρι.ο συνδυασμος αυτος εχει βγαλει κακο ονομα γιατι το στομαχι στην προσπαθεια του να κανει την πεψη πρωτ/υδατ,ειναι υποχρεωμενο να υπερλειτουργει προκειμενου να εναλλασσει το ph απο οξινο σε αλκαλικο και το αντιθετο,αναλογα με την τροφη που βρισκεται στο στομαχι.το αποτελεσμα ειναι να δημιουργουνται πολυ συχνα φουσκωματα και αντε μετα να κανεις σκουωτ.η πιο καλη λυση για αυτο το προβλημα ειναι να τρως πρωτα τους υδατανθρακες(με καλο μασημα τους για να γινει η προψωνεψη) και μετα τους υδατανθρακες.
    Oταν λες οτι να προτιμω πχ να τρωω πρωτα τους υδατανθρακες και μετα τις τροφες με πρωτεινες. Εννοεις στο ιδιο γευμα ή να εχουν μια αποσταση ωρων μεσα στην ημερα τα γευματα μεταξυ υδατανθρακα και πρωτεινης;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-09-16 22:02 #8
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    οχι.τρως το φαγητο σου κανονικα αλλα δινεις προτεραιοτητα στους υδατανθρακες.ετσι το στομαχι χωνευει πρωτα τους υδατανθρακες και μετα την πρωτεινη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-09-16 22:13 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    υπαρχει κατι σε σοβαρο επιστημονικο που να συνοδευει ολα αυτα που γραφονται στο βιβλιο αυτο για το συγκεκριμενο θεμα?
    βιβλιογραφεια που να στηριζεται καπου δλδ, πηγες κλπ κλπ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-09-16 23:29 #10
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει κατι σε σοβαρο επιστημονικο που να συνοδευει ολα αυτα που γραφονται στο βιβλιο αυτο για το συγκεκριμενο θεμα?
    βιβλιογραφεια που να στηριζεται καπου δλδ, πηγες κλπ κλπ..
    Γεματο με πηγες ειναι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-09-16 23:30 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ε, αν μπορεις γραψε καμια..
    γιατι εγω οσο εχω προσπαθησει να βρω κατι πανω σε αυτο, δεν μπορω να βρω πουθενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-09-16 23:46 #12
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει κατι σε σοβαρο επιστημονικο που να συνοδευει ολα αυτα που γραφονται στο βιβλιο αυτο για το συγκεκριμενο θεμα?
    βιβλιογραφεια που να στηριζεται καπου δλδ, πηγες κλπ κλπ..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε, αν μπορεις γραψε καμια..
    γιατι εγω οσο εχω προσπαθησει να βρω κατι πανω σε αυτο, δεν μπορω να βρω πουθενα
    Βασικα δεν το ειπα καλα.. Εχει στο τελος του βιβλιου διαφορους τιτλους απο ξενα και ελληνικα βιβλια, απο τα οποια εχει παρει λογικα καποια πραγματα αλλα δεν αναφερει απο ποια ακριβως τα εχει παρει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-09-16 00:04 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι, επειδη εχω δει λιγο, παρομοια βιβλια να σου πω μια αποψη για το τι μπορει να γινεται..

    γεγονος - το δεξι μου χερι μπορει να κινηθει, ανεξαρτητα απο το αριστερο
    αλλο γεγονος -το αριστερο μου χερι μπορει να κινηθει, ανεξαρτητα απο το δεξι

    συμπερασμα

    κ τα 2 χερια δεν μπορουν να κινηθουν ταυτοχρονα.

    μπα..δε νομιζω.

    κατι τετοιο γινεται κ σε αυτα τα βιβλια..σιγουρα θα εχει καποια αλλα βιβλια μεσα, σαν αναφορες, τα οποια με την σειρα τους θα εξηγουν ολα αυτα για το ph, που αρκετα μπορει να ισχυουν..αλλα αυτο δεν σημαινει οτι επειδη ισχυουν αυτα, αρα δεν πρεπει να συνδιαζουμε τις τροφες..

    το σωμα ειναι ενα εργοστασιο κανονικο, κ προφανως δεν περιοριζεται στο να κανει μονο μια λειτουργια τη φορα..
    συνηθως αποψεις σαν αυτες που αναφερει αυτος στο βιβλιο, υποστηριζονται απο διαφορα αυθαιρετα συμπερασματα, με τον τροπο που ανεφερα απο πανω, κ ειναι γεματα λογικα αλματα..αν ψαξεις να διαβασεις αναλογα αρθρα στο νετ (υπαρχουν αρκετα η αληθεια ειναι) δεν θα δεις ουτε σε ενα, μια (1) επιστημονικη αναφορα..πουθενα..
    μονο υποθεσεις, κ μετα συμπερασματα απο τις υποθεσεις κ γενιικα μια ομιχλη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-09-16 01:02 #14
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, επειδη εχω δει λιγο, παρομοια βιβλια να σου πω μια αποψη για το τι μπορει να γινεται..

    γεγονος - το δεξι μου χερι μπορει να κινηθει, ανεξαρτητα απο το αριστερο
    αλλο γεγονος -το αριστερο μου χερι μπορει να κινηθει, ανεξαρτητα απο το δεξι

    συμπερασμα

    κ τα 2 χερια δεν μπορουν να κινηθουν ταυτοχρονα.

    μπα..δε νομιζω.

    κατι τετοιο γινεται κ σε αυτα τα βιβλια..σιγουρα θα εχει καποια αλλα βιβλια μεσα, σαν αναφορες, τα οποια με την σειρα τους θα εξηγουν ολα αυτα για το ph, που αρκετα μπορει να ισχυουν..αλλα αυτο δεν σημαινει οτι επειδη ισχυουν αυτα, αρα δεν πρεπει να συνδιαζουμε τις τροφες..

    το σωμα ειναι ενα εργοστασιο κανονικο, κ προφανως δεν περιοριζεται στο να κανει μονο μια λειτουργια τη φορα..
    συνηθως αποψεις σαν αυτες που αναφερει αυτος στο βιβλιο, υποστηριζονται απο διαφορα αυθαιρετα συμπερασματα, με τον τροπο που ανεφερα απο πανω, κ ειναι γεματα λογικα αλματα..αν ψαξεις να διαβασεις αναλογα αρθρα στο νετ (υπαρχουν αρκετα η αληθεια ειναι) δεν θα δεις ουτε σε ενα, μια (1) επιστημονικη αναφορα..πουθενα..
    μονο υποθεσεις, κ μετα συμπερασματα απο τις υποθεσεις κ γενιικα μια ομιχλη..
    Καταλαβα.. σε ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-09-16 11:26 #15
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skinwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Clopy Paste δεν ξερω απο που, το εχω στο αρχειο μου

    Για να μπορούμε να πούμε ότι τρεφόμαστε σωστά, έτσι ώστε το πεπτικό αλλά και το ανοσοποιητικό μας σύστημα να λειτουργεί καλά , θα πρέπει η διατροφή μας να είναι επαρκώς αλκαλική.

    Ο ι υδατάνθρακες, οι πρωτεΐνες , αλλά και όλα τα θρεπτικά συστατικά των τροφών μας χρειάζονται τις κατάλληλες συνθήκες και τους κατάλληλους χημικούς συνδυασμούς έτσι ώστε να έχουμε την καλύτερη απόδοση και απορρόφηση.

    Μερικοί από τους βασικούς κανόνες είναι:

    1. Δεν παίρνουμε 2 πρωτεΐνες μαζί
    2. Αποφεύγουμε τις αμυλώδεις τροφές με τις πρωτεΐνες αλλά και τα όξινα και τα γλυκά,
    3. Δεν μπερδεύουμε όξινες με αλκαλικές τροφές.



    Το σημαντικότερο πράγμα που κερδίζουμε από τους σωστούς συνδυασμούς των τροφίμων είναι ότι δεν παράγονται τοξίνες οι οποίες δημιουργούν προβλήματα απορρόφησης των τροφών αλλά και προβλήματα υγείας που ξεκινάνε από ένα απλό φούσκωμα μέχρι την επιδείνωση σοβαρότερων ασθενειών.

    Όνομα: Screenshot_1.jpg Εμφανίσεις: 10476 Μέγεθος: 131,2 KB
    δεν βασιζονται πουθενα επιστημονικα αυτα οπως κ το αρχικο τοπικ
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία