Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21
  1. 12-09-16 01:41 #1

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή Macros στην Πίτσα
    Μιας και είναι το αγαπημένο μου "cheat meal" και φαντάζομε δεν είμαι ο μόνος, έχει κανένας ιδέα? Για να βγάλω Macros στα 100g ας πούμε πως τη ζύμη την μετράω σαν ψωμί ή πίτα, την πιπεριά και τα μανιτάρια δεν τα βαζω καν, το σαλάμι χοντρικά σαν μπεικον ή ζαμπόν, βάζω και λίγα γραμμάρια σάλτσα ντομάτας.. Με το κασέρι τι γίνετε??? Έλεγα θα το μετρήσω σαν Guda πχ 29% λιπαρά για να μαι μέσα, αλλά φίλος που έχει πιτσαρία μου είπε πως το κασέρι που βάζει έχει 48% λιπαρά! Και λέει πιστεψέ με όλοι αυτό χρησημοποιούν.. ΤΙ 48% ρε παιδιά! Υπάρχει τέτοιο κασέρι? (Translation: Τυρί! Ναι απο Θεσσαλονίκη είμαι!)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-09-16 20:56 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η πιτσα ειναι ενα φαγητο που δυσκολα μπορεις να υπολογισεις μακρος..οι περισοτεροι δινουν περιπου στις 180 θερμιδες ανα κομματι, αλλα ειναι πολυ σχετικο αυτο.
    αν την φτιαξεις μονος σου κ την φας ολη μονος σου, εκει μπορεις να ξερεις τι εβαλες κ ποσο θα παρεις..ακομα κ ετσι ομως αν φας μονο λιγα κομματια, δεν ξερεις πως ακριβως θα εχει κατανεμηθει το τυρι κατα το ψησιμο ανα κομματι, οποτε ο,τι υπολογισμους κ να κανεις μαλλον εξω θα πεσεις..
    το τυρι που θα βαλεις αναγραφει πανω στη συσκευασια τα μακρος του, οποτε θα παρεις απο εκει τα λιαρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-09-16 23:28 #3
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πιτσα ειναι ενα φαγητο που δυσκολα μπορεις να υπολογισεις μακρος..οι περισοτεροι δινουν περιπου στις 180 θερμιδες ανα κομματι, αλλα ειναι πολυ σχετικο αυτο.
    αν την φτιαξεις μονος σου κ την φας ολη μονος σου, εκει μπορεις να ξερεις τι εβαλες κ ποσο θα παρεις..ακομα κ ετσι ομως αν φας μονο λιγα κομματια, δεν ξερεις πως ακριβως θα εχει κατανεμηθει το τυρι κατα το ψησιμο ανα κομματι, οποτε ο,τι υπολογισμους κ να κανεις μαλλον εξω θα πεσεις..
    το τυρι που θα βαλεις αναγραφει πανω στη συσκευασια τα μακρος του, οποτε θα παρεις απο εκει τα λιαρα.
    Κασεριιιι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-09-16 23:31 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    πεστοκιετσιναουμ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-09-16 23:36 #5
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Οχι για να μη πιασουμε τα καλαμακια τωρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-09-16 00:30 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eggbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κασεριιιι
    Τυρί δηλαδή...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-09-16 09:41 #7
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυρί δηλαδή...
    Ειδος τυριου και λεγετε κασερι ναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-09-16 13:27 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Νομίζω ο μόνος τρόπος να μετρήσεις macros στην πίτσα φίλε είναι να την φτιάξεις εσύ....Και πάλι δεν μπορείς να μετρήσεις ανά κομμάτι, γτ ένα κομμάτι θα χει λίγο παραπάνω ΤΥΡΙ κλπ κλπ.

    Μπορείς άμα την φας όλη μέσα στην μέρα να πεις...σύνολο τόσες θερμίδες, πρωτεϊνη, υδατάνθρακα, λιπαρά...ή αν μετράς macros ανά βδομάδα να χώσεις και την πίτσα που έφτιαξες
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-09-16 15:37 #9
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ο μόνος τρόπος να μετρήσεις macros στην πίτσα φίλε είναι να την φτιάξεις εσύ....Και πάλι δεν μπορείς να μετρήσεις ανά κομμάτι, γτ ένα κομμάτι θα χει λίγο παραπάνω ΤΥΡΙ κλπ κλπ.

    Μπορείς άμα την φας όλη μέσα στην μέρα να πεις...σύνολο τόσες θερμίδες, πρωτεϊνη, υδατάνθρακα, λιπαρά...ή αν μετράς macros ανά βδομάδα να χώσεις και την πίτσα που έφτιαξες
    Ψαχνεσαι κι εσυ? χαααχαχαχ
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-09-16 20:20 #10

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    EggB(r)o κλαίω φίλε! Να σαι καλά για το support! Χαχαχα Σίγουρα θα πέσεις έξω αλλά λίγο πολύ θα βγάλεις άκρη, έναν μέσο όρο ρε παιδί μου! Ούτος ή άλλος δεν είναι για κάθε μέρα οπότε και να χάσεις 5-10 γραμμάρια δεν χάθηκε κ ο κόσμος.. Εδώ μαγειρευτά κοιτάω να δω Macros και κάθε σελίδα δίνει τα δικά της. Με κάτι αποκλείσεις ΤΡΕΛΕΣ όχι αστεία.. Και μιας και το φερε η κουβέντα, καμιά έγκυρη σελίδα με μαγειρευτά και Macros γενικότερα σε πιο ελληνικές γέυσεις? ΠΧ Γύρος χοιρινός/κοτόπουλο? Σε όλες τις σελίδες το δίνουν σύνολο σαν σάντουιτς (σουβλάκι) , βλέπω κάτι άρθρα το πιτόγυρο έχει Χ θερμίδες. Ούτε Macros ούτε τπτ, άσε που αν φας πιτόγυρο στη θεσσαλονίκη είναι σαν 3 αθηναικά.. Φιλικά πάντα φίλοι μου αθηναίοι αλλά ισχύει!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-09-16 20:24 #11
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Frosty Εμφάνιση μηνυμάτων
    EggB(r)o κλαίω φίλε! Να σαι καλά για το support! Χαχαχα Σίγουρα θα πέσεις έξω αλλά λίγο πολύ θα βγάλεις άκρη, έναν μέσο όρο ρε παιδί μου! Ούτος ή άλλος δεν είναι για κάθε μέρα οπότε και να χάσεις 5-10 γραμμάρια δεν χάθηκε κ ο κόσμος.. Εδώ μαγειρευτά κοιτάω να δω Macros και κάθε σελίδα δίνει τα δικά της. Με κάτι αποκλείσεις ΤΡΕΛΕΣ όχι αστεία.. Και μιας και το φερε η κουβέντα, καμιά έγκυρη σελίδα με μαγειρευτά και Macros γενικότερα σε πιο ελληνικές γέυσεις? ΠΧ Γύρος χοιρινός/κοτόπουλο? Σε όλες τις σελίδες το δίνουν σύνολο σαν σάντουιτς (σουβλάκι) , βλέπω κάτι άρθρα το πιτόγυρο έχει Χ θερμίδες. Ούτε Macros ούτε τπτ, άσε που αν φας πιτόγυρο στη θεσσαλονίκη είναι σαν 3 αθηναικά.. Φιλικά πάντα φίλοι μου αθηναίοι αλλά ισχύει!
    Καλα πλακα σπας...οταν πηγα και με ειπαν 1.80 η 2 ο γυρος πριν καμποσο καιρο απορεισα...μετα μολις ειδα τι παιζει σε μεριδες καταλαβα το γιατι χαχααχα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-09-16 08:30 #12
    Προεπιλογή
    Καλημέρα και απο μένα και καλο φθινοπωρο. 48% ειναι επι ξηρού. Εχεις δικιο οτι ειναι 29-30%
    δες παρακατω τη συσταση για διαφορα ελληνικα κασερια
    ΚΑΣΕΡΙ ΗΠΕΙΡΟΥ
    http://www.checkneat.gr/el/db/9325/%...%BF%CF%85.html
    ΚΑΣΕΡΙ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
    http://www.checkneat.gr/el/db/9323/%...%B1%CF%82.html
    ΚΑΣΕΡΙ ΑΙΓΑΙΟΥ
    http://www.checkneat.gr/el/db/9324/%...%BF%CF%85.html
    Επίσης μπορεις να φτιαξεις γεύμα με τις ποσοτητες των συστατικων που χρησιμοποιείς και τα κομματια που βγαζει η πίτσα και να υπολογιστουν αυτόματα οι περιεκτικοτητες ανα κομμάτι

    Γενικα πιτσα με πεπερονι
    http://www.checkneat.gr/el/db/5441/%...%BC%CE%B7.html
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-09-16 10:02 #13
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andrB2Ctsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και απο μένα και καλο φθινοπωρο. 48% ειναι επι ξηρού. Εχεις δικιο οτι ειναι 29-30%
    δες παρακατω τη συσταση για διαφορα ελληνικα κασερια
    ΚΑΣΕΡΙ ΗΠΕΙΡΟΥ
    http://www.checkneat.gr/el/db/9325/%...%BF%CF%85.html
    ΚΑΣΕΡΙ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
    http://www.checkneat.gr/el/db/9323/%...%B1%CF%82.html
    ΚΑΣΕΡΙ ΑΙΓΑΙΟΥ
    http://www.checkneat.gr/el/db/9324/%...%BF%CF%85.html
    Επίσης μπορεις να φτιαξεις γεύμα με τις ποσοτητες των συστατικων που χρησιμοποιείς και τα κομματια που βγαζει η πίτσα και να υπολογιστουν αυτόματα οι περιεκτικοτητες ανα κομμάτι

    Γενικα πιτσα με πεπερονι
    http://www.checkneat.gr/el/db/5441/%...%BC%CE%B7.html
    Κι εσυ δικος μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-09-16 15:43 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Frosty Εμφάνιση μηνυμάτων
    EggB(r)o κλαίω φίλε! Να σαι καλά για το support! Χαχαχα Σίγουρα θα πέσεις έξω αλλά λίγο πολύ θα βγάλεις άκρη, έναν μέσο όρο ρε παιδί μου! Ούτος ή άλλος δεν είναι για κάθε μέρα οπότε και να χάσεις 5-10 γραμμάρια δεν χάθηκε κ ο κόσμος.. Εδώ μαγειρευτά κοιτάω να δω Macros και κάθε σελίδα δίνει τα δικά της. Με κάτι αποκλείσεις ΤΡΕΛΕΣ όχι αστεία.. Και μιας και το φερε η κουβέντα, καμιά έγκυρη σελίδα με μαγειρευτά και Macros γενικότερα σε πιο ελληνικές γέυσεις? ΠΧ Γύρος χοιρινός/κοτόπουλο? Σε όλες τις σελίδες το δίνουν σύνολο σαν σάντουιτς (σουβλάκι) , βλέπω κάτι άρθρα το πιτόγυρο έχει Χ θερμίδες. Ούτε Macros ούτε τπτ, άσε που αν φας πιτόγυρο στη θεσσαλονίκη είναι σαν 3 αθηναικά.. Φιλικά πάντα φίλοι μου αθηναίοι αλλά ισχύει!
    Frosty πες μου 5-10 μαγειρευτα που σε ενδιαφέρουν και θα στα θερμιδομετρήσω με ακρίβεια και για όλα τα θρεπτικα συστατικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-09-16 14:22 #15
    Προεπιλογή
    Εύκολα μπορεί κάποιος να φτιάξει την δική του πίτσα, το ζυμάρι δεν είναι σπουδαία υπόθεση αν διαβάσεις ή δεις την διαδικασία σε βίντεο και να βάλεις καλά υλικά πχ. κοτόπουλο,ανθότυρο αντί για σαλάμια και βαριά τυριά και έτσι υπολογίζεις πολύ καλά τα μακροστοιχεία της.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία