Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 18
  1. 14-09-16 01:08 #1
    Question αρσεις θανάτου τεχνική ~ βοήθεια στην τοποθέτηση;
    Καλησπέρα είμαι 1,97 και βγαζω περίπου 150~160 κιλά PR άρσεις θανάτου (δεν εχω δοκιμάσει PR παίζω 5αρες με 140 κιλά ίσιο grip)
    Το πρόβλημα είναι το εξής.. Με έβγαλε βίντεο ενας φίλος και εχω την εντύπωση οτι κάνω λάθος "κατέβασμα" της μπάρας,δε χρισημοποιω τα πόδια; δε λυγιζω γόνατα; νομιζω καμπουριαζω στο κατεβασμα..φαίνεται ετσι επειδή είμαι ψηλός; δε ξέρω.
    Παρακάτω θα δείτε ένα βίντεο και παρακαλώ πείτε μου τι να διορθοσω 1τον για να αποφυγω τραυματισμό (αν κ δεν νιώθω τίποτα περίεργο έτσι οπως τις κάνω) και 2ρον για να πάρω το 100% απο την άσκηση αυτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
    Σε αυτό το σύνδεσμο βρίσκετε το βίντεο:

    Https://sendvid.com/4xk0su54

    Υστερόγραφο: οι 3 πρώτες επαναλήψεις κ ειδικά η πρώτη είναι έτσι διότι η μπάρα είναι λίγο "στραβωμενη" και προσπαθούσα να βρω την σωστή "ισορροπία" ωστε να ναι απο τη κάτω μεριά το curve που κάνει..
    Τα κιλά είναι 120 και βγάζω 10αρα πολύ άνετα, είμαι 94 κιλά και γυμναζομαι λιγότερο απο 6 μηνες(συνεχόμενα, συνέχεια έκανα διαλείμματα λογω μιας σχέσης που είχα τώρα είμαι δεσμευμένος με τα βάρη
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-09-16 01:22 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Δεν νομίζεις...καμπουριάζεις και στο κατέβασμα και στο ανέβασμα! Τα πόδια θα πρέπει να συμμετέχουν λίγο περισσότερο. Δες το παρακάτω βίντεο και μετά ξανά το δικό σου για να δεις τι κάνεις λάθος...

    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-09-16 05:21 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Κάνεις Stiff Leg Deadlifts αλλά με καμπούρα....Σταμάτα να τις κάνεις έτσι. Φτιάξε πρώτα την τεχνική και μετά ανέβασε κιλά....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-09-16 15:08 #4
    Το avatar του χρήστη humanoid

    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περ.
    Lost in oblivion
    Μηνύματα
    626
    Προεπιλογή
    θα παθεις ζημια ετσι αν δεν εχεις παθει ηδη.η σταση κατω πρεπει να ειναι σαν ετοιμαζεσαι για επιτοπιο αλμα ας πουμε με τερμα ισια την πλατη κ να ανεβαινεις 'ολοκληρος' με ισια πλατη στηθος εξω
    σταματα το αυτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-09-16 20:30 #5
    Προεπιλογή
    Αουτς, πόνεσα μόνο που το είδα.
    Προσπάθησε να βελτιώσεις την τεχνική σου και τραβα βίντεο ώστε να βλέπεις τα λάθη σου.
    Εάν δεν μπορείς απλά μην την κάνεις δεν αξίζει να τραυματιστεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-09-16 23:59 #6
    Προεπιλογή
    Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!
    Σήμερα Δούλεψα την τεχνική μου στα 100 κιλά και ηδου το αποτέλεσμα:
    http://sendvid.com/lila1pp2

    Ετσι όπως μου φαίνεται είναι σχεδοοοον τέλεια η τεχνική ( για μένα οι 4ρτη και η 5τη επανάληψη βγήκαν εντελώς σωστές στις άλλες εχω μια πολύ μικρή καμπούρα) οχι ότι είμαι fun της τεχνικής απλα οπως σας είπα δε θέλω με τίποτα να τραυματίστω! Πως σας φαίνεται το βίντεο; είναι σωστά τώρα;
    Οι 2 τελευταίες είναι sumo deadlift ήθελα απλα να το δοκίμασω αλλά παλι ψιλοκαμπουριασα ειδικά στην πρώτη
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-09-16 00:12 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!!! Δεν ήταν όλες τέλειες...σε μερικές το χασες αλλά υπήρχαν και κανά δύο επαναλήψεις τέλειες...Γενικά τράβα βίντεο τον εαυτό σου, συνέχισε έτσι, το βελτίωσες πολύ....Απλά πριν τραβήξεις απ'το πάτωμα πάρε τον χρόνο σου,μην βιαστείς γτ εκεί το χάνουμε όλοι νομίζω...Γενικά είναι ωραίο που τις κάνεις όλες deadstop και όχι TNG.

    Πρόσεξε να κόβει η μπάρα στην μέση τα πόδια σου, ωμοπλάτες πάνω και ελαφρώς μπροστά απτην μπάρα και "προστάτεψε τις μασχάλες", βύθισε τα πόδια σου καλά στο πάτωμα....Με τον καιρό θα καταλάβεις τι σημαίνουν αυτά...και δεν θα τα πετυχαίνεις ΟΛΑ σε κάθε επανάληψη
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-09-16 11:52 #8
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Bαλε λιγοτερα κιλα και δουλεψε σε αυτα την τεχνικη.

    Η κινηση ειναι push απο το ξεκινημα μεχρι τα γονατα.

    Για να καμπουριαζεις αυτοματα απο ενα σημειο κ μετα που ειδα,σημαινει κατα 99% οτι εχεις αδυναμα μηριαια και αρα δε συνεισφερουν οπως θα πρεπε.

    Γιαυτο παιξε λιγοτερα κιλα,τελειοποιησε την τεχνικη,δυναμωσε γενικα και μετα ανεβασε....γτ θα την παθεις κ θα το φυσας κ δε θα κρυωνει.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-09-16 16:50 #9
    Προεπιλογή
    Πώ πώς ευτυχώς που άλλαξες τεχνική γιατί....
    Ότι σου είπαν τα παιδιά είσαι σε πολύ καλό δρόμο , απλά μήν βιαστείς να ανεβάσεις κιλά γιατί θα γυρίσεις στις παλιές κακές συνήθειες... ( το σώμα θυμάται... )
    Σημεία κλειδιά - και εξαιρετικά απλά για να τα εμπεδώσεις - Βαθιά αναπνοή- σφίξιμο κοιλιακών - ώμοι πίσω , στήθος έξω και τα άλλα θα ακολουθήσουν , συνέχισε έτσι.
    -> Όλο αερόβιο , αερόβιο , πότε θα πιάσω σίδερα ???
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-09-16 17:14 #10
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για να καμπουριαζεις αυτοματα απο ενα σημειο κ μετα που ειδα,σημαινει κατα 99% οτι εχεις αδυναμα μηριαια και αρα δε συνεισφερουν οπως θα πρεπε.
    Νο, δεν θα το έλεγα. Στη προκειμένη μάλλον έχει πιο αδύναμη άνω πλάτη.
    Στο δευτερο βιντ είναι πολύ καλύτερη η τεχνική.

    Παντως μέχρι ένα σημείο είναι λογικό η πάνω πλάτη να τραβιέται κάτω και να κάνει καμπούρα σε πολύ βαριά κιλά.
    Σε conventional dl είναι πιο εύκολο να καμπουριάσεις σε σχέση με sumo που είδα ότι δοκιμάζεις στο 2ο βιντ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-09-16 17:48 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νο, δεν θα το έλεγα. Στη προκειμένη μάλλον έχει πιο αδύναμη άνω πλάτη.
    Στο δευτερο βιντ είναι πολύ καλύτερη η τεχνική.

    Παντως μέχρι ένα σημείο είναι λογικό η πάνω πλάτη να τραβιέται κάτω και να κάνει καμπούρα σε πολύ βαριά κιλά.
    Σε conventional dl είναι πιο εύκολο να καμπουριάσεις σε σχέση με sumo που είδα ότι δοκιμάζεις στο 2ο βιντ
    να το κυνηγησω για σουμο η για conventional για το υψος μου; τι προτεινεις φιλε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-09-16 18:04 #12
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-09-16 19:55 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Η αδυναμία στα μηριαία δεν ισχύει κατά την γνώμη μου....Επίσης το "ώμοι πίσω" είναι λάθος clue και είναι αναποτελεσματικό σαν τεχνική....

    Μπορείς να τις προπονείς και τις δύο...αλλά εγώ είμαι υπέρ convetional....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-09-16 20:55 #14
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mariosddd Εμφάνιση μηνυμάτων
    να το κυνηγησω για σουμο η για conventional για το υψος μου; τι προτεινεις φιλε;
    "Φίλε" αυτό το πλάσμα;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-09-16 22:42 #15
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Φίλε" αυτό το πλάσμα;;;

    λεπτομερειες

    Κ εγώ γενικά είμαι υπερ των conventional αλλά εξαρτάται από τις αναλογίες κορμού-ποδιώνε-χεριώνε.
    Αν πχ έχεις μακρύ κορμό, κοντά πόδια, κοντά χέρια (και είσαι και καλός στα καθίσματα) σε συμφέρει το σούμο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία