Θέμα: διατροφη

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 68
  1. 17-09-16 13:23 #16
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Predator1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να το τραγικο λαθος που εκανα εγω..... υπολογιζα 100 γραμμαρια βρασμενα οτι ελεγε η συσκευασια και ετσι δεν εβαζα περισσοτερα
    Δε πειραζει απο τα λαθη μαθαίνουμε κι εγω κι εσυ και ολοι τα εχουμε κανει
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-09-16 14:16 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eggbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε πειραζει απο τα λαθη μαθαίνουμε κι εγω κι εσυ και ολοι τα εχουμε κανει
    παλι καλα που μου το ειπες ετρωγα τα μισα απο οτι επρεπε..... τωρα εβαλα τις σωστες αναλογιες σε ευχαριστω και παλι
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-09-16 15:35 #18
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Predator1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλι καλα που μου το ειπες ετρωγα τα μισα απο οτι επρεπε..... τωρα εβαλα τις σωστες αναλογιες σε ευχαριστω και παλι
    ΚΛα gainz
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-09-16 14:35 #19
    Προεπιλογή
    τωρα αρχες του μηνα που θα παω να ψωνισω φαγητο θα φτιαξω την διατροφη μου με τα τροφιμα αυτα και θα περιορισω τα συμπληρωματα μονο στα 2-3 που χρειαζονται... (κοτοπουλο,μοσχαρι,γιαουρτια,λαχανικα,βρωμη,μπανανες,αυγα,φακες,φασολια,γαλοπουλα,καλαμποκι,μανιταρια,μηλοξυδο,ντοματες,κοτατζ,λαχανο-καροτο) απο συμπληρωματα μιας και τα προηγουμενα τελειωνουν το νοεμβριο θα αγορασω μονο πρωτεινη και μειγμα για protein pancakes, μαζι με ενα σιροπι για να ριχνω απο πανω για περισσοτερη γευση, το μειγμα για τα pancakes θα κρατησει 20 μερες οποτε ξερω για 20 μερες εχω ενα καλο πρωτεινικο πρωινο, εχει κανενας καποια αλλη ιδεα για αλλα τροφιμα να προσθεσω?? δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο τωρα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-09-16 14:38 #20
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    ξηρους καρπους, φυστικοβουτυρο και απο συμπληρωματα θα προτεινα κανα zinc picolinate και vitamin d3 τετραψηφιας δοσολογιας.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-09-16 14:40 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξηρους καρπους, φυστικοβουτυρο και απο συμπληρωματα θα προτεινα κανα zinc picolinate και vitamin d3 τετραψηφιας δοσολογιας.
    το φυστικοβουτηρο ξεχασα να το αναφερω λαθος μου εχω μια συσκευασια του 1 κιλου θα τα τσεκαρω τα 2 συμπληρωματα που μου ειπες σε ευχαιρστω πολυ
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-09-16 22:01 #22
    Προεπιλογή
    εκατσα και εβγαλα BMI & BMR για να ειναι και πιο σωστα τα πραγματα και γιατι θελω να το κανω λιγο πιο σοβαρα ακομα το θεμα διατροφη απλα υπαρχει καποιο σαιτ να χρησιμοποιω για να μου βγαινουν οι θερμιδες και τα μακροσυστατικα??

    ΒΜR:για να διατηρηθω χρειαζομαι 2822,09 θερμιδεςγια να χανω μισο κιλο την εβδομαδα 2322.09
    BMI: 24.77 ειμαι 75 κιλα και υψος 1,73-1,74
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-09-16 10:03 #23
    Προεπιλογή
    υπολογισα ποση πρωτεινη χρειαζομαι υδατανθρακα και λιπαρα εφοσον οι θερμιδες συντηρησης ειναι 2822 εγω υπολογισα να τρωω 3122 για να παρω κιλα και αυτο βγαινει ως εξεις:

    πρωτεινη: 200 γραμμαρια ---> 800 θερμιδες
    λιπαρα: 86 γραμμαρια ---> 780 θερμιδες
    υδατανθρακες: 385 γραμμαρια ---> 1542 θερμιδες

    υπολογιζω να τρωω 5 γευματα οπου το καθε γευμα πρεπει να εχει ως εξεις:

    πρωτεινη: 40 γραμμαρια ---> 160 θερμιδες
    λιπαρα: 17,2 γραμμαρια ---> 154 θερμιδες
    υδατανθρακες: 77 γραμμαρια ---> 308 θερμιδες

    συνολο 622 θερμιδες το καθε γευμα πως τα βλεπετε τα πραγματα??
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-09-16 15:21 #24
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Predator1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπολογισα ποση πρωτεινη χρειαζομαι υδατανθρακα και λιπαρα εφοσον οι θερμιδες συντηρησης ειναι 2822 εγω υπολογισα να τρωω 3122 για να παρω κιλα και αυτο βγαινει ως εξεις:

    πρωτεινη: 200 γραμμαρια ---> 800 θερμιδες
    λιπαρα: 86 γραμμαρια ---> 780 θερμιδες
    υδατανθρακες: 385 γραμμαρια ---> 1542 θερμιδες

    υπολογιζω να τρωω 5 γευματα οπου το καθε γευμα πρεπει να εχει ως εξεις:

    πρωτεινη: 40 γραμμαρια ---> 160 θερμιδες
    λιπαρα: 17,2 γραμμαρια ---> 154 θερμιδες
    υδατανθρακες: 77 γραμμαρια ---> 308 θερμιδες

    συνολο 622 θερμιδες το καθε γευμα πως τα βλεπετε τα πραγματα??
    74 κιλα εισαι αν θυμαμε καλα...40 γραμμαρια πρωτεινη x5 γευματα ειναι 200...παρα πολα...ριξε 50 γρ και φταστα στα 150..! δηλαδη 30% των θερμιδων σου θα ειναι λιπαρα ,πρωτεινη 2γρ ανα κιλο σωματιού βαρους. και τα υπολοιπα υδατανθρακας
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-09-16 16:06 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eggbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    74 κιλα εισαι αν θυμαμε καλα...40 γραμμαρια πρωτεινη x5 γευματα ειναι 200...παρα πολα...ριξε 50 γρ και φταστα στα 150..! δηλαδη 30% των θερμιδων σου θα ειναι λιπαρα ,πρωτεινη 2γρ ανα κιλο σωματιού βαρους. και τα υπολοιπα υδατανθρακας
    ετσι το ειχα κανει στην αρχη αλλα μετα σκεφτηκα να ανεβαζα την πρωτεινη, θα τα ξανα κανω με τα αρχικα ποσα 150 πρωτεινη εγω ειχα βαλει 25% λιπαρα οποτε το κανω 30% και τα υπολοιπα υδατανθρακας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-09-16 18:59 #26
    Προεπιλογή
    Ρε Εγγβο να σε ρωτήσω, με ποια ιδιότητα οριζεις τα 200γρ πρωτεινη πολλά;

    Είναι βάση εμπειρίας, βάση σπουδών στη διατροφή, βάση χρόνιας ενασχόλησης και αποκτουμενων γνώσεων;

    Κ γμτα όλα τα παραπάνω, γιατί είναι πάρα πολλά;

    Τεκμηρίωση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-09-16 20:49 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Εγγβο να σε ρωτήσω, με ποια ιδιότητα οριζεις τα 200γρ πρωτεινη πολλά;

    Είναι βάση εμπειρίας, βάση σπουδών στη διατροφή, βάση χρόνιας ενασχόλησης και αποκτουμενων γνώσεων;

    Κ γμτα όλα τα παραπάνω, γιατί είναι πάρα πολλά;

    Τεκμηρίωση;
    η αληθεια ειναι το σκεφτηκα και εγω αυτο και αναρωτηθηκα γιατι οχι 200 γραμμαρια πρωτεινη θα επιβαρυνθω τοσο πολυ οντως??
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-09-16 22:26 #28
    Banned
    Εγγραφή
    25-02-2016
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    Γιατι λαμβανεις τοση πρωτεινη, θες να "κοψεις";
    Για μενα δεν ειναι να ακους αποψεις τοσο οσο να πειραματιστεις πανω σου πχ εμενα ολοι μου λεγαν καταναλωσε καλα λιπαρα αφοβα κ εμενα μου χαλαγαν τη σωματικη κατασταση. Και ειδα οτι για να γραμμωσω θελω πολυ χαμηλα λιπαρα μεχρι 50 γρμ και φουλ υδατανθρακα πρωτεινες.
    Πειραματισου πανω σου και παιξε με τις ποσοτητες πχ για καποιο διαστημα, μετα αλλαξε και δες τι σου ταιριαζει, με βαση τις θερμιδες σου. Γιατι ο καθενας οτι λειτουργει πανω του στο παρουσιαζει ως κανονα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-09-16 11:05 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bodybuilder wannabe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι λαμβανεις τοση πρωτεινη, θες να "κοψεις";
    Για μενα δεν ειναι να ακους αποψεις τοσο οσο να πειραματιστεις πανω σου πχ εμενα ολοι μου λεγαν καταναλωσε καλα λιπαρα αφοβα κ εμενα μου χαλαγαν τη σωματικη κατασταση. Και ειδα οτι για να γραμμωσω θελω πολυ χαμηλα λιπαρα μεχρι 50 γρμ και φουλ υδατανθρακα πρωτεινες.
    Πειραματισου πανω σου και παιξε με τις ποσοτητες πχ για καποιο διαστημα, μετα αλλαξε και δες τι σου ταιριαζει, με βαση τις θερμιδες σου. Γιατι ο καθενας οτι λειτουργει πανω του στο παρουσιαζει ως κανονα.
    στην ουσια απο την γνωμη και την αποψη του καθενα εδω μεσα ιδεες παιρνουμε και τις προσαρμοζουμε πανω στις δικες μας αναγκες δεν ακολουθαμε ακριβως οτι λεει ο καθενας πειραματιζομαστε δεν ειναι οτι ακολουθαω την αποψη του καθενα κατα γραμμα πειραματιζομαι και βλεπω πως πανε τα πραγματα εγω παραδειγμα οταν γραμμωσα με low carb διατροφη ειδα μεγαλη διαφορα και αυξημενη πρωτεινη ειναι στο καθενα διαφορετικα αυτα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-09-16 10:10 #30
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Εγγβο να σε ρωτήσω, με ποια ιδιότητα οριζεις τα 200γρ πρωτεινη πολλά;

    Είναι βάση εμπειρίας, βάση σπουδών στη διατροφή, βάση χρόνιας ενασχόλησης και αποκτουμενων γνώσεων;

    Κ γμτα όλα τα παραπάνω, γιατί είναι πάρα πολλά;

    Τεκμηρίωση;

    το να ορίζεις κατι με το να λες την γνωμη σου το ιδιο ειναι ρε τεκμηριωμένε τύπε ? 1ον αυτο.
    2ον. λιγο να κατσεις να διαβάσεις (οχι μονο φορουμ) θα το τεκμηριώσεις μονος σου δεν χρειάζεται να το κάνω εγω , κατι που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχεις κανει, οποτε δε ξερω που ακριβώς έφαγες σκάλωμα.
    3ον το να εχεις τοσο ψηλα την πρωτεινη με χαμηλομένους υδατανθρακες/λίπος οταν μπεις στην γράμμωση απο που θα κόψεις θερμίδες? απο την πρωτεινη ?
    δικια μου λογική ειναι εφόσον εισια όγκο δε χρειάζεται τόση πρωτείνη...αυτην ανέβασε την σε μια υποθερμιδική διατροφή να σε κρατήσει μυικά (αυτο καθαρα δικια μου λογικη δε το διαβασα καπου για να μη ζητάς τεκμηρίωση ).
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία