Θέμα: inferno's log

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 44
  1. 19-10-16 02:36 #16
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!Ας απαντησω στον καθενα ξεχωριστα. Lostavenue peckflies πιο μηχανημα εννοεις γιατι στο youtube που το πατησα μου εβγαλε βιντεο με ενα που μοιαζει με πεκ ντεκ..Χαραλαμπε πολυ καλη ιδεα θα αρχισω απο την επομενη φορα να το εφαρμοζω γιατι τοσο καιρο επαιζα ιδιο ευρως επαναληψεων.Humanoid δυστυχως και τα 2 γυμναστηρια που παω εχουν το ενα μεχρι 30κιλους αλτηρες και το αλλο μεχρι 32κιλα επομενως τα εχω τερματισει και βγαζω σχετικα ευκολα 8 επαναληψεις οποτε απλα προσπαθω να αυξανω τις επαναληψεις που βγαζω σε αυτα τα κιλα.Αν το γυμναστηριο ειχε περισσοτερα κιλα στους αλτηρες πιστευω θα ειχα προοδο γιατι η μπαρα σαν κινηση μου φενεται αφυσικη ενω με τους αλτηρες νιωθω περισσοτερο σφυξιμο στο στηθος. Τα dips που λες ποια ειναι γιατι τα youtubara και ειδα τις κλασικες βυθισεις.Εγω κανω για στηθος τις βυθισεις που γερνεις μπροστα για να χτυπας στηθος και συνηθως τις κανω σουπερ σετ με κρος οβερ, και κανω και βυθισεις ισιος για τρικεφαλους που εκει βαζω αρκετο εξτρα βαρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-10-16 13:30 #17
    Το avatar του χρήστη humanoid

    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περ.
    Lost in oblivion
    Μηνύματα
    626
    Προεπιλογή


    αυτες που κανει στο 2.30
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-10-16 14:18 #18
    Προεπιλογή
    @inferno αυτό το μηχάνημα είναι που είδες που μοιάζει με πεκ ντεκ, η διαφορά είναι ότι στο πεκ ντεκ έχεις τα χέρια-αγκώνες λιγυσμενα 90° ενώ στο άλλο όχι, στο προτείνω για ποικιλία

    Mπορείς επίσης να δοκιμάσεις να κάνεις cable flyes απο χαμηλα με πάγκο στο Smith, η κινηση σαν να κάνεις με αλτήρες απλά θα έχεις τις χούφτες με την τροχαλία, πολύ καλή
    It doesn't matter how many times u fall down, it matters how many times u get up...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-10-16 19:01 #19
    Προεπιλογή
    Humanoid αυτες τις βυθισεις κανω αλλα οπως ειπα σουπερ σετ με κροσ οβερ.προτινεις δλδ βα την βαλω 2η και να φορτωνω εξτρα κιλα; lostavenue αν δεν κανω λαθος το πεκ ντεκ στο γκυμ μου πρεπεθ να εχει χερουλια για την ασκηση που λες, επισης τα cable flyes τα εχω στο προγραμμα.καποιες βδομαδες κανω εκτασεις κροσοβερ, αλλες κανω clable flyes κροσοβερ και αλλες βυθισεις κροςοβερ.γενικα οτιδηποτε σε τροχαλια μου αιματωνει καλα το στηθος.Ας γραψω 2-3 ενναλακτικα προγραμματα στηθους να μου προτινετς κι εσεις πιο θεωρητε καλυτερο.

    1ο
    Πιεσεις σε επικλινη αλτηρες
    Πιεσεις ισιο μπαρα
    Εκτασεις σουπερ σετ με cross

    2o
    Πιεσεις σε επικλινη αλτηρες
    Πιεσεις σε ισιο μπαρα
    Cross super set με βυθισεις

    3ο
    Πιεσεις σε επικλινη με αλτηρες
    Πιεσεις σε ισιο μπαρα
    cross σπυπερ σετ με cable flyes

    Γενικα το cross λογο του οτι νιωθω να μου δουλευει καλα δεν το βγαζω και επειδη τετοιες ασκησεις πιστευω οτι με μεγαλο φορτιο χανετε η τεχνικη τις κανω στο τελος σουπερσετ.Θα δοκιμασω την συμβουλη του φιλου να παιζω μια βδομαδα 5χ5 και μια την κλασικη πυραμιδα 10-8-6 στον ισιο επισης λεω να κανω τις πιεσεις στον επικλινη με αλτηρες 4χ10 και να δω πως θα παει.
    Και κατι ακομα ειναι φυσιολογικο να βγαζω ιδια και παραπανω κιλα στον παγκο με κλειστη λαβη(για τρικεφαλα και οταν λεω κλειστη εννοω σχεδον ακιυμπανε οι παλαμες μου) σε σχεση με την νορμαλ λαβη για στηθος;αυτο.δεν σημαινει οτι ειναι αρκετα πιο μπριστα τα τρικεφαλα απο το στηθος;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-10-16 04:09 #20
    Προεπιλογή
    Πολυ καλο καψιμο στο στηθος! Εφαρμοσα την συμβουλη του παιδιου και εκανα πιεσεις ισιο παγκο 5χ5 μεγιστα κιλα.
    Ενα μικρο update μιας και κλεινω μηνα προπονησεων:

    chest press 80kg max 4rep ενω μεχρι ιουλι ειχα φτασει 75 4reps
    Deadlifts 130kg 4reps ενω πριν ειχα φτασει 125 kg 4reps
    Squats(στο smith) 120kg

    Ανεβηκα 1.5 κιλο σωματικο βαρος και γενικα ανεβαινω σε ολες τις ασκησεις!Επισης λεω απο την επομενη εβδομαδα να ξεκινησω ενα κυκλο κρεατινης για ενα μηνα(πηρα την κρεατινη της universal και ειναι η πρωτη μου.Λεω να αρχισω για 5 μερες 2g πρωι 2g απογευμα η μετα την προπονηση και τις υπολοιπες μερες 2g στο μεταπροπονητικο και τις rest μερες με το πρωινο.Ειπα να ξεκινησω με 2g μιας και καπου διαβασα για 0,03xβαρος και επειδη ειμαι 67κιλα πιστευω θα ειμαι οκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-10-18 23:29 #21
    Προεπιλογή
    Ανανεωνω και το τωρινο προγραμμα προπονησης μου.

    Δευτερα: Στηθος-Δικεφαλα

    πιεσεις στηθους ισιο 10-5-5-4-4
    πιεσεις στηθους επικλινη 10-5-5-4-4
    εκτασεις σε επικλινη 4χ10
    crossover 3x10
    lary scott καμψεις 3χ10
    σφυρια 3χ10
    καμψεις με αλτηρες εναλαξ καθιστος 3χ10
    20-30 λεπτα αεροβικη μετα το μεταπροπονητικο

    Τριτη: Τρικεφαλα-Ωμοι-Κοιλιακοι

    σανιδα 2χ1.2 λεπτα ή οσο αντεξω
    αρσεις ποδιων 3χ10
    ροκανσματα 3χ10
    στρατιωτικες πιεσεις 10-5-5-4-4
    πλαγιες εκτασεις ωμων 3χ10
    εκτασεις στην τροχαλια 3χ10
    τραπεζοειδεις 3χ10
    πιεσεις με κλειστη λαβη 10-5-5-4-4
    βυθισεις στο δυζιγο 3χ10
    εκτασεις τρικεφαλων στη τροχαλια με τριγωνο λαβη 3χ10
    20-30 λεπτα αεροβικη μετα το μεταπροπονητικο

    Πεμπτη: Πλατη

    μονοζυγο ανοιχτη λαβη 3χ10
    αρσεις θανατου 10-5-4-3-2-2
    κοπηλατικη με ισια μπαρα 3χ10
    pulldown 3χ10
    πισω εκτασεις σε επικλινη 3χ10
    ραχιαιους
    20-30 λεπτα αεροβικη μετα το μεταπροπονητικο

    Σαββατο: Ποδια

    squats 10-5-4-3-3-2
    εκτασεις μηριαιων δικεφαλων στη τροχαλια 3χ10
    αρσεις θανατου αλυγιστα ποδια με αλτηρες 3χ10
    calf raises με μπαρα 3χ12
    lunges 3x10
    20-30 λεπτα αεροβικη μετα το μεταπροπονητικο

    Στις βασικες ασκησεις που παιζω λιγες επαναληψεις προσπαθω να παιζω βαρια κιλα 90%+ μεγιστης δυναμης μου. Στα υπολοιπα σετ παιζω λιγα κιλα με μεγαλο tut, δειγματικα μετρωντας το σε καποιες ασκησεις περιπου 4-6 s/rep. Δυστιχως το γυμναστηριο που παω τωρα δεν εχει πολλα οργανα, προβλημα κυριως στην προπονηση ποδιων αλλα γινεται πιστευω δουλεια και χωρις. Οποιεσδηποτε παρατηρησεις ευπροσδεκτες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-10-18 09:48 #22
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    εμενα σε γενικες γραμμες μου αρεσει το προγραμμα σου

    θα προσθετα στα ποδια leg extension ή front squat ή κάτι για τετρακέφαλο ακόμα και θα έκανα τουλαχιστον αλλη μια φορα τη βδομαδα κοιλιακους
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-10-18 13:00 #23
    Προεπιλογή
    Καλη παρατηρηση αδερφε θα βαλω front squats αφου οι τετρακεφαλοι ειναι ενα σημειο που εχει μηνει πισω!. Κοιλιακους αποφευγω να κανω παραπανω για να ξεκουραζω λιγο τη μεση εξαλλου τους γυμναζω και απο squats, deadlifts.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-10-18 23:45 #24
    Προεπιλογή
    Πλατη σημερα πηγε πολυ καλα!

    Αρσεις:
    10x85kg
    5x115kg
    4x125kg
    3x130kg
    3x135kg
    3x137,5kg

    Ολο και πιο κοντα στο στοχο που ειναι τα 150+

    Κοπηλατικη αναποδη λαβη:
    3x10χ45kg
    τεμπο θα ελεγα γυρω στα 4-5sec συνολο ανα επαναληψη. Λετε να συνεχισω με αργο τεμπο να να αθξησω κιλα και να κανω εκρηκτικες επαναληψεις φαση 1-0-1?

    Επισης εχω δυο επιλογες να αλλαξω λαβη στο μονοζυγο απο ανοιχτη σε κλειστη και να κρατησω τα pulldown ή να αντικαταστησω τα pulldown με δευτερο μονοζυγο γιατι θελω να μακρυνω τα φτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-10-18 14:27 #25
    Προεπιλογή
    Χθες προπονηση ποδιων.

    front squats:
    5x55
    3x10x45

    Ομολογω μου φανηκε αφυσικη η κινηση, δεν μπορουσα να δω αν ειχα στησει σωστα τα ποδια και με πονουσαν οι δελτοιδεις απο την μπαρα, θα πρεπει να χρησιμοποιω πετσετα.

    Squats:
    10x85
    5x95
    4x100
    3x105
    3x105
    2x110 στην 3η βγηκα οφφ.

    Επομενη φορα θα τοποθετησω πλακες κατω για να μετατοπισω το κεντρο βαρους μπροστα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-10-18 15:01 #26
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Πολύ καλή άσκηση τα front squats, αλλά από τη στιγμή που κάνεις ήδη back squats θα μπορούσες να αποφύγεις μία παραλλαγή της ίδιας άσκησης στην ίδια μέρα προπόνησης και να την αντικαθιστούσες καλύτερα με leg extension.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-10-18 16:45 #27
    Προεπιλογή
    Δυστιχως το γυμναστηριο που παω τωρα δεν εχει μηχανηματα περα απο τροχαλιες. Θα δουλεψει λες να κανω εκτασεις τετρακεφαλων στην τροχαλια οπως κανω εκτασεις για μοιριαια δικεφαλα? (αναποδα ουσιαστικα). Θα μου κατσει καλυτερα κατι τετοιο για να ξεκουραζεται λιγο και η μεση
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-10-18 18:37 #28
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Αν εννοείς να κάνεις έκταση ολόκληρου του ποδιού χωρίς να κινείς την άρθρωση του γονάτου δεν νομίζω ότι απομονώνεις και γυμνάζεις το ίδιο αποτελεσματικά τον τετρακέφαλο. Άσε που αν κάνεις την ίδια κίνηση για τους δικέφαλους μηριαιους πρωταρχικά γυμνάζεις τους γλουτούς και δευτερευόντος τους δικέφαλους μηριαίους. Θα πρέπει να σταθεροποιεις τον μηρό σου και να κάνεις κάμψη του γονάτου για να δώσεις εμφαση στον δικέφαλο.

    Επειδή γυμνάζομαι σπίτι και δεν έχω κι εγω πολυτέλειες πέρα από τον βασικό εξοπλισμό, παρακάτω σου δείχνω πως κάνω εγώ τις εκτάσεις τετρακέφαλων.

    Χρησιμοποιώ μια μπάρα τρικεφάλων όπου της τοποθετώ σφουγγαράκια στα σημεία που έρχονται σε επαφή με τα πόδια μου, εναλλακτικά αν δεν έχετε στο γυμναστήριο μπάρα τρικεφάλων μπορείς να βάλεις ένα ειδικό "μαξιλάρι" μπάρας στο κέντρο της και να κάνεις με αυτήν. Στο βίντεο η μπάρα που χρησιμοποιώ είναι 1.80 Μ, αν έχετε 1.20 Μ ακόμα καλύτερα για θέμα ισορροπίας.



    Όνομα: IMG_20181028_162722_HHT.jpg Εμφανίσεις: 188 Μέγεθος: 71,6 KB

    Όνομα: IMG_20181028_163235_HHT.jpg Εμφανίσεις: 180 Μέγεθος: 55,8 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-10-18 01:05 #29
    Προεπιλογή
    Χμμμ καλη ιδεα θα δοκιμασω τροχαλια και αν δω οτι δε με πιανει θα δοκιμασω αυτο. Ουσιαστικα για μοιριαια δικεφαλα στη τροχαλια κανω την.ιδια κινηση που.θα εκανα σε ενα μηχανημα και με πιανει πολυ καλα, οποτε σκεφτομουν την αναποδη κινηση για τετρακεφαλα (λιγιζω αρθρωση γονατου, οτι θα εκανα στο μηχανημα leg curl)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-10-18 01:50 #30
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Κατάλαβα λάθος επειδη έγραψες "εκτάσεις δικέφαλων μηριαίων" και πήγε το μυαλό μου ότι έκανες έκταση του ισχίου στην τροχαλία.

    Άμα κάνεις όπως στο παρακατω βίντεο θα σε "πιάνει" σίγουρα και είναι καλύτερος τρόπος από αυτόν που σου έδειξα...

    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία