Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 09-10-16 01:12 #1

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή Κατανομή Μακροσυστατικών
    Ρε παιδιά, πόση σημασία όντως έχει το αν θα έχουμε ψηλά τον υδατάνθρακα ή τα λιπαρά στην φάση της υποθερμιδικής? Αφού ο΄θτος ή άλλος το σώμα πέρνει λιγότερο από ότι καίει, πως είναι δυνατόν να αποθηκεύσει τα λιπαρά ή να αποθηκεύσει τους περίσιους υδατάνθρακες (ποιούς περίσιους??) στα λιποκύταρα μέσω De Novo?? Κάπου το χάνω εγώ? Ή μήπως η όλη συζήτηση για το split των Macros είναι ανούσια? ΕΑΝ η πρωτείνη είναι επαρκής ενοείτε πάντα έτσι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-10-16 03:34 #2
    Προεπιλογή
    Θα σου απαντήσω με μία ερώτηση και την απάντηση θα τη βρεις μόνος σου μέσω της Ηιντ έννοιας.

    Ας υποθέσουμε ότι
    2 άντρες ίδιου ύψους, ίδιας ηλικίας κανουν υποθερμιδικη δίαιτα με -500 θερμίδες.
    Ο Α είναι 80κιλα 13% λίπος.
    Ο Β είναι 100κιλα 30% λίπος. Και οι δύο έχουν αλιπη μάζα περίπου 70 κιλά.

    Τι να επιλέξει ο Α ως % μάκρος και τι ο Β; Τι είναι καλύτερο και για ποιον.

    Ή απάντηση δεν είναι απλή. Πρέπει να δούμε τη δραστηριότητα και τη γενετική προδιάθεση αξιοποίησης συγκεκριμένων φαγητών.

    Η Ηιντ έννοια είναι ινσουλινοευαισθησια.

    Κι η ερώτηση κατανοησης. Ένας καθηγητής για να δείξει ότι το ανθρώπινο σώμα δεν παραβιάζει το νόμο διατήρησης της ενέργειας, έκανε υποθερμιδικη δίαιτα με τζανγκ φουντ. Προφανώς κι έχασε κιλά και αφού έκανε προπόνηση αντιστάσεων. Τα κιλά αυτα ήταν και λίπος . Τι θα συμβεί αν μετά το πέρας της δίαιτας , περάσει σε υπερθερμιδικη ; Δεδομένου ότι το φαγητό που κατανάλωνε ήταν υψηλό σε ζάχαρη και τρανς λιπαρά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 09-10-16 στις 03:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-10-16 21:14 #3

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Πολύ ενδιαφέρουσα η απάντηση αλλά θέλω να καταλήξεις γιατί σε έχασα λίγο.. Εννοείς ότι στην υπερθερμιδική του θα αποθηκεύσει λίπος? Και αν ναι, αν θεωρήσουμε ότι τα λιπαρά στη υποθερμιδική είναι όντος ψηλά αλλά δεν είναι junk αλλά καλά φυτικά λιπαρά ή ω3-ω6, που είναι η διαφορά να κάνεις υποθερμιδική με ψηλά λιπαρά αν ΔΕΝ τρως σαβούρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-10-16 21:19 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Frosty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, πόση σημασία όντως έχει το αν θα έχουμε ψηλά τον υδατάνθρακα ή τα λιπαρά στην φάση της υποθερμιδικής?
    η ερωτηση, οπως την δινεις, δεν εχει απαντηση, ακομα κ με την επεξηγηση της που κανεις απο κατω..
    δλδ τι παει να πει ψηλα κ τι χαμηλα.
    το σωμα, για να λειτουργησει οπως λειτουργει θελει καποιες ποσοτητες κ απτα 2 μακρος..
    τα λιπαρα ειναι σιγουρα απαραιτητα, κ οι υ/ες εχουν κ αυτοι τον ρολο τους.

    δεν ξερω αν το εχεις διαβασει, αλλα ριξε μια ματια

    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-10-16 11:36 #5

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τα link! Ενοείτε ότι το σώμα χρειάζετε και τα 2 μακρος για να λειτουργήσει, ψηλά και χαμηλά δεν ενωώ ούτε κέτο, ούτε κόβω τελείως τα λιπαρά ενοείτε. Ενωώ πχ. 33/33/33 split που για κάποιους τα λιπαρά είναι πολύ ψηλά στο 30+%.. ή να πας τα λιπαρά στο 30/30/40. 30% υδατάνθρακας δεν νομίζω ότι είναι σε καμία περίπτωση κέτο, και φτάνει τα απαρέτητα γραμάρια για να "λειτουργήσει σωστά" ο οργανισμός. 'Η αντίθετα να πας τα λιπαρά κοντά στο 20-15% (που έχω ακούσει ότι είναι το ελάχιστο γιατι μετά έχεις ορμονικά θέματα αν πας πιο κάτω..) Αλλά εμένα μ ενδιαφέρει κυρίως το 30+ γιατί αυτό με βολεύει στην διατροφή μου, ώστε να μπορώ να μαζέψω και την πρωτείνη που χρειάζομε, γιατί δεν θέλω να στηρίζομε κάθε μέρα στα συμπληρώματα.. Και άντε μάζεψε 155 πρωτείνη ΑΠΑΧΑ.. Όσο ελαφρύ και να ναι το γάλα/γιαούρτι/τυρί κτλ που είναι απ τις καλύτερες και πιο πλήρης πηγές μετά το κρέας και το αυγό, ε μαζεύοντε τα λιπίδια παναθεμά τα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-10-16 11:43 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τα λιπαρα καλο ειναι να τα κρατας καπου στο 30%.
    αυτα ομως ειναι σχετικα κ μπορουν να μεταβληθουν, αναλογα τη φαση που εισαι..μπορει δλδ για ενα μικρο διαστημα να πεσεις κ πιο χαμηλα, αλλα οχι για πολυ.
    το ιδιο ισυει κ με τους υ/ες..μπορεις να τους ρυθμιζεις, οπως πχ με μερες ψηλα η μερες χαμηλα, αναλογα με το αν κανεις προπονηση η οχι..
    δες κ εδω

    The Carb Cycling Codex: Κέρδισε μυς και χάσε λίπος σωστά

    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-10-16 20:21 #7
    Προεπιλογή
    Αχχ... Αυτα τα μακρος....και η δικια μου αιωνια απορια....
    Προς το παρον τα κραταω 35/35/30 αλλα ακομα δν εχω βρει τι δουλευει σε μενα.
    Ειμαι νεα στο αθλημα και με εξαιρεση τον πρωτο χρονο που εχασα αρκετα κιλα με πολυ χαμηλο υδατανθρακα μετα απο παροτρυνση 3ου ατομου( στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα) τωρα δεν ξερω πως μπορω να χασω βαρος....
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-10-16 20:57 #8
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    μονο σε μενα ειναι ποιο ευκολο να χάσω απο το να βάλω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-10-16 21:17 #9
    Προεπιλογή
    Σας ζηλευω κατι ανθρωπους σαν και εσενα....εγω αναγκαστικα επρεπε να αυξησω θερμιδες γιατι ειχα πεσει στις 1200 οπως την πατανε οι περισσοτερες γυναικες...
    τωρα αισιως ειμαι στις 2000 αλλα απο εδω και περα ειναι τα ζορια. ..εχω αρκετο λιπος να χασω (πρεπει να ειμαι γυρω στο 20%) , αεροβια δεν μπορω να κανω ανετα ( προβληματα με τις αρθρωσεις), και φυσικα απο τις πολλες πληροφοριες εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι θα ηταν πιο σοφο να ακολουθησω σαν προγραμμα με ολες τις ιδιαιτεροτητες μου, εκτος φυσικα απο το προγραμμα με τα βαρη που το κανω ουτως η αλλως...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-10-16 21:48 #10
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ElPap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ζηλευω κατι ανθρωπους σαν και εσενα....εγω αναγκαστικα επρεπε να αυξησω θερμιδες γιατι ειχα πεσει στις 1200 οπως την πατανε οι περισσοτερες γυναικες...
    τωρα αισιως ειμαι στις 2000 αλλα απο εδω και περα ειναι τα ζορια. ..εχω αρκετο λιπος να χασω (πρεπει να ειμαι γυρω στο 20%) , αεροβια δεν μπορω να κανω ανετα ( προβληματα με τις αρθρωσεις), και φυσικα απο τις πολλες πληροφοριες εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι θα ηταν πιο σοφο να ακολουθησω σαν προγραμμα με ολες τις ιδιαιτεροτητες μου, εκτος φυσικα απο το προγραμμα με τα βαρη που το κανω ουτως η αλλως...
    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...BD%CF%84%CE%AC

    δεν έχω διαβάσει ποτέ τι γράφει...αλλά είμαι σίγουρος οτι θα έχει κατι πάνω σε αυτό που ψάχνεις !
    εμένα η αποψη μου είναι πως για να μη χάνεις η τρως παραπάνω απο όσο καίς ή απλά δε καίς οσο νομίζεις..ή κατι τετοιο χαχαχ

    όσο για τις πληροφορίες εγώ προσωπικά κράτησα τα βασικά και απο κει και πέρα ο,τι λειτουργεί καλύτερα πάνω μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-10-16 22:40 #11
    Προεπιλογή
    Ο οργανισμος μου υποσιτιζοταν χρονια με διαιτες των 1300 θερμιδων οποτε οπως καταλαβαινεις τωρα πρεπει να τον πεισω πως δεν θα ξαναπεσει τοσο χαμηλα και να αρχισει να καιει λιπος αντι να το κραταει....Τα φαγητα μου χρονια τωρα τα φτιαχνω πολυ απλα και τα μετρουσα με ακριβεια γραμμαριων για να ειμαι σιγουρη....
    Ευχαριστω για το αρθρο...θα το διαβασω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-10-16 01:30 #12

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Με λίγα λόγια αυτό:

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...85%CE%BC%CE%B5

    το άρθρο λέει ότι όλα είναι λεπτομέρειες, ακόμα και το slplit που με προβληματίζει, μπροστά στο ισοζύγιο, το οποίο είναι το πιο σημαντικό, αρκεί να μην πέσουμε και στο κάτω από 10% στα λιπαρά και γενικά όχι ακρότητες. Άρα τι 20% τι 30%, (για τέτοιες διαφορές μιλάω)
    Είτε στο bulk είτε στο cut λογικά. Και να ρωτήσω εγώ το άλλο, πώς γίνετε να έχασα 1.5 κιλό Σεπτέμβριο με 1990 Kcal, και μισό Οκτώβριο να "κόλλησα" και να είμαι σε φάση συντήρησης με 1900 θερμίδες μάλιστα και με ίδιο split? Ομοιόσταση? Σύμφωνα με τον Benedict τύπο, η διαφορά βάση κιλών ήταν 50 όταν ξαναυπολόγισα, και εγώ έκοψα 100 για να ΑΠΟΦΥΓΩ τυχόν ομοιόσταση.. Να κατέβω κ άλλο? Ή μήπως ήρθε η ώρα να το γυρίσω σε υπερθερμιδική να "πάρει μπρός" λίγο το συστημα, να βάλω και λίγους μυς, και σε κανα 6μηνο να κόψω πάλι? Εγώ πάντος προς το δεύτερο κλείνω...
    Απάντηση με παράθεση