Θέμα: Κανέλα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 19 από 19
  1. 31-01-15 09:57 #16
    Προεπιλογή
    Eγω προσωπικά αγοράζω κανέλα κευλάνης απο μπαχαροπωλεία χύμα, σε S/M δεν νομίζω να υπάρχει.
    Υπάρχει σε στίκ που είναι εύκολο να την ξεχωρίσεις απο την κάσσια αλλά και τριμμένη που είναι πιο ευχρηστη όμως υπάρχει ο κίνδυνος νοθείας.
    υπολόγισε οτι κοστίζει 40-50 ευρω/κιλό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-03-16 20:46 #17
    Προεπιλογή
    Τον τελευταιο καιρο ειμαι φανατικος χρηστης της κανελλας Κευλανης με ''χειροπιαστα'' ωφελη τουλαχιστον σε μενα.
    Να σας πω λοιπον μια διαπιστωση που μολις σημερα εκανα.
    Ως γνωστο η κ. Κευλανης ειναι ανωτερη απο την κασσια σε πολλους τομεις που εχουν αναφερθει. Το κυριο χαρακτηριστικο αναγνωρισης της ειναι η πιο ανοικτοχρωμη οψη της κ μετα η πιο ''πουδρε'' υφη της.
    Οταν ειναι σε μορφη ξυλακι ειναι σχετικα ευκολα η αναγνωριση τους ,οταν ομως ειναι τριμμενη σε σκονη που ειναι κ η πιο ευκολα καταλαλωσιμη ,εκει ειναι πιο δυσκολη μια κ πεφτει αρκετη νοθεια μηξης μεταξυ τους λογω της αρκετησ διαφορα τιμης τους.
    Μεχρι τωρα λοιπον επερνα την Κευλλανης απο μερικα μπαχαραδικα ,την συνεκρινα με την απλη πιο κοκκινοπη-κεραμιδη κασσια ,εβλεπα οτι ηταν φανερα πιο ανοικτοχρωμη κ νομιζα οτι ημουν οκ.
    Εχτες ομως περνοντας απο αλλο μπαχαραδικο ,συγκρινοντας την με την προηγουμενη που ειχα σπιτι ,διαπιστωσα οτι ηταν ακομη πιο ανοικτοχρωμη. Οταν την δοκιμασα κιολλας μου φανηκε οτι ειχε κ πιο εκλεπτισμενη γευση.
    Συμπερασμα; Συνηθως οταν στην πλασαρουν σαν αυθεντικη ,ειναι μιξη κ απο τις δυο με κριτηριο ποιοτητας το μεγιστο ποσοστο της καλης (Κευλανης).
    Δεν μπορω να ξερω βεβαια σε τι ποσοστο μαγαζιων γινεται αυτο ,ουτε εαν συμβαινει στα περισσοτερα η λιγοτερα. Απλα στα 3-4 που θυμαμαι που την εχω ψωνισει ,ισχυει αυτο κ ενιωσα την αναγκη να σας το πω.
    Παντως οπως κ να εχει αυτο το μιγμα ειναι καλυτερο απο την σκετη απλη κασσια ,εξαρταται απο το ποσοστο ''οκτανιων''
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος Τριανταφύλλου : 25-03-16 στις 20:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-16 21:46 #18
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Γενικως ειμαι λάτρης της κανέλλας...Την χρησιμοποιώ στον καφε μου,αλλα και στο πρωινο μου στα φαγητα κλπ...

    Εδω και λιγο καιρο αγοράζω και εγω κανέλλα κευλάνης χύμα ,απο εμπιστο ανθρωπο,και εχω βρεί διαφορα ,κυρίως στη γευση,αλλα και στην χαλάρωση που μου προσφέρει στο στομάχι...

    Μιας και τυχαία ξέθαψε ο Χρηστος το θέμα,ξαναδιάβασα περι ιδιοτήτων

    τώρα στην προετοιμασία μου,τη χρησιμοποιώ στο πρωινό,στον καφε μου(γιατι τον πίνω σκέτο) Και καμια φορα βάζω και στο κοτοπουλο ή στον μπακαλιάρο ,για να αλλαζει λιγο η γευση..
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-03-16 18:32 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τελευταιο καιρο ειμαι φανατικος χρηστης της κανελλας Κευλανης με ''χειροπιαστα'' ωφελη τουλαχιστον σε μενα.

    Χρήστο θα ήθελες να μας αναφέρεις ποιά είναι αυτά τα χειροπιαστά οφέλη? Παρεπιπτόντος να πω ότι και εγώ καταλαλώνω εδώ και καιρό καθημερινά αρκετή ποσότητα, αλλά όχι Κευλάνης προς το παρών (διότι δεν την είχα ανακαλύψει εώς πρόσφατα και έχω αρκετό ακόμα στοκ από την κοινή), αν και έχω διαβάσει (όχι από επίσημη βέβαια πηγή) ότι μεγάλη ποσότητα σε συχνή χρήση μπορεί να την καταστήσει τοξική για υον οργανισμό.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12