Θέμα: Protein Cake/Bread

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 21-10-16 11:14 #1
    Προεπιλογή Protein Cake/Bread
    Δανειζομενος αυτη την συνταγη εν μερη, εγιναν παραμετροποιησεις και βγηκε κατι πεντανοστιμο! Ειναι κατι μεταξυ σταφιδοψωμου και cake!

    Υλικα:

    6 ασπράδια αυγών και 2 κρόκους
    100γρ βρώμη
    20γρ λιναρόσπορο
    50γρ καρυδια ('η 20γρ φουντουκια&20γρ αμυγδαλα ωμα αμα θελεται να ριξετε λιγο τις θερμιδες και τα λιπαρα)
    25γρ σταφιδες
    60 γρ whey (oτι γευση εχει ο καθενας, εγω τωρα εχω βανιλια)
    2 ώριμα φρούτα (εγω βαζω 2 μπανανες, εχω δοκιμασει και μηλο-μπανανα και ειναι σουπερ)
    1 βανίλια σκονη
    1 κ.γ. κανέλα
    1 κ.γ. μπέϊκιν πάουντερ
    1 κ.γ. μέλι
    1-2 κ.γ γλυκαντικο απο στεβια (εξαρτατε το ποσο γλυκο το θελει καποιος)

    Εκτελεση:

    Χτυπαμε στο blender τα ξηροκαρπια,λιναροσπορο και την βρωμη να γινουν σκονη. Στο μουλτι βαζουμε να χτυπαει τα αυγα,την βανιλια και την κανελα, επειτα ριχνουμε την whey και το μιγμα σκονης απ'το blender. Οσο ανακατευει τα προηγουμενα, πολτοποιουμε στο blender τα φρουτα και επειτα τα ριχνουμε στο μιγμα που ανακατευεται. Τελος προσθετουμε το μελι,την στεβια, το μπακιν. Οταν εχει ανακατευτει και εχει γινει ομοιομορφο το μιγμα μας, σε μια φορμα κεικ απλωνουμε λαδοκολα και ριχνουμε το μιγμα μεσα. Ριχνουμε τις σταφιδες απο πανω ομοιομορφα και τις σπρωχνουμε ελαφρα με ενα κουταλι να μπουν μεσα στο μειγμα. Ψηνουμε στον φουρνο στους 180 για 35'-40' στο πανω-κατω.

    Και το αποτελεσμα ειναι αυτο:

    Όνομα: IMG_20161020_221127.jpg Εμφανίσεις: 487 Μέγεθος: 114,5 KB
    Όνομα: IMG_20161020_221140.jpg Εμφανίσεις: 492 Μέγεθος: 131,6 KB

    Ενα κομματι 200γρ ειναι ενα πληρες και χορταστικο γευμα!

    Διατροφικη Αξια στα 100γρ (η μετρηση εγινε με 2 μπανανες για φρουτα, 20γρ αμυγδαλα, 20γρ φουντουκια και 2 κ.γ γλυκαντικο):

    Θερμιδες: 191kcal
    Πρωτεινη: 13.1γρ
    Λιπαρα: 6,4γρ
    Υδατανθρακες: 19,5γρ εκ των οποιων
    Φυτικες Ινες: 2,4γρ
    Σακχαρα: 8γρ

    Αυτα βεβαια αλλαζουν αναλογα με την whey που εχει και με τα ξηροκαρπια που επιλεγει

    Bon Appetit!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-10-16 11:34 #2
    Προεπιλογή
    πραγματικα φαινεται πολυ ωραιο, θα το δοκιμασω 100% και θα βαλω και εγω τις φωτο απο το αποτελεσμα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-10-16 12:34 #3
    Προεπιλογή
    ειναι εξαιρετικο, πολυ χορταστικο και θα τρελανει ειδικα τους λατρεις του σταφιδοψωμου πιστευω το ολο μυστικο πιστευω ειναι στο ποσο γλυκο θα επιλεξεις να το κανεις γιατι ετσι μπορεις να καλυψεις πολλες επιλογες αντιστοιχης πρωινης σαβουρας!

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση