Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 32
  1. 11-12-16 22:37 #16
    Προεπιλογή
    Καταρχας δεν εκανα κετο τοσο καιρο. Τωρα ξεκινησα για να ξεκολλησω.την διατροφή την βρηκα στο ίντερνετ και εριξα αρκετο διαβασμα πανω σε αυτη. Αλλα η απορία μου παραμένει η ίδια.
    Γιατι κετο με low carb /high fat
    Και οχι κετο με low carb /low fat
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-12-16 23:34 #17
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Δεν ειπα για την κετο...ειπα για τη διατροφη με μονο πρωτεινη που εγραψες,τεσπα.

    Για 2 λογους δε γινεται και low fat και low carb σε κετο.

    1.Εφοσον για να μπεις σε κετο θελει κατω απο 50γρ υ/α τη μερα κατα βαση,πρεπει να συμπληρωσεις απο λιπαρα τις χαμμενες θερμιδες.
    2.Για να βγαλεις κετονες,θες χαμηλα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα...αμα εσυ τις χαμμενες θερμιδες τις συμπληρωσεις απο την πρωτεινη,μερος της πρωτεινης το σωμα σου θα το μετατρεψει σε γλυκοζη και ετσι αντιο κετονες.

    Γιατι εχεις φαει τετοιο φλας με την πρωτεινη?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-12-16 00:03 #18
    Προεπιλογή
    Απλος δεν μπορώ να καταλάβω πως χανω λιπος. τρωγοντας λιπαρα.

    Π.χ γιατι να μην μπορουσα ας πουμε αντι να φαω 3 αυγα ολοκληρα να φαω 6 ασπραδια. Η οπου υπαρχει λιπαρα να συμπληρωνω με πρωτεΐνη

    Γενικα υπαρχουν επιπτώσεις αν κανω διατροφή μονο με πρωτεΐνη με οσο το δυνατών ελαχιστους υδατάνθρακες εως καθολου. Και οσο τον δυνατων λιγοτερα λιπαρά.;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-12-16 00:14 #19
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Φιλε κ μονο απο τις αποριες σου αυτες,εχεις πολλα κενα που πρεπει να καλυψεις μεσω διαβασματος...και μετα να ακολουθησεις μια συγκεκριμενη διατροφη.

    Εντελως φιλικα στο λεω,γιατι κιολας δε μπορει να στο απαντησει καποιος αυτο μεσα απο ποστς...πρεπει να κατσει να γραφει για ωρες.Σου λειπουν βασικες γνωσεις πανω στο τι κανουν και που χρειαζονται τα λιπαρα,ο υδατανθρακας κ η πρωτεινη και ενα σωρο αλλα.

    Και σαφως υπαρχουν επιπτωσεις κ πολλες πανω σε αυτο που ρωτας.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-12-16 04:35 #20
    Προεπιλογή
    Γιώργο αυτό που λες δεν είναι κετο, είναι protein sparing modified fast ή protein strictly mother fraker

    Κι είναι πολύ κακή ιδέα, καλό θα ήταν να τη ξεχάσεις.

    10% υδατάνθρακα, είναι 50γρ, με τέτοια ποσότητα δε θα μπεις σε κετωση και θα αυξηθεί η γλυκονεογένεση.

    Γιατί; Ο εγκέφαλος όταν μπαινεις σε κετωση ανακυκλωνει μικρη ποσοτητα γλυκόζης και χρησιμοποιεί κετονες. Στα μιτοχόνδρια χρησιμοποιούνται ελεύθερα λιπαρά οξέα.
    Εσύ δε θα έχεις κετόνες, θα έχεις ελεύθερα λιπαρά οξέα απ τις λιποαποθηκες σου.
    Και γλυκόζη απ τη μετατροπή των αμινοξέων.


    Μην το πολύ κουραζουμε θα βάλεις το σώμα σου να προσαρμοστεί να χρησιμοποιει πρωτεινη, ο εγκέφαλος σου θα υποσιτιζεται, χαμηλή συγκέντρωση, πολύ κακή διάθεση, αν την κρατήσεις για καιρό τα 20γρ λίπους θα σε πιεσουν ορμονικά.

    Η PSMF χρησιμοποιείται μόνο για morbidly obese ασθενείς και μάλιστα πριν ανακαλυφθούν τα απαραίτητα λιπαρά οξέα κάποιοι ασθενείς πέθαναν γιατι δεν έπαιρναν την απαραίτητη ποσότητα λίπους και βιταμινών (οι άνθρωποι για την επιβίωση μας χρειαζόμαστε απαραίτητα αμινοξέα, απαραίτητα λιπαρά οξέα, βιταμίνες , μέταλλα , νερό οξυγόνο) .
    Επίσης για 1, 2 μη συνεχόμενες ημέρες μέσα στην εβδομάδα για advanced αθλητές που είναι βαθιά στην προετοιμασία τους για πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους.

    Κι επειδή ο Κομπρετι έχει δίκιο κι αυτό το ποστ γίνεται μεγάλο

    Ψαξε CKD, TKD, cheat meals, refeed meals , carb cycling, υδατοδιαλυτές βιταμίνες, λιποδιαλυτές βιταμίνες, μέταλλα/ιχνοστοιχεια, απαραίτητα λιπαρά οξέα, απαραίτητα αμινοξέα.

    Διάβασε καλά να είσαι σίγουρος ότι δε θα βλάψει τον εαυτό σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 12-12-16 στις 04:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-12-16 16:40 #21
    Προεπιλογή
    Βασικα έχεις δίκιο psmf ειναι. Όπως και η paleo diet.
    Και ειπα να το κάνω μονο και μονο επειδή εχω κολλήσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-12-16 17:00 #22
    Banned
    Εγγραφή
    25-02-2016
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    Τη δοκιμασα εγώ αυτη τη διαιτα τέλος καλοκαιριού- φθινοπωρο. Σχετικά χαμηλά λιπαρά, χαμηλο υδατάνθρακα, υψηλη πρωτεινη και fasting.
    Αλλα δεν ειχα καλα αποτελέσματα: Μπορει να εχασα κιλά, ΑΛΛΑ δεν ειχα ενέργεια, εχασα μύες, και φαινομουν καπως σαν αρρωστιάρης, ενω ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με την εντονη γυμναστικη το ανοσοποιητικο μου διαλυθηκε εντελως, αρρωστησα 3 φορές από ίωση σε διαστημα 3 μηνων (ενώ γενικα δεν αρρωσταινω συχνα).

    Τωρα ξαναγυρισα στα κλασικα τρωω νορμαλ 30% λιπαρα, 30% πρωτεινες, 40% υδατανθρακα, ενώ τις μέρες που δεν αθλουμαι, τρωω λιγοτερο και πιο λιγους υδατανθρακες. Τις μερες που εχω γυμναστικη μοιραζω τον υδατανθρακα σε 1 γευμα πριν τη γυμναστικη κ 1 αμεσως μετα.

    Επισης τα ειχα ψαξει κ εγω αυτα που λενε τα παιδια, για carb cycling κλπ, ενταξει μπορει κ να αξιζει, αλλα πρεπει να τρως τοσο πολυ υδατανθρακα (απο εκει που καταναλωνεις χαμηλη ποσοτητα) που εγω θα ξερναγα σιγουρα.



    Για μενα ακολουθα την πεπατημενη, οτι κανουν ολοι οσοι ασχολουνται με τη γυμναστικη, γιατι δεν ειναι ετσι απλα αυτα τα πειραματα μπορει να καταστρεψεις την υγεια σου. Οταν λες κοβω υδατανθρακα κοβω λιπαρα, ουτε φανταζεσαι τι επιπτωσεις εχει στον οργανισμο σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bodybuilder wannabe : 12-12-16 στις 17:12
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-12-16 17:32 #23
    Προεπιλογή
    Ή paleo Γιώργο είναι ο,τι τι θες εσύ να είναι

    Και προφανώς δεν είναι PSMF γιατί όπως δεν καταλαβες PSMF δε στέκει εξελικτικά.

    Δεν είσαι καλό παιδάκι όμως, δεν έχεις κολλήσει μόνο στα κιλά, έχεις κολλήσει και στο τι θα κάνεις.

    Ή απάντηση δε βρίσκεται στη μείωση των θερμίδων, αλλά στην αύξηση της μυϊκής μάζας με μία σταθερά καλή διατροφή και κάνοντας υπομονή.

    Προφανώς και δε σου πήρε ένα μήνα να ανέβει και να συντηρηθεί σε πολλά κιλά, μην περιμένεις σε 6μηνο να τα χάσεις, κι αν το κάνεις είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα προκαλέσεις βλάβη στην υγεία σου.

    2000-2500 θερμίδες
    150-200γρ πρωτεινη
    200-80γρ υδατάνθρακα
    50-100γρ λίπος

    Από διάφορες πηγές και φρόντισε να παίρνεις βιταμίνες από τρόφιμα.

    Α. Έγραψες ασπράδια. Βιολογική αξία πρωτεινης γύρω στο 60-70% ανάλογα τι άλλο έχει το γεύμα. Όλες οι βιταμίνες του κρόκου στα σκουπίδια. Επίσης, τα ένζυμα για χωνευτει το ασπράδι βρίσκονται στον κρόκο.
    Πως θα αξιοποιηθεί η πρωτεινη, αφού εξαρχής αντιμετωπίζει δυσκολία ο οργανισμός να τη χωνέψει.

    Στήθος κοτόπουλο. Βιταμίνες ελάχιστες.
    Σίδηρο από που θα πάρεις; Κτλ κτλ κτλ

    Γράφεις πολύβιταμινες. Μακάρι να ήταν έτσι απλό. Μία πολυβιταμίνη μπορεί να έχει μορφή μετάλλων που είναι 10% αφομοιωσιμη, μπορεί να έχει μαγγάνιο σε υψηλές ποσότητες και να έχεις τοξικότητα κτλ κτλ κτλ
    Επίσης, όταν φτιάχνουμε ένα μόριο χημικά αυτό έχει 2 αλυσίδες καθρέφτη η μία της άλλης, η μια δεξιόστροφη κι η άλλη αριστερόστροφη (chirality).
    Ή δεξιόστροφη δεν αξιοποιείται απ τον ανθρώπινο οργανισμό.

    Πως ξέρεις πόσο "καλή" είναι η πολυβιταμίνη σου;

    Είτε κάνε υπομονή, σωστή άσκηση ενδυνάμωσης με 30' λεπτά αερόβιο, χωρίς υπερβολές. Και σωστή πλούσια διατροφή ή πήγαινε σε κάποιο διατροφολογο να σε αναλάβει .

    Ή ιδέα που σου έχει καρφωθει στο μυαλό είναι επικίνδυνη
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-12-16 22:51 #24
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η διατροφη που εκανα τοσο καιρο ηταν αρκετα ισορροπημένη. Φρούτα,λαχανικά,απαχα κρέατα, αυγα ,ψάρι. Γαλακτοκομικά.

    Τα κιλα τα πηρα σαν φοιτητης. Απο τα 87 στα 134. Εχω λιώσει στο γυμναστήριο κανοντας ασκήσεις με βάρη κυρίως και με κιλα πολλα σε σημείο να θελω Βοήθεια στις τελευταίες επαναλήψεις ετσι καταφερα να πεσω στα 106 με 107 οπου ειμαι πανω απο μηνα χωρις να πεσω το παραμικρό.

    Προσπαθησα να αυξήσω θερμίδες να ριξω θερμίδες ειτε 500 ειτε 1500 ειτε 2000 δεν έπεφτα γραμμάριο. Άλλαξα ασκήσεις αλλαξα διατροφες. Όλοι ελεγαν υπομονή. Εκανα εξετάσεις θυροηδη ολα καθαρά. Επειδή αυτη η υπομονή κοντεύει να με τρελάνει και καθε μερα το μονο που σκέφτομαι ειναι η διατροφή. Τρωω με την ώρα με την ζυγαρια και με τις θερμίδες και δεν βλεπω διαφορα ειπα να δοκιμάσω κατι τέτοιο. Βάση ολα αυτα που μ λέτε επιστροφή στην υπομονή. Η ερωτηση ειναι ποσο ακομα;

    Εχω δοκιμάσει και διαφορα σκευάσματα λιποτροπικα εγγυημένη μουφα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-12-16 00:49 #25
    Προεπιλογή
    Ρε συ Γιώργο κάνε μου χάρη

    Γραψε ένα ιστορικό. Σε πόσο καιρό έγινε η άνοδος των κιλών 4 χρόνια;

    Έγραψες περίμετρο μέσης κτλ οκ

    Πόσο καιρό κάνεις την προσπάθεια;
    Γραψε αναλυτικά τι προπόνηση κάνεις και 2 τυπικές μέρες διατροφής μέχρι τώρα μέρα που κάνεις βάρη και μέρα οφφ, αν τρως το ίδιο δεν πειράζει γραψε τα όλα.

    Εξετάσεις έκανες είπες, αίμα, ουρων, ορμόνες όλα οκ;
    ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-12-16 02:51 #26
    Προεπιλογή
    Ναι σε διαστημα 4 χρόνον τα πηρα τα κιλα.
    Διατροφη κανω απο τις 10 Ιουλίου. Δεν την εχω χαλάσει ουτε για εναν κοκο ζάχαρης μεχρι τωρα.
    Απο τα 134 μεχρι τα 122 ετρωγα 5 φορες +1 πρωτεΐνη
    Αυγα για πρωινό
    Και ολα τα υπόλοιπα ειχαν 250 γρ κρεας με λαχανικά και 2 φορες την μερα υδατάνθρακες συνήθος πριν την προπόνηση και κανα φρούτο που και που.
    Απο τα 122 μεχρι τα 118 τα γευματα εγιναν 5 λογο χρόνου.
    Και απο τα 118 μεχει τα 106 εκοψα φρούτα κατεβασα γρ στις μερίδες στα 200 και 150γρ αναλογα το γευμα. Μειωσα την λήψη υδατανθρακα απο ρύζι και τα αυξησα απο λαχανικά. Καθε μερα πολυβιταμηνες αμινοξέα εχτρα c

    Προπόνηση Τρίτη Τετάρτη Παρασκευή Σαββατο
    Βαρη κυριως. Απο αεροβιο δεν το έχουμε.

    Πλατη και τρικεφαλο , στήθος και δικέφαλο , ώμους, πόδια

    Εξετάσεις μικρού παιδιού
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-12-16 17:21 #27
    Προεπιλογή
    Πόσα γρ πρωτεινη, λίπος, υδατάνθρακα τρως;
    Τι προπόνηση κάνεις, μυϊκές ομάδες;

    Α ναι!
    Ββερ

    Carb cycling= κάποιες μέρες τρώω πολύ υδατάνθρακα, κάποιες άλλες μέρες τρώω λίγο υδατάνθρακα.

    Προφανώς, εάν όταν μειωνεις υδατάνθρακα, δεν αυξάνεις πρωτεινη/λιπος ή αυξάνεις αλλά όχι τόσο ώστε να καταναλώνει ακριβώς τις ίδιες θερμίδες, είναι carb cycling/calorie cycling
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 13-12-16 στις 17:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-03-17 16:06 #28
    Προεπιλογή Φαινομενο πλατο
    Λίγο τρομακτικός ακούγεται ο τίτλος. Όλα ξεκινάνε με εμένα παχύσαρκο θα έλεγα στα 134 κιλά με 185 ύψος. Ποσοστό λίπους άγνωστο (άλλωστε ποιος θα ήθελε να τον ξέρει σε αυτά τα κιλά).

    Από τις 6 Ιουλίου του 2016 μέχρι και σήμερα έχω κάνει έναν "αγώνα"(τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω αν φανταστείς πως το πιο υγιεινό πρωινό μου ηταν η πίτσα) να χάσω κιλά. Έχασα 32 κιλά και σήμερα μετά από 9 μήνες διατροφή που δεν έσπασα ούτε για μια ημέρα είμαι στα 102 κιλά με 18% λίπους. (Έτσι λέει ο διατροφολόγος)

    Εκανα μια low carb διατροφή και ανά 2 μήνες κετο διατροφή. (Μιλάμε για μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης και λαχανικών ) ακολουθούσαν και συμπληρώματα πολυβηταμινων και μετάλλων και πρωτεΐνης iso .

    4-5 φορές την εβδομάδα βαρη και cardio.

    Για να μην τα πολυλογώ, πλέων έχω κολλήσει.(τους 2 τελευταίους μηνες)
    Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ότι οι low carb διατροφες μειώνουν τα επίπεδα της ορμόνης τ3 και λεπτινης και ότι μια μέρα carb up θα μπορούσε να βοηθήσει να συνεχίσω τον στόχο μου τα 95 κιλά.

    Θέλω της γνώμες σας για το πως θα μπορούσα να σπάσω το φαινόμενο πλατό. Και αν αυτό το carb up αληθεύει πως θα γίνει; σε όλα τα γεύματα της ημέρας;

    Σας κούρασα το ξέρω
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-03-17 18:31 #29
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα,

    ειναι πολύ λογικο που καπου κολλησε το σύστημα, αυτο συμβαινει πάντα σε μακροχρόνιες δίαιτες - ειδικά εαν εισαι υποθερμιδικά 9 μηνες ήταν φυσικό επόμενο.Μπράβο για την προσπαθεια σου βεβαια, ξερω απο πρωτο χερι οτι η απωλεια τοσων κιλών ειναι πολύ δυσκολη υποθεση , η οποια σε καποια σημεια χρειαζεται λεπτες κινησεις.

    Το πρωτο και κυριο που θα πρεπει να κανεις είναι ν'ανεβασεις τις θερμιδες σου σταδιακά, υπολογισε πόσες καταναλωνεις τωρα και ανεβαζε λιγο-λιγο μεχρι να φτασεις στην συντηρηση σου. Εκει θα μεινεις για μερικες μερες (το πόσες ειναι εμπειρικο και αλλαζει για τον καθενα), οσο θα χρειαστει ο οργανισμός για να θεωρησει οτι η ''κακοποιηση'' του τελειωσε και να επαναφερει το ορμονικο σου συστημα εκει που πρεπει. Δεν ξερω τι διατροφη κανεις τωρα ακριβως αλλά εννοειται οτι θα πρεπει να εχει μεσα αρκετους υδατανθρακες και λιπαρά.

    Κατόπιν θ'αρχισεις σταδιακα να κατεβαζεις και πάλι θερμιδες - υποψιν οτι θα ήταν καλο να μειωσεις συνολικά και την σωματική σου ασκηση προκειμενου να ηρεμησει λιγο και το ΚΝΣ , ιδανικά την εβδομαδα του Πασχα θα σου προτεινα ν'απεχεις εντελως ωστε να ξεκουραστείς πλήρως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-03-17 21:28 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    ειναι πολύ λογικο που καπου κολλησε το σύστημα, αυτο συμβαινει πάντα σε μακροχρόνιες δίαιτες - ειδικά εαν εισαι υποθερμιδικά 9 μηνες ήταν φυσικό επόμενο.Μπράβο για την προσπαθεια σου βεβαια, ξερω απο πρωτο χερι οτι η απωλεια τοσων κιλών ειναι πολύ δυσκολη υποθεση , η οποια σε καποια σημεια χρειαζεται λεπτες κινησεις.

    Το πρωτο και κυριο που θα πρεπει να κανεις είναι ν'ανεβασεις τις θερμιδες σου σταδιακά, υπολογισε πόσες καταναλωνεις τωρα και ανεβαζε λιγο-λιγο μεχρι να φτασεις στην συντηρηση σου. Εκει θα μεινεις για μερικες μερες (το πόσες ειναι εμπειρικο και αλλαζει για τον καθενα), οσο θα χρειαστει ο οργανισμός για να θεωρησει οτι η ''κακοποιηση'' του τελειωσε και να επαναφερει το ορμονικο σου συστημα εκει που πρεπει. Δεν ξερω τι διατροφη κανεις τωρα ακριβως αλλά εννοειται οτι θα πρεπει να εχει μεσα αρκετους υδατανθρακες και λιπαρά.

    Κατόπιν θ'αρχισεις σταδιακα να κατεβαζεις και πάλι θερμιδες - υποψιν οτι θα ήταν καλο να μειωσεις συνολικά και την σωματική σου ασκηση προκειμενου να ηρεμησει λιγο και το ΚΝΣ , ιδανικά την εβδομαδα του Πασχα θα σου προτεινα ν'απεχεις εντελως ωστε να ξεκουραστείς πλήρως.
    Μου φαίνεται πως αν ανεβάσω τις θερμίδες και άλλο θα αρχίσω να βάζω κιλά πάλι. Είμαι στις 1800 με 2000 καθημερινά και δεν χάνω γραμμάριο. Αν ανεβάσω δεν θα βάλω κιλά;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία