Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 01-11-16 00:10 #1
    Προεπιλογή Αδυνάτισμα/Διάδρομος/Διατροφή
    Καλησπέρα, είμαι 17 χρονών και θέλω να αδυνατίσω καθώς έχω αρκετό περιττό λίπος στην κοιλιά κυρίως..
    Τώρα, στο σπίτι έχω έναν διάδρομο και θέλω να τον χρησιμοποιήσω σε συνδυασμό με μια καλή διατροφή για να έχω αδυνατίσει μέχρι το καλοκαίρι (βασικά όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο).
    Επίσης κάνω βάρη στο σπίτι και δεν θέλω να χάσω τους μυς που απέκτησα οπότε χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

    Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις:
    1)Πόση ώρα πρέπει να τρέχω στον διάδρομο και πόσες φορές την εβδομάδα?
    2)Τι πρέπει να προσέξω για να μην χάσω μυες αντί για λίπος?
    3)Στην διατροφή μου τι θα πρέπει να προσέξω περισσότερο?

    Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-11-16 12:42 #2
    Προεπιλογή
    1.Κατά τη γνώμη μου,αν δεν κάνεις διάδρομο κάθε μέρα,τουλάχιστον πρέπει 4-5 φορές τη βδομάδα,γρήρορο περπάτημα-τρέξιμο για κανά μισάωρο!
    2.Το δεύτερο ερώτημα έχει παραμέτρους,χρειάζεται καλή και σωστή διατροφή,να συνεχίσεις επίσης μαζί με την αερόβια να κάνεις και βάρη,να προσπαθήσεις να χάνεις 1-2 κιλά το μήνα και όχι περισσότερα,τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει
    3.Να κόψεις γλυκά-ζάχαρη,junk foods,αντί ζάχαρη βάλε στέβια πχ,να αυξήσεις τη ζωική πρωτείνη,κοτόπουλο,αυγά,να προσέξεις τι υδατάνθρακα παίρνεις,πιο πολύ υδατάνθρακα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη,εκτός αν είσαι στο μεταπροπονητικό οπότε χρειάζεσαι υψηλό γλυκαιμικό δείκτη για να ανέβει η γλυκόζη του αίματος!Μερικοί αποφεύγουν τα φρούτα,προσωπικά τρώω 3 τη μέρα γιατί τα θεωρώ απαραίτητα στη διατροφή μου!Οταν λέμε χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη εννοούμε πολλές σαλάτες,ψωμί πολύσπορο,ζυμαρικά ολικής άλεσης,βρώμη,νιφάδες βρώμης κλπ!
    Δεν ξέρω τι θα σου πουν οι άλλοι και αν απαντήσουν γιατί μπορεί να πουν ότι υπάρχουν αυτά σε άλλα post!
    Απάντηση με παράθεση