Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 01-11-16 01:45 #1
    Προεπιλογή Σύμπτωμα γυμναστικής ή πρόβλημα υγείας?
    Καλησπέρα, είμαι καινούριος στο site σας, είμαι σχεδον 19 και ξεκίνησα γυμναστική πέρσι (πολύ αραιά) για λόγους ψυχολογίας κυρίως αλλά και καλαισθησίας.
    Λοιπόν, ας μπω στο ψητό. Αρκετές φορές μετά την γυμναστική ειδικά όταν είναι έντονη και διαρκεί αρκετά (2ωρο και κάτι ίσως), νιώθω στις τελευταίες ασκήσεις έναν οξύ πόνο στον λαιμό και κάψιμο, ο οποίος με ακολουθεί για καμια ωρα-μιαμιση μετα. Είναι ίσως λίγο άκυρο αλλά μπορεί να σας έχει συμβεί και να τυγχαινει να γνωρίζετε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-11-16 01:56 #2
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Τι ασκήσεις κάνεις δηλαδή στο τέλος. Και νιωθεις κάψιμο... Εάν δε δώσεις συγκεκριμένες. Πληροφορίες μόνο εικασίες θα κάνουμε..
    Δήλαδη που ακριβώς μετά από ποιες ασκήσεις τι πρόγραμμα ακολουθείς κ. Ο. Κ

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-11-16 02:07 #3
    Προεπιλογή
    Οι τελευταίες ασκήσεις μου έχουν να κάνουν με χέρια (δικεφαλα,τρικεφαλα,πήχη). Σχεδον κάθε μέρα τελειώνω με κάποια σετ τέτοιων ασκήσεων (αναλογα με το προγραμμα πολλες ή όχι). Δεν παρουσιάζεται κάθε μέρα αυτό το φαινόμενο. Συνήθως είναι μετά από πολύ κούραση.
    Ίσως να μην το διατυπωσα σωστά, δεν ειναι μυικό κάψιμο. Ειναι σαν τον πόνο της αμυγδαλίτιδας. Πόνος ψηλα στον λαιμό...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-11-16 02:08 #4
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    το εντοπίζεις μόνο στο λαιμό ή και πιο χαμηλά, εσωστερικά στο στήθος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-11-16 02:10 #5
    Προεπιλογή
    Μόνο ψηλά στον λαιμό. Ευτυχώς όχι στήθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-11-16 02:11 #6
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    καπνίζεις?
    το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι κακός κλιματισμός στο γυμναστήριο, εφόσον σε πιάνει μόνο τότε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-11-16 02:14 #7
    Προεπιλογή
    Δεν καπνίζω, δεν πίνω.
    Επιπλέον, δική μου παραληψη, γυμνάζομαι στον σπίτι με δικά μου βαρακια, παγκους κτλ.
    Έχω πάντα λίγο ανοικτό το παράθυρο για να αερίζεται το δωμάτιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-11-16 02:35 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Νιώθεις σαν να σου ανεβαίνει κάτι στο λαιμό και να σε καίει σαν ρέψιμο-αναγούλα να το πώ έτσι? Μήπως έχεις αλλάξει τπτ στις διατροφικές σου συνήθειες ή έχεις γενικά άγχος αυτή την περίοδο?
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-11-16 11:28 #9
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJ. Savop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, είμαι καινούριος στο site σας, είμαι σχεδον 19 και ξεκίνησα γυμναστική πέρσι (πολύ αραιά) για λόγους ψυχολογίας κυρίως αλλά και καλαισθησίας.
    Λοιπόν, ας μπω στο ψητό. Αρκετές φορές μετά την γυμναστική ειδικά όταν είναι έντονη και διαρκεί αρκετά (2ωρο και κάτι ίσως), νιώθω στις τελευταίες ασκήσεις έναν οξύ πόνο στον λαιμό και κάψιμο, ο οποίος με ακολουθεί για καμια ωρα-μιαμιση μετα. Είναι ίσως λίγο άκυρο αλλά μπορεί να σας έχει συμβεί και να τυγχαινει να γνωρίζετε.
    Αυτό το σύμπτωμα σου παρουσιάζεται αρκετές φορές από πέρυσι που ξεκίνησες τη γυμναστική ή τον τελευταίο καιρό;

    Σαν γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση το καταλαβαίνω (αν δεν πρόκειται απλά για έναν ερεθισμό του φάρυγγα), αλλά αν δεν επισκεφθείς έναν γιατρό και επιμένει το σύμπτωμα δεν είναι και πολύ σοφό να μένεις με σταυρωτά τα χέρια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 01-11-16 στις 11:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-11-16 16:16 #10
    Προεπιλογή
    Πρώτα απόλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    Φίλε Χαράλαμπε αυτό κοιτούσα το πρωί
    Όπου_υπάρχει_θέληση_ αυτό με το άγχος πολλοί μου το έχουν πει σε διαφορα πράγματα (πονοκεφάλους, στομαχόπονους, ζαλάδες κτλ). Λογικά θα ειναι ενας παράγοντας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-11-16 17:15 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Κι εγώ για παλινδρόμηση το ρώτησα...απ'όσο γνωρίζω και το άγχος παίζει ρόλο...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-11-16 18:00 #12
    Προεπιλογή
    Yπάρχει σαν πιθανότητα αν είναι κληρονομική. Ο πατέρας μου έχει τέτοιο θέμα (ήταν αθλητης ελληνορωμαικής), αλλά η διατροφή του ειναι πολύ κακή πλεον και το κατατάσσουν οι γιατροι του σαν επίκτητη παθογένια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-11-16 21:13 #13
    Προεπιλογή
    Αρχικά ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφερον σας!
    Πήγα στον παθολόγο μου και μου ειπε πως ειναι πιθανοτατα αγχος και με παρεμπεμψε σε ψυχολόγο για αλλη μια γνωμη. Και μου το επιβεβαιωσε πως σε περιοδους εντασης (ψυχολογικης) παρουσιαζονται τέτοια φαινόμενα.
    Απάντηση με παράθεση