Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 24
  1. 06-12-16 22:53 #1
    Προεπιλογή Κράμπα στους κοιλιακούς.
    Γεια σας παιδιά, έχω ένα θέμα, κάθε φορά που κάνω κοιλιακούς μετά από λίγες επαναληψεις με νιωθω οτι παει να με πιάσει κράμπα, αν συνεχίσω ( το έπαθα 2 φορές στο παρελθόν) με πιάνει κράμπα , μιλάμε για πολύ πόνο αλλά μετά από λίγο περνάει.
    Τι μπορεί να φταίει και πως μπορώ να το αποφύγω αυτό?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-12-16 22:59 #2
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    τίποτα, σταμάτα τα ροκανίσματα, κάνε μονο άρσεις ποδιών ή/και ότι άσκηση δεν περιλαμβάνει την κύρτωση του άνω κορμού.
    Αμα την έπαθες μία φορά, είσαι πιο επιρρεπής να την ξαναπάθεις στις αμέσως επόμενες προπονήσεις.

    Το χω πάθει 3 φορές και νόμισα ότι θα πεταγόντουσαν έξω τα όργανα μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-12-16 23:06 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τίποτα, σταμάτα τα ροκανίσματα, κάνε μονο άρσεις ποδιών ή/και ότι άσκηση δεν περιλαμβάνει την κύρτωση του άνω κορμού.
    Αμα την έπαθες μία φορά, είσαι πιο επιρρεπής να την ξαναπάθεις στις αμέσως επόμενες προπονήσεις.

    Το χω πάθει 3 φορές και νόμισα ότι θα πεταγόντουσαν έξω τα όργανα μου
    Σε καταλαβαίνω, μου πήρε αρκετή ώρα να συνέλθω!!
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-12-16 23:37 #4
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Κάνε μέτρηση ηλεκτρολυτών και μετάλλων-ιχνοστοιχείων (Νa,K,Cl,Mg,Ca,P)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-12-16 00:37 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε μέτρηση ηλεκτρολυτών και μετάλλων-ιχνοστοιχείων (Νa,K,Cl,Mg,Ca,P)
    Προκαλείται εάν υπάρχει έλλειψη κάποιων στοιχείων ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-12-16 02:10 #6
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Ναι,αυξανονται οι πιθανοτητες γενικοτερα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-12-16 07:29 #7
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.916
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο takemylife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά, έχω ένα θέμα, κάθε φορά που κάνω κοιλιακούς μετά από λίγες επαναληψεις με νιωθω οτι παει να με πιάσει κράμπα, αν συνεχίσω ( το έπαθα 2 φορές στο παρελθόν) με πιάνει κράμπα , μιλάμε για πολύ πόνο αλλά μετά από λίγο περνάει.
    Τι μπορεί να φταίει και πως μπορώ να το αποφύγω αυτό?
    Το πιθανότερο για σένα είναι να είναι αγύμναστοι οι κοιλιακοί σου. Ξεκίνα σιγά σιγά με ήπιες ασκήσεις και αύξησε το εύρος και την αντίσταση σταδιακά 2-3 φορές την εβδομάδα. Μετά από κανα 2 μήνες αν τα κάνεις σωστά δε θα έχεις πρόβλημα.
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-12-16 09:44 #8
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο takemylife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκαλείται εάν υπάρχει έλλειψη κάποιων στοιχείων ?
    Εννοείται,δεν είναι ψυχολογικό το θέμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-12-16 10:36 #9
    Προεπιλογή
    Ναι η αλήθεια είναι οτι είναι παραείναι αγύμναστοι, ευχαριστώ για τις συμβουλές
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-12-16 17:06 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιθανότερο για σένα είναι να είναι αγύμναστοι οι κοιλιακοί σου. Ξεκίνα σιγά σιγά με ήπιες ασκήσεις και αύξησε το εύρος και την αντίσταση σταδιακά 2-3 φορές την εβδομάδα. Μετά από κανα 2 μήνες αν τα κάνεις σωστά δε θα έχεις πρόβλημα.
    ισχυει αυτο..γενικα κ εγω επειδη πλεον δεν κανω ιδιαιτερα κοιλιακους, καμια φορα με πιανει καμια κραμπα..
    οταν ξεκιναω κ τους γυμναζω συστηματικα, ποτε δεν εχω θεμα..

    Boss παιζεις με την τυχη σου βλεπω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-12-16 17:34 #11
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισχυει αυτο..γενικα κ εγω επειδη πλεον δεν κανω ιδιαιτερα κοιλιακους, καμια φορα με πιανει καμια κραμπα..
    οταν ξεκιναω κ τους γυμναζω συστηματικα, ποτε δεν εχω θεμα..

    Boss παιζεις με την τυχη σου βλεπω
    Οι μυικοί σπασμοί είναι θέμα αφυδάτωσης.Εκτός κι αν έχεις αναφορές περί του αντιθέτου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-12-16 18:32 #12
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    εγω παντως που εχω υπεργυμνασμενους κοιλιακους (καιδεν εννοω κομματια αλλα τους εξασκω τακτικα) συχνα πυκνα με πιανουν κραμπες ειδικα οταν κανω ροκανισματα στην ελβετικη μπαρα με επιπλεον βαρος. τεινω και εγω οτι πιθανοτερο να ειναι καποιες ελλειψεις σε στοιχεια η αφυδατωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-12-16 21:39 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μυικοί σπασμοί είναι θέμα αφυδάτωσης.Εκτός κι αν έχεις αναφορές περί του αντιθέτου
    δεν καταλαβαινω το υφος..
    η αποψη μου βασιζεται σε 15 περιπου χρονια εμπειριας απο προπονησεις ββ, χωρις ματζουνια κ ξορκια, που ειναι κατα πολυ παραπανω απο το 70% αυτων που γραφουν εδω μεσα απο ολες τις αποψεις..
    οποτε δεδομενο οτι ποτε δεν υπηρξα αφυδατωμενος κατα την διαρκεια προπονησεων, καταθετω την αποψη μου, κ that's it..

    επισης, μπορω να γνωριζω οτι σχεδον ποτε δεν οφειλεται αποκλειστικα μονο ενας παραγοντας για μια κατασταση..αρκετα πραγματα μπορει να προκαλουνται απο ενα η κ περισοτερους παργοντες, ειτε συνδιαστικα, ειτε οχι..
    αν τωρα εσυ εισαι απολυτα σιγουρος σαν ιατρος οτι μονο η αφυδατωση μπορει να σου κανει μια κραμπα, παλι οκ..εγω πιστευω οτι κ το υπερβολικο στρες σε καποιους μυς μπορει να δημιουργησει, η ακομα κ οι λαθος διατασεις, κ αυτο χωρις τον παραγοντα της αφυδατωσης..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-12-16 22:22 #14
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν καταλαβαινω το υφος..
    η αποψη μου βασιζεται σε 15 περιπου χρονια εμπειριας απο προπονησεις ββ, χωρις ματζουνια κ ξορκια, που ειναι κατα πολυ παραπανω απο το 70% αυτων που γραφουν εδω μεσα απο ολες τις αποψεις..
    οποτε δεδομενο οτι ποτε δεν υπηρξα αφυδατωμενος κατα την διαρκεια προπονησεων, καταθετω την αποψη μου, κ that's it..

    επισης, μπορω να γνωριζω οτι σχεδον ποτε δεν οφειλεται αποκλειστικα μονο ενας παραγοντας για μια κατασταση..αρκετα πραγματα μπορει να προκαλουνται απο ενα η κ περισοτερους παργοντες, ειτε συνδιαστικα, ειτε οχι..
    αν τωρα εσυ εισαι απολυτα σιγουρος σαν ιατρος οτι μονο η αφυδατωση μπορει να σου κανει μια κραμπα, παλι οκ..εγω πιστευω οτι κ το υπερβολικο στρες σε καποιους μυς μπορει να δημιουργησει, η ακομα κ οι λαθος διατασεις, κ αυτο χωρις τον παραγοντα της αφυδατωσης..
    Μη θίγεσαι Διονύση και μη βασίζεσαι μόνο στην πείρα,αυτό είναι το λάθος του BS....Εάν έχεις επιχειρηματολογία του πως ένας καταπονημένος μυς με ραβδομυόλυση κάνει σπασμό,είμαι όλος αυτιά να σε ακούσω.Το άγχος εμπλέκεται σε παραγωγή επινεφριδιακών ορμονών,από όσο γνωρίζω από τη φυσιολογία.Θα ήταν ενδιαφέρον να μου αναλύσεις τεκμηριωμένα την άποψη σου.(δεν κατανοώ τι εννοείς ματζούνια και ξόρκια)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-12-16 22:38 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οπως εγραψα κ απο πανω, η απαντηση πανω σε μια ερωτηση δεν με θιγει, καμια φορα το υφος μπορει να παρεξηγηθει κ αυτο τονισα.
    οποτε απο την στιγμη που εκφραζουμε αποψεις, εγραψα κ την δικη μου που τυχαινει να ειναι συμφωνη με αυτη του Παναγιωτη πιο πισω, κ ολα καλα..

    για την προκειμενη περιπτωση, δεν αντιλαμβανομαι πως ενας μυς μπορει να εχει ερθει σε κατασταση ραμβοδμυολησης, αφου εγω συγκεκριμενα κανω κοιλιακους (οταν κανω) στην αρχη της προπονησης σαν ζεσταμα του κορμου..οποτε αφου δεν μπορει να γινει αυτο, κ αφου δεν ειμαι αφυδατωμενος, κατι αλλο ειναι..

    το trial and error για απλα πραγματα οπως αυτο, ειναι αρκετα να οδηγησουν σε καποια συμπερασματα..εγω θεωρω, βαση απλης λογικη οτι μια κραμπα δεν θα με οδηγησει σε εξετασεις για καποιο λογο..επισης ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος που θα βασιστει αποκλειστικα κ μονο σε εμπειριες παντως τυπου, εαν εχω κατι χειροπιαστο σαν εναλλακτικη, αλλα καμια φορα τα πραγματα ειναι οντως πολυ απλα κ δεν χρειαζεται να ψαξουμε παρα περα..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία