Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 24 από 24
  1. 07-12-16 22:55 #16
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Πάντως οι κοιλιακοί,όσο και οι κνήμες,πήχεις,αποτελούνται από κόκκινες μυικές ίνες βραδείας συστολής.Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι έχουν υψηλή ανοχή στο γαλακτικό οξύ και αντιδρούν με αντιστάσεις υψηλές και πολλές επαναλήψεις.Είναι πλούσιες οι μυικές ίνες τους σε μυογλοβίνη,άφθονα μιτοχόνδρια και με μικρότερο νευροάξονα.Σε αντίθεση με τις λευκές μυικές ίνες ταχείας συστολής,που είναι πλούσιες σε μυικό γλυκογόνο και μικρή ανοχή στο γαλακτικό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-12-16 23:13 #17

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-12-16 23:27 #18
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Σε αλλες ασκησεις σε πιανει?
    Η αληθεια ειναι πως συνηθως η αφυδατωση και η ελλειψη ηλεκτρολυτων προκαλει κραμπες αλλα δεν εχω ξανακουσει σε μια μονο μυικη ομαδα. Η προπονηση δλδ βγαινει κανονικα χωρις θεματα ακουσιων μυικων σπασμων?
    Επισης αυτο που λεει ο γιατρος ισχυει...οι κοιλιακοι αποτελουνται απο κοκκινες μυικες ινες (βραδειας συστολης) που εχουν αντοχη στην κοπωση λογω καλης αιματωσης.
    Γενικα ενυδατωνεσαι σωστα?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-12-16 13:36 #19
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι έχουν υψηλή ανοχή στο γαλακτικό οξύ και αντιδρούν με αντιστάσεις υψηλές και πολλές επαναλήψεις

    Για να γυμνασει δηλαδη καποιος καλα τους κοιλιακους του, αντι να κανει τις κλασσικες απειρες επαναληψεις 800 φορες τη βδομαδα, να κανει 4 Χ20 (αντι 10 που κανουμε συνηθως στα υπολοιπα σημεια) με επιπλεον βαρος για περισσοτερη δυσκολια?
    Ροκανισματα, 4Χ20 με ενα 20κιλο δισκο πισω απο το κεφαλι πχ?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-12-16 15:05 #20
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Καλό μεσημέρι κύριε φαταούλα,
    Οι κοιλιακοί απαιτούν αυξημένες επαναλήψεις(>20) και όταν το φορτίο αντίστασης αυξάνει,το πάχος τους αυξάνει επίσης.Ο ορθός κοιλιακός με ισομετρικές αντιστάσεις (όπου το μήκος της μυικής γαστέρας δε μεταβάλλεται),αυξάνει την πυκνότητα του και βλέπουμε τα τετράγωνα πιο χοντρά.Αυτό πρακτικά σε ασκησεολογία μεταφράζεται, είτε σε μια κορύφωση της θετικής ομόκεντρης σύσπασης κατά την έλξη των κάτω άκρων (ανυψώσεις στο μονόζυγο για τους κάτω κοιλιακούς),τη στάση αράχνη,αλλά και την άσκηση με τη ρόδα μπρούμυτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-12-16 19:08 #21
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ γιατρε
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-12-16 19:37 #22
    Banned
    Εγγραφή
    25-02-2016
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    Πρωτη φορα τα ακουω αυτο, εγω κ οταν ξεκινησα τη γυμναστικη δεν το χα παθει ποτε κ εκανα καθε μερα κοιλιακους σαν τρελος. Δεν μπορω να καταλαβω, μηπως προσπαθεις αποτομα να πας απο το 0 στο 100 ή ειχες τραυματιστει παλια;
    Δεν νομιζω να ειναι αφυδατωση; Η ελλειψη στοιχειων. Γιατι αν ηταν ετσι θα σε επιανε 1 φορα κ οχι συνεχεια, εκτος αν πεθαινεις της διψας γενικα κ δεν τρεφεσαι σωστα δηλ λιμοκτονεις επι καθημερινης βασης

    Εγω τα εχω δοκιμασει ολα τα παραπανω κ δεν το εχω παθει ποτε δηλ κ νηστικος εχω κανει κ χωρις νερο κ αγυμναστος. Πως το εξηγει αυτο η επιστημη;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bodybuilder wannabe : 08-12-16 στις 19:41
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-01-18 13:09 #23

    Εγγραφή
    23-11-2017
    Περ.
    πυργος
    Μηνύματα
    22
    Question
    Καλησπερα, μιας και δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα ειπα να κανω εδω την ερωτηση μου . Χθες καθως εκανα reverse dumbell fly (δεν ξερω την ελληνικη ονομασια) καθιστος και σκυφτος σε παγκο για πισω ωμους επαθα μια κραμπα στους ανω κοιλιακους (διπλωμα κανονικο) με αποτελεσμα για δυο λεπτα να με πιασουν αφορητοι πονοι, επειτα για να ξεδιπλωσουν οι μυες ξαναεκατσα στην ιδια θεση και επανηλθαν στην θεση τους. Λετε να οφειλεται στην θεση που πηρα για την ασκηση..??
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-01-18 00:13 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αρης7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, μιας και δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα ειπα να κανω εδω την ερωτηση μου . Χθες καθως εκανα reverse dumbell fly (δεν ξερω την ελληνικη ονομασια) καθιστος και σκυφτος σε παγκο για πισω ωμους επαθα μια κραμπα στους ανω κοιλιακους (διπλωμα κανονικο) με αποτελεσμα για δυο λεπτα να με πιασουν αφορητοι πονοι, επειτα για να ξεδιπλωσουν οι μυες ξαναεκατσα στην ιδια θεση και επανηλθαν στην θεση τους. Λετε να οφειλεται στην θεση που πηρα για την ασκηση..??
    Καλησπέρα Άρη, Όπως το περιγράφεις το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η λάθος εκτέλεση της ασκήσεις, παραπάνω κιλά από όσα μπορείς, η πιθανόν κακό ζέσταμα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12