Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 135 από 166
  1. 30-07-15 20:31 #121
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.612
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitris kavalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγο φόρτου εργασίας του Γιώργου, ανεβάζω τις φωτογραφίες που μου εμπιστεύθηκε, παραθέτοντας παράλληλα αυτούσια την απάντηση του:

    "Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
    Κώστα, φανταζόμουν ότι θα δυσκόλευε λίγο η αναγνώριση του Διονύση και του Ιπποκράτη, παιδία που γνώρισα πολύ καλά από το γυμναστήριο του Σπύρου.
    Χρήστο, θα πρωσθέσω στο line up του Mr. Στερεά Ελλάς 1986, τον Λευτέρη Παγίδα, έκτο από αριστερά, σεμνότατο παιδί όπως και ο Νίκος Μανίκας, εξαιρετικά προσγειωμένο παιδί όπως συμπέρανα, απο τον λίγο χρόνο που συνομιλήσαμε.
    Ανεβάζω όλες τις φωτογραφίες που έχω από τον αγώνα και αναμένω απαντήσεις για τα άλλα δύο παιδιά που συμμετείχαν, τα οποία δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ.
    Ευχαριστώ!

    Τα δύο ονόματα που δεν έχουν αναφερθει είναι :
    Γιώργος Τσαλιαγκός (6η θέση) και Μιχάλης Αλματιώτης (4η θεση)
    1η θέση στην κατηγορία ο Δημήτρης Σταθιάς, 2η θέση ο Γιώργος Δαλιάνης, 3η ο αείμνηστος Θανάσης Κετούγιας, 5η θέση ο Παναγιώτης Αναστασόπουλος και 7η θέση ο Λευτέρης Παγίδας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-08-15 18:54 #122
    Προεπιλογή
    Κώστα, έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ αυτά τα δυο παιδιά. Με τον Μιχάλη είμαστε μαζί νομίζω και στο Mr. Στερεά Ελλάς 1985.Να ευχαριστήσω, έστω και καθυστερημένα τον Διονύση για τις φωτογραφίες από το 1992 που έβαλε στην πρώτη σελίδα μου. Εάν υπάρχει κάποιο βίντεο από τον αγώνα αυτόν αλλά και από τους άλλους δυο ,καθώς και φωτογραφικό υλικό, θα ήσαν δεόντως εκτιμητέα.
    Προχθές με επισκέφθηκε ο Σπύρος Μαραγκάκης στο γυμναστήριο και χάρηκα πολύ που βρεθήκαμε μετά από τόσα χρόνια, και , Θεού θέλοντος , θα ξαναβρεθούμε, έχοντας αρκούντως περισσότερο χρόνο. Σου αποστέλλω σπάνιο υλικό από την συλλογή μου με τον Σπύρο.
    Thank you very much, sir!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-08-15 10:24 #123
    Το avatar του χρήστη D.ANTONIADIS

    Εγγραφή
    03-12-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    318
    Cool
    ΓΙΩΡΓΟ,ΕΧΩ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ 1992,ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΥΛΙΚΟ,
    ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
    D.ANTONIADIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-08-15 15:06 #124
    Προεπιλογή
    Δλδ μονο ο Δαλιανης θα τα δει; Κ εμεις θελουμε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-08-15 15:50 #125
    Προεπιλογή
    Ήταν μεγάλη μου χαρά που συνάντησα τον Γιώργο Δαλιάνη στο γυμναστήριό του στη Χαλκίδα.
    Ο χώρος είναι γεμάτος από όργανα και ελεύθερα βάρη, ότι πρέπει για τους φανατικούς του αθλήματος.

    Με εντυπωσίασε η συλλογή του Γιώργου, όπου έχει φτιάξει τόμους από εκατοντάδες περιοδικά bodybuilding, κυρίως ξένα.
    Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο πρώτος αγώνας bodybuilding που παρακολούθησε ο Γιώργος ήταν το Mr. Hellas 1969, όπου τότε ήταν 8 ετών! Τον πήγε ο πατέρας του, και όπως μου είπε οι εικόνες από αυτόν τον αγώνα έμειναν ανεξίτηλες στη μνήμη του.

    Τον ευχαριστώ πολύ για την υπέροχη φιλοξενία στο χώρο του, και όποτε έχει χρόνο θα τον περιμένουμε να τον δούμε στον ΑΘΛΗΤΗ…

    Όνομα: IMG_6083_web-1.jpg Εμφανίσεις: 724 Μέγεθος: 216,2 KB

    Όνομα: IMG_6074-web-2.jpg Εμφανίσεις: 735 Μέγεθος: 307,3 KB

    Όνομα: IMG_6064-web3.jpg Εμφανίσεις: 721 Μέγεθος: 291,2 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-08-15 00:47 #126
    Προεπιλογή MR ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΣ 1986
    Ρωτώντας πας στην πόλη. Έφαγα όλη την Χαλκίδα και τελικά βρήκα δύο παλιούς φίλους που είχαν την βιντεοκασσέτα του αγώνα. Ήμουν μόλις 16 ετών όταν είδα τον αγώνα.
    Έκανα ότι καλύτερο μπορούσα σε επεξεργασία για αυτό το αποτέλεσμα. Ανεβάζω το βίντεο αφιερώνω με όλη μου την αγάπη στον φίλο και δασκαλο Γιώργο.
    Απολαύστε!!

    ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΟΖΑΡΙΣΜΑΤΑ.

    ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΝΟΜΕΣ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris kavalos : 13-08-15 στις 00:50
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-08-15 17:28 #127
    Προεπιλογή
    Δημητρη ευχαριστουμε ,εισαι τεραστιος!

    Ο Σταθιας δικαια κερδισε απλα γιατι ειχε πεινασει περισσοτερο ,αλλωστε 1-2 εβδομαδες πριν ειχε κανει μια πολυ πιο μετρια εμφανιση στο Μρ Ελλας της wabba στην Πατρα.
    Παντως τα επομενα 1-2 χρονια οι Δαλιανης ,Αναστασιοπουλος ,Μανικας ηταν ασυγκριτα βελτιωμενοι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-08-15 13:51 #128
    Προεπιλογή
    Χρήστο ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου!!

    Ασχολούμε με το body buolding απο το 1991 στου Γιώργου το γυμναστήριο, ερασιτεχνικά πάντα. Και η αγάπη μου για το body building και το Γιώργο με έκανε να ψάξω για το βίντεο. Έχω λίγα αρχεία αλλά θα προσπαθήσω να κανω πιο πλούσιο το αρχείο μου και παράληλα να το ανεβάσω και αυτό!!

    Έχεις απόλυτο δίκιο πως η πείνα φέρνει τα καλύτερα αποτελέσματα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-08-15 22:55 #129
    Προεπιλογή
    Δημήτρη , ευχαριστώ πολύ για την έκπληξη . Δυστυχώς, η δική μου κασέτα είχε απομαγνητιστεί εδώ και χρόνια. Θυμάμαι τον συγκεκριμένο αγώνα σαν εχθές, όχι με ιδιαίτερα ευχάριστες αναμνήσεις, όχι για τα 29 χρόνια που πέρασαν , κάθε άλλο.

    Οι συνθήκες ήσαν πολύ δύσκολες όπως θα θυμούνται επιτροπή, αθλητές και θεατές. Ο αγώνας , καταρχήν ,είχε αναβληθεί τέσσερις φορές εβδομάδα ανά εβδομάδα, πράγμα που, όπως αντιλαμβάνονται όλοι ,επηρεάζει πολύ τους αθλητές. Μετά την Τρίτη αναβολή, ουσιαστικά σταμάτησα την δίαιτα και προετοιμάζουν για τις εξετάσεις του πανεπιστημιακού έτους. Τελικά για να μην πάει χαμένη η προσπάθεια ,έστω και κατακερματισμένη, αποφάσισα την τελευταία στιγμή να λάβω μέρος, περισσότερο για την συμμετοχή. Οι προκριματικοί έγιναν μεσημέρι στο καλοκαιρινό REX με 37 βαθμούς υπό σκιάν ,με ανάλογη ταλαιπωρία για τους πάντες.
    Το βράδυ τα πράγματα ήσαν κάπως καλύτερα, αλλά ο φωτισμός ήταν κακός όπως φαίνεται και από το βίντεο .Οι αθλητές στα άκρα του line-up φαινόντουσαν εντελώς άσπροι ,ενώ στο κέντρο ήσαν σκοτεινοί. Και αν για κάποιους υπήρχε μια σχετική εύνοια, το κέρδος ήταν μικρό, γιατί ο φωτισμός ερχόταν από τα πλάγια .
    Τελικά , πήρα την δεύτερη θέση , κυρίως χάρις στο σχήμα και τα χρόνια προπόνησης που μου είχα δώσει κάποια επιπλέον ωριμότητα και μυϊκή μάζα. Το conditioning δεν ήταν ανάλογο των δικών μου απαιτήσεων. Είχα να δω το βίντεο αυτό 20 χρόνια ,περίπου ,και δεν θυμόμουν όλα τα πρόσωπα.

    Χάρηκα , ιδιαίτερα που ξαναθυμήθηκα στην κριτική επιτροπή τον Αλέκο Σιατραβάνη ,την Ντίνα Μέργανου, και φυσικά τον Σπύρο Μαραγκάκη, με τον οποίο συναντήθηκα πρόσφατα , όπως και τον Τάκη Μπαρμπαγιάννη, σχεδόν απαράλλακτους μετά από τόσα χρόνια . Φιλιά σε όλους!!!

    Υ.Γ.: Διονύση , ευχαριστώ πολύ για το υλικό που θα ανεβάσεις. Όποτε έρθεις Χαλκίδα, οι μπύρες κερασμένες από μένα. Θα χαρώ πολύ να ξαναβρεθούμε μετά από 23 χρόνια …!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-09-15 12:23 #130
    Προεπιλογή
    Η μοναδική φωτογραφία που έχω από τα εγκαίνια γυμναστιρίου του Γιώργου. Την έβγαλα μέσα στον συνωστισμό. Την αφιερώνω στον φίλο και δάσκαλο μου, και στον κατα την γνώμη μου, μεγαλύτερο Έλλην Body-Builder.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-09-15 22:13 #131
    Προεπιλογή
    0 Κατσας gym δεν ειναι μαζι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-09-15 03:55 #132
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς λόγο φάμπρικας δεν κατάφερα να κατέβω στην Αθήνα για τον αγώνα. Ανεβάζω το βίντεο απο το γυμναστήριο δυό μέρες μετά τον αγώνα. Απολαύστε!!

    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-09-15 09:17 #133
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    ωραιος ο δαλιανης η φιλοσοφια του αποτι βλεπω ειναι λιγα κιλα αρκετες επαναληψεις με αψογη τεχνικη μεχρι αηδιας εκτος βεβαια αν το στυλ του το ειχε προσαρμωσει ετσι για τις αναγκες των αγωνων επειδη ηταν χαμηλα σε λιπος και δεν ηθελε να εχει τιποτα ευτραπελα με τραυματισμους ακουσαμε και χιτακια της εποχης τα κοριτσια ξενυχτανε και το κυκλοφορησεωραιες εποχες
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-09-15 20:17 #134
    Προεπιλογή
    Πολύ ωραίο το βίντεο ευχαριστούμε Δημήτρη, μας έδωσε μια ιδέα κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο εκτελούσε τις ασκήσεις του ο Κος Δαλιάνης Αυστηρή φόρμα, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η πλήρης κίνηση της εκτέλεσης. Πραγματικά δεν έχω δει τέτοιο εύρος κίνησης στα οριζόντια ανοίγματα στήθους με αλτήρες Απόδειξη ότι οι ασκήσεις είχαν στόχο τη μέγιστη βελτίωση όλου του σώματος συνολικά.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-09-15 18:37 #135
    Προεπιλογή
    Δημήτρη, ευχαριστώ για το βίντεο.
    Τα κιλά που χρησιμοποιούσα ήταν ,φυσικά, συμβατικά για την εκτέλεση των ασκήσεων. Ανεξαρτήτως φορτίου, όμως, σπάνια έκλεβα, και αυτό, μόνον στις τελευταίες οριακές επαναλήψεις του τελικού σετ. Σπανίως κατέβαινα κάτω από τις 8-10 επαναλήψεις με εξαίρεση τις πιέσεις πάγκου με μπάρα, το squat και τις άρσεις θανάτου όπου έπεφτα στις 6 επαναλήψεις.
    Αν εξαιρέσω το leg-extension, το leg-curl και την χαμηλή τροχαλία, όλες οι άλλες ασκήσεις είχαν πάντα να κάνουν με μπάρα, δίζυγο και αλτήρες. Ο Arnold μου είχε πει: «George, τα ελεύθερα βάρη τα πηγαίνεις όπου θέλεις εσύ, ενώ οι μηχανές σε πηγαίνουν όπου θέλουν αυτές».
    Πίστευα , και πιστεύω πάντα, ακράδαντα, στην πλήρη κίνηση και διαστολή των μυών όχι φυσικά με ψεύτικα βάρη ούτε όμως και σε μισές κινήσεις ή 1\3 της διαδρομής , μόνο και μόνο για εντυπωσιασμό. Μελαγχολώ όταν βλέπω νέα παιδιά π.χ. να κάνουν για πλάτη τροχαλία εμπρός πίσω, αντίστροφες και στενές έλξεις. Για κωπηλατική με μπάρα, σταυρό και άρσεις θανάτου ή αλτήρες ούτε λόγος. Βαριά η καλογερική βλέπετε.
    Για στήθος , cross-over, cross-over με το ένα χέρι, peck-deck και για γαρνιτούρα δύο σετ στον πάγκο. Βυθίσεις στο δίζυγο, πιέσεις Pull-over με αλτήρα και ανοίγματα αλτήρων έχουν διαγραφεί εντελώς.
    Για πόδια extension, προβολές, walking lunges και τέλος. Για squat (full squat) με ελεύθερη μπάρα ούτε για αστείο. Θλίβομαι ακόμα περισσότερο όταν τα ίδια νέα παιδιά, που με ευκολία πίνουν 5-6 ποτά, επιεικώς, και ανάλογα σφηνάκια, γνωρίζοντας ασφαλώς τις επιπτώσεις, παίρνουν 15-20 Dianabol την ημέρα και 500-1000 mg τεστοστερόνη την εβδομάδα ελαφρά τη καρδία, αποσκοπώντας μόνο στο εξωτερικό περίβλημα για την παραλία.
    Ο Larry Scott έκανε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με τον Frank Zane αν θα κάνουν τα 5 Dianabol 6 επί μία εβδομάδα. Το σύνολο όμως που παρουσίασαν έμεινε στην ιστορία, αποδεικνύοντας , όπως και πολλοί άλλοι, ότι η χημική υποστήριξη δεν κάνει κάποιον πρωταθλητή, χωρίς σκληρή δουλειά, αντοχή στην πείνα, σαφώς γενετικά, και οπωσδήποτε όραμα να φτάσει στη διάκριση.
    Πάντα λέω στα παιδιά το προσωπικό μου πιστεύω. Το Bodybuilding δεν έχει σχέση με τη μεζούρα, με τα κιλά που σηκώνει κάποιος ή τα κιλά στη ζυγαριά. Έχει σχέση με την ποιότητα, τη μυική πληρότητα και το σύνολο.
    Ας θυμηθούμε τη φτωχή εμπρόσθια και πίσω φτερών του θηριώδους Paull Dillet και τις αντίστοιχες πόζες του Frank Zane ή του Lee Labrada. Πάντα είχα σαν γνώμονα στην αγωνιστική μου πορεία να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερος από κάθε οπτική γωνία, χωρίς εμφανή δυνατά ή αδύνατα σημεία και, το κυριότερο, να βγάζω όσο το δυνατόν καλύτερα ανοικτές πόζες. Εκεί, και φυσικά στην μυική ποιότητα και λεπτομέρεια φαίνεται η μακρόχρονη και ποιοτική δουλειά του κάθε αθλητή.
    Θα επανέλθω.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία