Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 166
  1. 15-03-13 14:40 #31
    Προεπιλογή
    φοβερος ο δασκαλος!!

    STRENGTH OLD SCHOOL
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-05-13 19:32 #32
    The Descendant
    Το avatar του χρήστη Dreiko

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Monsterville
    Μηνύματα
    8.212
    Προεπιλογή Συνέντευξη Δαλιάνης Γιώργος [ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2013]
    Πρίν από κάποιες μέρες που ήμουν στο τόπο μου,βρέθηκα στη Χαλκίδα και στο γυμναστήριο του Γιώργου Δαλιάνη ο οποίος μας παραχώρησε μία άκρως ενδιαφέρουσα συνέντευξη.Απολάυστε!

    Όνομα: SAM_0336 (2) [].jpg Εμφανίσεις: 3771 Μέγεθος: 101,6 KB

    Γιώργο Δαλιάνη καλησπέρα.
    Ευχαριστούμε καταρχήν για τον χρόνο σας και την συνέντευξη που μας παραχωρείτε…Τιμή και χαρά μας να φιλοξενούμε στο φόρουμ έναν πρωταθλητή από την «παλαιά φρουρά»


    1) Πως ξεκινήσατε την ενασχόληση σας με το bodybuilding; Τι παραστάσεις είχατε;

    Η αρχή έγινε στην 4η Δημοτικού,όταν ο πατέρας μου με πήγαινε στο σινεμά και έβλεπα ταινίες με τον Reg Park και τον Steve Reeves,που όπως για τους περισσότερους τότε αποτελούσαν πηγή έμπνευσης.
    Η πρώτη μου,όμως ουσιαστική εμπειρία ήταν ένα χρόνο μετά,όπου παρευρέθη στο Μr Hellas του 1969.Εκεί θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έκανε Guest Posing ο Rick Wayne,που στα μάτια μου φάνταζε "θεός".


    2) Πως ήταν αλήθεια τότε να ασχολείται κάποιος εκείνη την εποχή με την προπόνηση με τα βάρη; Ειχε αρχίσει να ανθίζει το άθλημα ;

    Εκείνη την εποχή στην Ελλάδα δεν υπήρχε η ενημέρωση που υπάρχει σήμερα,ως εκ τούτου δεν ήταν διαδεδομένο ως άθλημα. Κάτι που έκανε δυσκολότερη τη προσπάθειά μας.
    Υπήρχαν μετρημένοι αθλητές όπως ο Mπουζιάνας,ο Μακρίδης, o Τόμπρας κτλ...


    3) Από εκει και πέρα τι σε ώθησε να ξεκινησεις το αγωνιστικό bbing; Τι αναμνήσεις αποκόμισες από τον πρώτο σου αγώνα;

    Πρίν ακόμα το πανεπιστήμιο προπονούμουν σε ένα υπόγειο ενός φίλου στη Χαλκίδα με ένα σέτ Olympus μόνο.Παράλληλα είχα κάποιες επαφές με τον Γ.Κούκο,ο οποίος ερχόταν συχνά στη Χαλκίδα.
    Όταν,λοιπόν,πέρασα στο πανεπιστήμιο(Αγγλική Φιλολογία),το 1983 και μετακόμισα στα Εξάρχεια μου σύστησε ο Κούκος το γυμναστήριο που είχαν ανοίξει με τον Σπύρο Μπουρνάζο,στη Πατησίων και Τροίας.
    Δύο χρόνια μετά,το 1985,ο Σπύρος είδε ότι είχα φτάσει σε ένα επίπεδο και με παρότρυνε να στεγνώσω και να κατέβω στο Mr Στερεά Ελλάς,όπου βγήκα 2ος στην κατηγορία μου.
    Θυμάμαι ότι πόζαρα με τη μουσική του Bannout και να πω την αλήθεια,δεν ένιωθα και πολύ άνετα πρώτη φορά με το μαγιώ στη σκηνή μπροστά σε τόσο κόσμο!(γέλια)
    Παρ'όλα αυτά βρήκα ανθρώπους με κοινή την αγάπη μας για το άθλημα!


    4) Τί σημαίνει για εσάς bodybuilding,αναφέρετέ μας κάποιους αθλητές – πρότυπα για εσάς.

    Για μένα το bodybuilding είναι το σύνολο που παρουσιάζει ο αθλητής στη σκηνή.Δηλαδή,μεγάλες μάζες αλλά μέχρι εκεί που δε χαλάει η συμμετρία και δε θυσιάζεται η γράμμωση.
    Μόνο όγκος ή μόνο γράμμωση δε μου λένε κάτι.Το όλο θέμα είναι να μη χαλάει η αισθητική του κορμιού.
    Για παράδειγμα πρότυπα για εμένα ήταν ο Arnold του 1973,ο Nubret του 1972,ο Haney του 1985 και ο Robinson με τον Zane του 1978.
    Αν είχα να διαλέξω από πιο σύγχρονους bodybuilders θα έλεγα τον Jates του 1995,το Coleman του 2003 και τον Cutler του 2009.
    Οι τελευταίοι,πιστεύω είναι στα όρια της μάζας,οτιδήποτε πάνω από αυτό χάνει τη καλαισθησία του σώματος.


    5) Πως ενημερωνόσασταν τότε οι αθλητές για τρόπους προπόνησης-διατροφής –αγωνιστικής παρουσίας;

    Διαβάζοντας ξένα περιοδικά,δυστυχώς δεν υπήρχε άλλος τρόπος.Να φανταστείτε έπαιρνα ανελλιπώς όλα τα ξένα περιοδικά για το bodybuilding,από το υστέρημά μου πολλές φορές,και μία περίοδο έχασα 4 τεύχη του Flex.Έστειλα γράμμα,λοιπόν, στα γραφεία του Flex,όπου τότε έγραφε ο Rick Wayne.Του έγραψα για εκείνο το guest posing που με σημάδεψε ως παιδάκι και αυτός μου έστειλε μέσα σε 15 μέρες όχι 4,αλλά 8 περιοδικά!!


    6) Μπορείς να μας αναφέρεις τις αγωνιστικές σου συμμετοχές;

    Ναί φυσικά!
    Mr Στερεά Ελλάς 1985 και 1986 2ος και τις δύο φορές.
    Mr Οδύσσεια 4ος.
    Wabba Mr Hellas 1991 4oς
    IFBB Mr Hellas 1991 5oς
    IFBB Mr Hellas 1992 1oς

    Όνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 3247 Μέγεθος: 121,4 KB

    7) Ποια ήταν η στιγμή που έχεις ξεχωρίσει ως την καλύτερή σου από τους αγώνες;

    Nαί,ήταν το Mr Hellas του '92.Όχι, όμως, τόσο για το γεγονός ότι κατέκτησα τη πρώτη θέση,αλλά γιατί μετά το '91 πείσμωσα και επι 11 μήνες προετοιμαζόμουν για αυτόν τον αγώνα.Σκληρή προπόνηση αυστηρότατη διατροφή με μόνο στόχο το Mr Hellas του'92.


    8) Στα πόσα κιλά αγωνιζόσουν; Υψος; Εξωαγωνιστικά κιλα;

    Στα -80,γύρω στα 77-78 ήμουν,με ύψος 1.71 .
    Off season, δεν ξεπέρναγα ποτέ τα 85 κιλά,προσπαθούσα να βάλω όσο πιο ποιοτική μάζα,χωρίς πολλά νερά και λίπος, μπορούσα.


    9) Εχεις διαγωνιστεί με πολλούς αθλητές, είτε αντίπαλοι στην ίδια κατηγορία,είτε στον ίδιο αγωνα ως συναθλητές, σε διαφορετικές κατηγορίες. Ποιοι αθλητές σας είχαν τραβηξει την προσοχή;Για Ποιους λόγους;

    Σίγουρα το Ηράκλειο κορμί του Σπύρου Μπουρνάζου.Ο οποίος είχε πολύ καλές στριφτές και ανοιχτές πόζες.Ήταν γραμμωμένος αλλά όχι flat,ήταν μπαλαρισμένος αλλά χωρίς νερά!
    Από καλούπια μου άρεσε ο Χρήστος Παρνασσάς, o Γουλτίδης ο Σαρακίνης και ο Κρυστάλλης.Άλλοι πολύ αξιόλογοι αθλητές ήταν ο Καπετανάκης,ο Αναστασόπουλος...
    Πραγματικά δε θέλω να αδικήσω κανέναν,δε θέλω να αφήσω κανέναν έξω...


    10) Πόσο κρατούσε η προετοιμασία που κάνατε; Πως την χωρίζατε ; Τι είδους διατροφή και προπονησης ακολουθούσατε;

    Σκληρή προπόνηση κάναμε όλο το χρόνο.Η σκληρή διατροφή ήταν για 2-3 μήνες πριν τους αγώνες.
    Όταν ήμουν off season,έπαιζα βασικές βαριές ασκήσεις για μάζα,άρσεις θανάτου,σκουώτ κτλ. Όσο πλησίαζε ο καιρός έβαζα κάποιες ασκήσεις απομόνωσης και ελάττωνα τις βασικές.

    Όνομα: SAM_0339 [].JPG Εμφανίσεις: 3979 Μέγεθος: 382,1 KB

    11) Κανατε παρέα με αλλους αθλητές από τον χώρο;Γνωρίζουμε την φιλία σας με τον Σπύρο Μπουρνάζο.Τι θυμάστε ιδιαιτερα από την εποχή που κάνατε παρέα;

    Ο Σπύρος είναι ένας άνθρωπος με ήθος, ευθύτητα, αρχές και αξίες. Γενικά τότε ήτανε άλλες εποχές...ωραίες εποχές..
    Τότε μας ένοιαζε το ταξίδι και όχι ο προορισμός!Για εμάς δεν μέτραγε μόνο το αποτέλεσμα αλλά η προπόνηση αυτή κάθ'αυτή. Οι προπονήσεις μας ήτανε βαριές και ίσως αντιπαραγωγικές όταν π.χ κάναμε 5-6 σετ πιέσεις πάγκου και αυτό γιατί μας άρεσε αυτό που κάναμε!


    12) Είχατε κάνει και κάποιο ταξίδι στην Αμερική μαζί;Θέλετε να μας αφηγηθείτε κατί που σας έχει αποτυπωθεί;

    Ναι, ήτανε το 1992 και για 2 μήνες. Είχαμε πάει Νέα Υόρκη και Οχάιο. Αυτό που δεν θα ξεχάσω είναι η νοοτροπία των ανθρώπων εκεί όσον αφορά τη γυμναστική με βάρη. 'Ολοι είναι ίσοι μέσα στο γυμναστήριο. Για να καταλάβεις μπορεί να ερχότανε μία κυρία που μετά τα ψώνια και πριν τις υπόλοιπες υποχρεώσεις της (και η οποία δεν είχε καμία σχέση με το bodybuilding) ξέκλεβε λίγο χρόνο για να γυμναστεί και έβλεπες τον Mr. America να την βοηθάει με το πρόγραμμα της!
    Επίσης εκεί οι άνθρωποι γυμνάζονταν όλο το χρόνο όχι μόνο 2 μήνες πριν το καλοκαίρι γιατί γι'αυτούς είναι τρόπος ζωής ανεξάρτητα με το εάν είναι αγωνιστικοί ή όχι!

    Εκεί γνώρισα επίσης και άλλους μεγάλους αθλητές όπως ο Arnold ο οποίος ήταν ευθύς, άμεσος και προσιτός, o Mike Matarazzo που ήταν έξω καρδιά, ο Kevin Levrone που φάνηκε σεμνός άνθρωπος, ο Lee Haney ένας εξαίρετος οικογενειάρχης και τέλος ο Gary Strydom τον οποίο είχα γνωρίσει και από την επίσκεψη του στην Ελλάδα που είναι super χαρακτήρας!


    13) Παρακολουθείτε τις εξελίξεις στον χώρο;

    Στην Ελλάδα όχι τακτικά αλλά παγκοσμίως παρακολουθώ τα πάντα και συνέχεια.


    14) Πόσο έχουν αλλάξει τα δεδομένα στο άθλημα από δεκαετία σε δεκαετία;Σας αρέσει η εξέλιξη του σπόρ;

    Όχι δεν μου αρέσει η εξέλιξη του σπορ το οποίο έχει εξελιχθεί προς το χειρότερο.. Έχει χαθεί το μέτρο στις μέρες μας. Γίνεται μία συσσώρευση μάζας εις βάρος του συνόλου και της συμμετρίας. Αυτό δεν λέγεται bodybuilding λέγεται mass building. Τα κορμιά των αθλητών πρέπει να έχουν ωραία σχήματα από όλες τις γωνίες, να έχουν ωραίες, ανοιχτές πόζες κτλ..


    15 ) Διατηρείτε γυμναστήριο στην Χαλκίδα.
    Ποιες γενικές συμβουλές δίνετε σε αθλούμενους και στα νέα παιδιά που ξεκινάνε τώρα την αθλητική πορεία τους στο bodybuilding ώστε να το κάνουν τρόπο ζωής;


    Η φιλοσοφία μου είναι ότι η γυμναστική πρέπει να είναι για όλους μας ανεξαρτήτου φύλου, ηλικίας κτλ, τρόπος ζωής! Η γυμναστική είναι ευεξία ψυχοσωματική και επένδυση για την υγεία μας. Ιδιαίτερα για τα νέα παιδιά που τώρα ξεκινάνε να έχουν κάπου στο μυαλό τους ότι δεν πάς στο γυμναστήριο μόνο για να γίνεις κορμάρα!Η ενασχόληση με το bodybuilding βοηθάει να φεύγει η νευρικότητα, η επιθετικότητα,να περνάς όμορφα.Η νεολαία πρέπει να θυσιάσει ένα τσιγάρο, έναν καφέ ή ένα ποτό γιατί το γυμναστήριο είναι μία διέξοδος στις δύσκολες αυτές μέρες που ζούμε.


    16) Σε ευχαριστούμε πολύ για τη συνέντευξη!Θα ήθελες να προσθέσεις κατι για το τελος; Για τα μελη του bodybuilding.gr που θα διαβασουν την συνέντευξη;

    Θα ήθελα να πώ πως ο αθλητής του bodybuilding θα πρέπει να έχει επίγνωση της θέσης του,ότι δηλαδή είναι πρότυπο για κάποιους και πρέπει να είναι σεμνός, να έχει ήθος και να είναι αθλητής όλο το χρόνο και όχι μόνο όταν πρόκειται για αγώνες.
    Να γυμνάζεστε όλοι και να έχετε ήθος,αυτό μόνο.Ευχαριστώ πολύ!

    Όνομα: SAM_0343 [].JPG Εμφανίσεις: 2865 Μέγεθος: 297,0 KB
    τιποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-05-13 20:04 #33
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Bαγγέλη σε ευχαριστούμε για την πολύ ωραία παρουσίαση του Γιώργου Δαλιάνη.

    Πολύ καλός αθλητής, με ωραία συμμετρία και με καλοδουλεμένο σώμα, ωραίο στησιμο στην σκηνή και αν κρίνω από τις απόψεις του, ιδεολόγος και λατρης του σπόρ !!
    Θα θέλαμε και αλλες φωτογραφίες, βεβαιώς,βεβαίως
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-05-13 20:07 #34
    The Descendant
    Το avatar του χρήστη Dreiko

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Monsterville
    Μηνύματα
    8.212
    Προεπιλογή
    Θα έρθουν λίαν συντόμως Κώστα!
    τιποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-05-13 20:23 #35
    Το avatar του χρήστη GodSlayer

    Εγγραφή
    26-04-2013
    Περ.
    Ironland
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    συμφωνω απολυτα με το σημειο 14! εχουμε ξεφυγει εντελως και θεωρουμε τα τερατωδη κορμια ωραια
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-05-13 22:09 #36
    Το avatar του χρήστη D.ANTONIADIS

    Εγγραφή
    03-12-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    318
    Cool
    XA,XA,XA 1992
    D.ANTONIADIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-05-13 10:58 #37
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    Ωραια συνεντευξη Βαγγελη απο ενα μεγαλο και σεμνο αθλητη......
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-05-13 03:29 #38
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολυ καλη η συνέντευξη αυτου του σπουδαίου αθλητη και πάντα χαμηλών τόνων και μπράβο στο βαγγέλη που την πραγματοποίησε δείχνοντας και το δημοσιογραφικό του ταλέντο
    τέτοιοι αθλητες σαν τον Γιώργο Δαλιάνη πάντα έχουν κατι καλό να πουν και επικοδομητικό και μας δείχνουν την νοοτροπία εκείνης της εποχής , για να μαθαίνουν οι νεοι και να θυμούνται οι παλιοί
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-05-13 17:21 #39
    The Descendant
    Το avatar του χρήστη Dreiko

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Monsterville
    Μηνύματα
    8.212
    Προεπιλογή
    Σε αυτο το σημειο να αναφερω πως το γυμναστηριο του Γιωργου Δαλιανη ειναι ενας χωρος που σε εμπνεει να γυμναστεις και να τα δωσεις ολα!!!
    Πραγματικα φτιαγμενος με μερακι!!!

    Όνομα: SAM_0327 [].jpg Εμφανίσεις: 2059 Μέγεθος: 99,4 KB

    Όνομα: SAM_0328 [].jpg Εμφανίσεις: 1929 Μέγεθος: 105,2 KB

    Όνομα: SAM_0329 [].jpg Εμφανίσεις: 1956 Μέγεθος: 101,1 KB

    Όνομα: SAM_0330 [].jpg Εμφανίσεις: 1857 Μέγεθος: 57,5 KB



    Αυτο που μου εκανε,ομως,πραγματικη εντυπωση ειναι οτι η συλλογη του με τα (εκατονταδες) τευχη των περιοδικων που πραγματευονται το bodybuilding,ειναι ολα δερματοδετα και ταξινομημενα κατα μηνα και χρονο εκδοσης τους!

    Όνομα: SAM_0332 [].jpg Εμφανίσεις: 1943 Μέγεθος: 120,7 KB

    Όνομα: SAM_0333 [].JPG Εμφανίσεις: 1911 Μέγεθος: 345,1 KB

    Όνομα: SAM_0334 [].jpg Εμφανίσεις: 1927 Μέγεθος: 129,2 KB
    τιποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-05-13 19:20 #40
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Νομίζω πως τετοια γυμναστήρια εχουν αρχίσει να εκλείπουν,με ποικιλία μηχανημάτων,αρκετα ελευθερα και πολλους πάγκους,θεωρώ ότι μονο ανθρωποι με γνώσεις και αγάπη για την προπονηση τα διατηρούν κατ΄αυτον τον τρόπο.
    Όσο για τα περιοδικά, τέτοια συλλογή μόνο από τον Διακογιάννη έχω δει
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-05-13 19:26 #41
    The Descendant
    Το avatar του χρήστη Dreiko

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Monsterville
    Μηνύματα
    8.212
    Προεπιλογή
    Κατα τη γνωμη μου Κωστα,η νοοτροπια του να δινεσαι ολοκληρωτικα και με αγαπη σε αυτο που κανεις ειναι,κατα κυριο λογο,προσον των "παλαιοτερων" του αθληματος.
    τιποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-05-13 22:31 #42
    Προεπιλογή
    Αυτο το γυμναστηριο, αλλα και η δερματοδετη πλουσια συλλογη εντυπων,δειχνουν ανθρωπο σοβαρο ,ο οποιος νοιωθει πραγματικο ερωτα για το αντικειμενο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-05-13 23:58 #43
    Προεπιλογή
    Συγχαρητήρια Βαγγέλη, πολύ καλή δουλειά! Εξαιρετικός ο Κος Δαλιάνης, γνώστης και λάτρης της παλιάς αυθεντικής σχολής του αθλήματος
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-07-13 10:56 #44
    Προεπιλογή Γιώργος Δαλιάνης Αφιέρωμα & Συνέντευξη [Απρίλιος 2013]
    Χαίρομαι τόσο πολύ που στην δεύτερη μέρα εγγραφής μου(στο bodybuilding.gr) παρατηρώ αφιέρωμα για τον παλιό μου δάσκαλο.Τον Γιώργο Δαλιάνη!Καλοκαίρι του 97' ψάχνω για γυμναστήριο και καταλήγω στον σύλλογο σωματικής διάπλασης του Γιώργου.Γνήσιο σιδεράδικο.Γυμναστική με έμπνευση,χωρίς TV και θηλυκά με πρόκληση ενδυματολογική.Βάρη και πάγκοι παντού.Αθλητές και λάτρεις του αθλήματος καλοπροαίρετοι να σου μιλήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις,καθώς γαλουχημένοι από τον Γιώργο.Στο πρόσωπό του,είδα τον άνθρωπο που θα με μάθαινε πολλά πράγματα.Η γυμναστική έγινε στάση ζωής.Μέχρι σήμερα παραμένω φανατικός του Sylvester Stallone.Ποτέ μου δεν έφτασα σε κάποιο υψηλό επίπεδο.Πήγα φοιτητής σε άλλη πόλη και δούλεψα πολύ.Πάντα επίσκεψη και προπονηση εκεί όμως κατά τους γυρισμούς μου στη Χαλκίδα.Μέχρι σήμερα,σε κάθε επίσκεψη,πάντα κάτι τον ρωτάω.Όλα τα χρόνια με τις συμβουλές του.Οι προσωπικές μου απόψεις και εμπειρίες για τον Γιώργο με τρεις λέξεις?Σεμνότατος,καθοδηγητικός και απλός.
    Θα σας παραθέσω την νοοτροπία του,τι με συμβούλευε,πως με ωθούσε να κάνω στις προπονήσεις μου.Έτσι όπως τον έζησα εγώ τουλάχιστον.
    1)Τεχνική-Δεν πίστευε πρώτα στα μεγάλα βάρη.Πάντα μου έλεγε "Άσε τα πολλά κιλά,κοίτα πρώτα την τεχνική.Αυτή θα φέρει τις καμπύλες και με τον καιρό θα έρθει και η δύναμη για τα πολλά κιλά","το bodybuilding είναι τεχνική,τα ρεκόρ δύναμης για την άρση βαρών".
    2)Ομοιομορφία-Δεν σε άφηνε με το χαμόγελο αν ένα μέρος του σώματός σου ήταν εντυπωσιακό.Αν είχες π.χ. τρομερό δικέφαλο,αυτός σε έσπρωχνε να κοιτάξεις τον τρικέφαλό σου.Όχι πόσο μεγάλος ή μικρός ήταν,αλλά αν "έδενε" όλο το χέρι μαζί.Έτσι για όλο το σώμα.Βασικά έτσι ΚΑΙ για όλη την ζωή μας.Με μέτρο και όμορφα!
    3)Διατροφή-Αν δεν κάνεις σωστή διατροφή και πάλι μπορείς να είσαι ένας "σωματαράς".Με την μπλούζα όμως.Χωρίς αυτήν,το bodybuilding δεν φαίνεται πάνω σου αν δεν έχει την "υπογραφή" της διατροφής.
    4)Συμπληρώματα-Πρώτα κάνεις και μετά βλέπεις τις ανάγκες σου.Όχι στους πειραματισμούς,να πάρω αυτό να δω τί κάνει.Ναι στον πειραματισμό όμως στο ποιό προιόν θα καταλήξεις αλλά για τον ίδιο σκοπό.


    Φυσικά παρέθεσα αυτά τα λίγα για να μην κουράσω.Ανάγκη να τον τιμήσω,να γράψω για αυτόν.Τα βασικά που με ακολουθούν μέχρι σήμερα.Ακόμα λατρεύω την γυμναστική και θα αφιερωθώ κάποια στιγμή για το κάτι παραπάνω.Χάρη στον Γιώργο Δαλιάνη τα πρώτα μου βήματα από τότε,και στην αγάπη μου για το άθλημα μέχρι σήμερα.
    Ελπίζω να το χαρήκατε κι εσείς και να σας φάνηκαν χρήσιμα.
    ” Its not how hard you hit,but how hard you can get hit and keep moving forward."
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-07-13 11:02 #45
    Προεπιλογή Γιώργος Δαλιάνης-Ο άνθρωπος που επηρέασε όλη μου την ζωή στο άθλημα!Ποιά η νοοτροπία του.
    Χαίρομαι τόσο πολύ που στην δεύτερη μέρα εγγραφής μου(στο bodybuilding.gr) παρατηρώ αφιέρωμα για τον παλιό μου δάσκαλο.Τον Γιώργο Δαλιάνη!Καλοκαίρι του 97' ψάχνω για γυμναστήριο και καταλήγω στον σύλλογο σωματικής διάπλασης του Γιώργου.Γνήσιο σιδεράδικο.Γυμναστική με έμπνευση,χωρίς TV και θηλυκά με πρόκληση ενδυματολογική.Βάρη και πάγκοι παντού.Αθλητές και λάτρεις του αθλήματος καλοπροαίρετοι να σου μιλήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις,καθώς γαλουχημένοι από τον Γιώργο.Στο πρόσωπό του,είδα τον άνθρωπο που θα με μάθαινε πολλά πράγματα.[/LEFT][/LEFT][/LEFT][/CENTER][/RIGHT][/CENTER]Η γυμναστική έγινε στάση ζωής.Μέχρι σήμερα παραμένω φανατικός του Sylvester Stallone.Ποτέ μου δεν έφτασα σε κάποιο υψηλό επίπεδο.Πήγα φοιτητής σε άλλη πόλη και δούλεψα πολύ.Πάντα επίσκεψη και προπονηση εκεί όμως κατά τους γυρισμούς μου στη Χαλκίδα.Μέχρι σήμερα,σε κάθε επίσκεψη,πάντα κάτι τον ρωτάω.Όλα τα χρόνια με τις συμβουλές του.Οι προσωπικές μου απόψεις και εμπειρίες για τον Γιώργο με τρεις λέξεις?Σεμνότατος,καθοδηγητικός και απλός.
    Θα σας παραθέσω την νοοτροπία του,τι με συμβούλευε,πως με ωθούσε να κάνω στις προπονήσεις μου.Έτσι όπως τον έζησα εγώ τουλάχιστον.
    1)Τεχνική-Δεν πίστευε πρώτα στα μεγάλα βάρη.Πάντα μου έλεγε "Άσε τα πολλά κιλά,κοίτα πρώτα την τεχνική.Αυτή θα φέρει τις καμπύλες και με τον καιρό θα έρθει και η δύναμη για τα πολλά κιλά","το bodybuilding είναι τεχνική,τα ρεκόρ δύναμης για την άρση βαρών".
    2)Ομοιομορφία-Δεν σε άφηνε με το χαμόγελο αν ένα μέρος του σώματός σου ήταν εντυπωσιακό.Αν είχες π.χ. τρομερό δικέφαλο,αυτός σε έσπρωχνε να κοιτάξεις τον τρικέφαλό σου.Όχι πόσο μεγάλος ή μικρός ήταν,αλλά αν "έδενε" όλο το χέρι μαζί.Έτσι για όλο το σώμα.Βασικά έτσι ΚΑΙ για όλη την ζωή μας.Με μέτρο και όμορφα!
    3)Διατροφή-Αν δεν κάνεις σωστή διατροφή και πάλι μπορείς να είσαι ένας "σωματαράς".Με την μπλούζα όμως.Χωρίς αυτήν,το bodybuilding δεν φαίνεται πάνω σου αν δεν έχει την "υπογραφή" της διατροφής.
    4)Συμπληρώματα-Πρώτα κάνεις και μετά βλέπεις τις ανάγκες σου.Όχι στους πειραματισμούς,να πάρω αυτό να δω τί κάνει.Ναι στον πειραματισμό όμως στο ποιό προιόν θα καταλήξεις αλλά για τον ίδιο σκοπό.


    Φυσικά παρέθεσα αυτά τα λίγα για να μην κουράσω.Ανάγκη να τον τιμήσω,να γράψω για αυτόν.Τα βασικά που με ακολουθούν μέχρι σήμερα.Ακόμα λατρεύω την γυμναστική και θα αφιερωθώ κάποια στιγμή για το κάτι παραπάνω.Χάρη στον Γιώργο Δαλιάνη τα πρώτα μου βήματα από τότε,και στην αγάπη μου για το άθλημα μέχρι σήμερα.
    Ελπίζω να το χαρήκατε κι εσείς και να σας φάνηκαν χρήσιμα.
    ” Its not how hard you hit,but how hard you can get hit and keep moving forward."
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία