Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 31-12-16 16:45 #1
    Προεπιλογή Χρόνια Πολλά και καλη χρονια σε ολους
    Θα ηθελα κ εγω με την σειρα μου να σας ρωτησω για την διατροφη μου. Ειμαι 1.88 και 105 κιλα 36 ετων και περιπου 19% λιπος. Τους τελευταιους 4 μηνες αρχισα τα βαρη μετα απο 9 χρονια αποχης. Γυμναζομαι 5 με 6 φορες την εβδομάδα κ η διατροφή μου εχει ως εξης

    0600
    1 σκουπ πρωτεινη
    1 σκουπ καζεινη
    5 γρ γλουταμινη
    1 σκουπ βρωμη

    0900
    2 φετες ψωμι ολικης
    2 ασπραδια 1 κροκο
    6 φετες γαλοπουλα
    1 πολυβιταμινη

    1115
    Γιαουρτι ( 27γρ πρωτεινη-10 γρ υδατανθρακες)

    1330
    200 γρ κοτόπουλο η κιμα
    100 γρ ρυζι η πατατες
    150γρ σαλάτα

    1600
    Bcaa
    Pwo
    (Καρνιτινη αμα κανω αεροβια)

    1730
    2 σκουπ πρωτεινη
    Κρεατινη
    1 σκουπ μαλτο

    1900
    200 γρ κοτόπουλο η κιμα
    150γρ σαλάτα
    1000mg ω3

    2200
    1σκουπ καζεΐνη
    200 ml γαλα
    Zma
    1αβοκάντο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-01-17 23:15 #2
    Προεπιλογή Διατροφη Σουηδου
    Ειμαι 188 105 κιλα και 36 ετων. Αυτη ειναι η διατροφη που κανω και θα ηθελα να μου πειτε αν θα πρεπει να αλλαξω κατι η οχι. Γυμναζομαι γυρω στους 4 μηνες τωρα τελευταια 5 με 6 φορες την εβδομαδα και εχω πειραματιστει λιγο με την διατροφη κ μετα απο μερικες ματιες που εριξα στο φορουμ κατέληξα σε αυτη


    Όνομα: 1484079272861-447757948.jpg Εμφανίσεις: 193 Μέγεθος: 181,7 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη souidos : 10-01-17 στις 23:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-01-17 13:44 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο souidos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι 188 105 κιλα και 36 ετων. Αυτη ειναι η διατροφη που κανω και θα ηθελα να μου πειτε αν θα πρεπει να αλλαξω κατι η οχι. Γυμναζομαι γυρω στους 4 μηνες τωρα τελευταια 5 με 6 φορες την εβδομαδα και εχω πειραματιστει λιγο με την διατροφη κ μετα απο μερικες ματιες που εριξα στο φορουμ κατέληξα σε αυτη


    Όνομα: 1484079272861-447757948.jpg Εμφανίσεις: 193 Μέγεθος: 181,7 KB
    Το zma βαλτο πριν τον υπνο με σχετικα αδειο στομαχι λειτουργει καλυτερα απ'οσο ξερω...
    Τα 9 γευματα τα καταναλωνεις οντως?...
    Επισης περα απο ρυζι πατατα εχει και αλλες πηγες υδατανθρακα π.χ φακες
    Βαλε και κανα οσπριο 2 3 φορες την βδομαδα με μια πηγη ζωικης προελευσης πρωτεινη!!
    Γνωμη μου παντα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-01-17 18:31 #4
    Προεπιλογή
    Διαβασα οτι το ZMA μπορεις να το παρεις 90 λεπτα μετα απο γευμα η 30 λεπτα πριν γιαυτο το παιρνω πριν το τελευταιο αλλιως πρεπει να περιμενω μεχρι τις 11.3π. Οσο για τα οσπρια τα εχω ξεχασει τελειως. Θα το κοιταξω. Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-01-17 20:01 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο souidos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασα οτι το ZMA μπορεις να το παρεις 90 λεπτα μετα απο γευμα η 30 λεπτα πριν γιαυτο το παιρνω πριν το τελευταιο αλλιως πρεπει να περιμενω μεχρι τις 11.3π. Οσο για τα οσπρια τα εχω ξεχασει τελειως. Θα το κοιταξω. Ευχαριστώ
    Μπορεις να βαλεις στης 9 ενα γιαουρτι και πιες το zma 10 και κατι! Επισης 2 πρωτεινη οταν λες εννοεις 2 σκουπ φανταζομε...αρα μιλαμε για 40γρ πρωτεινη. Κατι το οποιο αν θυμαμε σωστα δε χρειαζεται και παει στραφι αλλα δεν ειμαι σιγουρος για αυτο ξαναλεω
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-01-17 11:28 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FitPal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να βαλεις στης 9 ενα γιαουρτι και πιες το zma 10 και κατι! Επισης 2 πρωτεινη οταν λες εννοεις 2 σκουπ φανταζομε...αρα μιλαμε για 40γρ πρωτεινη. Κατι το οποιο αν θυμαμε σωστα δε χρειαζεται και παει στραφι αλλα δεν ειμαι σιγουρος για αυτο ξαναλεω
    εαν ειναι whey πραγματι, εκτος αν ειναι διαφορων πηγων
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-01-17 17:48 #7
    Προεπιλογή
    Κάποιοι μύθοι διαιωνίζονται ες αεί

    Η whey isolate έχει ρυθμό απορρόφησης 9.8 γρ/ώρα με άδεια έντερα

    2 σκουπς ας υποθέσουμε 50γρ σκόνης μιας 80% περιεκτικότητας, θα δώσουν 40γρ πρωτεινη τα οποία θα απελευθερώνουν αμινοξέα στη ροή του αίματος για τουλάχιστον 4 ώρες.

    Άλλο χώνεψη, περναει το φαγητό το στομάχι

    Άλλο απορρόφηση, αφομοίωση θρεπτικών συστατικών στα έντερα όπου οδηγούνται στο συκώτι.

    Κι από που ξεκίνησε ο μύθος, από την παρερμηνεία της έρευνας που έδειξε ότι 20γρ whey δίνουν κορυφή στην πρωτεϊνοσύνθεση και παραπάνω γρ δεν την αυξάνουν επιπλέον.

    Σουηδε βγάλε μάκρος. Υπολόγισε θερμίδες συντήρησης σε 1+1 εβδομάδες. Βάλε ένα σφάλμα 150 θερμίδων. Και κυκλικά υδατάνθρακες.
    Εάν θες όγκο κυκλικά υδατάνθρακες με κύκλο πρωτεινη λίπους επίσης. Αν θες γράμμωση, κυκλικά υδατάνθρακες, με κύκλο πρωτεινης, σταθερά λίπος.
    Σε αυτή τη διατροφή τα λιπαρά σου φαίνονται λιγα. Εάν τρως κάθε μέρα τα ίδια μάκρος θέλει βελτίωση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 13-01-17 στις 17:55
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-01-17 20:23 #8
    Προεπιλογή
    Βασικα παιζω περιπου στις ιδιες θερμιδες αποπριν 4 και μηνες. Εχω χασει λιπος αλλα θελω κ αλλο. Τωρα κατεβασα τις θερμιδες στις 2500. Αφαιρεσα το γαλα, τον κροκο, 100γρ την ημερα απο κοτατζ, 15 μλ λαδι κ μισο σκουπ πρωτεινη. Το λιπος το εβγαλα απο τα κιλα που θελω να παω 95×1.1=105. Στελνω μια φωτο διαφορας 4 μηνων. Ηθελα να ρωτησω κυκλους για γράμμωση τι εννοεις? Και ναι τρωω τα ιδια καθε μερα πως να το βελτιωσω




    Όνομα: 1483883935722-1~2.jpg Εμφανίσεις: 131 Μέγεθος: 58,8 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη souidos : 13-01-17 στις 20:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-01-17 23:00 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι μύθοι διαιωνίζονται ες αεί

    Η whey isolate έχει ρυθμό απορρόφησης 9.8 γρ/ώρα με άδεια έντερα

    2 σκουπς ας υποθέσουμε 50γρ σκόνης μιας 80% περιεκτικότητας, θα δώσουν 40γρ πρωτεινη τα οποία θα απελευθερώνουν αμινοξέα στη ροή του αίματος για τουλάχιστον 4 ώρες.

    Άλλο χώνεψη, περναει το φαγητό το στομάχι

    Άλλο απορρόφηση, αφομοίωση θρεπτικών συστατικών στα έντερα όπου οδηγούνται στο συκώτι.

    Κι από που ξεκίνησε ο μύθος, από την παρερμηνεία της έρευνας που έδειξε ότι 20γρ whey δίνουν κορυφή στην πρωτεϊνοσύνθεση και παραπάνω γρ δεν την αυξάνουν επιπλέον.

    Σουηδε βγάλε μάκρος. Υπολόγισε θερμίδες συντήρησης σε 1+1 εβδομάδες. Βάλε ένα σφάλμα 150 θερμίδων. Και κυκλικά υδατάνθρακες.
    Εάν θες όγκο κυκλικά υδατάνθρακες με κύκλο πρωτεινη λίπους επίσης. Αν θες γράμμωση, κυκλικά υδατάνθρακες, με κύκλο πρωτεινης, σταθερά λίπος.
    Σε αυτή τη διατροφή τα λιπαρά σου φαίνονται λιγα. Εάν τρως κάθε μέρα τα ίδια μάκρος θέλει βελτίωση
    Αυτο δηλαδη για την γουει που εχω διαβασει δεν υσχιει η ερευνα?εχεις καμια που να λεει το αντιθετο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-01-17 23:13 #10
    Προεπιλογή
    Έτσι που το γράφεις δε σε καταλαβαίνω.

    Η έρευνα εκείνη έδειξε ότι με 20γρ πρωτεινης ορού γάλακτος είχαν τα υποκείμενα μεγιστο στη κορυφή της πρωτεϊνοσύνθεσης. Δλδ με 30γρ δεν είχαν περαιτέρω αύξηση.

    Αν υπάρχει έρευνα που να λέει ότι ο οργανισμός θα απορροφήσει τα 20 και τα υπόλοιπα 10 τα απορρίπτει και γι αυτό δεν αυξάνεται η πρωτεϊνοσύνθεση, οποίος την έχει υπόψη του ας την ποσταρει να μην πηγαίνει άδικα το φαγητό μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-01-17 23:31 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι που το γράφεις δε σε καταλαβαίνω.

    Η έρευνα εκείνη έδειξε ότι με 20γρ πρωτεινης ορού γάλακτος είχαν τα υποκείμενα μεγιστο στη κορυφή της πρωτεϊνοσύνθεσης. Δλδ με 30γρ δεν είχαν περαιτέρω αύξηση.

    Αν υπάρχει έρευνα που να λέει ότι ο οργανισμός θα απορροφήσει τα 20 και τα υπόλοιπα 10 τα απορρίπτει και γι αυτό δεν αυξάνεται η πρωτεϊνοσύνθεση, οποίος την έχει υπόψη του ας την ποσταρει να μην πηγαίνει άδικα το φαγητό μας
    Εχω θεμα με τον γραπτο λογο φιλε μου δε το κανω επιτηδες
    Αρα το οτι δεν εχει περαιτερω αυξηση δε σημαινει πως παει και αχρηστη...!
    Απάντηση με παράθεση