Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 02-01-17 21:48 #1
    Προεπιλογή Πρόταση συμπληρωμάτων διατροφής για αρχάριους.
    Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλους. Έκανα βάρη για πολύ καιρό, αλλά τα παράτησα λόγω υποχρεώσεων πριν 15 χρόνια περίπου. Ξαναξεκίνησα τον Σεπτέμβριο, με σκοπό να χάσω μερικά κιλά στην μέση. Μέσα σε αυτούς τους μήνες έχω χάσει 3 κιλά περίπου. Δεν έχω λίπος επάνω μου εκτός από την μέση -σωσίβιο- το οποίο όμως δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο και ούτε με ενοχλεί αισθητικά. Είμαι 48 χρονών, 85 κιλά, 1.75 ύψος. Κάνω προπόνηση 5 ημέρες την εβδομάδα. Αερόβια 30 λεπτά την ημέρα, βάρη 20 λεπτά την ημέρα και κοιλιακούς 10 λεπτά. Γυμνάζω, Δευτέρα στήθος, Τρίτη δικέφαλα & τρικέφαλα, Τετάρτη πόδια, Πέμπτη πλάτη, Παρασκευή ώμους. Κάνω 3 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα. Σε κάθε άσκηση κάνω 3 σετ των 12 επαναλήψεων Τα Σαββατοκύριακα έχω ένα ελλειπτικό στην σπίτι και κάνω 15 λεπτά. Μετά περίπου άλλα 15 λεπτά σανίδα, push ups και κοιλιακούς. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τα αποτελέσματα που έχω δει αυτούς τους μήνες. Δεν έχω βάλει κάποιο ιδιαίτερο στόχο, πέρα του να νιώθω καλά με το σώμα μου. Έχω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να πάρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά. Όσο ποιο φυσικό είναι τόσο το καλύτερο. Πρώτος στόχος να ρίξω τελείως το σωσίβιο και παράλληλα να αυξήσω τους μυς. Μπορεί κάποιος να με συμβουλεύσει;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ik68 : 02-01-17 στις 21:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-01-17 22:30 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
    Γενικά το πλάνο σου απ΄οτι καταλαβαίνω είναι της λεγόμενης fit κατάστασης, ένος δλδ καλοδιατηρημένου σώματος χωρίς υπερβολές.
    Αυτο δηλώνεις αλλά αυτο αποτυπώνεται και από το πρόγραμμα που καταθέτεις.
    Τωρα, στο τέλος αναφέρεις ότι θες να αυξήσεις τους μυς, εδω πλέον πρέπει να μπεις σε άλλα μονοπάτια, με αυξηση θερμιδών, σίγουρα άυξηση των ασκήσεων και του όγκου προπόνησης γιατί σε 20 λεπτά δύσκολο να δημιουργήσεις αναβολικό περιβάλλον στους μυς, στην ηλικία των 40+.
    Ολα αυτά στα λέω γιατί πιθανον το να πούμε απλοικά π.χ. πάρε ένα σκευασμα καθαρής πρωτεϊνης, είναι η πλεον εύκολη υπόθεση.
    Aν μου ζητήσεις μια στάνταρ απάντηση λοιπόν, θα σου έλεγε ένα πρωτεινούχο ρόφημα και πιθανόν κάποια καλά λιπαρά , πχ ω3.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-01-17 00:39 #3
    Προεπιλογή
    Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ερώτηση. Αν αρχίσω να καταναλώνω τροφές οι οποίες έχουν πρωτείνες και ω3 θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με τα σκευάσματα που μου προτείνεις;
    Απάντηση με παράθεση