Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 14-01-17 16:59 #1
    Προεπιλογή Μυικη ανισορροπια - δυσκαμψια αυχενα(δεξια) - σφιξιμο πλαγιων αριστερων κοιλιακων χαμηλα
    παρακαλω θελω την βοηθεια σας

    τον τελευταιο χρονο ταλαιπωρουμαι απο δυσκαμψια στον αυχενα στην δεξια μερια
    και ενα σφιξιμο στον δεξι μερος του τραπεζοειδη ωμου.
    επισης ο δεξια ο ωμος μου ειναι λιγο ελαχιστα πιο κατω απο τον δεξια.
    ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε οτι ειναι λογω ανισσοροπιας μυων κ οτι η υποτονικη μου πλευρα ειναι η δεξια.
    πολυ πιθανον το εχω επιδεινωση λογω τενις που γυμναζομαστε κυριως μονοπλευρα.(δεξιοχερας)
    επισης εχω εκαι ενα σφιξιμο στους αριστερους πλαγιους κοιλιακους χαμηλα που δεν με απασχολει πολυ.
    τους τελευταιους 2-3 μηνες γυμναζω ολο το σωμα με κυριως με λαστιχα κ αντιστασεις κ ειμαι καπως καλυτερα.
    εχω κανω μαγνητικες κλπ δεν υπαρχει καποιο προβλημα.(το προβλημα ειναι μυικο )

    σας παραθετω καποιες φωτο να μου πειτε ποιοι μυες ειναι αδυναμοι κυριως της πλατης για να γυμναστους περισσοτερο ωστε να ανεβει ο δεξια ο ωμος πανω και να μην με ποναει ο αυχενας μου οταν γυριζω απο την δεξια πλευρα










    παρακαλω τα φωτα σας
    ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakisaudi : 14-01-17 στις 17:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-01-17 23:46 #2
    Προεπιλογή
    Αν δε το αντιμετωπίσεις όσο είναι νωρίς , θα χτυπάς το κεφάλι σου όταν μεγαλώσεις.

    Οι ανισορροπίες στο μυοσκελετικό είναι πολύ σοβαρό ζήτημα και λίγοι ξέρουν και θέλουν να τις αντιμετωπίσουν σωστά.

    Χρειάζεται γνώσεις και ιατρικής φύσεως αλλά και πάνω στον τομέα της αποκατάστασης και της (λειτουργικής) γυμναστικής.

    Δηλαδή 3 διαφορετικές ειδικότητες σε 1 άνθρωπο, ο οποίος θα πρέπει να μην σε βλέπει όμως μόνο ως λεφτά.

    Δυστυχώς πολλοί που δουλεύουν στον τομέα της αποκατάστασης,ενώ μπορούν να ανακουφίσουν τους πελάτες τους σχετικά άμεσα με 1-2 συνεδρίες χειρομαλάξεις και με το να δώσουν κι ένα σωστό ασκησιολόγιο ώστε να γίνει άρση της μυθικής ανισορροπίας , επιλέγουν να καθυστερούν την πρόοδο σου , για να σε έχουν για 10-15 συνεδρίες.

    Οι ορθοπεδικοι στην πλειοψηφία τους μόνο διάγνωση μπορούν να κάνουν, κι αυτό όχι πάντα, καθότι δεν έχουν γνώσεις αποκατάστασης.

    Οι συμβατικοί γυμναστές επίσης δεν μπορούν να σε βοηθήσουν.

    Η λύση είναι ένας ειδικός με γνώση και στους 3 κλάδους.

    Έχοντας γυρίσει τη μισή Αθήνα από γιατρούς , φυσιοθεραπευτές κτλ , καθότι είμαι διαλυμένη από τραυματισμούς που δεν πρόσεξα εγκαίρως όταν ήμουν νέα, μόνο με το γυμναστή/εργοφυσιολόγο/αθλητίατρο Γιώργο Σκόλια είδα πραγματική διαφορά .

    Επίσης οικεία προς εμένα πρόσωπα λένε τα καλύτερα για τον χειροπρακτικο Γιώργο Δήμου, αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει.

    Υπάρχει και η οικογένεια Βλάχου επίσης , φημισμένοι χειροπρακτικοί
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-01-17 00:36 #3
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    ...χειροπρακτικος για μυικη ανισορροπια???
    Επισης ειναι λαθος να τσουβαλιαζουμε ολους τους γιατρους πως δεν ξερουν αποκατασταση...εγω ξερω αρκετους που εχουν γνωση-αποψη και επιτυχια σε αυτο που κανουν.
    Θεραπευτικη γυμναστικη και οσο το δυνατον νωριτερα
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-01-17 13:57 #4
    Προεπιλογή
    απλα η ερωτηση μου ηταν αν μπορειται να αναγνωρισετε
    απο τις φωτογραφιες ποιες μυικες ομαδες ειναι λιγοτερο αδυναμες
    Απάντηση με παράθεση