Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 19-01-17 17:06 #1
    Προεπιλογή Πρωτεινη όγκου
    Καλησπέρα σε όλους...Ειμαι νέο μέλος στο forum γι αυτό συγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος στην ανάρτηση .Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που έχω. Είμαι 22 χρόνων ύψος 1,67 και ... 52 κιλά ! Όπως καταλάβατε το θέμα μου είναι τα κιλά μου ...Θέλω να τα αυξήσω ...Και ξέρω ότι η απάντηση είναι ...Φάε ..Το πρόβλημα όμως είναι ότι λόγο της καθημερινότητάς μου και των γονιών μου καθώς και της οικονομικής δυνατότητας έχω ένα αρκετά αναρxo πρόγραμμα φαγητού (υπάρχουν μέρες που μπορεί να φάω μεσημεριανό στις 7 το απόγευμα) . Μπορώ να πω πως δεν έχω ασχοληθεί ποτέ εντατικά με την γυμναστική ... Εννοώντας ότι έχω πάει κατά περιόδους γυμναστήριο και ασχολουμαι μερικές φορές κ στο σπίτι αλλά ποτέ κάτι εντατικό πάνω από 6 μήνες . Είμαι σε καλή φυσική κατάσταση καθώς μπορώ να βγάλω εις πέρας αρκετές ασκήσεις ..(αλλημονο με αυτά τα κιλά ) Εκεί που θέλω να καταλήξω λοιπόν είναι ότι σκέφτομαι να αγοράσω μία πρωτεΐνη όγκου για να μπορέσω να πάρω μερικά κιλά (5-6) δεν έχω βλέψεις για να χτίσω κάποιο μυώδες σώμα ...Βέβαια θέλω να πιστεύω ότι αν αρχίσω το συμπλήρωμα θα ασχολουμαι στο σπίτι λίγο με γυμναστική βασικές ασκήσεις όπως μονόζυγο push ups ,βαρακια κτλπ.ποια είναι η γνώμη σας καθώς γύρω από αυτό τον κλάδο ακούγονται πολλά . Πιστεύεται ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω πρωτεινη ή απευθύνεται αποκλειστικά σε αυτούς που αθλούνται εντατικά και έχουν βλέψεις bodybuikding ? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ! Και συγνώμη αν κούρασα .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-01-17 20:33 #2
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimktn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύεται ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω πρωτεινη ή απευθύνεται αποκλειστικά σε αυτούς που αθλούνται εντατικά και έχουν βλέψεις bodybuikding ?
    Φυσικα και μπορεις. Ετσι θα ανεβασεις θερμιδες ημερησιως. Αλλα το μυστικο σε αυτο που θες να πετυχεις ειναι
    .
    .
    .
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimktn Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Και ξέρω ότι η απάντηση είναι ...Φάε ..


    ΤΟ ΦΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-01-17 21:37 #3
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς οι θερμίδες ανεξάρτητου προέλευσης δεν είναι η απάντηση, ούτε θα ψάχναμε να δούμε αν το σώμα μας αντιδράει καλύτερα με τη μία πηγή πρωτεΐνης ή την άλλη. Όλοι θα τρώγαμε θερμίδες και θα είμαστε οκ
    Κιλά ίσως να πάρεις με την όγκου , το τι κιλά θα είναι αυτά όμως?
    Μια πρωτεινη μάζας κι όχι όγκου, έχει περίπου 30-40% κ 60-50% απλούς υδατάνθρακες, 10% κτλ συστατικά.

    Εάν ήσουν αθλητής πολεμικών τεχνών ή κολυμβητής κι έκανες και βάρη, συν δουλειά/σχολή. Ναι να την έπαιρνες γιατί όχι.
    Ωστόσο, αναφέρεις οικονομικές δυσκολίες και ατακτα γεύματα.

    Με το ίδιο κεφάλαιο θα βγάλεις 3,4 γεύματα την ημέρα με όσπρια, ρύζι, πατάτες κι αυγά. Και θα είσαι χορτατος με τη σκόνη ούτε κατά διάνοια.
    Επίσης το να βράσεις 10 αυγά και ρύζι και να τα έχεις στο ψυγείο δεν είναι καμιά επιστήμη.
    5χρονο να βάλεις , θα τα καταφέρει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 19-01-17 στις 21:40
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-01-17 22:39 #4
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Αγορασε ενα ταπερ και βαλε μεσα ενα τοστ για να το φας πριν τις 7 το απογευμα, τοσο απλο. Μολις αυτο σου γινει συνηθεια περνας στο δευτερο επιπεδο οπου θα τρως το τοστ μια συγκεκριμενη ωρα και οχι οποτε κατσει, βαλε ξυπνητηρι στο κινητο σου. Στειλε μου το κινητο σου να σε περνω εγω τηλεφωνο οταν ειναι η ωρα.
    Μολις το καταφερεις και αυτο θα παρεις μεγαλυτερο ταπερ για να τρως σε συγκεκριμενες ωρες συγκρεκριμενες τροφες. Καθε περιπου 3-4 ωρες. Ενα γευμα μπορει να ειναι ενα γιαουρτι με λιγο μελι, ενα φρουτο και λιγους ξηρους καρπους, πρακτικα πραγματα.
    Και πανεπιστημιο να εισαι και οικοδομη να δουλευεις εαν θες θα βρεις 5 λεπτα χρονο (οσο οι αλλοι κανουν τσιγαρο) για να φας αυτα που πρεπει.
    Εαν παλι θες να πεταξεις τα λεφτα σου σε μια ελπιδα με ομορφη συσκευασια παρε μια πρωτεινη ογκου.
    Ειμουν και εγω ακτινογραφια θωρακος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-01-17 00:44 #5
    Προεπιλογή
    1.67 κ 52 κιλα ειναι παιδια....μην απαξιωνουμε τοσο πολυ ενα συμπληρωμα ογκου-μαζας. Αναμεσα στα ταπερακια ,μελια κ ξηρους καρπους ,ενα ροφημα ενδιαμεσα με μια καλη πηγη υδατανθρακα μονο καλο θα του εκανε.
    Εμενα προσωπικα την εποχη που ειχα προβλημα με τα λιγα κιλα μου ,συμπληρωματα με 40 εως 60% πρωτεινη με βοηθουσαν.
    Εξ αλλου το λεει καθαρα...

    Εκεί που θέλω να καταλήξω λοιπόν είναι ότι σκέφτομαι να αγοράσω μία πρωτεΐνη όγκου για να μπορέσω να πάρω μερικά κιλά (5-6) δεν έχω βλέψεις για να χτίσω κάποιο μυώδες σώμα
    Ασε που αμα δει λιγο ''κρεας'' πανω του μπορει να τον βοηθησει κ στην ψυχολογια κ να ξεκινησει κατι πιο εντατικα.

    ....Βέβαια θέλω να πιστεύω ότι αν αρχίσω το συμπλήρωμα θα ασχολουμαι στο σπίτι λίγο με γυμναστική βασικές ασκήσεις όπως μονόζυγο push ups ,βαρακια κτλπ.
    Οπως καταλαβες φιλε μου καλο θα ειναι η οποια αυξηση του βαρους σου να συνοδευεται με γυμναστικη ,καλυτερα σιγα σιγα με σωστοτερη αναλογια μυων λιπους αν κ στην δικη σου περιπτωση με τα 52 κιλα σου εχεις πολλα περιθωρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-01-17 09:46 #6
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.604
    Προεπιλογή
    Δύο καλές επιλογές για φορμουλες αυξησης βάρους, που δεν σε γεμίζουν απλά με ζάχαρη, θα σου δώσουν καλές θερμίδες.


    Gain Pro Plus (Energybody Systems)

    Mass Gainz (IForce Nutrition)

    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-01-17 11:45 #7
    Προεπιλογή
    Και η gainer της reflex επισης καλη επιλογη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-01-17 22:52 #8
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις ....Ξέρω ότι το ιδανικό είναι να φάω και πιστέψτε με τρώω ...Δεν είναι ότι δεν τρώω ..Απλά όπως είπα τρώω σε άναρχα ωράρια ...Δεν με κοφτει να πω την αλήθεια να βάλω βάρος σε μυς ...Βασικά χρειάζομαι λίγο λίπος ! Ειδικά η μέση μ παιδιά ..ασχολιαστη ..Θα δώσω λίγο χρόνο ακόμα προσπαθώντας μέσω τροφων και τηρωντας όσο μπορώ τα ωράρια και αν δεν δω πάλι αποτέλεσμα θα πάω σε μία προτεινη...Αλλά θα ήθελα να με ενημερώσετε στο τι πρέπει να βλέπω κατά την αγορά ...Τι πρέπει να έχει κ τι δεν πρέπει . Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-01-17 01:01 #9
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Υποτιθεται οτι ειναι καλυτερες οι πρωτεινες ογκου που εχουν τον υδατανθρακα απο καλες πηγες οπως βρωμη (αναφερεται σαν oat) και οχι σαν μαλτοδεξτρινη, δεξτροζη (που ειναι περιπου σαν ζαχαρη).
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-01-17 04:33 #10
    Προεπιλογή
    Πολύ κακό ποστ αυτό

    Δλδ πληρώνεις για πουδραρισμενη βρώμη, γιατί δε μπορείς να τη βάλεις στο μπλέντερ;
    Και γιατί είναι καλύτερη;

    Η βρώμη είναι δημητριακό, με μεγάλη περιεκτικότητα σε άμυλο, αρκετές φυτικές ίνες, λίγο λίπος, λίγη πρωτεινη.
    Άρκετα ατομα όπως κι εγώ , έχουμε δυσανεξία στις φυτικές ίνες, η δε βρώμη αμαγειρευτη μου προκαλεί αλλεργία (κνησμό, φούσκωμα, ακμή με κύστες)
    Η μαλτοδεξτρινη είναι πολυσακχαρίτης από υδρόλυση αμύλου σιταριού
    Η δεξτρόζη είναι μονοσακχαρίτης.
    Η ζάχαρη (σουκροζη) είναι δισακχαριτης, ένα μόριο γλυκόζης (δεξτροζης) + ένα μόριο φρουκτόζης.

    Η γλυκόζη αναπληρώνει μυϊκό και ηπατικό γλυκογόνο. Η φρουκτόζη αναπληρώνει πρώτα ηπατικό και ύστερα μυϊκό, εάν δεν υπάρχει διαθέσιμη γλυκόζη.
    Γλυκόζη, φρουκτόζη σε αναλογία 2 πρός 1 , χρησιμοποιείται απ τον οργανισμό σαν να ήταν γλυκόζη ολόκληρη σε ο,τι αφορά την ταχύτητα αναπλήρωσης μυϊκού γλυκογόνου.

    Γιατί είναι καλύτερη; Με την ίδια λογική και το γιαούρτι 2% είναι καλύτερο απ τη whey. Πριν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 22-01-17 στις 04:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-01-17 14:34 #11
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Και εγώ θα ήθελα πολύ να φάω βρώμη...αλλά έχω αλλεργία
    Λες δηλαδή και οτι μαλτο/δεξτρο τελικά δεν είναι και τόσο χάλια?
    Σε βάθος χρόνου? Υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσουν κάποια βλάβη ή διαταραχή του ζαχάρου κτλ ?
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-01-17 16:38 #12
    Προεπιλογή
    Κάποτε θα σου έλεγα ότι είναι χάλια. Ακρότητες.

    Δεν υπάρχουν χάλια τρόφιμα και ασκήσεις, αλλά το πώς τα χρησιμοποιούμε.

    Αν έχεις οικογενειακό ιστορικό υψηλού σακχάρου, διαβήτη, επομένως ακολουθείς συγκεκριμένη δίαιτα με υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη, ως προληψη. τότε ναι είναι χάλια γιατί δεν κάνουν για σένα. Εάν δε σε ενδιαφέρει η όσον το δυνατόν πιο γρήγορη αναπλήρωση μυϊκού γλυκογόνου, επίσης.

    Ποιους ενδιαφέρει; Τους αθλητές δύναμης που κάνουν διπλές και τριπλές προπονήσεις και τους αθλητές αντοχής, ίσως και τους χομπίστες που κάνουν πυγμαχία/κικ μπόξινγκ/κροσ φιτ-ταμπατα.

    Για εμένα που κάνω 4,5 φορές την εβδομάδα βάρη, μάλλον είναι αχρειαστες. Πρώτον, γιατί είναι αμφίβολο ότι θα καταλάβω κάτι απ την ταχύτερη αποκατάσταση του γλυκογόνου (ακόμα και σε μονοψήφια % λίπους αντί να πρηστεις σε 1 ώρα, θα είσαι πρησμένος σε 6ωρες. Το γλυκογόνο τραβάει 1/3 γρ ύδατος, εξ ου κι η διαδικασία αδειασματος/υπερπλήρωσης).
    Δεύτερον, η όλη υπόθεση ότι οι απλοί υδατάνθρακες θα προκαλέσουν μεγαλύτερη έκκριση ινσουλίνης, κάτι το οποίο είναι επιθυμητό μεταπροπονητικα είναι τελείως εσφαλμένη, καθώς κύριος παράγοντας είναι η ινσουλινοευαισθησια. Επιπλέον, για όσους καταναλώνουν υδατάνθρακες πριν την προπόνηση 3-5 ώρες η ινσουλίνη τους παραμένει υψηλότερα της βασικής γραμμής ακόμα και μεταπροπονητικα

    Αρα εάν λιώνεις σε προπόνηση/εις υψηλής πυκνότητας (θα έγραφα ένταση όπως έχουμε συνηθίσει, αλλά θα μπεί ο "όπου... Μάστερ Μπεντσερ και θα μας την πει γιατί η προπονητική ένταση ορίζεται αλλιώς από αυτό που καταλαβαίνουμε) ή κινείσαι σε δίαιτα με χαμηλούς υδατάνθρακες ή/κ δεν εχεις υδατάνθρακες πριν την προπόνηση τότε ναι ίσως μία πρωτεΐνη όγκου κι οι απλοί υδατάνθρακες να είναι καλοί για σένα, αλλιώς μάλλον σου μειώνουν την ινσουλινοευαισθησια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 22-01-17 στις 16:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-01-17 23:59 #13
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κακό ποστ αυτό

    Δλδ πληρώνεις για πουδραρισμενη βρώμη, γιατί δε μπορείς να τη βάλεις στο μπλέντερ;
    Και γιατί είναι καλύτερη;

    Η βρώμη είναι δημητριακό, με μεγάλη περιεκτικότητα σε άμυλο, αρκετές φυτικές ίνες, λίγο λίπος, λίγη πρωτεινη.
    Άρκετα ατομα όπως κι εγώ , έχουμε δυσανεξία στις φυτικές ίνες, η δε βρώμη αμαγειρευτη μου προκαλεί αλλεργία (κνησμό, φούσκωμα, ακμή με κύστες)
    Η μαλτοδεξτρινη είναι πολυσακχαρίτης από υδρόλυση αμύλου σιταριού
    Η δεξτρόζη είναι μονοσακχαρίτης.
    Η ζάχαρη (σουκροζη) είναι δισακχαριτης, ένα μόριο γλυκόζης (δεξτροζης) + ένα μόριο φρουκτόζης.

    Η γλυκόζη αναπληρώνει μυϊκό και ηπατικό γλυκογόνο. Η φρουκτόζη αναπληρώνει πρώτα ηπατικό και ύστερα μυϊκό, εάν δεν υπάρχει διαθέσιμη γλυκόζη.
    Γλυκόζη, φρουκτόζη σε αναλογία 2 πρός 1 , χρησιμοποιείται απ τον οργανισμό σαν να ήταν γλυκόζη ολόκληρη σε ο,τι αφορά την ταχύτητα αναπλήρωσης μυϊκού γλυκογόνου.

    Γιατί είναι καλύτερη; Με την ίδια λογική και το γιαούρτι 2% είναι καλύτερο απ τη whey. Πριν
    Δεν ειμαι ειδικος να σου απαντησω σε αυτο που λες, ισως και να ειναι bro science οτι η βρωμη ειναι καλυτερη πηγη υδατανθρακα, ισως να εχει να κανει οτι δεν σου κανει insuline spike.
    Μιας και ξερεις το θεμα τι ειναι καλυτερο κανε ενα πολυ καλο ποστ και ανοιξε μας τα ματια;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-01-17 15:05 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Η βρωμη ειναι σαφως ανωτερη πηγη υ/α απο οτιδηποτε εξεργασμενο ζακχαρο η μη..
    Αν τωρα καποιος δεν μπορει να φαει λογω δυσανεξιας, η δεν ξερω εγω τι, ειναι αλλο κομματι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-01-17 16:08 #15
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.604
    Προεπιλογή
    Δεστε και αυτο Waxymaize ή Vitargo ή Μαλτοδεξτρίνη/Δεξτρόζη

    και αν ειναι να την συνεχισουμε εκει την κουβέντα περι υδαν/κων
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία