Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Κάθε πότε δίνετε αίμα/αιμοπετάλια (μπορείτε να επιλέξετε πάνω από μια απάντηση)

Ψήφισαν
5. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Δεν έχω δώσει ποτέ μου αίμα

    1 20,00%
  • Δεν έχω δώσει ποτέ μου αιμοπετάλια

    2 40,00%
  • Έχει τύχει να δώσω αίμα για γνωστό

    0 0%
  • Έχει τύχει να δώσω αιμοπετάλια για γνωστό

    1 20,00%
  • Δίνω αίμα τακτικά

    4 80,00%
  • Δίνω αιμοπετάλια τακτικά

    0 0%
Multiple Choice Poll.
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 24-01-17 08:57 #1
    Προεπιλογή Αιμοδοσία - Αιμοπετάλια (πάνω από 1 επιλογή)
    Χρόνια αιμοδότης αποφάσισα να δώσω αιμοπετάλια και να ενημερώσω λίγο το φόρουμ πόσο τραγική είναι η έλλειψη αιμοπεταλίων, το 80% αυτών πάει σε παιδιά, μπορείς να δίνεις κάθε 2 βδομάδες και την ίδια μέρα να πηγαίνεις γυμναστήριο, δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με την αιμοδοσία που καλό είναι να ξεκουραστείς έπειτα να μη οδηγήσεις κτλ. Συντρέχουν οι ίδιες προϋποθέσεις συν ότι πρέπει η φλέβα σου να είναι κατάλληλη γιατί από μία βελόνα αφαιρείτε και επιστρέφει το αίμα στον οργανισμό σου σε ένα κλειστό αποστειρωμένο κύκλωμα.
    Περισσότερες πληροφορίες εδώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-01-17 20:53 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Είμαι τακτικός αιμοδότης τα τελευταία χρόνια(2-3 φορές το χρόνο). Αιμοπετάλια έδωσα μία μόνο φορά για γνωστό, στο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη.
    Γνωρίζει κανείς εάν λήψη αιμοπεταλίων γίνεται σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία ή πρέπει να έχουνε ειδικό τμήμα; Ρωτάω γιατί στο νοσοκομείο της πόλης μου δεν μου ανέφεραν ποτέ κάτι, εάν υπήρχε μεγάλη ανάγκη φαντάζομαι πως θα μας ενημέρωναν σχετικά.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-01-17 09:55 #3
    Προεπιλογή
    Στο ιπποκράτειο ότι ώρα και να πάρεις τηλ θα σου κλείσουν ραντεβού για να κάνεις την εξέταση και να δώσεις, αν θες απότι έχω μάθει μπορείς να δίνεις πάντα για κάποιον συγκεκριμένα κάθε μήνα πχ. Εμένα μου είπανε ότι υπάρχει μεγάλη ανάγκη και έχω δει και σε σόσιαλ να ποστάρει κόσμος για τα παιδιά του οπότε δεν νομιζω να το έκαναν αυτό αν υπήρχε πλεόνασμα.
    Απάντηση με παράθεση