Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 08-02-17 13:41 #1

    Εγγραφή
    08-02-2017
    Περ.
    Ηρακλειο, Κρ
    Μηνύματα
    4
    shake Φρεσκο Αιμα στη παρεα.
    Καλημερα παιδες. Ειμαι καινουργιος και δεν εχω προλαβει να διαβασω κανονες, περι φορουμ κτλ.
    Απλα ειδα οτι πρεπει να συστηθω κ να μαι.
    Εχω και καποιες ερωτησουλες.
    Αρχικα ειμαι 1,76 υψος, 82,5 κιλα , 24 ετων σκελετικα ειμαι μεσομορφικος.
    Καθε χειμωνα(καλοκαιρι δε γινεται με την καμια) ασχολουμαι με το bodybuilding. Η διατροφη μ που κανω ειναι στις 3100+ θερμιδες εκ των οποιων 245g ειναι πρωτεινη, λιπη 75g, υδατανθρακες 350g. (Συγνωμη για το μπλα μπλα, θεωρω οτι το bd ειναι επιστημη κ οχι απλα το να πηγαινεις γυμναστηριο.)

    Εχω ξεκινησει λοιπον ενα μινι cut 2-3 εβδομαδων εδω κ 2 μερες επειδη θελω να δω που βρισκομαι σωματικα κ αν ανεβαινω μυικα.
    1) την πρωτη βδομαδα εχω ριξει στις 2556 θερμιδες, 271 πρωτεινη, 160-180 υδατανθρακες κ 58 λιπαρα
    Βρισκομαι σε καλο δρομο ή τσαμπα καθομαι κ τα βγαζω?
    2) Εχω βαλει 2-3 φορες διαλειμματικο αεροβιο(20-25 λεπτων, 9-10 σπριντακια) γιατι σεβεται τη μυικη μαζα. Ειναι σωστο αυτο ή να παω σε αεροβιο μετριας εντασης?
    (Συμπληρωματα: Bcaa, πρωτεινη 90%, πολυβιταμινες, και ω3)
    Περιμενω τις συμβουλες σας!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-02-17 12:09 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλα το πας σαν σχεδιασμο οπως τα γραφεις δλδ..
    φανταζομαι οτι τα ποσα αυτα στις θερμιδες, τα εβγαλες μετα απο υπολογισμους, οποτε οι 2.500 που παιρνεις τωρα θα σε ριξουν αρκετα υπο..
    η πρωτεινη στα 270γρ που γραφεις ειναι αρκετα ψηλα ομολογυμενως για καποιον στα στατς σου..ισως να εκοβες λιγο απ εκει κ να ανεβαζες λιγο τον υ/α..
    οσον αφορα το θεμα του καταβοιλσμου μυικου ιστου, με τοση πρωτεινη που παιρνεις κ την Κρητη ολοκληρη να εκανες αεροβιο, μαλλον δεν θα καταβολιζες
    τα συμπληρωματα ειναι τα βασικα, οποτε κ απο εκει εισαι καλμενος..
    το μονο που θα εγρφα σαν παρατηρηση ειναι οτι οι 2-3 βδομαδες μπορει να ειναι λιγες για να δεις τι παιζει, αλλα ολα αυτα αναλογα με το ποσο κατω εισαι στις θερμιδες σου, μιας κ δεν εκανες αναφορα για bmr κλπ, κ καθως κ τι αποτελεσματα ειχες στις 3Κ που επαιρνες μεχρι τωρα, ποσο λιπος εχεις πανω σου κλπ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-02-17 02:50 #3

    Εγγραφή
    08-02-2017
    Περ.
    Ηρακλειο, Κρ
    Μηνύματα
    4
    Προεπιλογή
    Στις 3.100κ θερμιδες ανεβαινα αργα. Το ξεκινησα σταδιακα απο τις 2500 αλλα τοτε ημουν 70 κιλα νομιζω κ οταν κολλησα στα κιλα ανεβασα στις 3100. Αυτη τη στιγμη το λιπος μ πρεπει να ειναι γυρω στο 10%+- ( απο οτι μ λενε δλδ στο γυμναστηριο). Ο ΒΜR τρ ειναι 2954.

    Η πρωτεινη η αυξημενη που ειπες, θα μ βαλει λιπος αν περισσευει ή αποβαλλεται??

    Συμπερασμα μεχρι τωρα. Κατεβαζω την πρωτεινη στα 220γρ. Κ ανεβαζω τον υ/α στα 280 γρ.

    Ευχαριστω για το σπρωξιμο αδερφε. Εχω καψει τον εγκεφαλο μ με τοσους υπολογισμους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-02-17 09:28 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos1992 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 3.100κ θερμιδες ανεβαινα αργα. Το ξεκινησα σταδιακα απο τις 2500 αλλα τοτε ημουν 70 κιλα νομιζω κ οταν κολλησα στα κιλα ανεβασα στις 3100. Αυτη τη στιγμη το λιπος μ πρεπει να ειναι γυρω στο 10%+- ( απο οτι μ λενε δλδ στο γυμναστηριο). Ο ΒΜR τρ ειναι 2954.

    Η πρωτεινη η αυξημενη που ειπες, θα μ βαλει λιπος αν περισσευει ή αποβαλλεται??

    Συμπερασμα μεχρι τωρα. Κατεβαζω την πρωτεινη στα 220γρ. Κ ανεβαζω τον υ/α στα 280 γρ.

    Ευχαριστω για το σπρωξιμο αδερφε. Εχω καψει τον εγκεφαλο μ με τοσους υπολογισμους.
    Η πρωτεινη δε γινετε λιπος.
    Να αποβαλεις πρωτεινη που δεν αφομιωσες αυτο γινετε ναι , οπως με ολα βασικα καλη σου προσπαθεια φιλος!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-02-17 11:47 #5

    Εγγραφή
    08-02-2017
    Περ.
    Ηρακλειο, Κρ
    Μηνύματα
    4
    Cool
    Ευχαριστω πολυ αδερφε. Το παλευω το θεμα. Η γνωση ειναι η μεγαλυτερη δυναμη.
    Απάντηση με παράθεση