Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 08-02-17 18:06 #1
    Προεπιλογή Άσκηση και διατροφή
    Καλησπέρα είμαι 32 χρονών 1.79 και 75 κιλά. Κατά την διάρκεια της ημέρας λόγω δουλειάς δεν έχω πολύ χρόνο και έτσι αφιερώνω 15-20 λεπτά στο σπίτι κάνοντας ασκήσεις με χρονόμετρο τύπου CrossFit & HII training(burpees, planks, squat, deadlift, push ups, σχοινάκι, mountain climbers κλπ.) με 10 κιλών αλτήρα και το σωματικό μου βάρος.

    Από διατροφή συνήθως επειδή είμαι στο τρέξιμο:

    τα πρωινά παίρνω Sci mix diet pro ένα scup ή φτιάχνω σπιτικές τηγανήτες πρωτεΐνης (βρώμη 1 αυγό, 2 ασπράδια, cottage cheese light, baking powder και κανέλα) σκέτες ή με λίγο μέλι

    δεκατιανό σπιτικές μπάρες πρωτεΐνης που φτιάχνω μόνος μου ή δεν προλαβαίνω καθόλου να φάω.

    μεσημεριανό λαχανικά με στήθος κοτόπουλο ή ομελέτα με 2 αυγά και 3-4 ασπράδια ή σάντουιτς με ένα αυγό 2 ασπράδια μαύρο ψωμί γαλοπούλα 2 φέτες τυρί τοστ light και λίγο ελαιόλαδο

    Απογευματινό μετά την προπόνηση που κάνω στο σπίτι Sci mix diet pro ένα scup ή αν κάνω βραδυνή προπόνηση θα φάω κάποια σπιτική μπάρα πρωτεϊνική

    βραδυνό κάτι σαν το μεσημεριανό σε μικρότερη ποσότητα ή αν κάνω βραδυνή προπόνηση θα πιω Sci mix diet pro ένα scup.

    Το σώμα μου είναι καλό σε γενικές γραμμές αλλά θα ήθελα καλύτερη γράμμωση κυρίως στον κορμό και να πέσω σε ποσοστό λίπους στο πλαϊνό μέρος που δημιουργούνται τα λεγόμενα σωσίβια.

    Θα ήμουν ευγνώμων αν έχετε προτάσεις για να βελτιώσω διατροφή και προπόνηση με δεδομένο το χρόνο που έχω τώρα ο οποίος δεν είναι πολύς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-02-17 20:11 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλως ηρθες φιλε..
    αρχικα να ξερεις οτι αν δεν δωσεις καποια στοιχεια για τη διατροφη σου, δεν μπορεις να παρεις κ σωστες αποψεις..
    οπως πχ, τι θερμιδες εχεις υπολογισει οτι σου αναλογουν, ποσες παιρνεις με την διατροφη που κανεις, κ τι σου δινει αυτη σε μακροσυστατικα..
    ενας γενικος μπουσουλας που εγω προτεινω, ειναι για την πρωτεινη να υπαρχει στο 1.5γρ ανα κιλο σωματικο βαρους, τα λιπαρα καπου στο 30-35% των συολικων θερμιδων, κ τα υπολοιπα να ειναι απο υ/α..

    οσον αφορ τη γραμμωση που αναφερεις, να ξερεις οτι δεν ειναι η ελλειψη της που μπορει να ειναι το θεμα σου, αλλα η μη υπαρξη αρκετης μυικοτητας για να τονιστει σωστα το σωμα σου..για αυτο, κακα τα ψεμματα, οι προπονησεις με βαρη ειναι απαραιτητες..πρεπει να το κοιταξεις εστω κ 1-2 φορες την βδομαδα, αναλογα τον χρονο σου παντα..
    αλλιως δες κατι σε home gym, αλλα εκει θα χρειαστεις κααλληλο εξοπλισμο..
    Απάντηση με παράθεση