Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 09-02-17 00:33 #1

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή Γενικό ημερολόγιο συζήτησης
    Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτηκα να χαιρετήσω το φόρουμ μέσω αυτού του ημερολογίου το οποίο θα αποτελεί κάτι σαν κλασσικό ημερολόγιο με προπονήσεις/διατροφή αλλά και σε threads στα οποία θα γράφω διάφορες απορίες που θα ανακύπτουν. Λέγομαι Άρης (Το Άκης προέκυψε από παλιά), είμαι 19 χρονών 183 cm ύψος και αυτή την στιγμή ζυγίζω 85 κιλά. Η εμπειρία μου με τα βαρή ξεκινά από παλιά στην ηλικία των 14. Ωστόσο, τότε όπως γνωρίζετε τα μυαλά βρισκόταν αλλού και εννοείται γνώσεις δεν υπήρχαν μέχρι και τα 16. Από τότε άρχισα να μαθαίνω, να διαβάζω κάποια e-books στο ίντερνετ καθαρά εγκυκλοπαιδικά, χωρίς ιδιαίτερη εμβάθυνση. Οπότε κάποιες από τις απορίες μου ίσως να φανούν χαζές και απλοϊκές.

    Αυτήν την περίοδο, επέλεξα να τρέφομαι με ισοθερμιδικό τρόπο ώστε να δουλέψω καλύτερα τα σχήματα μου μιας και έχω πάμπολλες αδυναμίες και ενδεχομένως να υπάρξει μία μικρή και σταδιακή απώλεια λίπους σύμφωνα με τις αερόβιες οι οποίες δημιουργούν ένα θερμιδικό έλλειμμα θεωρώ. Όντας φοιτητής μου είναι αρκετά δύσκολο -οικονομικά κυρίως- να τρέφομαι καθημερινά και ανελλιπώς με πρωτεΐνη αποτελούμενη κυρίως από κρέας. Δεν το βάζω κάτω και προσπαθώ να ακολουθώ όσο πιο πιστά γίνεται το πρόγραμμά μου. Η διατροφή μου έχει ως έξης:

    Γεύμα 1ο: 3-4 ασπράδια με 1 κρόκο, 80 γρ. βρώμη και μισή μπανάνα ή 400ml γάλα με 80γρ. βρώμη και μισή μπανάνα ή 300 γρ. γιαούρτι με 80γρ. βρώμη και μισή μπανάνα.
    Γέυμα 2ο: Σάντουιτς σε ψωμάκι ολικής με κοτόπουλο (100γρ. όποτε μου φτάνει), μαρούλι και -συνήθως- αγγουράκι και μία κουταλιά ελαιόλαδο.
    Γεύμα 3ο: 150γρ. κοτόπουλο ή μπιφτέκι με 250γρ. πατάτα ή ρύζι και 1 σαλάτα με 1 κουταλιά ελαιόλαδο.
    ~Προπόνηση~
    Γεύμα μετά την προπόνηση: 3-4 ασπράδια αυγών με μία μπανάνα ή 250γρ. γιαούρτι με μία μπανάνα ή 500ml γάλα με μία μπανάνα.
    Γεύμα μετα-μεταπροπονητικό: Ό,τι έχω και στο 3ο γεύμα
    Γεύμα πριν τον ύπνο: 250ml γάλα με 10 αμύγδαλα.

    Αυτό είναι λοιπόν. Χρονικά αλλάζει σύμφωνα με το πρόγραμμα της σχολής μου και μερικές φορές την διάθεση. Προσπαθώ να πατώ στο πλάνο αυτό, άσχετα που αποκλίνω σχεδόν καθημερινά.

    Μέχρι στιγμής αυτά. Οφείλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στους moderators του φόρουμ και γενικά στα μέλη που βοηθούν παρέχοντας γνώσεις και συμβουλές. Κάθε σχόλιο και κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη, αυτό ισχύει πάντα. Stay tuned
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-02-17 18:35 #2
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία στους στόχους σου
    Αν θέλεις γράψε και τη προπόνηση που κάνεις στο γυμναστήριο.
    Even if nobody believes in me, supports me or recognizes my effort, I'll keep going...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-02-17 19:01 #3

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Greek Gladiator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία στους στόχους σου
    Αν θέλεις γράψε και τη προπόνηση που κάνεις στο γυμναστήριο.

    Καλησπέρα, ευχαριστώ! Αυτήν την περίοδο προπονούμαι με ένα κλασσικό split γύρω στις 5 φορές την εβδομάδα. Από την προηγούμενη εβδομάδα αφιερώνω τα πρωινά στην αερόβια άσκηση και έπειτα το απόγευμα στα ελεύθερα βάρη. Σήμερα η μέρα είχε πλάτη-τρικέφαλα:

    1)Εμπροσθολαίμιες στην τροχαλία
    2)Καθιστή κωπηλατική στο μηχάνημα 1-1 χέρι
    3)Έλξεις με υποβοήθηση με ανοιχτή λαβή
    4)Χαμηλή κωπηλατική με μπάρα
    5)Κωπηλατική σταυρού
    6)Βυθίσεις στο δίζυγο
    7)Εκτάσεις με σχοινί
    8)Εκτάσεις με την τριγωνική τροχαλία

    Το εύρος των επαναλήψεων κινείται από 6-15 και ποικίλλει από άσκηση σε άσκηση. Κάποιες φορές εκτελώ μερικά σετ για δύναμη και κάποιες άλλες δουλεύω διάφορα άλλα συστήματα προπόνησης όπως drop-set,δι-σετ,τρι-σετ,αρνητικές επαναλήψεις,πυραμίδα κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-02-17 19:39 #4
    Προεπιλογή
    Ωραία πράγματα
    Even if nobody believes in me, supports me or recognizes my effort, I'll keep going...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-02-17 19:24 #5

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Σήμερα λόγω χαμηλής διάθεσης ακολούθησε μία μικρή διαλειμματική αερόβια των 20 λεπτών!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-02-17 11:33 #6

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Καλημέρα,

    Προπόνηση στήθους σήμερα με αρκετά καλό πρήξιμο και σχετικά καλή -για τα κιλά μου- φλεβικότητα.
    1)Κάμψεις
    2)Πιέσεις αλτήρων σε επικληνή
    3)Πιέσεις με μπάρα στον ίσιο
    4)Βυθίσεις στο δίζυγο
    5)Πουλ όβερ στον πάγκο
    1)21' με ίσια μπάρα
    2)Κάμψεις αλτήρων εναλλάξ
    3)Σφυριά με αλτήρες στον τοίχο

    Και μια ερώτηση: Έτυχε προχτές, απρόοπτα, να φάω μία σαβουρίτσα. Κατευθείαν μου είπαν πως αυτό χαλάει ότι έκανες όλη την προηγούμενη εβδομάδα. Κάποιοι αναφέρθηκαν και σε μυική ζημία. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο ισχύει αυτό; Εννοείται ότι δεν είναι και ό,τι καλύτερο να φας μια πάστα που εμπεριέχει το 1/3 των ημερήσιων θερμίδων που καταναλώνεις, απλά, κατά πόσο μπορεί ένα τέτοιο γεύμα να αλλάξει την βιοχημεία του σώματος τόσο δραστικά; Ακυρώνει κάθε αερόβια προπόνηση που έγινε τις προηγούμενες μέρες;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-02-17 13:04 #7
    Προεπιλογή
    Προσωπικά το βρίσκω υπερβολή να σου λένε τέτοια πράγματα!Ολοι έχουμε μια μέρα μέσα στη βδομάδα ή κάθε δεκαπενθήμερο που ξεφεύγουμε λίγο από το διατροφικό μας πλάνο!Αλλο να τρως πάστες κάθε μέρα και άλλο μια φορά στο τόσο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-02-17 23:15 #8
    Προεπιλογή
    Ακη αριθμητική ειναι

    Αν 6 ημερες εχεις ενα ελλειμμα 400 θερμιδων ανα ημέρα = -2400

    Και την 7η κανεις ενα τσεατ +2500

    Εχεις ενα εβδομαδιαιο ισοζύγιο +100

    Στο βιοχημικο κομμάτι που αναφέρεις οι παστες κτλ δημιουργούν μια επιβάρυνση στο παγκρεας, ζαχαρη +κορεσμενο λιπος προκαλεί μεγαλύτερη εκκριση ινσουλινης απ οτι η ζάχαρη μονη της.
    Ειναι πρόβλημα αυτο; αν γινεται αραια και που , οχι δε νομιζω εκτος εαν εχεις προδιαθεση.

    Η κλασσική ερώτηση ειναι μπορω να τρωω τηγανιτές πατατες στη διαιτα; Φυσικά και μπορείς αρκει να εχεις θερμιδικο έλλειμμα. Αυτη ειναι η βαση της διαιτας if it fits your macros. Μαλιστα η αυξημενη εκκριση ινσουλινης στη διαιτα θα προστατεψει τους μυς απο πρωτεινοδιασπαση. Ωστοσο, εαν γίνεται υπο καθημερινή βαση μειώνεται η ινσουλινοευαισθησια (μειωμένη ινσουλινοευαισθησια δημιουργει ινσουλινοαντισταση, ακραια ινσουλινοαντισταση οδηγει σε διαβητη)


    Αυτο που ρωτας δε μπορεί να απαντηθει σύντομα
    Κανε μια μικρη ερευνα για cheat meals και refeed meals
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-02-17 01:01 #9

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σε όλους,

    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Ευτυχώς, είμαι σε θέση να φιλτράρω κάτι τέτοιες επισημάνσεις από αυτούς τους δήθεν φωστήρες των πάντων.
    Γενικά στο θέμα της ινσουλίνης προσέχω, μιας που οι λειτουργίες της είναι πολλαπλές και χρειάζεται έξυπνος χειρισμός. Θα ψαχτώ ναι, σύντομα!

    Πολυαρθρική μέρα σήμερα.

    1)Push press
    2)Deadlifts
    3)Front squat
    4)Barbell row
    5)Spiderman
    6)Triceps dips
    7)Swings
    8)Dumbbel stepping lunge

    4 κύκλοι των 10 επαναλήψεων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-02-17 23:16 #10

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα,

    Πλάτη-δικέφαλα

    1)Εμπροσθολαίμιες στην τροχαλία
    2)Καθιστή κωπηλατική στο μηχάνημα
    3)Έλξεις με ανοιχτή λαβή στο μονόζυγο με υποβοήθηση
    4)Χαμηλή κωπηλατική με μπάρα
    5)Κωπηλατική σταυρού
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-02-17 15:25 #11

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σας,

    Σήμερα Σάββατο η μέρα είχε αερόβια μόνο γύρω στα 50 λεπτά. Την υδρώσαμε την φανέλα!

    Ερώτηση: Γνωρίζω πως ο υδατάνθρακας μετριέται σε ωμή μορφή αλλά αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με την πρωτεΐνη. Άλλοι λεν πριν το βράσιμο-ψήσιμο γιατί έπειτα κρατάει νερά και τα νούμερα δεν είναι τα αληθή. Άλλοι λεν μετά το ψήσιμο. Γενικότερα δεν είχα ποτέ θέμα, έτρωγα στα γραμμάρια που αναλογούσαν στις απαιτήσεις του πλάνου που ακολουθούσα, απλά επειδή ακούω και τις 2 μεριές τόσο σίγουρες θα ήθελα και μία παραπάνω γνώμη, τη δική σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-02-17 02:02 #12

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Για χαρά καλή εβδομάδα σε όλους! Σήμερα αερόβια μόνο κι αυτό λόγω του 9ωρου στην σχολή. Σήμερα ένα τσιτ, 600 ml coca cola zero.

    Τι γνώμη έχετε για την διαλλειματική διατροφή;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-02-17 02:36 #13
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ακης1998 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τι γνώμη έχετε για την διαλλειματική διατροφή;

    Αν μπορείς να μην την κάνεις, μην την κάνεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-02-17 02:54 #14

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς να μην την κάνεις, μην την κάνεις

    Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση! Απ όσα γνωρίζω είμαι κι εγώ αυτής της άποψης, απλά το ψάχνω σαν γνώση και "έρευνα"!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-02-17 05:18 #15

    Εγγραφή
    14-01-2014
    Περ.
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Σήμερα την ημέρα της πλάτης την αφιέρωσα στις έλξεις!

    Έλξεις με ανοιχτή λαβή
    Έλξεις με κλειστή λαβή
    Έλξεις με λαβή προς τα μέσα
    Έλξεις με τις μικρές τροχαλίες

    Όλα αυτά με υποβοήθηση καθώς στα κιλά που είμαι δεν μπορώ να κάνω πάνω από 2 χωρίς βάρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία