Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 10-02-17 02:40 #1
    Προεπιλογή Σχετικά αρχάριος - συμβουλές
    Καλησπέρα παιδιά,

    Είμαι ο Άρης και είμαι ολοκαίνουριος στο forum. Να πω την αλήθεια, αποφάσισα να γραφτώ γιατί αν και μπαίνω και το διαβάζω καιρό, είπα να αρχίσω να γράφω κιόλας.

    Είμαι 24 χρονών, 1.70 και 70 κιλά. Γυμνάζομαι σχετικά τα τελευταία χρόνια (2-3 χρόνια), αλλά δεν είμαι τόσο γυμνασμένος γιατί μια το έπιανα μια το άφηνα και γενικά αν δεν κάνεις κάτι συντονισμένα δεν πετυχαίνεις.

    Εδώ και 2 μήνες έχω ξεκινήσει εντατικά, και το έχω πάρει απόφαση ότι θέλω να γυμναστώ γιατί μου αρέσει και δε θέλω να το παραμελώ. Ξεκίνησα με 2-3 φορές την εβδομάδα και τώρα πηγαίνω 5 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο (προσπαθώ να κάνω κάθε μέρα βάρη και αερόβια). Μάλιστα πριν από 1 μήνα ξεκίνησα και πρωτείνη (την IsoPure Zero Sugar).

    Έχω μειώσει τις θερμίδες που προσλαμβάνω, μείωσα γλυκά, ψωμιά κλπ και προσπαθώ να τρώω και κανά λαχανικό (γιατί έχω θέμα με αυτά τα καταραμένα )

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.
    Ο στόχος μου είναι να χάσω λίπος και την κοιλιά (έχω αρκετή για το ύψος μου) και να γραμμώσουν οι μυς μου (δε μιλάω μόνο για τους κοιλιακούς - αλλά και οι μυς στο στήθος, χέρια κλπ να σχηματιστούν όμορφα και να μην πρηστούν απλά).
    Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή να παίρνω κάποια πρωτεϊνη σε συνδυασμό με την διατροφή και την αερόβια άσκηση που κάνω για να μην χάσω πολύ μυική μάζα και να γραμμώσω, ή δεν θα το επιτύχω έτσι και η πρωτείνη δεν με βοηθάει καθόλου; Θα έπρεπε να πάρω κάποιο λιποδιαλύτη μήπως μόλις χάσω τα πρώτα κιλά;
    Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο, γιατί δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω
    Πρώτη φορά το έχω πάρει σοβαρά γιατί τόσο καιρό έκανα ανεμοσκορπίσματα, οπότε συγγνώμη για το τόσο μεγάλο thread και σας ευχαριστώ προκαταβολικά guys!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-02-17 03:20 #2
    Προεπιλογή
    Αρχικα θα σου ελεγα να κατσεις λιγο να διαβασεις γιατι δεν εχεις καταλαβει πως δουλευουν τα συμπληρωματα (αυτο καταλαβαινω εγω απο αυτα που γραφεις). Αρχισε ισοθερμιδικη διατροφη και βαρη, θες και αεροβιο, αλλα δεν ξερω σε τι ενταση, πειραματισου εκει. Για να γραμμωσουν οι μυς πρεπει να υπαρχουν κιολας, αν δεν εχεις γυμναστει σοβαρα, μου φαινεται δυσκολο να εχεις καποια μυς. Φτιαξε μια διατροφη και δες αν χωραει συμπληρωμα πρωτεινης! Δεν εχω εμπειρια στο θεμα, οποτε σου λεω τι εχω δει απο εμενα και τι εχω διαβασει εδω. Καλη συνεχεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-02-17 03:31 #3
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες
    Η συνεχομενη προσπαθεια σε γυμναστικη κ διατροφη θα ειναι ο κυριος λογος που θα γινεσαι καλυτερος κ πιο κοντα στους στοχους σου. Κ η υπομονη φυσικα
    Μια πρωτεινη θα σε βοηθησει μονο εαν δεν συμπληρωνεις οση χρειαζεσαι απο την καθημερινη διατροφη σου.
    Συνηθως ομως ενα καταλληλο ροφημα ολοι το χρειαζομαστε καποια δεδομενη στιγμη ,χωρια που βοηθαει κ ψυχολογικα
    Τωρα για λιποδιαλυτη που λες ,καλυτερα για μενα να επενδυες σε ενα pre workout για να εχεις ενεργεια στη προπονηση κ μετα η whey για αποκατασταση .
    Με 1.70 70 κιλα ασχετα με το ποσοστο λιπους που εχεις δεν θεωρεισαι κ χοντρος ,μην κανεις καθε μερα αεροβιο κ χωρισε το απο τις μερες που κανεις βαρη για να εχεις πιο μυικα ωφελη. Ισως θα μπορουσες να το βαλεις μια μερα με ποδια κοιλιακους η μονο του. Δες τα πολλα προγραμματα που εχουν αναφερθει ,παρε ιδεες κ δες πιο θα μπορουσε να σε βοηθησει καλυτερα.
    Καλη συνεχεια.....κ συνεπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-02-17 11:18 #4
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οχι δεν είναι τοοοσο αγυμναστος, έχω κάποια υποδομή, απλως το πήρα σοβαρά τώρα; πια
    Σχετικα με την πρωτεινη δουλεύω όλη μέρα οποτε δεν είναι όλα τα γεύματα μου πληρη, γι αυτό το σκέφτηκα. Και επισης εχω διαβάσει οτι ενισχύει και τον μεταβολισμό συν τοις άλλοις οποτε θςωρησα οτι θα βοηθήσει στην μυϊκή ανάπλαση και ίσως λίγο στην καύση του λίπους.
    Απάντηση με παράθεση