Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 13-02-17 12:49 #1
    Προεπιλογή Υπερπροπόνηση
    Καλημέρα σε όλους.
    Εδώ και δύο μήνες περίπου βιώνω τα συμπτώματα της υπερπροπόνησης (αυξημένοι παλμοί κατά την διάρκεια της ημέρας, συνεχόμενος πονοκέφαλος, αδυναμία συγκέντρωσης, εφίδρωση, υπνηλία και έντονο στρες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ηρεμήσω).
    Αποφάσισα να απέχω από το γυμναστήριο για περίπου δύο μήνες, παρ' όλα αυτά τα συμπτώματα συνεχίζουν να με ταλαιπωρούν ακόμα αλλά με μικρότερη ένταση.
    Όταν κοιμάμαι 6-7 ώρες νιώθω αρκετά καλύτερα, όμως μου είναι δύσκολο να διατηρήσω έναν ύπνο καλής ποιότητας διότι ξυπνάω αρκετές φορές κατά την διάρκεια της νύχτας...
    Είχα επισκεφτεί έναν νευρολόγο ο οποίος δεν με βοήθησε ιδιαίτερα, το μόνο που έκανε ήταν να μου προτείνει ένα συμπλήρωμα διατροφής για το ΚΝΣ. Έχω κανονίσει να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος σε λίγες μέρες.
    Κάποια λύση? με έχει επηρεάσει ψυχολογικά το όλο ζήτημα επειδή έχω μείνει πίσω σε προπονήσεις αλλά και στην καθημερινή μου ζωή (είμαι φοιτητής και δεν μπορώ να διαβάσω με ευκολία).
    Είμαι 21 ετών, άντρας, 65 κιλά.
    Αυτή την στιγμή τρώω γύρω στις 2500 θερμίδες, 125gr πρωτείνη 65 λιπαρά και τα υπόλοιπα από υδατάνθρακες.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-02-17 13:05 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τι ακριβως εκανες, κ οδηγηθηκες σε υπεπροπονηση?
    ο υπνος απο μονος του ειναι αρκετα σημαντικο κομματι του πως αισθανεσαι μεσα στη μερα, κ αποτι γραφεις πασχεις..να υποθεσω οτι συνηθως κοιμασαι λιγοτερο απο 6 ωρες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-02-17 13:08 #3
    Προεπιλογή
    Καλημέρα φίλε μου. Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ, τι προπονήσεις έκανες και κάθε πότε; Εκανες δίπλες προπονήσεις ας πούμε;
    Επίσης δε κοιμόσουν καλά;
    Από διατροφή;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-02-17 20:16 #4
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Την περίοδο που μου συνέβη ήμουν αρκετά στρεσαρισμένος με διάφορα θέματα (οικονομικά, για την σχολή κτλ)
    έκανα 3 φορές την εβδομάδα full body 'βαριά' προπόνηση που διαρκούσε 1 με 1,5 ώρα, επίσης βρισκόμουν σε θερμιδικό έλλειμμα και ο ύπνος μου δεν ήταν καθόλου ποιοτικός...(καμιά φορά κοιμόμουν λιγότερο από 5 ώρες.) Όλα αυτά με οδήγησαν στο σημείο που βρίσκομαι τώρα.
    Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα που βοηθάει τον ύπνο?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kindza1 : 13-02-17 στις 20:21
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-02-17 21:42 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kindza1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Την περίοδο που μου συνέβη ήμουν αρκετά στρεσαρισμένος με διάφορα θέματα (οικονομικά, για την σχολή κτλ)
    έκανα 3 φορές την εβδομάδα full body 'βαριά' προπόνηση που διαρκούσε 1 με 1,5 ώρα, επίσης βρισκόμουν σε θερμιδικό έλλειμμα και ο ύπνος μου δεν ήταν καθόλου ποιοτικός...(καμιά φορά κοιμόμουν λιγότερο από 5 ώρες.) Όλα αυτά με οδήγησαν στο σημείο που βρίσκομαι τώρα.
    Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα που βοηθάει τον ύπνο?
    Δοκιμασες zma?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-02-17 17:04 #6
    Προεπιλογή
    Θα συμφωνήσω για ZMA.
    Επίσης μια καλή πολυβιταμίνη, είναι απαραίτητη σε υποθερμιδική διατροφή!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-02-17 00:53 #7
    Προεπιλογή
    Τα συμπτωματα που αναφερεις ως σωματικα που επηρεασαν και το ψυχολογικο κομματι ,παιζει να ειναι αντιστροφα . Τουλαχιστον σ εμενα ετσι ηταν . Το αγχος με κατεβαλε σωματικα σε σημειο να γυρναω σπιτι και να ποναω ολοκληρος .Γυμναστηριο εννοειται το αφησα κι αυτο επέτεινε το αγχος μου .
    Μετα απο 3 μηνες ταλαιπωρια με αμετρητες εξετασεις κατεληξα σ αυτο το συμπερασμα . Απο τοτε επανηλθα πληρως .
    Ο υπνος εχει τεραστια σημασια !
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-02-17 10:27 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο herculas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συμπτωματα που αναφερεις ως σωματικα που επηρεασαν και το ψυχολογικο κομματι ,παιζει να ειναι αντιστροφα . Τουλαχιστον σ εμενα ετσι ηταν . Το αγχος με κατεβαλε σωματικα σε σημειο να γυρναω σπιτι και να ποναω ολοκληρος .Γυμναστηριο εννοειται το αφησα κι αυτο επέτεινε το αγχος μου .
    Μετα απο 3 μηνες ταλαιπωρια με αμετρητες εξετασεις κατεληξα σ αυτο το συμπερασμα . Απο τοτε επανηλθα πληρως .
    Ο υπνος εχει τεραστια σημασια !
    Και εγώ πλέον νομίζω πως είναι καθαρά ψυχολογικό το ζήτημα μου (έχω να κάνω από τον Νοέμβριο κανονική προπόνηση, πόδι να είχα σπάσει τώρα θα περπατούσα)
    Θα προσπαθήσω να το λύσω όσο πιο γρήγορα γίνεται...
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με βοήθησαν αρκετά.
    Απάντηση με παράθεση