Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 16-02-17 10:04 #1
    Προεπιλογή ορθοπαιδικος θεσσαλονικη
    καλημερα σε ολους...δε ξερω αν βρισκομαι στην σωστη ενότητα...
    με ταλαιπωρεί η μεση μου σε σημείο που ουτε να περπατήσω δε μπορω στον φυσιολογικό ρυθμό μου και για να μη το παιξω κορονα γραμματα το αν θα τυχω σε καλο...εχει καποιος υποψιν κανεναν ορθοπαιδικό να μ προτείνει απο θεσσαλονίκη..?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-02-17 11:24 #2
    Προεπιλογή
    Καλημέρα φίλε μου και περαστικά. Είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα στον αυχένα, σε όσους νευροχειρουργούς είχα πάει, μου είχαν πει για χειρουργεία, να προσέχω μέχρι και τα παιδιά μου πως παίρνω αγκαλιά κτλ.
    Μου είχαν συστήσει έναν φυσίατρο, οστεοπαθητικό.
    Του έστειλα τις εξετάσεις μου από Αθήνα που βρίσκομαι και μου είπε έλα πάνω!
    Πήγα την επόμενη και βρήκα την υγεία μου.
    Νομίζω είναι Καλαμαριά! Έχουν περάσει 7-8 χρόνια από τότε.
    Ζαμπέδης Γιώργος λέγεται.
    Για βρες τον και πες του πρόβλημα σου. Πιστεύω θα σε βοηθήσει πάρα πολύ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-02-17 11:40 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μαγνητικη πρεπει να κανεις η οποια κατα πασα πιθανοτητα σε νευροχειρουργο θα σε στειλει..
    στην θεση σου θα ξεκινουσα με την εξεταση αυτη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-02-17 12:04 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαγνητικη πρεπει να κανεις η οποια κατα πασα πιθανοτητα σε νευροχειρουργο θα σε στειλει..
    στην θεση σου θα ξεκινουσα με την εξεταση αυτη..
    Συμφωνω. Ομως η μαγνητική θελει παραπεμπτικο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο M361 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα φίλε μου και περαστικά. Είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα στον αυχένα, σε όσους νευροχειρουργούς είχα πάει, μου είχαν πει για χειρουργεία, να προσέχω μέχρι και τα παιδιά μου πως παίρνω αγκαλιά κτλ.
    Μου είχαν συστήσει έναν φυσίατρο, οστεοπαθητικό.
    Του έστειλα τις εξετάσεις μου από Αθήνα που βρίσκομαι και μου είπε έλα πάνω!
    Πήγα την επόμενη και βρήκα την υγεία μου.
    Νομίζω είναι Καλαμαριά! Έχουν περάσει 7-8 χρόνια από τότε.
    Ζαμπέδης Γιώργος λέγεται.
    Για βρες τον και πες του πρόβλημα σου. Πιστεύω θα σε βοηθήσει πάρα πολύ!
    Θα το ψαξω φιλε!!! Να σε καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-02-17 12:06 #5
    Προεπιλογή
    Μαγνητική ή αξονική θα χρειαστεί σίγουρα φίλε μου.
    Εύχομαι να είναι όλα καλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-02-17 12:14 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο M361 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαγνητική ή αξονική θα χρειαστεί σίγουρα φίλε μου.
    Εύχομαι να είναι όλα καλά.
    Κι εγω φιλε...γιατι ειμαι χειροτερα απο παππου.
    Αξονικη λογικα καο μυριζω προβλημα στους δισκους
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-02-17 14:36 #7
    Προεπιλογή
    Μολις εφυγα απο τον γιατρο...εχω μια μικρη ολισθηση,συγκεκριμενα ειπε οτι εχω μια μικρη κυλη και πιεζονται οι σπονδυλοι λογο του οτι εξαιτιας της κυλης δεν εχουν την αποσταση που θα πρεπε...
    Μου ειπε επισης οτι θα το εχω εφορου ζωης και πρεπει να ειμαι προσεκτικος...!

    Μπορει κανεις να απαντησει (αν εχουμε καναν φυσιοθεραπευτη στο φορουμ) αν απαγορευεται η γυμναστικη?...η γιατρος ειπε πως απαγορευεται και να κανω μονο ραχιαιους...και μονοζυγο απλα να κρεμομε για να ανοιγουβ οι σπονδυλοι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-02-17 15:26 #8
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Kαλησπερα.
    Αν εχεις πονο στη μεση που σου απαγορευει φυσιολογικη βαδιση αρα δυσλειτουργικοτητα και κακη ποιοτητα ζωης η επισκεψη σε γιατρο ορθοπεδικο πρεπει να γινει αμεσα.
    Η πρωτη και ευκολη λυση ειναι ισχυρη μυοχαλαρωτικη φαρμακευτικη αγωγη και ισως ενεσεις βονταρεν-μουσκοριλ που θεωρουνται πετυχημενη συνταγη.
    Αν παλι ο πονος ειναι πονος πορειας-δηλαδη εχει πορεια που μπορεις να περιγραψεις / καυσαλγια/ μουδιασμα επισης με πορεια πχ μεχρι το γονατο ή μεχρι καποιο σημειο του ακρου ποδα ή τα δακτυλα του ποδιου τοτε μιλαμε για πιεση νευρου απο απλη προπτωση δισκου ή την κλασικη κηλη μεσοσπονδυλιου δισκου.
    Επισκεψη σε ιατρο-κλινικη εξεταση απο αυτον και οχι το κλασικο ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ που μπορει να στο πει και ο περιπτερας σου -αν το κρινει αναγκαιο απο τα κλινικα ευρηματα κανεις MRI και μετα αντιμετωπιζεις αναλογα.
    Αν ειναι απλος μυικος σπασμος λογω λαθους θεσης ή καποιας αποτομης κινησης τοτε λυνετε πανευκολα, αν οχι θελει λιγη δουλιτσα.
    Στην Σαλονικα υπαρχει ο Σακης ο Αδαμιδης που ασχολειται αποκλειστικα με manual therapy και ειναι πολυ καλος συναδελφος. Τον ειχα καθηγητη σε σεμιναρια, αν χρειαστεις βοηθεια παρε μια γνωμη απο εκεινον.
    Καλη δυναμη.


    Υ.γ. σορρυ μετα ειδα πως εχεις ΚΜΔ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nive : 16-02-17 στις 15:32
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-02-17 15:40 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Φίλε μου υπάρχει στο forum o χρήστης Nive που είναι φυσικοθεραπευτής. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι γάντζοι αστραγάλων. Τις βάζεις στα πόδια και κρεμιέσαι ΑΝΑΠΟΔΑ απτο μονόζυγο, το χρησιμοποιούν αθλητές για την αποσυμπίεση της σπονδυλικής στήλης.

    Πάντως να μην απογοητεύεσαι...Χθες είδα στο γυμναστήριο παίδι σε αναπηρικό αμαξίδιο να πιάνεται από το δίζυγο και να κάνει planche push ups. Σίγουρα θα ξανακάνεις γυμναστική αλλά χαλαρά για ένα διάστημα.

    Πώς το έπαθες ξέρεις?

    Υ.Γ: Με πρόλαβε ο Nive
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_ : 16-02-17 στις 15:42
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-02-17 16:06 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα.
    Αν εχεις πονο στη μεση που σου απαγορευει φυσιολογικη βαδιση αρα δυσλειτουργικοτητα και κακη ποιοτητα ζωης η επισκεψη σε γιατρο ορθοπεδικο πρεπει να γινει αμεσα.
    Η πρωτη και ευκολη λυση ειναι ισχυρη μυοχαλαρωτικη φαρμακευτικη αγωγη και ισως ενεσεις βονταρεν-μουσκοριλ που θεωρουνται πετυχημενη συνταγη.
    Αν παλι ο πονος ειναι πονος πορειας-δηλαδη εχει πορεια που μπορεις να περιγραψεις / καυσαλγια/ μουδιασμα επισης με πορεια πχ μεχρι το γονατο ή μεχρι καποιο σημειο του ακρου ποδα ή τα δακτυλα του ποδιου τοτε μιλαμε για πιεση νευρου απο απλη προπτωση δισκου ή την κλασικη κηλη μεσοσπονδυλιου δισκου.
    Επισκεψη σε ιατρο-κλινικη εξεταση απο αυτον και οχι το κλασικο ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ που μπορει να στο πει και ο περιπτερας σου -αν το κρινει αναγκαιο απο τα κλινικα ευρηματα κανεις MRI και μετα αντιμετωπιζεις αναλογα.
    Αν ειναι απλος μυικος σπασμος λογω λαθους θεσης ή καποιας αποτομης κινησης τοτε λυνετε πανευκολα, αν οχι θελει λιγη δουλιτσα.
    Στην Σαλονικα υπαρχει ο Σακης ο Αδαμιδης που ασχολειται αποκλειστικα με manual therapy και ειναι πολυ καλος συναδελφος. Τον ειχα καθηγητη σε σεμιναρια, αν χρειαστεις βοηθεια παρε μια γνωμη απο εκεινον.
    Καλη δυναμη.


    Υ.γ. σορρυ μετα ειδα πως εχεις ΚΜΔ.
    η γιατρος με εγραψε norgestic και βολταρεν σε σκονη...
    με ειπε για 2 φυσικοθεραπειες τον χρονο οι οποίες δεν εχω ιδεα ποσο κοστιζουν και απο οικονομικα ειμαι για το αναθεμα...
    σαν φυσικοθεραπευτης ξερεις ποσο θα μου βγουν πανω κατω?
    επισης θεραπευτικη γυμναστικη τι ακριβως ειναι ?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου υπάρχει στο forum o χρήστης Nive που είναι φυσικοθεραπευτής. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι γάντζοι αστραγάλων. Τις βάζεις στα πόδια και κρεμιέσαι ΑΝΑΠΟΔΑ απτο μονόζυγο, το χρησιμοποιούν αθλητές για την αποσυμπίεση της σπονδυλικής στήλης.

    Πάντως να μην απογοητεύεσαι...Χθες είδα στο γυμναστήριο παίδι σε αναπηρικό αμαξίδιο να πιάνεται από το δίζυγο και να κάνει planche push ups. Σίγουρα θα ξανακάνεις γυμναστική αλλά χαλαρά για ένα διάστημα.

    Πώς το έπαθες ξέρεις?

    Υ.Γ: Με πρόλαβε ο Nive
    αυτο μου το προτεινε και ο αδερφος μου...θα το ξεκινήσω απο βδομαδα!

    το επαθα απο την δουλεια...λογο βαρους πανω στους ωμους υποθέτω εκατσαν οι σπονδυλοι η κατι τετοιο...
    στο γυμναστηριο δεν εκανα περιεργες ασκησεις οι οποίες επιβαρύνουν την μεση γιατι ηταν ειδη ζορισμένη απο την δουλειά οποτε αμφιβάλω αν το επαθα εκει...ουτε σκουωτ εκανα ουτε αρσεις θανατου (αν εκανα ηταν ελεγχομενα κιλα σε 10-12 επαναληψεις)

    goodmornings θα βοηθουσαν το προβλημα? μιλαω για μαξ 15 κιλα...! αν και λογικα για κανα μήνα αν οχι παραπάνω ξεχνάω τα βαρη ε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-02-17 17:02 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Κοιτα δεν είμαι ουτε ορθοπεδικός, ούτε φυσικοθεραπευτής με λίγα λόγια δεν είμαι ειδικός. Εγώ στην θέση θου θα πήγαινα γυμναστήριο μόνο και μόνο για να κινούμαι και να μην είμαι τελείως αδρανής....

    Για παράδειγμα πήγαινε κάνε λίγο μονόζυγο, λίγες βυθίσεις, push ups κάνε διατάσεις αν έχεις λάστιχα κάνε band pull aparts,face pulls κλπ. Μην προσπαθήσεις να σηκώσεις βάρη για καμιά βδομάδα θα έλεγα, να δεις πώς θα πάει...Αν κάνεις squat και άρσεις κάνε με σκέτη μπάρα μόνο και μόνο για να κινηθούν οι αρθώσεις και οι μυς...

    Κατά την γνώμη μου οι καλημέρες είναι απτις πιο επικίνδυνες ασκήσεις αν τις κάνεις βαριά, εκτός αν τις κάνεις με ασφάλειες και ξεκινάς απτην ανάποδη. Κακώς πάντως δεν έκανες squat και άρσεις, γυμνάζουν όλο το σώμα αποτελεσματικά. Γνώμη μου είναι όταν γίνεις καλά να τις συμπεριλάβεις αλλά βεβαιώσου ότι έχεις καλή τεχνική.

    Squat θα έκανα high bar και άρσεις sumo, ώστε ναι είναι πιο όρθιος ο κορμός σου και να επιβαρύνεις λιγότερο την σπονδυλική σου στήλη. Κάνε το De franco agile 8 πριν τις προπονήσεις σου και μετά την προπόνηση παίξε με τις δέστρες για αποσυμπίεση.


    ΑΑΑ επίσης δες το όνομα Stuart Mcgill έχει κάποιες ασκήσεις προτεινόμενες για ενδυνάμωση του κορμού, όταν γίνεις καλά ίσως βοηθούσε να τις ξεκινήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_ : 16-02-17 στις 17:08
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-02-17 18:09 #12
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    "Οπου.." καλα τα λες απλα θελει πολυ προσοχη.
    Ερευνες εχουν δειξει πως η μονιμη ελξη ενοχοποιειται για την αφυδατωση του δισκου κατι καταστροφικο.
    Υπαρχουν μηχανηματα ελξης η οποια εφαρμοζεται ρυθμικη ελξη με ασφαλεια.
    Οι φυσ/πειες που σου ανεφερε ειναι 10το εξαμηνο και θα στις γραφει εαν και εφοσον εχεις ασφαλεια. Αν δεν σου φτανουν υπαρχει λυση βεβαια χωρις να χρειαζεται να πληρωσεις κατι.
    Κανε την φαρμακευτικη αγωγη που σου'γραψε ο γιατρος και βλεπεις.
    Θεραπευτικη γυμναστικη ειναι συγκεκριμενες ασκησεις που γινονται αναλογα την κατασταση και την περιπτωση με σκοπο την ενδυναμωση της περιοχης εχοντας ομως παθογενεια.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-02-17 20:37 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα δεν είμαι ουτε ορθοπεδικός, ούτε φυσικοθεραπευτής με λίγα λόγια δεν είμαι ειδικός. Εγώ στην θέση θου θα πήγαινα γυμναστήριο μόνο και μόνο για να κινούμαι και να μην είμαι τελείως αδρανής....

    Για παράδειγμα πήγαινε κάνε λίγο μονόζυγο, λίγες βυθίσεις, push ups κάνε διατάσεις αν έχεις λάστιχα κάνε band pull aparts,face pulls κλπ. Μην προσπαθήσεις να σηκώσεις βάρη για καμιά βδομάδα θα έλεγα, να δεις πώς θα πάει...Αν κάνεις squat και άρσεις κάνε με σκέτη μπάρα μόνο και μόνο για να κινηθούν οι αρθώσεις και οι μυς...

    Κατά την γνώμη μου οι καλημέρες είναι απτις πιο επικίνδυνες ασκήσεις αν τις κάνεις βαριά, εκτός αν τις κάνεις με ασφάλειες και ξεκινάς απτην ανάποδη. Κακώς πάντως δεν έκανες squat και άρσεις, γυμνάζουν όλο το σώμα αποτελεσματικά. Γνώμη μου είναι όταν γίνεις καλά να τις συμπεριλάβεις αλλά βεβαιώσου ότι έχεις καλή τεχνική.

    Squat θα έκανα high bar και άρσεις sumo, ώστε ναι είναι πιο όρθιος ο κορμός σου και να επιβαρύνεις λιγότερο την σπονδυλική σου στήλη. Κάνε το De franco agile 8 πριν τις προπονήσεις σου και μετά την προπόνηση παίξε με τις δέστρες για αποσυμπίεση.


    ΑΑΑ επίσης δες το όνομα Stuart Mcgill έχει κάποιες ασκήσεις προτεινόμενες για ενδυνάμωση του κορμού, όταν γίνεις καλά ίσως βοηθούσε να τις ξεκινήσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Οπου.." καλα τα λες απλα θελει πολυ προσοχη.
    Ερευνες εχουν δειξει πως η μονιμη ελξη ενοχοποιειται για την αφυδατωση του δισκου κατι καταστροφικο.
    Υπαρχουν μηχανηματα ελξης η οποια εφαρμοζεται ρυθμικη ελξη με ασφαλεια.
    Οι φυσ/πειες που σου ανεφερε ειναι 10το εξαμηνο και θα στις γραφει εαν και εφοσον εχεις ασφαλεια. Αν δεν σου φτανουν υπαρχει λυση βεβαια χωρις να χρειαζεται να πληρωσεις κατι.
    Κανε την φαρμακευτικη αγωγη που σου'γραψε ο γιατρος και βλεπεις.
    Θεραπευτικη γυμναστικη ειναι συγκεκριμενες ασκησεις που γινονται αναλογα την κατασταση και την περιπτωση με σκοπο την ενδυναμωση της περιοχης εχοντας ομως παθογενεια.
    σας ευχαριστω και τους δύο
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-04-17 22:36 #14
    Προεπιλογή Επιστροφη/ασκησεις
    Καλησπερα!! Επιστρεφω στις προπονησεις αυριο και θα ηθελα να ρωτησω...υπαρχουν ασκησεις που δεν πρεπει να κανω?οπως π.χ καθισματα και αρσεις θανατου?
    Επισης σε κοπηλατικες τροχαλια/μπαρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-04-17 23:09 #15
    Προεπιλογή
    Να προσθεσω πως ο φυσικοθεραπευτης με ειπε πως δεν εχω κατι το ιδιαιτερο αλλα καλο θα ηταν να κανω 1-2 τον χρονο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία