Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 20-02-17 02:10 #1
    Προεπιλογή Ερώτημα / Πρωτείνη
    Αθλούμαι για ένα μεγάλο διάστημα και το τελευταίο δίμηνο έκανα μια μικρή <<κοιλιά>>.Έπεσα σε επιδόσεις και σε διάθεση για πολλούς λόγους.Αυτή τη βδομάδα το πήρα πάλι ζεστά και θα το πάω σερί μέχρι καλοκαίρι (από πλευράς διατροφής και γυμναστικής).

    Είμαι στα 83 κιλά περίπου ,με ύψος 1,82.Θέλω να γραμμώσω και να χτίσω γερή βάση - πόδια (πρώτος στόχος) και ένα μύωδες και γραμμωμένο σώμα(πλάτη - δικέφαλα - στήθος ,τρικέφαλα και ώμους).Κάνω γεύματα ανά 3 ώρες περίπου 5 με 6.

    Σκέφτομαι να κάνω χρήση συμπληρώματος (καθαρής πρωτείνης).Αξίζει ή είναι περιττό μιας και δεν κατεβαίνω για αγώνες.Για την πάρτυ μου με απλά λόγια το κάνω.Στο παρελθόν έχω δοκιμάσει της ΟΝ whey και της sci mx.Έχω ανάγκη από επιπλέον πρωτείνη σε μορφή ροφήματος ή θα ειναι περιττή και δεν θα την απορροφά ο οργανισμός;Έχω διαβάσει ότι μέσα ένα διάστημα 3-4 ωρών ο οργανισμός απορροφά μεταξύ 20-30 γρ. το μέγιστο.Αν ναι ποια προτείνεται ;Το site *** είναι έμπιστο σε ποιότητα και στις συναλλαγές ;Οι πολυβιταμινες βοηθανε ;


    ** Δεν αναφέρουμε άλλα e-shops πλήν των χορηγών.Bodybuilding.gr Team **

    διατροφη.pdf
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-02-17 14:15 #2
    Προεπιλογή
    Το συμπλήρωμα πρωτείνης είναι περιττό εφόσον υπάρχει αρκετή ποσότητα πρωτείνης μέσα στα γεύματα!Παρόλο αυτά,συνήθως το προτιμάμε γιατί αφομοιώνεται γρήγορα και έχει μόνο γύρω στις 120 θερμίδες απ'το να φας ένα πλήρες γεύμα π.χ κοτόπουλο!Αυτό με τα 30γρ. πρωτείνης κάθε 3 ώρες είναι μύθος δεν ισχύει!Επίσης συμπλήρωμα πρωτείνης δεν παίρνουν μόνο όσοι κατεβαίνουν σε αγώνες αλλά και απλοί αθλούμενοι,δεν είναι αναβολικά ένα απλό συμπλήρωμα είναι!Το site της *** ναι είναι αξιόπιστο και ψωνίζουν αρκετά μέλη από εδώ!Τώρα για τις πολυβιταμίνες άλλοι τις θεωρούν απαραίτητες,αν θες τη γνώμη μου για μένα είναι περιττές!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-02-17 20:53 #3
    Προεπιλογή
    Προσεξα οτι η concentrated και η isolated ειναι περιπου το ιδιο προιον.Επομενως το βαρος πεφτει στη ενταση της προπονησης μου.Για να παρω μυικα κιλα ,να αυξησω τις ποσοτητες φαγητου αναλογικα κατα τη διαρκεια της ημερας ;Ακομα και το βραδυ που αποφευγω τον πολυ υδατανθρακα ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-02-17 21:12 #4
    Προεπιλογή
    Προσωπική μου άποψη πάντα,είναι να αυξήσεις λίγο την ποσότητα της πρωτείνης στα γεύματα!Και βάλε και κανά shake για μετά την προπόνηση μόνο!Εχω μια απορία!Την διατροφή διατροφολόγος στην έδωσε???Μου κάνει εντύπωση στις επισημάνσεις που λέει να τρως μέλι κατά τις πρωινές ώρες και πριν την προπόνηση!Πολύ που τρώμε μέλι δηλαδή σαν post workout δεν κάνουμε καλά?Αυτό δεν το έπιασα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-02-17 21:55 #5
    Προεπιλογή
    Οχι δε παω σε διατροφολογο.Ειναι λανθασμενα δομημενο ;Ειναι πληροφοριες συγκεντρωμενες απο το διαδικτυο ,τον γυμναστη και απο συναδελφους.Ταχινι και μελι ,ξερω εγω οτι το καταναλωνεις πριν την προπονηση.Για μετα τη προπονηση ,ξερω οτι χρειαζεσαι πρωτεινη και υποθετω και υδατανθρακα π.χ. πατατα.Η μπανανα ειναι must ,αλλα μερικοι την καταναλωνουν και πριν την προπονηση - αναλογα τι αποτελεσμα θες να πετυχεις ,υποθετω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-03-17 16:21 #6
    Προεπιλογή
    Για να μην ανοιγω νεο θέμα, να ρωτησω εδω.
    Μιλώντας με εναν διαιτολογο-διατροφολογο μου ανεφερε οτι η πρωτεινη καταπονει το συκωτι και τα νεφρα.
    Δεν μιλαμε για υπερβολικη ποσοτητα.
    Απλα ειπε οτι η σκονη και η επεξεργασια που εχει υποστει, ειναι το προβλημα.
    Ειπε μαλιστα οτι μεχρι 2 μηνες το πολυ να γινεται χρηση και μετα παυση.
    Εχουν καμια βαση τα λογια του;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-03-17 16:31 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οχι δεν εχουν.
    γενικα οταν καποιος μας λεει κατι που μπορει να μας φαινεται περιεργο, το καλυτερο που εχουμε να κανουμε εκεινη την ωρα που μας το λεει, ειναι να ρωτησουμε την αιτιολογια που θα μας δωσει..αν τωρα αρχισει να τα μασαει η να απανταει "γιατι ετσι", κατι δεν παει καλα..
    στην προκειμενη περιπτωση, το σωστο ειναι οτι η υπερβολικη ποσοτητα πρωτενης ειτε απο σκονη ειτε απο φαγητο, μπορει να κανει τα νεφρα να λειτουργουν με υπερωριες, αλλα μιλαμε για πολυ μεγαλες ποσοτητες που ο μεσος αθλουμενος δεν χρησιμοποιει..
    το λαθος, ειναι πως αυτος ξεχωριζει το συμπληρωμα απο το φαγητο, αφου εν τελη κ τα δυο σαν πρωτεινη τα αναγνωριζει το σωμα, αρα δεν εχουν καμια διαφορα, παρα μονο οποια μπορει να εχουν στην διατροφικη τους αξια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-03-17 21:06 #8
    Προεπιλογή
    Η αιτιολογία του ήταν ότι για να γίνει η πρωτεινη σκόνη, εχει υποστεί επεξεργασια και εκει είναι το πρόβλημα.
    Όχι η πρωτεινη σαν ποσοτητα, αλλα η πρωτεινη με την μορφη σκονης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-03-17 21:12 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sothoms Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αιτιολογία του ήταν ότι για να γίνει η πρωτεινη σκόνη, εχει υποστεί επεξεργασια και εκει είναι το πρόβλημα.
    Όχι η πρωτεινη σαν ποσοτητα, αλλα η πρωτεινη με την μορφη σκονης
    η επεξεργασια του γαλακτος (ορου γαλακτος) για να γινει σκονη, ειναι ιδια ακριβως με την επεξεργασια που εχει οταν μπαινει μεσα στις βρεφικες κρεμες σε σκονη, μαζι με ολα τα υπολοιπα που βαζουν στα αναλογα σκευασματα, παλι σε σκονη (υ/ες.λιπαρα,βιταμινες κοκ)..
    κ αφου του απαντησεις αυτο, μετα να τον ρωτησεις, τι διαφορα εχει η πρωτεινη σε σκονη που υπαρχει μεσα στις βρεφικες τροφες, απο το συμπληρωμα πρωτεινης σε σκονη που θα παρεις σε κουβαδακι σαν συμπληρωμα...
    απαραδεκτοι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-03-17 15:27 #10
    Προεπιλογή
    Πολύ εύστοχη η τοποθετηση σου
    Απάντηση με παράθεση