Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 23-02-17 21:13 #1
    Προεπιλογή Πονος στον ωμο και τρικεφαλο
    Καλησπερα σε ολο το φορουμ,ονομαζομαι γρηγορης και ειμαι 20 χρονων.Ασχολουμαι με την γυμναστικη και ειδικοτερα με το γυμναστηριο και τα βαρη απο τα 16 μου .εδω και σχεδον εναμιση χρονο αντιμετωπιζω ενα προβλημα στην περιοχη του ωμου και του τρικεφαλου .νιωθω εναν πονο σε ολο τον ωμο και πισω στον τρικεφαλο μεχρι των αγκωνα.εχω δοκιμασει πολλες φυσικοθεραπειες καθως εχω επισκεφθει και ορθοπαιδικο, αυτο που μου ειπε ηταν να ξεκιναγα σταδιακα σιγα σιγα βαρη.αλλα παλι πονουσα..και κατα την διαρκεια της προπονησης και μετα!πολλες φορες ο πονος ερχεται και σε ακυρες στιγμες μεσα στην μερα.η μαγνητικη που εκανα αναφερει οτι ""διδεται η εντυπωση ηπιας δυσπλασιας του οπισθιου κατω χειλους της ωμογληνης με βαθμο υποστρογγυλοποιησης ενω παρατηρειται και γραμμοειδες ελλειμα στην συμβολη με τον κατω επιχειλιο χονδρο, ευρημα το οποιο χρηζει κλινικης συνεκτιμησης και επι ενδειξεων αρθρογραφιας προς αποκλεισμο ρηξης και οπισθιας ασταθειας του ωμου""...δεν ξερω τι να κανω..με το παραμικρο βαρος να σηκωσω ποναω..σκεφτομαι την λυση της αρθροσκοπης..αν μπορει να με βοηθησει καποιος θα του ημουν ευγνωμων...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-02-17 21:19 #2
    Προεπιλογή
    Φιλε καλησπερα και περαστικα!

    Κι εμενα αυτη η λυση μου ηρθε στο μυαλο! Γιατι οχι? Η μαγνητικη ειπε οτινειχε να πει. Να μιλησει η καμερα τωρα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-02-17 21:46 #3
    Προεπιλογή
    Το φοβαμαι λιγο...καθως και με προβληαμτιζουν οι μηνες που πρεπει να ειμαι σε ακινησια..λογικα αυτη την καταληξη θα εχω ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-02-17 21:56 #4
    Προεπιλογή
    Απ τα γραφομενα και μονο , χωρις να εχω δει τη μαγνητικη , εκτιμω οτι στη δικη σου περιπτωση μετα την αρθροσκοπηση η ακινησια θα ειναι αναγκαια.
    Δεν ειναι αναγκαια η ακινησια μετα απο καθε αρθροσκοπηση. Σ εσενα τολμω να πω θα ειναι.
    Αν αυτο το ελλειμα που περιγραφει πρεπει να ραφτει θα χρειαστεις ακινησια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-02-17 14:27 #5
    Προεπιλογή
    Το να μεινω σε ακινησια 1-2 μηνες λιγο με απασχολει..αυτο που με απασχολει ειναι να μπορω να κανω γυμναστικη καο βαρη χωρις κανενα προβλημα..συνηθως μετα απο 5-6 μηνες επανερχεσαι στην προπονηση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-02-17 19:45 #6
    Προεπιλογή
    Φιλε ολα αυτα εχουν να κανουν με το τι θα δει ο χειρουργος στην αρθροσκοπηση.
    Πχ σε μια αρθροσκοπηση γονατος.. Μια βλαβη σε μηνισκο , μπορει να κοστισει καμια εβδομαδα. Μια βλαβη σε προσθιο χιαστο που θα πρεπει να αποκατασταθει θα κρατησει μηνες.
    Πρεπει να καταλαβετε οτι στην πλειονοτητα των χειρουργειων αποφασισιζει για το "μετα" ο χειρουργος την ωρα του χειρουργειου.
    Και κατι ακομα. Για να κινεις τον ωμο εξι μηνες ΔΕ θα χρειαστεις.
    Για να κανεις 40κιλα πιεσεις ωμων με αλτηρες θα τους χρειαστεις. Ολα σχετικα. Αλλη η κινηση που θελει να πετυχει η γιαγια και αλλη ο bodybuilder.
    Η αρθροσκοπηση παντως σε θεμα πονων, πληγης μεταχειρουργικης, ή αλλων κινδυνων ειναι η καλυτερη λυση!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-03-17 14:35 #7
    Προεπιλογή
    Καλησπερα και παλι...σημερα πηγα σε εναν ακομα ορθοπαιδικο χειρουργο και αφου ειδε την μαγνητικη μου και με εξετασε ουσιαστικα με κατι ασκησεις να δει αν ποναω(στις οποιες σε καμια δεν ποναγα) δεν μπορεσε να βγαλει καποιο πορισμα..ουτε μου ειπε κατι συγκεκριμενο...παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει σε κατι η εχει καποια γνωση επι του θεματος ας σχολιασει
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-03-17 14:44 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aek21grts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και παλι...σημερα πηγα σε εναν ακομα ορθοπαιδικο χειρουργο και αφου ειδε την μαγνητικη μου και με εξετασε ουσιαστικα με κατι ασκησεις να δει αν ποναω(στις οποιες σε καμια δεν ποναγα) δεν μπορεσε να βγαλει καποιο πορισμα..ουτε μου ειπε κατι συγκεκριμενο...παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει σε κατι η εχει καποια γνωση επι του θεματος ας σχολιασει
    Όταν λες δεν σου είπε κάτι συγκεκριμένο? Συζήτησες για την αρθροσκόπηση? σου είπε να την κάνεις? Το ότι δεν πονούσες στις ασκήσεις που σε έβαλε να κάνεις τι σημαίνει?

    Σε τι ασκήσεις πονάς?
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-03-17 09:27 #9
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aek21grts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και παλι...σημερα πηγα σε εναν ακομα ορθοπαιδικο χειρουργο και αφου ειδε την μαγνητικη μου και με εξετασε ουσιαστικα με κατι ασκησεις να δει αν ποναω(στις οποιες σε καμια δεν ποναγα) δεν μπορεσε να βγαλει καποιο πορισμα..ουτε μου ειπε κατι συγκεκριμενο...παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει σε κατι η εχει καποια γνωση επι του θεματος ας σχολιασει
    Τον πλήρωσες ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-03-17 10:32 #10
    Προεπιλογή
    Κωστα , πληροφοριακα και μονο , ειναι φορες που η μαγνητικη αν και σαφως gold standard δε θα δειξει τα παντα. Δεν αρκει. Ειναι φορες που ειναι ασαφης.
    Εκει οπως εχω ξαναγραψει ερχεται η αρθροσκοπηση.
    Και ναι μπορει ο αλλος να μην καταλαβε απ τη μαγνητικη. Εκει ερχεται η αρθροσκοπηση. Η οποια εχει διαγνωστικη εννοια. Μπορει να μπεις με την καμερα να δεις, να ειναι ολα καλα και να βγεις.

    Επισης να ξερετε και το αλλο. Και εδω στη Γερμανια και στην Ελλαδα υπαρχει ο Ορθοπαιδικος και ο Ορθοπαιδικος χειρουργος. Ο πρωτος δε χειρουργει. Ή χειρουργει "τα μικρα". Ο δευτερος χειρουργει. Ξερετε ποσα περιστατικα μας ερχονται στο νοσοκομειο που εγινε η μαγνητικη, πηγε ο ασθενης σε ορθοπαιδικο εκτος νοσοκομειου σε ιατρειο, και αυτος μας το στελνει εμας με την ερωτηση "το χειρουργειτε;;;".. Μπορει και αυτο να συνεβη με την περιπτωση του φιλου εδω.
    Με λιγα λογια μπορει η ενδειξη για χειρουργειο να μην ειναι ξεκαθαρη.

    Κλεινοντας θα πω ενα παραδειγμα, πριν μια εβδομαδα, γυναικα με πονους στο γονατο 3 μηνες, εγινε μαγνητικη, πηγε σε ορθοπαιδικο , μας την εστειλε εμας με υποψια βλαβης στοννεσω μηνισκο, η μαγνητικη που την ειδαμε δεν ηταν σαφης, χειρουργειο ή οχι , της ζητησαμε αποτελεσματα απ τον ακτινολογο να δουμε τι εννοει αυτος, η γυναικα πονουσε, ειχαμε μια υποψια για βλαβη στο χονδρο , της αρθροσκοπησαμε προχτες Τριτη , η υποψια επιβεβαιωθηκε. Αυτο ειναι ενα παραδειγμα που και η μαγνητικη δε βοηθησε. Η αρθροσκοπηση ομως εδειξε. Μπηκε το πρωι, βγηκε μεσημερι. Με δυο πατεριτσες και δικαιωμα πληρους επιβαρυνσης του ποδιου. Εμεις αυτο που θελαμε τονειχαμε δει.

    Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια. Πιανεις ενα ορθοπαιδικο χειρουργο γνωστη του ωμου. Αν σου πει για αρθροσκοπηση μπαινεις. Εκει αυτος αποφασιζει εν ωρα χειρουργειου τι θα κανει. Και εχεις ολες τις απαντησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-03-17 14:52 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Κώστα ως παθών προφανώς διαχωρίζω τον γιατρό που κάνει μια κλινική εξέταση και από τον χειρούργο που χειρουργεί.
    Μου εχει τυχει περίπτωση σε Διευθυντή χειρουργικής ορθοπαιδικής , με κομμένο χιαστό που να το υποδυκνείει και η μαγνητική , με την κλινική εξέταση να μου λεει αποκλείεται να εχεις κομμενο χιαστό , με τις κινησεις που σου κάνω θα έπρεπε να σφαδαζεις και εμείς δεν χειρουργούμε φωτογραφίες.
    Παρόλα αυτα έκανε λαθος.
    --
    Εν πάσει περιπτώση εγω σχολιάζω την περίπτωση του παλικαριού που πήγε σε έναν χειρούργο ο οποίος δεν κατέληξε σε κάτι και επιστρέφει σε εμάς να τους δωσουμε πόρισμα.
    Ο γιατρός σε κάθε περίπτωση πρέπει να σε κατευθύνει σε μια τακτική , π.χ. ξεκούραση, αρθροσκόπηση, φυσικοθεραπεία κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-03-17 16:52 #12
    Προεπιλογή
    Ενταξει αυτον που στην κλινικη εξεταση και με μαγνητικη δε βλεπει τον κομμενο χιαστο να τον χαιρεται η κλινικη που τον εχει. Που με δυο κινησεις μπορεις μεχρι και μερικη ρηξη χιαστου να δεις. Οχι πληρη!!! Ακομα και μερικη.

    Για το φιλο που παει σε γιατρους και ρωταει γνωμες απ το φορουμ και απ το καθε φορουμ...τι να πω..περαστικα.. Καταλαβαινω το φοβο αλλα απαντησεις απ το ιντερνετ δεν παιρνει κανεις. Δε σε καλυψε αυτος ο γιατρος? Πηγαινε σε αλλον. Θα πει βεβαια ο φιλος "δεν ειμαι τραπεζα να τα σκαω στους γιατρους" δεκτο κι αυτο. Αλλα εδω τι βοηθεια να παρει?

    Το μονο που του ειπα απ την πλευρα μου , ειναι "θολη" η μαγνητικη? Αρθροσκοπηση. Ειναι νεος και αθλουμενος για να το αφησει να αιωρειται το θεμα. Αυτη ειναι ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΑ η πιο δικαιη γνωμη. Κλινικη εξεταση δεν εχουμε, εικονα δεν εχουμε, καλα καλα ιστορικο δεν εχουμε αρα στην αβεβαιοτητα μια αρθροσκοπηση θα δωσει τη λυση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-03-17 17:43 #13
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει αυτον που στην κλινικη εξεταση και με μαγνητικη δε βλεπει τον κομμενο χιαστο να τον χαιρεται η κλινικη που τον εχει. Που με δυο κινησεις μπορεις μεχρι και μερικη ρηξη χιαστου να δεις. Οχι πληρη!!! Ακομα και μερικη.
    Ηταν και ο Διευθυντής κιόλας, που να έπεφτα σε κανέναν ειδικευόμενο.
    Το μονο που τον προβλημάτιζε ότι δεν πεταγομουν μεχρι πάνω το ταβανι, αυτό ήταν το κριτήριο του.
    Αν τσίριζα δλδ, θα με παίρνανε μέσα απευθείας στο χειρουργειο.

    υ.γ. Μιλώ για πλήρη ρήξη που προχώρησε με συνθετικό μόσχευμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-03-17 23:25 #14
    Προεπιλογή
    Δυστυχως και ιατρικα λαθη γινονται. Και δε γινεται να μη γινουν λαθη. Σε ενα χειρουργειο μπορει να μην πανε ολα τελεια. Μπορει και να πανε.
    Και ο κοσμος πολλες φορες μπορει να ειναι ευχαριστημενος και να δεις την ακτινογραφια μετα το χειρουργειο και να βλεπεις και μικρο-λαθος που ο ασθενης δεν μπορει να δει.

    Αυτα που απαγορευονται ειναι τα "εγκληματα". Και οι ανηθικες συμπεριφορες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-03-17 16:24 #15
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Επειδη προφανως μιλαμε για κατι οχι τοσο συνηθες που χρηζει εμπειρια και γνωσεις, θα σε συμβουλευα να βρεις αθλητιατρο που ασχολειται ΜΟΝΟ με ωμους....
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία