Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 25-02-17 16:00 #1
    Question Καθαρη Πρωτεινη για ογκο-γραμμωση
    Γεια σας. Είμαι 19 ετών 72 κιλά και θέλω να ξεκινήσω γυμναστήριο για να αυξήσω το μυική μου μάζα, κοινός τον όγκο μου. Με ενδιαφέρει να αποκτήσω μια πολύ καλή γράμμωση με έναν πολύ κάλο όγκο. Και τα δυο να βρίσκονται σε ισορροπία. Δεν θα ήθελα να γίνω ογκώδης, άλλα με μεγάλο ποσοστό λοιπους, ώστε η γράμμωση να μην είναι τόσο ορατή. Θελω και τα δυο να βρισκονται πολυ καλο βαθμο. Τα ερωτηματα μου ειναι να τα εξης:

    1)Για ένα άτομο που δεν έχει την δυνατότητα να τρώει 7 γεύματα την μέρα, άλλα 2-3 ανάλογα και δεν μπορει να τρωει καθε μερα κοτοπουλο-τονο κτλπ, ποια πρωτεινη θα ηταν η καλυτερη? ISOLATED=Καθαρή, SPIKED πρωτεΐνες Η Πρωτεινες όγκου?

    2) Από ότι έχω διαβάσει η "ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΌΓΚΟΥ" έχουν πολύ ζάχαρη, πολλά λιπαρά και κάνουν περισσότερο κακό πάρα καλό. Ισχύει?

    3) Κάθε πότε πρέπει να παίρνω το scoop? Μέτα την προπόνηση μόνο?

    4) Πρέπει να ξεκινήσω 2-3 εβδομάδες κυκλική γυμναστική στο γυμναστήριο και μετά να αρχίσω τα συμπληρώματα?




    Ευχαριστώ εκ των πρότερων για τις απαντήσεις σας. Καθε απαντηση ειναι σημαντικη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-02-17 16:43 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.611
    Προεπιλογή
    1)Για ένα άτομο που δεν έχει την δυνατότητα να τρώει 7 γεύματα την μέρα, άλλα 2-3 ανάλογα και δεν μπορει να τρωει καθε μερα κοτοπουλο-τονο κτλπ, ποια πρωτεινη θα ηταν η καλυτερη? ISOLATED=Καθαρή, SPIKED πρωτεΐνες Η Πρωτεινες όγκου?

    Kαταρχήν τα 7 γεύματα δεν είναι μονοδρομος, αλλά ένας δρόμος. Θα μπορούσαν τα γεύματα σου να ειναι 4 π.χ.
    Αυτο που σε εδναφέρει γενικά ημερησίως είναι το θερμιδικό ισοζύγιο.
    Oι πρωτεϊνες τυπου concetrate, blend κτλ είναι μια χαρά για αυτό που θες.
    Αν δεν συγκεντρώνεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι ημερησίως, μπορείς να πάρεις και μια πρωτεϊνη αύξησης βάρους.
    Όλα αυτα είναι συναρτώμενα από την διατροφή σου, χτίζεις την διατροφή σου και με τα υπόλοιπα συμπληρώνεις.

    2) Από ότι έχω διαβάσει η "ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΌΓΚΟΥ" έχουν πολύ ζάχαρη, πολλά λιπαρά και κάνουν περισσότερο κακό πάρα καλό. Ισχύει?

    Ισχύει εν μέρει για κάποιες περιπτώσεις, για κάποιες όχι.
    Αυτο όμως σηκώνει ιδιαιτερη συζήτηση που για σένα ίσως δεν είνα του παρόντος, γιατί κατα πολλών την γνώμη ακόμα και τα σάκχαρα για μετά την προπόνηση έχουν θέση, για καλύτερη αφομοιωση.Στα λεώ πολύ γενικά.
    Παντως υπάρχουν προιοντα χωρίς απλά σάκχαρα .

    3) Κάθε πότε πρέπει να παίρνω το scoop? Μέτα την προπόνηση μόνο?


    Το εγραψα λίγο πιο πάνω. Όλα αυτα είναι συναρτώμενα από την διατροφή σου, χτίζεις την διατροφή σου και με τα υπόλοιπα συμπληρώνεις.
    Κυρίως μετά την προπόνηση το πινουν οι περισσότεροι, για να έχουν μια γρήγορη λυση


    4) Πρέπει να ξεκινήσω 2-3 εβδομάδες κυκλική γυμναστική στο γυμναστήριο και μετά να αρχίσω τα συμπληρώματα?


    Ξεκίνα την προπονηση, φτιάξε την διατροφή σου και τα συμπληρώματα μπορούν να περιμένουν.

    Κάλως ήρθες στο φορουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-02-17 17:02 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Για ένα άτομο που δεν έχει την δυνατότητα να τρώει 7 γεύματα την μέρα, άλλα 2-3 ανάλογα και δεν μπορει να τρωει καθε μερα κοτοπουλο-τονο κτλπ, ποια πρωτεινη θα ηταν η καλυτερη? ISOLATED=Καθαρή, SPIKED πρωτεΐνες Η Πρωτεινες όγκου?

    Kαταρχήν τα 7 γεύματα δεν είναι μονοδρομος, αλλά ένας δρόμος. Θα μπορούσαν τα γεύματα σου να ειναι 4 π.χ.
    Αυτο που σε εδναφέρει γενικά ημερησίως είναι το θερμιδικό ισοζύγιο.
    Oι πρωτεϊνες τυπου concetrate, blend κτλ είναι μια χαρά για αυτό που θες.
    Αν δεν συγκεντρώνεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι ημερησίως, μπορείς να πάρεις και μια πρωτεϊνη αύξησης βάρους.
    Όλα αυτα είναι συναρτώμενα από την διατροφή σου, χτίζεις την διατροφή σου και με τα υπόλοιπα συμπληρώνεις.

    2) Από ότι έχω διαβάσει η "ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΌΓΚΟΥ" έχουν πολύ ζάχαρη, πολλά λιπαρά και κάνουν περισσότερο κακό πάρα καλό. Ισχύει?

    Ισχύει εν μέρει για κάποιες περιπτώσεις, για κάποιες όχι.
    Αυτο όμως σηκώνει ιδιαιτερη συζήτηση που για σένα ίσως δεν είνα του παρόντος, γιατί κατα πολλών την γνώμη ακόμα και τα σάκχαρα για μετά την προπόνηση έχουν θέση, για καλύτερη αφομοιωση.Στα λεώ πολύ γενικά.
    Παντως υπάρχουν προιοντα χωρίς απλά σάκχαρα .

    3) Κάθε πότε πρέπει να παίρνω το scoop? Μέτα την προπόνηση μόνο?


    Το εγραψα λίγο πιο πάνω. Όλα αυτα είναι συναρτώμενα από την διατροφή σου, χτίζεις την διατροφή σου και με τα υπόλοιπα συμπληρώνεις.
    Κυρίως μετά την προπόνηση το πινουν οι περισσότεροι, για να έχουν μια γρήγορη λυση


    4) Πρέπει να ξεκινήσω 2-3 εβδομάδες κυκλική γυμναστική στο γυμναστήριο και μετά να αρχίσω τα συμπληρώματα?


    Ξεκίνα την προπονηση, φτιάξε την διατροφή σου και τα συμπληρώματα μπορούν να περιμένουν.

    Κάλως ήρθες στο φορουμ.



    Καλως σας βρηκα.


    Η διατροφη μου ειναι πρωινο-μεσημεριανο-βραδινο. Ενδιαμεσα ισως κανα φρουτο (μπανανα-γιαουρτακια κτλπ κτλπ)

    Αυτο που δεν εχω κατλαβει τι ειναι η concetrate-spiked-isolated-blend πρωτεινες και ποιες οι διαφορες μεταξυ τους. Ειναι ολες τους καθαρες πρωτεινες? Αν ειναι, τοτε ποσα ειδη υπαρχουν? ειναι χωρις ιχνος κρεατινης-αμινοξεων κτλπ? Γιατι εκει στοχευω, στην προσληψη καθαρης πρωτεινης διχως κρεατινες κτλπ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-02-17 20:44 #4
    Προεπιλογή
    Η πρωτεινη μετατρεπεται σε αμιοξεα...οποτε συμπληρωμα του ειδος δε γινετε να μην εχει αμινοξεα!
    Χωρις κρεατινη υπαρχουν πολλες οπως π.χ myprotein , reflex , warrior lab και εχει πολλες αλλες...!
    Η διαφορες της concetrate me την isolate ειναι ανυπαρκτες...! Isolate παιρνουν οσοι εχουν δυσανεξια στην λακτοζη (concetrate) αλλα και παλι πολλες φορες οι ενοχλησεις ειναι απο τα προσθετα. Αυτο το οτι αποροφαται ποιο γρηγορα η isolate σε σχεση με την concetrate δεν υσχιει!
    Απο κει και περα εχει ελαχιστη παραπανω πρωτεινη και καλυτερο προφιλ αμινοξεων αν δε κανω λαθος στο τελευταιο. Τωρα για τον υδατανθρακα η διαφορα ειναι κατι που δεν μας απασχολει γιατι ειναι απειροελαχιστος και στις 2 περιπτωσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-03-17 18:57 #5
    Προεπιλογή
    Αν αγορασω μια πρωτεινη και την καταλανωνω καθε πρωι επιτρεπεται? η μονο μετα την προπονηση επιτρεπεται? Ξερω οτι γινεται και το πρωι για πρωινο.


    σκεφτομαι για πρωινο να τρωω 2 αυγα βρασμενα καμια μπανανα η κορν φλεικς και ενα shaker WHEY ISOLATE. Μετα μεσημεριανο η βραδυνο γιατι δεν μπορω να τα προλαβω και τα δυο στην λεσχη. Και κανονικα το scoop meta thn προπονηση. Προπονησεις 3-4 φορες την εβδομαδα. Καλο το προγγραμα? θελει διορθωσεις? Επισης η γυμναστικη στο σπιτι μετραει σαν προπονηση καμψεις-κοιλιακοι-ραχαιοι(βαζοντας σε λειτουργεια το scoop ωστε να πιανει τοπο και να βλεπεις αποτελεσματα η μονο με τα βαροι?)







    ποιες ΚΑΘΑΡΕΣ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ αξιζουν μεχρι τα 50 ευρω? μπορεις να παρεις πολυ καλη ποιοτητα με 50 ευρω η θες παραπανω χρηματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-03-17 17:08 #6
    Προεπιλογή Πρωτεινη
    Καλησπερα. Η γυμναστικη μου ειναι καμψεις-κοιλιακοι-ραχαιοι(100 συνολικα το καθε ενα) και αργοτερα(μολις ζεστανει ο καιρος) μονοζυγο-σκοινακι. Θα ηθελα μια πρωτεινη(ΚΑΘΑΡΗ), κατα προτιμηση WHEY διοτι ειναι οι πιο διαδεδομενες, safe. μεχρι 50ΕΥΡΩ, εκτος αν με 60ΕΥΡΩ δλδ, αλλαζεις κατηγορια και πας σε κατι wow και αλλαζεις "league"


    1) μπορω να παιρνω ενα scoop σαν πρωινο(2 αυγα βραστα, μια μπανα και ενα scoop)?

    2)Πρεπει μονο μετα την ασκηση?

    3)Εχω ακουσει οτι οι πρωτεινες ΓΑΛΑΚΤΟΣ(οπως ειναι και οι whey) κανουν αρκετα καλη δουλεια και μπορεις να τις παιρνεις μεσα στην διαρκεια της ημερας και οχι απαιραιτητα μετα την γυμναστικη.(ερωτηση 1η)

    ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NinjaGaiden : 14-03-17 στις 17:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-03-17 20:34 #7
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.611
    Προεπιλογή
    Φιλε την πρωτεϊνη μπορείς να την πάρεις και στο πρωινό, οχι αποκλειστικά μετά την άσκηση.
    Αν δλδ θεωρείς πιο βατό να φας ένα στηθος κοτόπουλο μετά την άσκηση, αλλά σου είναι δύσκολο να μαζεψεις 25-35 γρ πρωτεινης το πρωί, πινεις το πρωινο.
    Εγω ας πουμε πάντα πίνω ενα scoop στο πρωινό, καθημερινα και τις ημέρες προπόνησης πίνω αλλο ένα μετά την προπονηση.
    Ενα καλό value for money που τρέχει αυτη την περιοδο, ειναι η Whey Plus της NLS
    Γενικά ρίξε στον ΑΘΛΗΤΗ μια ματιά, γιατί πραγματικά οι επιλογές είναι πολλές και καλές, ακόμα και στα λεφτά που διαθέτεις παιρνεις ένα καλο 5lb (2270 gr), αν δεν βγάλεις άκρη, εδώ είμαστε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-03-17 00:31 #8
    Προεπιλογή whey
    οκ. οποτε και το πρωι μαζι με το πρωινο και μετα την προπονηση. αν καθε μερα κανω προπονησεις(καμψεις-ραχαιους-κοιλιακους)? μιλαμε για καθε μερα, οποτε 2 φορες την μερα scoop(πρωι και afterworkout). επισης, ποσο καιρο βγαζουν τα 2270gr?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-03-17 00:42 #9
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Εφ΄όσον η δόση είναι 30γρ. και θα παίρνεις δύο φορές την ημέρα είναι 2270γρ/60γρ=38 μέρες θα σε βγάλει.
    Απάντηση με παράθεση