Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 01-04-17 19:07 #1
    Προεπιλογή 5x5 Σε περίοδο γράμμωσης...
    Χαιρετώ! Οι υποχρεώσεις με τρέχουν σαν @$@#%!#$ γι αυτό έχω καιρό να γράψω
    Ξεκλέβω λίγο χρόνο για τα απολύτως βασικά , όπως να δώ τί πορεία θα ακολουθήσω μετά το χειμερινό άς το πούμε πρόγραμμα( 5χ5 )
    Στο ψητό , έχει δοκιμάσει κανείς να κρατήσει το 5χ5 στην γράμμωση Λέει τίποτα σάν ιδέα;
    Προφανώς δέν θα προσπαθώ να ανεβάσω κιλά πιά , αλλά να κρατήσω ένα πχ 85% των βαρύτερων επαναλήψεων ( στις 5 πάντα ).
    Το σκέφτηκα καθώς θα ήταν ένας ωραίος τρόπος να δώ πόση δύναμη θα μπορέσω να κρατήσω κατα την μείωση των θερμίδων και
    παράλληλα την σημαντική αύξηση του αεροβίου ( χε χε άλλωστε το χειμώνα ήταν στο μηδέν... )
    Για να συνοψίσω
    3 προπονήσεις βάρη την εβδομάδα ( σταθερά - άν μπορώ- το 85% των max reps που εχω στο 5Χ5 )
    Αερόβιο ( ελλειπτικό ΗΙΙΤ 35' , η γρήγορο περπάτημα 1 ώρα ) 3-5 φορές την εβδομάδα ανάλογα τον χρονο
    Υποθερμιδική διαίτα για περίπου τρείς μήνες... ( στόχος 8-9 κιλά κάτω δηλ στα 86-87 απο τα 95 τωρινα στο 1.86 και με όσον το δυνατό
    καλύτερο recomposition φυσικά..)
    Καλούδια : DAA (σίγουρα ) - Lean Xtreme (πιθανότατα) & Λίγη Yohimb που εχει μείνει το τελευτάιο 1 μήνα ( εννοείται και καμιά multi-λίγη πρωτείνη
    όπου απαιτείται... )
    Αυτά τα ολίγα για food for thought...
    -> Όλο αερόβιο , αερόβιο , πότε θα πιάσω σίδερα ???
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-04-17 14:33 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μια χαρα ειναι το προγραμμα αυτο, ειτε θες να κανεις "γραμμωση", ειτε "ογκο"..
    τη διαφορα σε αυτα τα 2 θα στην κανουν οι θερμιδες κ η διατροφη κατα συνεπεια, κ οχι το προγραμμα προπονησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-04-17 19:14 #3
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Αν ειναι να το κανεις δοκιμασε το με κανονικο progress. Κανονικά τη δύναμη σου πρέπει να τη διατηρησεις τουλάχιστον. Αν κολλησεις γυρισε το σε 6χ3

    Α και επισης δωσε περισσότερα στοιχεια για το πως θα το δομησεις.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-04-17 13:54 #4
    Προεπιλογή
    Beef μές στο μυαλό μου είσαι... ( βγές έξω βρέ )
    Billy τη δομή του Stronglifts ακολουθώ εδώ και 2+μήνες ( έχω 4-5 μέρες εκτός λόγω ιωσούλας ,αύριο ξαναμπαίνω να δώ τί γίνεται... )
    Μάλιστα έκανα ήδη ένα deload ( λόγω dl όμως και όχι sq καθώς εκεί πάσχω ).
    Βέβαια δέν πιέζω οριακά , κρατάω πολύ καλή τεχνική - ώς τώρα - και support 0 , ούτε ζώνη ούτε wraps.
    Στή φάση που είμαι-ούτε το πόσο θα κοιμηθώ δέν είναι στάνταρ - δέν θα το επιχειρήσω κάν με προοδευτικότητα αλλά το 6Χ3 που ανέφερες πολύ καλή ιδέα μου φαίνεται άν ζοριστώ στο 5χ5 ( νόμιζα πήγαινε στο 3χ3 , 1χ3 , Madcow το πρόγραμμα )
    Anyway , αρχές Μαίου θα το ξεκινήσω όπως το περιέγραψα παραπάνω και θα ξεκινήσω δυνατά με τα διαλείμματα στα 1,30" max για να βγαίνουν οι προπονήσεις σε όσο το δυνατό χαμηλότερο χρόνο , τα αερόβια που ανέφερα - ένα fasted Σάββατο ή Κυριακή - και τα supps που ανέφερα. ( άν σκέφτεσαι κάποια άλλη σημαντική παράμετρο let me know )
    Πιστεύω θα είναι χρήσιμη τεχνική για να βγάλω κάποια συμπεράσματα και ενημερώνω αντίστοιχα και το παρόν...
    -> Όλο αερόβιο , αερόβιο , πότε θα πιάσω σίδερα ???
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-04-17 14:43 #5
    Προεπιλογή
    Φίλε είμαι ακριβώς ίδια φάση με σένα. Το γύρισα εδω κ ένα δίμηνο σε 5χ5 λόγω έλλειψης χρόνου για κατι παραπάνω(σε φάση ξυπνάω, πηγαίνω τζιμ αφαγος και τρέχω σαν το Βέγγο μετα να φύγω). Είμαι ελαφρώς υπό θερμιδικά ίσως κ συντήρηση 2.400 θερμίδες στα 80 κιλά.
    Δυο ποιντς εχω να σου πω μονο 1) αν εχεις στο μυαλό σου ότι θα πέσεις τότε θα πέσεις, νόμος και 2) άμα παίζεις υπό θερμιδικά, τουλάχιστον για το σκουοτ μη κρατάς 1.30' διάλειμμα. Παίξε κοντά στα 3-5' για τα λειτουργικά σετ και από κει κ πέρα στις άλλες ασκήσεις παίζεις με χαμηλότερα (καθώς δεν απαιτούν τον ίδιο κόπο)
    Καλή επιτυχία να ευχηθώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-04-17 17:33 #6
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παιδες κοιταξτε και αυτην τη προσεγγιση.

    με αυτο το στυλ εχω κανει διαιτα με 5x5, χρειαζεται 3 προπο του μισαωρου για την εβδομαδα, σε cutting+καλοκαιρι δενει αψογα.
    απλα φροντιστε οταν το κανετε να εχετε ψιλοχτυπησει πλατο με 5x5.
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση