Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 02-04-17 12:04 #1
    Προεπιλογή Γνώμες για τη διατροφή μου
    Καλησπέρα σε όλους,
    θα ήθελα να σας παραθέσω τη διατροφή μου και θα ήθελα κανένα σχόλιο καθώς είμαι αρχάριος ακόμα. Σημειώνω ότι είμαι 35 χρ. 1.88m 86kg και ασχολούμαι με το CrossFit 3-4 φορές την εβδομάδα περίπου 2 μήνες τώρα.

    Πρωινό (08:30):
    -1 αυγό ολόκληρο
    -4-5κ.σ. βρώμη
    -1 κ.σ. φυστικοβούτυρο
    -0.5 scoop whey protein
    -5 αποξηραμένα δαμάσκηνα ή μια χούφτα blueberries-cranberries
    -100γρ γιαούρτι 2%

    Δεκατιανό (12:00):
    -1 Τοστ με ψωμί ολικής και 1 φέτα τυρί light και 3 φέτες στήθος γαλοπούλα ή με cottage και τόνο

    Μεσημεριανό??? - είμαι στη δουλεία (15:00)
    -2 Τοστ όπως επάνω και μία μπανάνα

    Πριν την προπόνηση (17:30)
    -100γρ γιαούρτι με ελάχιστους ξηρούς καρπούς

    Προπόνηση (18:30)


    Μετά την προπόνηση (20:00):
    -1 scoop whey protein
    -1 μπανάνα


    Βραδινό (21:30):
    Ότι καλό έχει μαγειρέψει η μάνα. Λόγω του ότι έχω βάλει όρους δεν υπάρχουν τηγανιτά ή τσιγαρισμένα ή λίπη κλπ π.χ.:
    -1 μερίδα Κοτόπουλο με ρύζι ή μοσχαράκι με πατάτες φούρνου ή μακαρόνια ολικής με τόνο ή γεμιστά ή όσπρια κλπ
    -1 σαλάτα
    -1 φέτα ψωμί
    -1 χυμό πορτοκάλι στημένο

    Πριν τον ύπνο (12:30):
    -200γρ γιαούρτι 2% με λίγους ξηρούς καρπούς (έχω ακούσει ότι είναι καλό πριν πέσεις στο κρεβάτι. ισχύει?)


    Έκατσα και ασχολήθηκα με το πόσες θερμίδες είναι συνολικά όλα αυτά. Βγαίνουν περίπου στις 2.800 - 3.000 (επειδή το βραδινό παίζει δε μπορώ να ξέρω καθημερινά ακριβώς) όσες δηλαδή φαίνεται να χρειάζεται ο οργανισμός μου. Ακολουθώ αυτό το πρόγραμμα περίπου 40 μέρες τώρα και είμαι σταθερός στα κιλά μου.
    Με ανησυχεί όμως το γεγονός ότι στην ουσία κάνω το "κυρίως" γεύμα μου το βράδυ λόγω συνθηκών (δουλειά) και δύσκολα να αλλάξει. Τι γνώμη έχετε πάνω σε αυτό;
    Τέλος τις ημέρες που δεν κάνω προπόνηση ελαττώνω λίγο την κατανάλωση θερμίδων. Είναι σωστό αυτό;
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια και καλώς σας βρήκα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-04-17 12:19 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fedser Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έκατσα και ασχολήθηκα με το πόσες θερμίδες είναι συνολικά όλα αυτά. Βγαίνουν περίπου στις 2.800 - 3.000 (επειδή το βραδινό παίζει δε μπορώ να ξέρω καθημερινά ακριβώς) όσες δηλαδή φαίνεται να χρειάζεται ο οργανισμός μου. Ακολουθώ αυτό το πρόγραμμα περίπου 40 μέρες τώρα και είμαι σταθερός στα κιλά μου.
    Με ανησυχεί όμως το γεγονός ότι στην ουσία κάνω το "κυρίως" γεύμα μου το βράδυ λόγω συνθηκών (δουλειά) και δύσκολα να αλλάξει. Τι γνώμη έχετε πάνω σε αυτό;
    Τέλος τις ημέρες που δεν κάνω προπόνηση ελαττώνω λίγο την κατανάλωση θερμίδων. Είναι σωστό αυτό;
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια και καλώς σας βρήκα
    καλημερα φιλε..
    οσον αφορα την διατροφη σου, εχεις υπολογισει ποσα μακρος παιρνεις απο αυτη, εκτος απο τις θερμιδες που μας δινεις?
    ριξε κ μια ματια εδω

    Θερμιδικό ισοζύγιο : Ένας μύθος απώλειας βάρους ή η πραγματικότητα;

    τωρα, οσον αφορα το θεμα με το γευμα που ρωτας, δεν εχει να λεει..οποτε σε βολευει το κανεις..βασικα μην σκεφτεσαι καν "κυριως" η "δευτερευον" γευμα..ολα το ιδιο ειναι, κ τα κανεις οπως σε βολευει, καμια διαφορα δεν θα εχει αυτο πανω σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-04-17 13:01 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα φιλε..
    οσον αφορα την διατροφη σου, εχεις υπολογισει ποσα μακρος παιρνεις απο αυτη, εκτος απο τις θερμιδες που μας δινεις?
    Ναι, περίπου 240γρ υδατάνθρακες, 200γρ πρωτ. και 100γρ λιπαρά.
    Νομίζω δλδ ότι ρωτάς αυτό
    Απάντηση με παράθεση