Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 08-04-17 04:03 #1
    Προεπιλογή Γνώμες για τις επιλογές των ασκήσεων
    Θα θελα να μου αξιολογήσετε το πρόγραμμα μου εάν είναι ολοκληρωμένο κ σωστές οι επιλογές των ασκήσεων.
    Καθότι φέτος τον Μάιο κλείνω τα 4,5 χρόνια σερί gym, το πρόγραμμα μου παραμένει κάπως περιορισμένο σε ασκήσεις γιατί αντιμετωπίζω θέμα κ με τους δυο ώμους(τενοντίτιδα μακράς κεφαλής δικεφάλου κ μικρή μερική ρήξη υπερακανθίου στον δεξι) εδώ κ 4 χρόνια...
    η επιλογές των ασκήσεων προκείμενου να μην σταματήσω το Gym έχουν διαμορφωθεί έτσι ώστε να μην υπάρχει πόνος στους ώμους κατά την εκτέλεση, δηλαδή όχι πολλές ασκήσεις με τα χέρια πάνω από το κεφάλι, υπερεκτασεις κ τα χέρια να παραμένουν όσο είναι δυνατόν κοντά στον κορμό, όσο περνάει ο καιρός παρατηρώ πως μπορώ να κάνω ασκήσεις που δεν έκανα αλλά ακόμα θέλω πολύ ψωμί για να κάνω πχ επικλινή , που μάλλον δεν θα τον βάλω κ ποτέ γιατί από εκεί μου δημιουργήθηκαν τα θέματα (κακή προθέρμανση κ λάθος εκτέλεση) , οι αλλαγές κατά περιόδους είναι ποιο πολύ στα Σπλιτ ,σετ, επαναλήψεις κ κάποια μικρή εναλλαγή ασκήσεων κ λαβών .

    1H ΜΕΡΑ:
    ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ ΩΜΩΝ
    Έξω, Εσω , 90° , διαγώνια
    ΩΜΟΥΣ:
    Πλάγιες άρσεις χεριών με αλτήρες(όρθια θέση): 4x15
    Προτάσεις με δίσκο 4x12

    ΣΤΗΘΟΣ:
    Πιέσεις στήθους στο μηχάνημα ίσια λαβή : 5x12
    Πιέσεις στήθους στο μηχάνημα ουδέτερη λαβή : 5x10
    Pec Deck Fly : 5x10

    ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ:
    Γαλλικές πιέσεις με αλτήρες : 4x12
    Πιέσεις με σχοινί στην τροχαλία : 3x10
    Overhead εκτάσεις στην τροχαλία :3x10
    Εκτάσεις σε τροχαλία(ανάποδη λαβή) : 3x10


    2Η ΜΕΡΑ:
    ΠΟΔΙΑ:
    Άρσεις λεκάνης : 4x30
    Squat με ελβετική μπάλα: 5x15
    Εκτάσεις τετρακέφαλων σε μηχάνημα: 5x12
    Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων:5x11
    Προσαγωγοί : 3x10
    Απαγωγοί : 3x12
    Γάμπες στην πρέσα : 5x30


    3H MΕΡΑ:
    ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ ΩΜΩΝ
    Έξω, Εσω , 90° , διαγώνια
    ΠΛΑΤΗ
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία ανοικτή λαβή : 5x10
    Ανοιχτή κωπηλατική στο μηχάνημα: 5x10
    Χαμηλή κωπηλατική κλειστή λαβή: 5x11

    ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ:
    Ανύψωση ώμων (προς τα πίσω) με αλτήρες :5x25
    ΔΙΚΕΦΑΛΑ
    Κάμψεις με μπάρα : 4x12
    Κάμψεις σφυριών : 3x12
    Κάμψεις στην τροχαλία ανάποδη λαβή : 3x10

    4Η ΜΕΡΑ:
    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ ΡΑΧΙΑΙΟΙ
    Σανίδα 4x...
    Ροκανίσματα 5x30
    Πλάγιες κάμψεις με δίσκο 4x15
    Στροφές του κορμού με δίσκο 3x15
    Άρσεις ποδιών από ξαπλωτή θέση 3x10
    Ραχιαίοι σε πάγκο 45° : 5x15


    Αν πάω 5η φορά, συνήθως δικέφαλα-τρικέφαλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-04-17 11:34 #2
    Προεπιλογή
    Οι περιστροφές ωμών που λες τι ακριβώς ασκηση ειναι ?
    Με τενοντίτιδα και ρήξη υπερακανθιου οι γαλλικές με αλτηρες δεν σε ενοχλούν ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-04-17 12:03 #3
    Προεπιλογή
    Squat με ελβετική μπάλα;;;;; Γτ;;;;;;
    Άρσεις λεκάνης τι είναι;

    Σχετικά με τους ώμους, χωρίς να έχω μεγάλη γνώση επί του θέματος, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πίσω από το λαιμό ασκήσεις. είναι σχετικά πιο ασφαλείς για τους ώμους. δοκίμασε και ίσως δεις ότι δε σε ενοχλεί.
    Επίσης τώρα είδα τις πιέσεις στήθους που έχεις. σε αυτές επίσης να προσέξεις τεχνική γτ είναι ότι πιο εύκολο να χτυπήσεις τους ώμους σου από εκεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pankol : 08-04-17 στις 12:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-04-17 21:24 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περιστροφές ωμών που λες τι ακριβώς ασκηση ειναι ?
    Με τενοντίτιδα και ρήξη υπερακανθιου οι γαλλικές με αλτηρες δεν σε ενοχλούν ?
    Δημήτρη αν τους εχω ζορίσει από πριν τους ωμούς με αρκετά κιλά, ναι στις γαλλικές με ενοχλούν κ έτσι τις αποφεύγω σ`εκείνη την περίπτωση.

    εδώ είναι κάποιες από τις ασκήσεις για ενδυνάμωση ώμων

    Όνομα: CBStandingInternalRotation.gif Εμφανίσεις: 406 Μέγεθος: 144,1 KB
    Όνομα: DBLyingExternalRotation.gif Εμφανίσεις: 397 Μέγεθος: 102,3 KB
    Όνομα: CBFrontLateralRaise.gif Εμφανίσεις: 387 Μέγεθος: 148,8 KB





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pankol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Squat με ελβετική μπάλα;;;;; Γτ;;;;;;
    Άρσεις λεκάνης τι είναι;

    Σχετικά με τους ώμους, χωρίς να έχω μεγάλη γνώση επί του θέματος, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πίσω από το λαιμό ασκήσεις. είναι σχετικά πιο ασφαλείς για τους ώμους. δοκίμασε και ίσως δεις ότι δε σε ενοχλεί.
    Επίσης τώρα είδα τις πιέσεις στήθους που έχεις. σε αυτές επίσης να προσέξεις τεχνική γτ είναι ότι πιο εύκολο να χτυπήσεις τους ώμους σου από εκεί.
    Κάνω Squat με μπάλα γιατί εχω κήλη στην μέση κ νιώθω περισσότερη ασφάλεια με την μπάλα


    εδώ είναι οι άρσεις λεκάνης:



    όταν λες πίσω από τον λαιμό, ποιες ασκήσεις εννοείς?
    κάτι τέτοιο?
    Όνομα: CBNeckExtension.gif Εμφανίσεις: 432 Μέγεθος: 131,6 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-04-17 23:50 #5
    Προεπιλογή
    Καλές ειναι αυτες οι ασκήσεις για τους ώμους αλλα συνήθως οι συγκεκριμένες γίνονται είτε για ζέσταμα στους ώμους (τις κανω παντα οταν ειναι να δουλέψω πάνω κορμό άσχετα με το σημείο γιατι οι ώμοι δουλεύουν παντα) είτε σαν ενδυνάμωση-αποκατάσταση μετα απο τραυματισμό,γενικα δεν χρησιμοποιουνται σαν κύριες ασκήσεις σε προγράμματα είτε πρόκειται για κλασικό split η για full body.
    Με τα θέματα που εχεις απο τενοντίτιδα αλλα κύριος με τον υπερακανθιο και μιας και ειμαι παθών με τους ώμους θα σου έλεγα να μην κανεις ποτε ασκήσεις οπισθολαιμιες είτε πρόκειται για τροχαλίες είτε για μπάρα η μονόζυγο,και να σου πω κιολας δεν πιστεύω πως θα σου δώσουν κατι παραπάνω οι οπισθολαιμιες ασκήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-04-17 01:20 #6
    Προεπιλογή
    Εχω εξαρθρωσει και τους δυο μου ωμους απο μια φορα.την 1η απο πτωση με το μηχανακι και τη 2η σε ποδοσφαιρικο αγωνα.Και τις δυο φορες αντιμετωπιστηκε με επανατοποθετηση απο τους γιατρους και με ναρθηκα.Παρολαυτα μου εμεινε κουσουρι και μερικες φορες ενιωθα οτι μου εβγαινε ο ωμος,χωρις να τον πιεζω,ακομα και οταν ξυπνουσα το πρωι.Μετα απο 4 μηνες φυσιοθεραπειες το προβλημα συνεχιστηκε,οχι τοσο εντονα,αλλα οταν πιεζα τον ωμο μου παλι ενιωθα οτι θα βγει απο τη θεση του.Τυχαια επεσα σε ανθρωπο που ειχε παρομοιο προβλημα με μενα και μου προτεινε να κανω face pulls.Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου διοτι γιατρος δεν ειμαι και επισης οι περιπτωσεις μας διαφερουν,αλλα θα σου προτεινα να δοκιμασεις,εγω πλεον δεν εχω κανενα προβλημα και γυμναζομαι κανονικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-05-17 21:50 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ns13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω εξαρθρωσει και τους δυο μου ωμους απο μια φορα.την 1η απο πτωση με το μηχανακι και τη 2η σε ποδοσφαιρικο αγωνα.Και τις δυο φορες αντιμετωπιστηκε με επανατοποθετηση απο τους γιατρους και με ναρθηκα.Παρολαυτα μου εμεινε κουσουρι και μερικες φορες ενιωθα οτι μου εβγαινε ο ωμος,χωρις να τον πιεζω,ακομα και οταν ξυπνουσα το πρωι.Μετα απο 4 μηνες φυσιοθεραπειες το προβλημα συνεχιστηκε,οχι τοσο εντονα,αλλα οταν πιεζα τον ωμο μου παλι ενιωθα οτι θα βγει απο τη θεση του.Τυχαια επεσα σε ανθρωπο που ειχε παρομοιο προβλημα με μενα και μου προτεινε να κανω face pulls.Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου διοτι γιατρος δεν ειμαι και επισης οι περιπτωσεις μας διαφερουν,αλλα θα σου προτεινα να δοκιμασεις,εγω πλεον δεν εχω κανενα προβλημα και γυμναζομαι κανονικα.
    Εγω εχω hypermobile ωμους, και ειμαι doublejointed δηλαδη γενετικα οι αρθρωσεις μου εχουν μεγαλυτερη ελαστικοτητα και δυστηχως ειναι πιο ευπαθεις, ειχα τα ιδια προβληματα με τους ωμους και μπορω να πω οτι facepulls, overhead press και waiter's walks ειναι η απολυτη προπονηση για σταθεροτητα και δυναμη στους ωμους. Πλεον ο πονος και η ασταθεια εχουν σταματησει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-05-17 21:52 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pankol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Squat με ελβετική μπάλα;;;;; Γτ;;;;;;
    Άρσεις λεκάνης τι είναι;

    Σχετικά με τους ώμους, χωρίς να έχω μεγάλη γνώση επί του θέματος, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πίσω από το λαιμό ασκήσεις. είναι σχετικά πιο ασφαλείς για τους ώμους. δοκίμασε και ίσως δεις ότι δε σε ενοχλεί.
    Επίσης τώρα είδα τις πιέσεις στήθους που έχεις. σε αυτές επίσης να προσέξεις τεχνική γτ είναι ότι πιο εύκολο να χτυπήσεις τους ώμους σου από εκεί.
    Το ακριβως αντιθετο ισχυει, οι ασκησεις πισω απο τον λαιμο μακροχρονια διαλυουν τους ωμους.
    Απάντηση με παράθεση