Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 24
  1. 11-04-17 20:03 #1
    Προεπιλογή Ξεκίνησα γυμναστήριο χωρίς σωστή διατροφή.
    Λοιπόν η διατροφή μου είναι ανύπαρκτη.
    Χάλια.Κάποιες μέρες πίνω μόνο ένα καφέ το πρωϊ ,μετά ξανατρώγω κατά τις 4-5 το απόγευμα ότι βρω μπροστά μου ,κάποιες φορές μόνο τσιμπάω ψωμί με λίγο τυρί και μετά το βράδυ αργά πάλι κάτι πρόχειρο.
    Το αναγνωρίζω ότι πρέπει εκ του μηδενός να φτιάξω ένα πλάνο ,μια σωστή διατροφή γιατί τώρα που ξεκίνησα γυμναστήριο δε γίνεται να συνεχίσω έτσι γιατί όχι μόνο δε θα αυξήσω μυϊκή μάζα αλλά θα εξαφανιστώ.
    Σήμερα πχ μετά από μια ώρα προπόνηση έφαγα δύο τοστ ,ένα με τόνο κι ένα με γαλοπούλα ( που πόση πρωτεϊνη να'χουν οι φέτες γαλοπούλας για τοστ ...)
    Προς το παρόν ψάχνω το φόρουμ διαβάζω και ελπίζω να βοηθηθώ στο να μπω σε μια σειρά.
    Υπάρχουν πολλοί που λένε "φάε ότι βρίσκεις μπροστά σου ,τα πάντα",αλλά εγώ δεν είμαι αυτής της νοοτροπίας.
    Θα με ενδιέφερε να πάρω κάποια κιλά παραπάνω (καμμιά δεκαριά ...αφού είμαι 1,70 και ζυγίζω 54 κιλά ) αλλά όχι να επιβαρύνω την υγεία μου με αύξηση χοληστερίνης ,γλυκόζης ,τριγλυκεριδίων ή ότι άλλο.
    Με ελκύει η υγιεινή διατροφή ,και σε καθημερινή βάση ,το μόνο καλό που κάνω είναι η κατανάλωση βιολογικών χυμών (χωρίς προσθήκη ζάχαρης).
    Θέλω να φτάξω ένα πρόγραμμα με αρκετή πρωτείνη (αν και μάλλον δε θα αποφύγω την πρωτεϊνη σε σκόνη ) αλλά δε θα ήθελα να καταναλώνω σε καθημερινή βάση μεγάλες ποσότητες κρέατος.
    Ετσι λοιπόν θα προσπαθήσω να φτιάξω μια διατροφή που θα βασίζεται και σε όσπρια.
    Αυτά βέβαια είναι όλα ακόμα στο μυαλό μου.
    Το θέμα είναι ότι ξεκίνησα γυμναστήριο και πρέπει να βιαστώ να μπω σε μια σειρά.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας και κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-04-17 20:15 #2
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα. Πρέπει να βάλεις καλά στο μυαλό σου ότι διατροφή και γυμναστική πάνε πακέτο. Όση γυμναστική και να κάνεις, αν δεν τρως σωστά, δεν πρόκειται να βελτιώσεις το σώμα σου. Οπότε, φτιάξε ένα πρόγραμμα διατροφής, γράψ'την εδώ και εμείς θα σου πούμε την γνώμη μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-04-17 20:30 #3
    shake
    Σε ευχαριστώ πολύ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-04-17 20:45 #4
    Προεπιλογή Ανύπαρκτη διατροφή - ανάγκη πρωτεϊνης
    Γειά σας και πάλι.
    Οπως ήδη έχω αναφέρει σε άλλη μου ανάρτηση ,η διατροφή μου είναι χάλια.
    Ξεκίνησα όμως γυμναστήριο και πρέπει να μπω σε μια σειρά.
    Μέχρι όμως να φτιάξω ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής θα ήθελα να πάρω κάποια πρωτεϊνη.
    Το κακό με μένα είναι ότι αν και 54 κιλά .... ,προσπαθώ να αποφύγω τη ζάχαρη ,τα πολλά λιπαρά ,και γενικώς με ενδιαφέρει ότι κιλό πάρω ( αν καταφέρω να πάρω ) να μην επιβαρύνει την υγεία μου σε άλλους τομείς ,πχ χοληστερήνει ,ζάχαρο ,τριγλυκερίδια ή ότι άλλο.
    Με αυτή τη λογική μου έχει κάτσει στο μυαλό πως η "καθαρή πρωτεϊνη" είναι μια καλή επιλογή ,πιο υγιεινή αν μπορώ να το πω έτσι.
    Πριν 4-5 χρόνια όπου πήγαινα γυμναστήριο εντατικά είχα πάρει για ένα διάστημα πρωτεϊνη 70-30 νομίζω , αλλά και κρεατίνη για μικρό χρονικό διάστημα , και είχα φτάσει 62 κιλά .Βέβαια έτρωγα πολύ κρέας και ακολουθούσα πρόγραμμα από διατροφολόγο.
    Όταν σταμάτησα επέστρεψα στα 54.
    Δεν ξέρω λοιπόν τι πρωτεϊνη να επιλέξω και έχω πελαγώσει. Καθαρή ή όχι ?
    Σήμερα ήμουν έτοιμος να αγοράσω τη συγκεκριμένη Multipower 100% Pure Whey *πληροφοριακά 22 ευρώ τα 450 γραμμάρια
    Αν πάρω καθαρή πρωτεϊνη υπάρχει κάποιος μεγαλύτερος κίνδυνος για παρενέργειες στον οργανισμό ? είναι πιο δύσκολη η αφομοίωση της καθαρής πρωτείνης ή το αντίθετο ?
    Εσείς τι θα προτείνατε ?
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας
    ( πιστεύω ότι πρέπει να ενσωματωθεί με αυτή τη συζήτηση ,συγγνώμη που άνοιξα καινούργιο θέμα https://bodybuilding.gr/forum/showth...ογκο/page2 )
    Όνομα: 17887458_1263992447010276_927053532_o.jpg Εμφανίσεις: 798 Μέγεθος: 103,5 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VivaGym : 11-04-17 στις 20:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-04-17 21:09 #5
    Προεπιλογή
    Πρώτα πρέπει να αποκτήσεις γνώσεις διατροφής και τα συμπληρώματα είναι δευτερεύοντα... Ότι συμπλήρωμα και να πάρεις, αν δεν κάνεις σωστά γεύματα, δεν πρόκειται να βελτιώσεις το σώμα σου. Το συμπλήρωμα θα σε ωφελήσει, μόνο όταν έχεις ένα καλό διατροφικό πλάνο, αλλιώς τσάμπα τα λεφτά. Οπότε, ξέχνα τα συμπληρώματα διατροφής!!! Προτεραιότητα έχει να φτιάξεις άμεσα ένα πρόγραμμα διατροφής για αύξηση της μυικής μάζας και να το εφαρμόζεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-04-17 21:13 #6
    Προεπιλογή
    το ξέρω και μακάρι να μη χρειαστεί να πάρω πρωτεϊνη ως συμπλήρωμα αλλά επειδή είναι δύσκολο να εφαρμόσω τουλάχιστον προς το παρόν ένα πρόγραμμα διατροφής σωστό
    για αυτό σκεφτόμουν να πάρω ως συμπλήρωμα πρωτεϊνη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-04-17 22:33 #7
    Προεπιλογή
    Αν εχεις θέμα με την διατροφη πάρε την πρωτεΐνη δεν υπάρχει καμία παρενέργεια,αν παρεις whey εχει πιο γρήγορη αφομοίωση απο μια πρωτεΐνη όγκου,αλλα μην περίμενες να δεις μυική υπερτροφία μονο απο την πρωτεΐνη η απο τα συμπληρώματα γενικα.
    Πρεπει να τρως περισσότερο απο όσο χρειάζεσαι,αναπόφευκτο ειναι πως θα βάλεις και λίπος αλλα με τα κιλά που εχεις αυτο δεν σε ενδιαφέρει σε πρωτη φαση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-04-17 00:30 #8
    Προεπιλογή
    Οπότε αν πάρω αυτήν που είναι καθαρή πρωτεϊνη ,να παίρνω ένα ρόφημα την ημέρα μετά την προπόνηση ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-04-17 09:27 #9
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VivaGym Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να φτάξω ένα πρόγραμμα με αρκετή πρωτείνη (αν και μάλλον δε θα αποφύγω την πρωτεϊνη σε σκόνη ) αλλά δε θα ήθελα να καταναλώνω σε καθημερινή βάση μεγάλες ποσότητες κρέατος.
    Ετσι λοιπόν θα προσπαθήσω να φτιάξω μια διατροφή που θα βασίζεται και σε όσπρια.
    Βάλε στο "παιχνίδι" γαλακτοκομικά προϊόντα και αυγά. Μην επικεντρώνεσαι όμως μόνο στην πρωτεϊνη. Οι πρωτεινες μαζί με τους υδατανθρακες και τα λιπαρά είναι μία αλυσίδα για την αύξηση της μυϊκής μάζας σε συνδυασμό με την προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-04-17 11:32 #10
    Προεπιλογή
    Καλή Ανάσταση να'χουμε παιδιά.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Εχω δίλημμα ,δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάρω πρωτεϊνη καθαρή ή με κάποιο ποσοστό 70-30 πχ
    Είμαι μόνο 52-53 κιλά και αν περιμένω μόνο απ'το φαγητό δεν υπάρχει περίπτωση.
    Αλλά δε θα'θελα να πάρω λίπος σε σημεία που μετά δε θα φεύγει πχ κοιλιά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-04-17 11:58 #11
    Προεπιλογή
    Καλή Ανάσταση να'χουμε παιδιά.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Εχω δίλημμα ,δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάρω πρωτεϊνη καθαρή ή με κάποιο ποσοστό 70-30 πχ
    Είμαι μόνο 52-53 κιλά και αν περιμένω μόνο απ'το φαγητό δεν υπάρχει περίπτωση.
    Αλλά δε θα'θελα να πάρω λίπος σε σημεία που μετά δε θα φεύγει πχ κοιλιά.
    Καλημερα χρονια πολλα!Φιλε μου 52-53 κιλα οχι καθαρη πρωτεινη αλλα 50-50 θα επερνα..Συμφωνα και με αυτα που λες βαζεις πολυ δυσκολα κιλα και αφου απο διατροφη δεν..παρε απο συμπληρωμα... παρε την 70-30 αν φοβασαι την 50-50 και προσπαθησε να τρως μακαρονια ρυζια κλπ...Οσο μπορεις υγιεινα οχι τιγανιτα και σε πολλα λαδια αλλα να τρως..Και μην φοβασαι ουτε κοιλια ουτε τιποτα..Αν δεις οτι σε ενα εναμιση μηνα που θα σ κρατησειι η πρωτειμη βαζεις πολυ λιποσ,που δεν νομιζω,την αλλαζεις και περνεις μια καθαρη
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-04-17 20:23 #12
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ.
    Την 50-50 τη φοβάμαι ,μάλλον για 70-30 με βλέπω ,αν και ίσως για λόγους μάρκετινγ το "καθαρή πρωτεϊνη" μου ακούγεται πιο υγιεινό.
    Θα ψάξω τη θεματολογία μήπως καταλήξω σε κάποια που μπορώ να βρω εδώ κι εδώ που βρίσκομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-04-17 21:14 #13
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ.
    Την 50-50 τη φοβάμαι ,μάλλον για 70-30 με βλέπω ,αν και ίσως για λόγους μάρκετινγ το "καθαρή πρωτεϊνη" μου ακούγεται πιο υγιεινό.
    Θα ψάξω τη θεματολογία μήπως καταλήξω σε κάποια που μπορώ να βρω εδώ κι εδώ που βρίσκομαι
    Κοιτα αν μπορεις να τρως υδατανθρακα απο φυσικες πηγες οπως ρυζι μακαρονια μπανανες κλπ μπορεις να παρεις καθαρη..Αφου εσυ οπως λες δενπρολαβαινεις να τα κανεις αυτα παρε μια με υδατανθρακα..Εννοειτε οτι ο υδατανθρακας απο φαγητο ειναι ανωτερος αλλα αν δεν μπορεις....
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-04-17 19:39 #14
    Προεπιλογή
    Προσπάθησα να φτιάξω μόνος μου μια διατροφή

    Γυμναστήριο πηγαίνω απόγευμα ,μεταξύ 5-8
    Εχω φτιάξει μόνο τη διατροφή μίας ημέρας ,θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας ,κάποια συμβουλή αν έχετε , ώστε να συνεχίσω και με τις υπόλοιπες μέρες και να μπω σε μια σειρά.
    Ευχαριστώ

    ΠΡΩΪ
    1. Ρόφημα ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ
    2 Μπανάνες
    1 Αβοκάντος
    2 ποτήρια Γάλα αγελάδας 2%

    Δεκατιανό
    2 Αυγά βραστά
    2. Ποτήρια Ρόδι χυμό με φυσικά σάκχαρα φρούτου
    1 Τόστ (1φέτα τυρί έμμενταλ μια φέτα βραστή γαλοπούλα)

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
    1 στήθος γαλοπούλας με πατάτες φούρνου

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ (μετά το γυμναστήριο)
    1 Ρόφημα ΠΡΩΤΕΪΝΗ
    30 γραμμάρια αμύγδαλα
    Γιαούρτι με μέλι και λιναρόσπορο

    ΒΡΑΔΥΝΟ
    Μακαρόνια με κιμά

    ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ
    30 γραμμάρια καρύδια
    Μια φρυγανιά με τυρί τύπου φιλαδέλφεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-04-17 20:55 #15
    Προεπιλογή
    Πρωινό.
    Ολα μαζι στο μπλέντερ η δεν βάζεις την πρωτεΐνη χτυπάς στο μπλέντερ τα υπόλοιπα και τρως 5 αυγά ολόκληρα.
    1 1/2 σκουπ πρωτεΐνη
    100 g βρώμη
    2 ΚΣ φυστικοβουτηρο
    2 ΚΣ μέλι
    1 μπανάνα
    Γάλα full fat.

    Δεκατιανό.
    4 αυγά βραστά ολόκληρα
    Αραβική πίτα με τυρί γαλοπούλα ντομάτα μαρούλι η κατι απο της επιλογές που εχει στο μεσημεριανό.


    Μεσημέρι επιλέγης απο.
    Κοτόπουλο/γαλοπούλα /μοσχάρι /χοιρινό/μπιφτεκια/ψάρι/ ρύζι/μακαρόνια/πατάτα/γλυκοπατάτα/πλιγούρι/χυλόπιτες/όσπρια/κριθαράκι.
    Σαλάτα /ελαιόλαδο /σπανάκι/σπαράγγια /αβοκάντο.

    Μετα την προπονηση (άμεσος)
    1 1/2 σκουπ πρωτεΐνης
    1 μπανάνα/μήλο η χυμό η γρανίτα.

    Μετα απο 1ωρα Μεταπροπονητικο γεύμα
    Οτι και το μεσημέρι χωρις σαλάτα.
    Βραδυνο.
    Οτι και το μεσημέρι (επιλογή) +σαλάτα+ελαιόλαδο.


    Πρην τον υπνο.
    Αμύγδαλα/καρύδια + gotage/γιαούρτι +μέλι +φυστικοβουτηρο η gotage/μέλι/αβοκάντο.

    Κατα την διάρκεια της ημέρας πολυ νερο.
    Αν θες ψωμί βάλε στο μεσημεριανό η στο δεκατιανό.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία