Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 11-04-17 20:28 #1
    Προεπιλογή Μικρά μυστικά για αύξηση μυϊκής μάζας και σωστή προπόνηση
    Kαταρχάς ζητάω συγγνώμη αν έχει ξαναναφερθεί η απορία που θα θέσω ,αν ναι ,φαντάζομαι υπάρχει η δυνατότητα ενσωμάτωσης στο ανάλογο θέμα.
    Θέτω τις απορίες μου εν συντομία για να μη σας κουράζω.
    Θέλω να πετύχω αύξηση μυϊκής μάζας κάποια στιγμή στο μέλλον.
    Τι είναι πιο σωστό όταν έχω 4 σετ από 12 επαναλήψεις ? ( όλες οι ασκήσεις που μου έχουν δώσει στο γυμναστήριο είναι 4 επί 12 )
    να διαφοροποιώ τα βάρη και να βάζω όλο και παραπάνω κιλά μέχρι εκεί που με το ζόρι βγαίνει το τελευταίο σετ ?
    να βάζω όσα κιλά μπορώ να σηκώσω χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να κάνω λάθος κινήσεις ?
    να διαφοροποιώ το χρόνο παύσης ανάμεσα στα σετ ?
    να ακολουθώ χωρίς διαφοροποίηση το 1 λεπτό ξεκούρασης ?
    Είχα διαβάσει μια έρευνα όπου έλεγε πως πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα αν διαφοροποιείς το χρόνο ανάμεσα στα σετ των ασκήσεων.
    Και άλλη μια ερωτησούλα.
    Όταν τελειώνουμε το καθημερινό μας πρόγραμμα αλλά έχουμε ακόμα λίγο χρόνο και όρεξη ,τι είναι πιο σωστό να κάνουμε ?
    Να κάνουμε κοιλιακούς ?
    Να επαναλαμβάνουμε κάποια από τις ασκήσεις που είχαμε ?
    Να περνάμε στο πρόγραμμα της επόμενης ημέρας ?
    ή να μην κάνουμε τίποτα και να ακολουθούμε πιστά το πρόγραμμα μας ?
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-04-17 20:59 #2
    Προεπιλογή
    Προσωπική άποψη, η αύξηση της μυικής μάζας δουλεύει καλύτερα με 8 επαναλήψεις. Εγώ σε κάθε σετ ανεβάζω κιλά, έτσι ώστε το τελευταίο σετ να μου βγει οριακά. 1 λεπτό ξεκούρασης ανάμεσα στα σετ είναι ο ιδανικός χρόνος για εμένα. Αν έχεις τελειώσει το πρόγραμμα σου και δεν έχεις κουραστεί αρκετά, αλλά έχεις όρεξη για επιπλέον γυμναστική, πάει να πει ότι κάτι δεν κάνεις σωστά.. Ίσως βάζεις λίγα κιλά ή κάνεις λίγες ασκήσεις.. Για να σου δώσω μία καλύτερη απάντηση, ανέβασε το εβδομαδιαίο πρόγραμμα γυμναστικής σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-04-17 21:10 #3
    Προεπιλογή
    το πρόγραμμα γυμναστικής μας το εμφανίζουν μέσω εφαρμογής στο κινητό και κάθε φορά που ολοκληρώνεται η ημέρα προπόνησης εμφανίζει τις επόμενες ασκήσεις.
    Εχω τη δυνατότητα να δω τις ασκήσεις όλου του μήνα.
    Προφανώς είναι κυκλικό ακόμα γιατί κάθε μέρα κάνω διαφορετικές.
    Πχ για την αυριανή προπόνηση έχω τις παρακάτω
    Όνομα: 17902605_1264027090340145_1090204847_o.jpg Εμφανίσεις: 531 Μέγεθος: 56,8 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-04-17 21:18 #4
    Προεπιλογή
    25 σετ είναι μια χαρά για προπόνηση. Κοίτα, αν δεις ότι δεν κουράζεσαι όσο θα έπρεπε, πάει να πει ότι κάνεις μεγάλο διάλειμμα μεταξύ των σετ ή ότι βάζεις λίγα κιλά. Οπότε, κάνε 1 λεπτό διάλειμμα μεταξύ των σετ και ανέβασε λίγα κιλά στις ασκήσεις, ειδικά στο τελευταίο σετ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-04-17 21:23 #5
    shake
    ευχαριστώ και πάλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-04-17 12:21 #6
    Προεπιλογή
    Kαλησπερα...αρχικα μια προπονηση με αποκλειστικα βαρη καλο θα ηταν να κυμαινεται σε 45-60 λεπτα χρονικη διαρκεια...απο εκει και περα γνωμη μου οτι τη μεγιστη μυικη υπερτροφια την πετυχαινεις σε ενα ευρος 8-12 επαναλληψεις..εφαρμοσε σωστη τεχνικη των ασκησεων με οσα περισσοτερα κιλα μπορεις για τις συγκεκριμενες επαναλληψεις,διαφορετικα υπαρχει ο κινδυνος τραυματισμου.χρησιμοποιησε ποικιλια στις ασκησεις σου.Τελος για μενα το σημαντικοτερο ρολο τον εχει η διατροφη
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-04-17 19:08 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ.
    Απάντηση με παράθεση