Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 17 από 17
  1. 28-04-17 02:12 #16
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα βασικο πραγμα που ανεφερε ο Κωστας ειναι οτι το πολυ hardcoριλικι στις προπονησεις, δεν αρεσει σε κανενα..εμενα προσωπικα, δεν μου αρεσει ουτε το αναλογo σε bodybuilder, ουτε το αναλογο σε powerlifter..ο λογος ειναι, γιατι δεν θελω να βλεπω ατομα να πετανε κιλα οπως να ναι, να πετανε τις μπαρες οπως ναναι, να μουγκριζουν σαν τα πιθηκια κ να δινουν σοου γενικοτερα σε ολο το γυμναστηριο..ολα αυτα, δεν μου αρεσουν σε ενα γυμναστηριο συνοικιακο, που θελω να πηγαινω για να κανω την δουλεια μου κ να φευγω..
    Σε κανέναν δεν αρέσει αυτό. Ούτε βέβαια αναφέρομαι σε αυτό το είδος των αθλούμενων - προπονήσεων. Όπως υπάρχει η bro έκδοση του bbing, έτσι υπάρχει και η bro έκδοση του powerlifting και σε αυτή ανήκουν τα άτομα που αναφέρεις. Αντιθέτως όταν μιλάμε για πραγματικούς αθλητές, εκεί στα βαριά κιλά συνήθως θα δεις απόλυτη ησυχία και συγκέντρωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ατομα παχυσαρκα, τελειως αρχαρια στην γυμναστικη, να τα βαζει ο γυμναστης να κανουν ασκησεις οπως αρσεις, καθισματα, clean n jerk κλπ...με αποτελεσμα να βλεπεις κατι τετοια ατομα να πιανουν τα ρακ, κ να εχουν μονο μια μπαρα αδεια για τις ασκησεις αυτες, κ εσυ να θες να πας να κανεις μια παλιοπροπονηση να φυγεις κ να μην μπορεις..

    οσο κ αν αυτο φανταζει διαστημικο γινεται, κ γινεται εκει που παω..για μενα ειναι μεγαλο λαθος να προτεινονται αυτες οι ασκησεις σε ατομα 30 ετων με 0 υποβαθρο προπονητικο, λες κ θα γινουν στα 30 τους αρσιβαριστες...οποτε, στην προκειμενη περιπτωση, προωθειται η προπονηση για δυναμη, αλλα ποιον ωφελει πρακτικα?
    εμενα σιγουρα οχι, γιατι οταν περιμενω 20 λεπτα να αδειασει το ρακ απο ενα ατομο που κανει τα παραπανω, χανω τον χρονο μου...
    Σε αυτό θα διαφωνήσω πιστεύω ότι οι πολυαρθρικές ασκήσεις απευθύνονται σε όλες τις ηλικίες και μπορούν να προσφέρουν αντίστοιχα οφέλη αρκεί να διδαχθούν σωστά από τον προπονητή (άλλο μεγάλο κεφάλαιο).

    Στην ουσία του ποστ όμως, έρχεσαι στα λόγια μου.

    Το να μάθουν 5 άτομα το pl και να ξεκινήσουν προπονήσεις pl στα γυμναστήρια που έχουμε δεν εξυπηρετεί κανέναν. Γιατί πολύ απλά το μόνο που θα γίνει είναι στον ήδη ανεπαρκή χώρο και εξοπλισμό να συνωστίζονται περισσότερα άτομα.

    Το να προωθηθεί με κάποιον τρόπο το strength training με τμήματα κλπ όπως προωθείται το trx και γενικά το functional training και στη θέση αυτών αν γίνεται αυτό είναι που λέω ότι χρειάζεται γιατί αυτό θα ωθούσε τους γυμναστηριούχους να επενδύσουν σε αυτό τον εξοπλισμό.

    Και ξαναλέω, μιλάμε για ένα είδος προπόνησης που έχει αποδεδειγμένα οφέλη και μεγάλο carryover στο 99% των άλλων αθλημάτων.

    Το ξέρω βέβαια ότι αυτό που λέω για την Ελλάδα είναι ουτοπικό, στο εξωτερικό όμως είναι πολύ συνηθισμένο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσον αφορα το κροσφιτ, ειναι μια μοδα οπως ηταν καποτε τα powerplate..κατεστρεψαν αρκετοι τις αρθωσεις τους σε αυτες τις μαλακιες, κ περασε η μοδα..ε, καπως ετσι θα γινει κ με το κροσφιτ.
    Ναι βέβαια συμφωνώ ότι είναι μόδα και έχει ένα σωρό μειονεκτήματα. Αυτό που του αναγνωρίζω είναι ότι από το 0 και αποκλειστικά μέσω του καλού μάρκετινγκ, χωρίς να είναι παραδοσιακό ή ολυμπιακό άθλημα, δημιούργησε ένα όνομα, μια βιομηχανία και μία κουλτούρα με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή που μιλάμε κάποιος που κάνει κρόσφιτ να έχει πολλές και καλές επιλογές γυμναστηρίων σε αντίθεση με εμάς.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-04-17 02:22 #17
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιθέτως όταν μιλάμε για πραγματικούς αθλητές, εκεί στα βαριά κιλά συνήθως θα δεις απόλυτη ησυχία και συγκέντρωση.
    ασε, γιατι τους εχω δει κ τους "πραγματικους αθλητες", δεν θες να μαθεις, θα ξενερωσεις..τα παραδειγματα που ανεφερα ειναι απο ατομα γνωστα στον χωρο, δεν τα εγραψα τυχαια

    οσο για τα αλλα, ειπαμε δεν διαφωνω απολυτα καπου, αλλα δεν συμφωνω κ με την απολυτοτητα, ή την δαιμονοποιηση ενος πραγματος, για τα μυρια οσα συμβαινουν στην Ελληνικη γυμναστηριακη πραγματικοτητα..το βασικο σημειο διαφωνιας μου με το αρχικο σου ποστ ειναι αυτο, για τα αλλα τα συζηταμε, κ δε νομιζω οτι διαφωνει κανεις καπου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα το βασικότερο είναι να έχει το γυμναστήριο καλές μπαρες (εννοώ να ξέρω σίγουρα πόσα κιλά είναι, κατά προτίμηση 20kg) και δίσκους ίδια μάρκας ώστε να σιγουρεύεσαι πόσα κιλά έχεις πάνω στην μπάρα.

    Η μόνη προσθήκη που κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να έχουν πολλά γυμναστήρια είναι ένα power rack, να έχει δλδ ασφάλειες. Με αυτό έχω θέμα γτ στο δικό μου που δεν έχει αναγκάζομαι να κάνω προπόνηση πάντα συγκεκριμένες ώρες που ξέρω ότι θα είναι συγκεκριμένα άτομα που μπορούν να με spotάρουν (όχι γτ βάζω πολλά κιλά αλλά γτ ξέρουν πότε πρέπει να μου δώσουν και πότε όχι).

    Γενικά καθαρίζω την μαγνησία απτις μπάρες και ξεφορτώνω και τα κιλά που έχω βάλει οπότε δεν είχα ποτέ θέμα. Στην αρχή μου έκανα παρατήρηση για την μαγνησία αλλά όταν είδαν ότι καθαρίζω δεν μου ξαναείπαν τπτ.

    Το weightlifting platform πάντως θα έλυνε τα χέρια και του αθλούμενου και του ιδιοκτήτη λόγω μείωσης του θορύβου. Βέβαια με λίγη καλή θέληση λύνεται και με 3 ισομεγέθη "πατάκια".

    Το πρόβλημα γενικά σήμερα είναι ότι όταν έχεις παραπάνω ανάγκες απτον μέσο αθλούμενο για την προπόνηση σου, πρέπει ή να πληρώσεις ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ συνδρομή ή ακόμα και να μετακομίσεις
    σωστα ολα..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12