Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 22-04-17 13:54 #1
    Προεπιλογή Πλατω.Πως συνεχιζω?
    Καλησπερα στη παρεα

    Διαβαζω καιρο το φορουμ,με εχει βοηθησει πολυ,αλλα τωρα εφτασε η ωρα να ζητησω την βοηθεια των εμπειρων.Να αναφερω καταρχην τα stats μου. 34 χρονων,1.92 υψος 96+-κιλα,18-19% λιπος(προσεγγιστικα).
    Γυμναζομουν τακτικα εως και 6 χρονια πριν χωρις διατροφη ομως,σταματησα πηρα κιλα,εφτασα τα 112,επεσα σταδιακα καθαριζοντας την διατροφη μου στα 106(καθολου ασκηση και γυμναστηριο εως εδω) ωσπου μια μερα το πηρα αποφαση γραφτηκα στο γυμναστηριο και αρχισα να διαβαζω μανιωδως τα αρθρα εδω.

    Απο το Γεναρη ακολουθησα μια υποθερμιδικη με υψηλη πρωτεινη χωρις να μετραω μακρος επεσα στα 101.Συνεχισα με low carb cycling τον μαρτη(μετραγα μακρος)και επεσα μεχρι τα 96.Καπου εκει κολλησα.
    Εκανα 10 μερες ελευθερο το Πασχα και μολις επεστρεψα στην καθημερινοτητα ζυγιστηκα στα 93.8.Μετα απο 2-3 μερες και χωρις να εχω φαει τπτ ιδιαιτερο ανεβηκα στα 97 και φαινεται οτι τα κιλα δεν πεφτουν.Καπου εχω κολλησει δηλαδη.Γυμναστηριο παω 4 φορες την εβδομαδα περιπου,το κακο βεβαια ειναι οτι η αεροβια που κανω περιοριζεται στα 3 χλμ που κανω για να παω και να ερθω απο το γυμναστηριο,κυριως λογο χρονου αφου η ολη διαδικασια μου παιρνει γυρω στη 1,5 ωρα(1 ωρα βαρη,30 λεπτα γρηγορο περπατημα).

    Υπολογιζω ακριβως τα μακρο μου:
    παιζω στα 200-250 γραμμ πρωτεινης,
    130-150 γραμμ υ/δ και
    50-100γραμ λιπος ολα απο τις κλασσικες καλες πηγες που εχω διαβασει στα αρθρα.

    Συνολικα εχω υπολογισει οτι παιρνω 2300-2400 θερμιδες,500 κατω απο αυτες που καιω.

    Αναλυτικα δεν γραφω την διατροφη μου για να μην γινω κουραστικος αλλα αποτελειται κλασσικα απο κοτοπουλο,βρωμη,μπροκολο,ρυζι,καλα λιπη κτλ κτλ... Σιγουρα εχω παρει τα noob gainz σε μυς και εχω χασει αρκετο λιπος απλως ο στοχος μου ειναι ενα 12-14% λιπος μεχρι το καλοκαιρι και δεν ξερω πως πρεπει να πορευτω απο εδω και περα.
    Να μειωσω τις θερμιδες στις 2000? Να ξαναμπω σε low carb keto?

    Γενικα το σωμα μου παιρνει αρκετα ευκολα μυς αλλα και λιπος(ενδομορφικος φουλ μαλλον) και παντα θυμαμαι τον εαυτο μου να μην τρωει πολυ και να παιρνει κιλα(και μυικα και λιπος).Δεν ειμαι σε ασχημη κατασταση αλλα θελω μεχρι το καλοκαιρι να δω μια στοιχειωδη γραμμωση.
    Πιστευω οτι πρεπει να πεσω κατω απο τα 90 κιλα(ξερω οτι δεν παιζουν ρολο τα κιλα,σαν ενδεικτικη μετρηση τα βαζω) αλλα με δεδομενο οτι το τελευταιο 2 μηνο ειμαι στα 95+-2 ενω τρωω πεντακαθαρα,ακολουθω κατα γραμμα τους οδηγους και αθλουμαι καλα εχω απογοητευτει λιγο.Υπαρχει περιπτωση ο μεταβολισμος μου να ειναι τοσο χαλια ωστε η συντηρηση μου σε αυτο το υψος και τα κιλα να ειναι 2400??Οι 3000+ θερμιδες που διαβαζω μου ακουγονται εξωπραγματικες.

    Ειναι εφικτος ο στοχος και αν ναι ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να τον πετυχω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-04-17 14:02 #2
    Προεπιλογή
    Ξεχασα να αναφερω οτι μετα την διακοπη των 10 ημερων εβαλα σαν στοχο να μειωνω τις θερμιδες μου κατα 200 ανα δυο εβδομαδες.Δηλαδη 2400 αυτη την εβδομαδα 2200 τις επομενες 2,000 τις επομενες 2,1800 τις 2 επομενες με ενα πλανο 8 εβδομαδων.Πως σας φαινεται αυτο?Με δεδομενο οτι φαινεται να εχω κολλησει εδω και αρκετο καιρο μηπως θα ηταν καλυτερο και κυριως αποτελεσματικοτερο να μπω κατευθειαν στις 1800 κετο(250 πρωτ,100 υ/δ,50 λιπος) για 2-3 εβδομαδες και μετα βλεπουμε?Εδω να πω οτι 2πλες προπονησεις δεν μπορω να προσθεσω λογω δουλειας και επισης αν θελω να αυξησω την αεροβια που κανω πρεπει να κανω 2 μερες full body και αλλες 2 καθαρη αεροβια(1+ ωρα) μιας και οι 4 φορες ειναι το μαξ που μπορω να κανω παλι λογω δουλειας.

    Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις Τις περιμενω πως και πως...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-05-17 13:01 #3
    Προεπιλογή
    Καμμια βοηθεια παιδια?
    Απάντηση με παράθεση