Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 27-04-17 10:48 #1
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή Ο Λευτέρης Φυντικάκης στο μικροσκόπιο του www.Bodybuilding.gr!
    O Λευτέρης Φυντικάκης, είναι γνωστός προπονητής ο οποίος δραστηριοποιείται με ιδιαίτερη επιτυχία τα τελευταία χρόνια στους αθλητικούς χώρους των γυμναστηρίων (και όχι μόνο). .
    Έχοντας διαβάσει διάφορα άρθρα του κατά καιρούς μας τράβηξε την προσοχή να ενημερωθούμε για την προσέγγισή του ως προς την βελτίωση της φυσικής κατάστασης ενός αθλουμένου και να μας παραχωρήσει μια συνέντευξη για τους αναγνώστες του Bodybuilding.gr.

    Όνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 996 Μέγεθος: 36,0 KB


    Όνομα: 6.jpg Εμφανίσεις: 1183 Μέγεθος: 334,1 KB

    Λευτέρη καλησπέρα.
    Σε ευχαριστούμε καταρχήν που μας δίνεις την ευκαιρία να σε γνωρίσουν καλύτερα οι αναγνώστες του www.Bodybuilding.gr.
    Η αλήθεια είναι ότι η συνεργασία σου με διακεκριμένους αθλητές του αγωνιστικού αθλήματος (Κατερίνα Μεγάλου, Δημήτρης Τριπολιτσιώτη κτλ) σε έχει κάνει ιδιαίτερα αναγνωρίσιμο προς το κοινό του Fitness/Bodybuilding.
    Τώρα όμως θα θέλαμε να μιλήσουμε περισσότερο επί προσωπικού και να γνωρίσουμε τον άνθρωπο που υποστηρίζει τεχνικά τις επιτυχίες των αθλητών.

    1. Θέλοντας να αυτοπροσδιοριστείς στον χώρο του Fitness , τι τίτλο θα έδινες στον εαυτό σου ως επαγγελματίας και στις δραστηριότητές σου;

    Θέλω να ευχαριστήσω του Bodybuilding.gr και τους συντελεστές του , για την ευκαιρία που μου δίνετε να γνωρίσει ο κόσμος τη δουλειά μου και να ενημερωθεί για τις μεθόδους μου από μένα τον ίδιο.
    Αυτό που επαγγέλλομαι συγκεκριμένα, είναι να δημιουργώ trademark προπονητικά συστήματα και πρωτόκολλα βάσει απαιτήσεων, για επαγγελματίες αθλητές ή και απλούς ασκούμενους οποιασδήποτε ηλικίας, ανάλογα με τις ανάγκες κάθε περίπτωσης. Καθώς επίσης και για ιδιώτες και εταιρείες που θέλουν να αποκτήσουν και να χρησιμοποιήσουν τέτοια προϊόντα, είτε για τον δικό τους χώρο, είτε για να τα εμπορευτούν σε τρίτους.


    2. Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον η δημιουργία trademark προπονητικών προϊόντων. Είναι εφικτό να μας αναφέρεις κάποια παραδείγματα;

    Τα trademark προϊόντα χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες, οπότε θα αναφέρω ενδεικτικά τρία παραδείγματα.
    Στο προϊόν «body effect» υπήρχε το όνομα, αλλά δεν υπήρχε το περιεχόμενο που κλήθηκα να δημιουργήσω, στο «mi3» ή «muscle intentity 3» όπως ερμηνεύεται, είναι ένα προϊόν καθαρά δικής μου προέλευσης τόσο σε όνομα όσο και σε περιεχόμενο.
    Κι ακόμα ένα παράδειγμα αφορά στην «power yoga», το γνωστό βιβλίο της Ελένης Πετρουλάκη από τις εκδόσεις Ι.Σιδέρη.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση υπήρχε η ιδέα, αλλά έπρεπε να πλαισιωθεί, να εμπλουτιστεί και να καταγραφεί, έτσι ώστε τελικά να πάρει τη μορφή προπονητικού συστήματος αλλά και φιλοσοφίας. Αυτό λοιπόν κλήθηκα να κάνω με τη δημιουργία και συγγραφή του συγκεκριμένου βιβλίου.

    3. Γνωρίζουμε ότι έχεις επιστημονικό υπόβαθρο λόγω σπουδών, θα ήθελες να αναφέρεις την κατάρτισή σου;

    Έχω ακαδημαϊκή εκπαίδευση με πτυχίο στην επιστήμη της άσκησης και μεταπτυχιακή πιστοποίηση και εξειδίκευση στην φυσιολογία της άσκησης, την αθλητική διατροφή και τη διαμόρφωση του σώματος. Είμαι επίσης πιστοποιημένος προπονητής και χορογράφος sports aerobics και προπονητής fitness & physique. Διαθέτω διεθνές πτυχίο καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης, καθώς και «δίπλωμα ευρεσιτεχνίας-πατέντα», για το σχεδιασμό καινοτόμου μηχανήματος γυμναστικής. Ασχολούμαι ιδιαίτερα με τη φυσιολογία και το μεταβολισμό της άσκησης κυρίως μέσω της προπόνησης αντιστάσεων, αλλά και με τη δημιουργία μεθόδων και τεχνικών για την αρτιότερη διαμόρφωση του σώματος και τη βελτίωση της υγείας και της φυσικής κατάστασης.

    Όνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 1007 Μέγεθος: 279,2 KB

    4. Η αλήθεια είναι η επιστημονική προσέγγιση στην Προπονητική και στην Διατροφολογία έχει ανοίξει νέους ορίζοντες σε σχέση με τα παλαιότερα δεδομένα που βασιζόταν αρκετά στην εμπειρία, την πείρα και στην μέθοδο του trial and error. Ποια η γνώμη σου επ΄αυτού;

    Αν αναφέρεσαι σε παγκόσμιο επίπεδο, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Θεωρώ πως η επιστημονική προσέγγιση των πραγμάτων έχει προσδώσει νέους ορίζοντες σε όλα τα αθλήματα. Στην Ελλάδα, θεωρώ πως θέλουμε ακόμη χρόνο για να εξαλείψουμε «κατάλοιπα» του παρελθόντος και να οδηγηθούμε με βάσει την επιστημονική πρακτική. Εξάλλου για να γίνει αυτό, θα πρέπει να υπάρξουν και οι κατάλληλοι άνθρωποι σε κάθε χώρο. Αν δεν έχεις επιστημονικό υπόβαθρο, δεν μπορείς καν να ερμηνεύσεις τα επιστημονικά δεδομένα, άσε που δεν μπορείς ούτε καν να έχεις πρόσβαση σε αυτά. Υπάρχουν αθλήματα και εξαίρετοι επιστήμονες που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας και είναι απόλυτα ικανοί να μεταφέρουν τις γνώσεις τους όπου τους ζητηθεί. Με αποτέλεσμα να επωφελούνται αρκετά πλέον αθλητές κυρίως στίβου, ποδοσφαίρου, μπάσκετ και τελευταία του βόλεϊ.
    Είμαι υποστηρικτής της άποψης πως η γνώση δεν είναι κτήμα κανενός, όμως δυστυχώς για να την αναζητήσεις θα πρέπει να έχεις κάποια εφόδια, διαφορετικά γίνεσαι έρμαιο του «google search» και συμμετέχεις σε συζητήσεις «πηγαδάκια». Κι αυτά τα εφόδια απαιτούν κάποιες προδιαγραφές, με πρώτη και κύρια την ακαδημαϊκή μόρφωση.

    5. Εσύ διακρίνεις από τους πελάτες σου την τάση/ανάγκη να έχουν την εξασφάλιση ότι απευθύνονται σε κάποιον που είναι επιστημονικά καταρτισμένος;

    Θεωρώ πως στη ζωή γενικότερα συναναστρεφόμαστε ανθρώπους που εκπέμπουν στο ίδιο μήκος κύματος μ’ εμάς και ειδικά στον επαγγελματικό τομέα. Οπότε, δεν θα μπορούσα ούτε εγώ αλλά ούτε και οι ασκούμενοί μου να ζητάνε κάτι λιγότερο από εμένα κι εγώ από εκείνους, αντίστοιχα. Είμαι σχεδόν 22 χρόνια στο χώρο του επαγγελματικού Fitness και έχω συνεργαστεί και δουλέψει με πάρα πολλούς ανθρώπους και αθλητές διαφόρων αθλημάτων. Έχω καταγράψει πάρα πολλές ώρες στο «κοντέρ μου» και είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι με εμπιστεύονται ακόμα άνθρωποι που γνώρισα στην αρχή της πορείας μου.

    Όνομα: 5.jpg Εμφανίσεις: 964 Μέγεθος: 249,9 KB

    6. Tο τελευταίο διάστημα, σε έχουμε εντοπίσει σε διάφορες αθλητικές εκθέσεις και events να προωθείς με το team συνεργατών που σε πλαισιώνει ένα σύστημα προπονητικής, το Fitness Coaching.
    Πως και πότε έχει ξεκινήσει αυτή η ιδέα;

    Ναι έχεις απόλυτο δίκιο. Η ιδέα ξεκίνησε πριν 2 χρόνια περίπου και είναι πλέον σχεδόν στο στάδιο της ολοκλήρωσης.
    Σκοπός μας είναι μέσα από προτάσεις αλλά και γενικότερα υπηρεσίες Fitness να μπορέσουμε να προσεγγίσουμε ανθρώπους από κάθε σημείο τους πλανήτη, προσφέροντας υπηρεσίες custom για την επίτευξη του στόχου του. Στα πλαίσια αυτού του project, αναπτύσσουμε ένα εργαστήριο Fitness, το «FitnessLab», όπου εκτός των άλλων θα μπορούν τόσο οι επαγγελματίες του χώρου γενικότερα όσο και οι απλοί ασκούμενοι να μας επισκέπτονται σε συγκεκριμένες μέρες και ώρες και να παρακολουθούν ή/και να συμμετάσχουν μαζί μας, στην εκάστοτε θεματολογία του εργαστηρίου.

    7. Θα ήθελες να μας αναφέρεις σε κάποιες γενικές γραμμές την φιλοσοφία του; Σε τι διαφέρει από ένα κύκλο συνεδριών personal training;

    «Ο καθένας έχει δικαίωμα στο αποτέλεσμα, χωρίς όμως να διαταράσσεται το επίπεδο της υγείας του αλλά αντίθετα να βελτιώνεται», αυτή είναι εν συντομία θα έλεγα η φιλοσοφία μας στο Fitness Coaching.
    Το προπονητικό σύστημα που έχει αναπτυχθεί για το Fitness Coaching έχει την ονομασία #thinkproject και είναι όπως και κάθε σύστημα που σέβεται τον εαυτό του, ένα παραμετροποιημένο προπονητικό σύστημα που εγγυάται την επίτευξη του αποτελέσματος που επιθυμεί ο καθένας. Στηρίζεται σε επιστημονικές αρχές, έχοντας evidence-based προσέγγιση, με ουσιαστική και πρακτική εφαρμογή. Οι υπηρεσίες του Fitness Coaching προσφέρονται κυρίως μέσω απόστασης(online) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αποκλείονται και οι κατ’ ιδίαν συνεργασίες (personal training), βάσει διαθεσιμότητας.
    Στο #thinkproject του Fitness Coaching χρησιμοποιήθηκε το «μυαλό», σε συνδυασμό με την επιστήμη. Ή αλλιώς, η γνώση με τη δημιουργία.
    Μία ακόμη διαφορετικότητα του Fitness Coaching είναι τα «training camps» & «workshops», τα οποία γίνονται σε διάφορα γυμναστήρια και αθλητικούς χώρους ανά την Ελλάδα, Κύπρο και αλλού, με σκοπό να επικοινωνήσουμε την θεματολογία μας και τη φιλοσοφία μας σε ασκούμενους αλλά και σε επαγγελματίες από διάφορα μέρη. Στα πλαίσια αυτής της υπηρεσίας, μπορεί οποιοσδήποτε γυμναστηριούχος ή διοργανωτής αθλητικών εκδηλώσεων να επικοινωνήσει μαζί μας, για να συζητήσουμε την πιθανότητα συνεργασίας και διοργάνωσης της συγκεκριμένης δραστηριότητας στο χώρο του.


    8. Υπάρχει κάποιο team εξειδικευμένο που στελεχώνει και υποστηρίζει το Project. Θα ήθελες να αναφέρεις κάποιους ενδεικτικά;

    Και βέβαια θα ήθελα. Αυτή τη στιγμή το team του Fitness Coaching αποτελείται από τον Λευτέρη Φυντικάκη (δηλαδή εμένα), στο ρόλο του δημιουργού και επιστημονικού υπευθύνου, την Κάτι Μεγάλου, που με το δικό της ακαδημαϊκό υπόβαθρο έχει το ρόλο του επιστημονικού συνεργάτη και υπεύθυνου συντονισμού και κάποιοι γιατροί, ως επιστημονικοί συνεργάτες στο αντικείμενό τους.
    Περισσότερες λεπτομέρειες για όλους τους συνεργάτες του team, θα μπορείτε να δείτε σύντομα στην ιστοσελίδα μας.

    Όνομα: 4.jpg Εμφανίσεις: 930 Μέγεθος: 243,4 KB

    9. Επειδή υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ως προς την επιστημονική προσέγγιση, πως αξιολογείται εκ μέρους σας το επίπεδο του αθλουμένου αλλά και οι ανάγκες του για την επίτευξη των προσωπικών στόχων του;

    Υπάρχουν πολλές νόρμες και μέθοδοι αξιολόγησης για κάθε παράμετρο της φυσικής κατάστασης. Το θέμα όμως είναι κάθε τι που αξιολογείται να έχει ουσία και να προσφέρει πληροφορίες κι όχι να είναι ένα άψυχο νούμερο. Στο Fitness Coaching για να προσεγγίσουμε τις παραμέτρους που χρειάζονται αξιολόγηση ξεκινάμε με μία συνέντευξη και λήψη προσωπικών και ιατρικών στοιχείων, με τη μορφή ερωτoαπαντήσεων. Από εκεί κρίνουμε και προσδιορίζουμε την επόμενη κίνηση.
    Τα συνήθη πάντως σημεία αξιολόγησης, σύμφωνα με την εμπειρία μας στο Fitness Coaching είναι, το σωματικό ύψος, το σωματικό βάρος, το σωματικό λίπος, η αρτηριακή πίεση, η καρδιακή συχνότητα ηρεμίας, η μέγιστη δύναμη(1RM), αλλά και η μέγιστη πρόσληψη οξυγόνου(VO2max), το αναερόβιο κατώφλι και άλλα.

    10. Σε ποιους απευθύνεται; Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο target group;

    Όχι. Το Fitness Coaching δεν έχει όρια και απευθύνεται σε οποιαδήποτε ηλικία. Τόσο σε αθλητές οποιουδήποτε αθλήματος, όσο και σε απλούς ασκούμενους. Σκοπός μας είναι η επίτευξη του στόχου που έχει ο καθένας και moto μας το: «σχεδιάζουμε και δημιουργούμε λύσεις βάσει αναγκών και στόχων προσφέροντας αποτέλεσμα, χωρίς να παραβιάζουμε συνήθειες»

    11. Πως μπορείς κάποιος ενδιαφερόμενος να σας προσεγγίσει; Υπάρχει κάποιος φυσικός χώρος ή κάποιος διαδικτυακός τόπος;

    Ο διαδικτυακός μας τόπος είναι: www.fitnesscoaching.pro που αυτή τη στιγμή είναι υπό κατασκευή, αλλά στο προσεχές μέλλον θα μπορεί ο καθένας να επισκέπτεται και να βλέπει τα νέα μας, τις υπηρεσίες μας και να επικοινωνεί μαζί μας. Επίσης η ηλεκτρονική μας διεύθυνση που είναι ήδη ενεργή και μπορεί να επικοινωνήσει κάποιος είναι: info@fitnesscoaching.pro .
    Τέλος, ως φυσικός χώρος, στον οποίο μπορούμε να συναντάμε τόσο τους επαγγελματίες όσο και τους υποψήφιους «νέους συνεργάτες μας» μετά από ραντεβού, είναι ο χώρος που θα στεγάζεται και το «FitnessLab» και που θα πραγματοποιούνται και διάφορες εκδηλώσεις, σεμινάρια, εκπαιδεύσεις και πολλά άλλα και βρίσκεται στη Λεωφόρο Αλίμου 36-40.

    Λευτέρη σε ευχαριστούμε για τον χρόνο που μας διέθεσες. Πιστεύουμε ότι όσοι διαβάζουν αυτή την συνέντευξη/παρουσίαση θα δουν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις πτυχές του Fitness Coaching!

    Σας ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για μία ακόμη φορά, τόσο για τη δυνατότητα που μου δώσατε να εκφράσω τις απόψεις μου, όσο και για την παρουσίαση μερικών πτυχών του Fitness Coaching. Εύχομαι να συνεχίσετε με την ίδια δυναμική την πορεία σας και να προσεγγίζετε καθετί που καταπιάνεστε με τον ίδιο αδιάβλητο και ιδιαίτερο τρόπο, όπως κατά τη γνώμη μου κάνετε διαρκώς.

    Καλή επιτυχία στις εργασίες σας εκ μέρους του www.Bodybuilding.gr!


    Όνομα: 3.jpg Εμφανίσεις: 993 Μέγεθος: 299,3 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-04-17 00:34 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    ο Λευτέρης είναι πολλα χρόνια καταξιωμένος στο χώρο μας , άσχετα αν πολλοι τον έχουν γνωρίσει τελευταία και μέσω της δουλειάς του των αθλητών του και επιτυχιών τους
    αλλα οι γνώσεις του μπορούν να βοηθήσουν τον κάθε αθλούμενο που θέλει να πετύχει κάποιους στόχους του όπως να βελτιώσει την εικόνα και υγεία του
    Εγω προσωπικά τον γνωρίζω πάρα πολλα χρόνια στο χώρο και πάντα μετρημένος και συγκροτημένος και αυτο το αφιέρωμα - συνέντευξη ήταν κάτι που έλειπε απο το φόρουμ , γιατι τετοια άτομα που δεν μιλάνε πολύ οι ίδιοι για τον εαυτό τους αξίζει να προβάλονται , γιατι αποτελούν παράδειγμα και τούς έχει ανάγκη ο χώρος μας , έχουν πολλα να δώσουν
    Ο κάθε αθλούμενος όταν θέλει κάποια καθοδήγηση χρειάζεται σιγουριά γι αυτο που κάνει , για να έχει καλύτερη απόδοση αλλα ψυχολογία και κίνητρο σ αυτο που κάνει και ο Λευτέρης μπορεί να το δώσει αυτό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-05-17 23:02 #3
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    Τον γνωρίσαμε και από κοντά φέτος στη κοπή της πίτας του bodybuilding.gr. Καλές επιτυχίες του ευχόμαστε
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-05-17 20:20 #4
    Προεπιλογή
    Ως νέο μέλος του forum αλλά και με αφορμή την συγκεκριμένη συνέντευξη, θα ήθελα να ευχαριστήσω κι εγώ από τη μεριά μου όλους τους συντελεστές. Ιδιαίτερα επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω για τα καλά του λόγια τον Ηλία Τριανταφύλλου, που όπως αναφέρει και ο ίδιος γνωριζόμαστε από παλιά, αλλά και τον Παναγιώτη Βίτσα που μεταξύ άλλων γνώρισα για πρώτη φορά, στην κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-05-17 15:06 #5
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες Λευτέρη, καλή επιτυχία σε ότι κάνεις !
    Απάντηση με παράθεση