Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 27-04-17 22:21 #1
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή Πρωτείνη ή υδατάνθρακες;;
    Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!!Ειμαι λιγο μπερδεμενος οσον αφορα τις αναλογιες πρωτεινης-υδατανθρακα σε συμπληρωματα της μορφης σκονης..
    Ειμαι 1,72 και 67 κιλα και σκοπος μου ειναι η αυξηση της μυικης μου μαζας καθως μετα απο 10 χρονια αθλητισμου(ποδοσφαιρο) γενικα παιρνω αρκετα δυσκολα ογκο,αν και τα τελευταια 2μιση χρονια που σταματησα την μπαλα και ξεκινησα το γυμναστηριο εχω δει τρομερες αλλαγες στο σωμα μου.Στο ζουμι επομενως...Καθως δεν θελω να εξαρτωμαι κυριως απο συμπληρωματα το τελευταιο 6μηνο παιρνω σκονη σε αναλογια 50/50 πρωτεινης και υδατανρθακα σε δοσολογια μονο ενα σκουπ μετα το γυμναστηριο..Εδω που μπερδευομαι ειναι, ποια θα ηταν η διαφορα αν επαιρνα σκονη με περισσοτερο υδατανθρακα και λιγοτερο πρωεινη?(και αντιστροφα περισσοτερο πρωτεινη και λιγοτερο υδανταθρακα?).Γνωριζω γενικα σε τι αποσκοπει το καθενα αλλα για αυξηση μυικης μαζας κανω καλα που παιρνω 50/50 η θα επρεπε να χρησιμοποιω κατι διαφορετικο? 3μηνες επαιρνα την leancore της Sci-Mx Και τους αλλους 3 την After της WarriorLab..Το προγραμμα του γυμναστηριου ειναι διαμορφωμενο σε πλαισια πολλα κιλα 4χ6.
    Εκτιμω την οποιαδηποτε καθοδηγηση.Ευχαριστω προκαταβολικα^^.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-04-17 22:37 #2
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Καλησπερα,καλως ηρθες στην παρεα μας

    Μπορεις να μας γραψεις και την διατροφη σου μιας και πανω εκει πρεπει να πατησουμε για να σου πουμε πως να τα συνδιασεις,οσον αφορα την πρωτεινη περνουμε το πολυ 30γρ μιας και δεν μπορουμε να απορροφησουμε περισσοτερο..
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-04-17 23:19 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RAMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,καλως ηρθες στην παρεα μας

    Μπορεις να μας γραψεις και την διατροφη σου μιας και πανω εκει πρεπει να πατησουμε για να σου πουμε πως να τα συνδιασεις,οσον αφορα την πρωτεινη περνουμε το πολυ 30γρ μιας και δεν μπορουμε να απορροφησουμε περισσοτερο..
    ??? Αυτο απο που προκυπτει? δηλαδη ενα σωμα 120 κιλων δε μπορει να απορροφήσει πανω απο 30γρ πρωτεινη? Μου φαίνετε λιγο κουλο....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-04-17 23:21 #4
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Ανα γευμα*

    Οι ερευνες το λενε,τωρα κατι αλλο δεν ξερω
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-04-17 00:15 #5
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Καλώς σας βρήκα ^^
    Εε όσον αφορά την διατροφή μου αποτελείται από 6 γεύματα 3 κυρίως (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό) και 3 ενδιάμεσα.. τώρα περισσότερες λεπτομέρειες καθώς δεν είναι απαραίτητα κάθε μέρα το ίδιο.. απότελειται στο πρωινό (γάλα-χυμός + ψωμί με βούτυρο +κάτι. η άλλες φορές δημητριακά βρωμης), μεσημεριανό ανάλογα την μέρα αλλάζει, μέρα μια μπανάνα πριν το γυμναστήριο και την σκόνη αμέσως μετά, απογευματινό περιλαμβάνει κάποιες φορές αυγά, σάντουιτς, πιάτο από το μεσημέριανο μου + κάποιο φρούτο και το βράδυ ταχινι με γάλα.. δεν ξέρω τι παραπάνω λεπτομέρειες να βάλω χαχ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-04-17 00:55 #6
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Θελει δουλιτσα η διατροφη,πρωινο και βραδυνο δεν το λες και γευμα συν οτι ειναι ελλειπη και στην πρωτεινη και στον υ/δ..Καλυτερα αρχησε απο κει και μετα στα συμπληρωματα
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-04-17 14:50 #7
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Καταλαβαίνω, απλά έχοντας παρατηρήσει τον εαυτό μου ήδη θεωρώ ότι τρώω για το στομάχι μου αρκετά. θέλω απλά να διευκρίνησω το γεγονός ότι στα γεύματα τα κυρίως έχω και συνοδευτικά και πέρα από αυτό δεν έχω ως στόχο το σοβαρό bodybuilding.. θέλω απλά να βάλω κιλά και να αυξήσω μυικη μάζα.. το συμπλήρωμα με βοηθάει σαν ένα γεύμα.. αλλά ακόμη δεν μπορώ να διακρίνω μια απάντηση και σε αυτό που ρώτησα πιο πάνω ποια η διαφορά στις αναλογίες υδατάνθρακα πρωτεΐνης σε ένα συμπλήρωμα; που στοχεύει το καθένα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-04-17 14:54 #8
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Tωρα σε αυτο καλυτερα να σου απαντησει καποιος αλλος το αλλο στο ανεφερα επειδη ειπες θες να βαλεις κιλα και αυτο χρειαζεται μια αλλη διατροφη.
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-04-17 15:06 #9
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimas98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω, απλά έχοντας παρατηρήσει τον εαυτό μου ήδη θεωρώ ότι τρώω για το στομάχι μου αρκετά. θέλω απλά να διευκρίνησω το γεγονός ότι στα γεύματα τα κυρίως έχω και συνοδευτικά και πέρα από αυτό δεν έχω ως στόχο το σοβαρό bodybuilding.. θέλω απλά να βάλω κιλά και να αυξήσω μυικη μάζα.. το συμπλήρωμα με βοηθάει σαν ένα γεύμα.. αλλά ακόμη δεν μπορώ να διακρίνω μια απάντηση και σε αυτό που ρώτησα πιο πάνω ποια η διαφορά στις αναλογίες υδατάνθρακα πρωτεΐνης σε ένα συμπλήρωμα; που στοχεύει το καθένα;
    Ενα προιον τύπου weight gainer με μεγαλύτερη ποσότητα υδατάνθρακα είναι για να σου προσφέρει περισσότερες θερμίδες στην ημερήσια σου κατανάλωση σε περίπτωση που θες να συμπληρώσεις τα φαγητα σου.
    Ενδεικτικά σου λεω πως μια τετοια δόση, θα σου δώσει μια ποσότητα 30-40 γρ πρωτεϊνης και μια γερή δόση υδατανθρακών , που θα σου δώσει περίπου 1000 θερμίδες (προσεγγιστικά οι αριθμοί)
    Ενα σκευασμα υψηλής περιεκτικότητα πρωτεινης εστιάζει στην δόση πρωτεινης 25-30 γρ και κραταει τα αλλα χαμηλά για να λάβεις από αυτό το ρόφημα περίπου 200 θερμίδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-04-17 16:53 #10
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Χμμ καταλαβαα..απο εκει και περα, που συνισταται το καθε σκευασμα συγκεκριμενα? θελω να πω απο οσο καταλαβα, ενα σκευασμα με πιο ισχυρη δοση υδατανθρακα απο οτι πρωτεινης στοχευει για την αυξηση κιλων και να μου προσφερει "ψωμι" για να παραγω πιο δυσκολο εργο στο γυμναστηριο?ενω αντιθετα με ισχυροτερη δοση πρωτεινης για την αυξηση της μυικης μαζας? καπου εκει το χανω και μπερδευομαι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-04-17 21:21 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimas98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ καταλαβαα..απο εκει και περα, που συνισταται το καθε σκευασμα συγκεκριμενα? θελω να πω απο οσο καταλαβα, ενα σκευασμα με πιο ισχυρη δοση υδατανθρακα απο οτι πρωτεινης στοχευει για την αυξηση κιλων και να μου προσφερει "ψωμι" για να παραγω πιο δυσκολο εργο στο γυμναστηριο?ενω αντιθετα με ισχυροτερη δοση πρωτεινης για την αυξηση της μυικης μαζας? καπου εκει το χανω και μπερδευομαι..
    Τα weight gainer ειναι οτι ακριβως σημαινει η λεξη...ειναι για ατομα που θελουν να παρουν κιλα ειτε επειδη εχουν θερμιδικο ελλειμμα ειτε επειδη τρωνε προλογο η καθαρη πρωτεινη ειναι απαλλαγμένη απο περιττες θερμιδες κτλ . το να παραγεις ποιο δυσκολο εργο (φανταζομαι εννοεις να προπονηθεις ποιο σκληρα) δεν εχει να κανει με την πρωτεινη...αν με τα gainer νιωθρις ποιο δυνατος οφειλεται συνηθως στην κρεατινη (νομιζω)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-04-17 22:26 #12
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FitPal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα weight gainer ειναι οτι ακριβως σημαινει η λεξη...ειναι για ατομα που θελουν να παρουν κιλα ειτε επειδη εχουν θερμιδικο ελλειμμα ειτε επειδη τρωνε προλογο η καθαρη πρωτεινη ειναι απαλλαγμένη απο περιττες θερμιδες κτλ . το να παραγεις ποιο δυσκολο εργο (φανταζομαι εννοεις να προπονηθεις ποιο σκληρα) δεν εχει να κανει με την πρωτεινη...αν με τα gainer νιωθρις ποιο δυνατος οφειλεται συνηθως στην κρεατινη (νομιζω)
    Καταλαβααα..Ευχαριστω πολυ ^^.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-05-17 15:22 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimas98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις δίκιο φίλε.. δεν ήξερα που να το τοποθετήσω σαν θέμα απλά.. ναι γνωρίζω ότι πάει σε συνδυασμό με την διατροφή.. απλά αυτό που δεν ξέρω είναι (πιο γενικά) οι μύες αυξάνονται, μεγαλώνουν, παίρνουν μάζα με την πρωτεΐνη; με τον υδατάνθρακα; τα συγκεκριμένα σκευάσματα έχουν διαφορετικές αναλογίες.. που αποσκοπεί η περισσότερη πρωτεΐνη και που ο υδατάνθρακες; η συγκεκριμένη εταιρεία έχει τις αντίστοιχες leancore Hardcore rippedcore σε έκδοση muscle meal (leancore muscle meal,rippedcore muscle meal, Hardcore muscle meal).. δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορετικό εμπεριέχουν
    Δηλαδη τωρα μου λες οτι διαβαζεις τα πινακακια συστατικών αλλα σου φαίνονται ιδια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-05-17 16:27 #14
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Οχι..απλα δεν μπορουσα να καταλαβω τι διαφορετικα συστατικα εχει το καθενα και που αποσκοπει το καθε προιον
    Απάντηση με παράθεση