Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 27
  1. 03-05-17 16:51 #1
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή Θελω Συμβουλη για διατροφη
    καλησπερα κανω περιπου 5,5 χρονια βαρη, ειπα να ξεκινησω λιγο "καθαρισμα" πριν 4-5 μηνες και απο 1.80 υψος 93,5 κιλα τωρα ειμαι 86 Κιλα.
    Αυτη τη περιοδο η προπονηση μου ειναι η εξης μεσα στη βδομαδα: 4 προπονησεις βαρη κλασσικο σπλιτ, 1 προπονηση αεροβιο αθλητικο περπατημα/jogging ~ 8km , και δυο προπονησεις πυγμαχιας 1 ωρα η καθεμια περιπου.
    Τα 8 κιλα τα εχασα τρωγοντας γυρω στις 1800-2000 θερμιδες τη μερα.
    Τωρα τρωω γυρω στις 2000-2200 τη μερα (ζυγιζω τα τροφιμα) και εδω και εναμιση μηνα δεν εχω χασει ουτε γραμμαριο.
    Το θεμα ειναι οτι αμα αρχισω και τρωω λιγοτερο απο αυτες τις θερμιδες, αισθανομαι εξαντλημενος.
    Ποσοστο λιπους δεν ξερω τι ειμαι αλλα για κανα 15% με κοβω πολυ χοντρικα.
    Μπορει καποιος εμπειρος με θεματα διατροφης να μου δωσει καμια συμβουλη περα απο το να ριξω και αλλο τις θερμιδες ? Εχω τελικο στοχο να πεσω κανα 10% σε λιπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-05-17 17:00 #2
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    να προσθεσω επισης οτι κανω 5 γευματα τη μερα, 150 γραμμαρια πρωτεινη, 300-350 γραμμαρια υδατανθρακα και 20-40 γραμμαρια λιπος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 03-05-17 στις 17:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-05-17 02:06 #3
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Για να μην απανταει κανεις καταλαβα... Θα συνεχισω να υποσιτιζομαι σαν γκομενα...
    Τους μεσομορφους μου μεσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-05-17 02:27 #4
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Αν δεν θες να κατεβασεις θερμιδες, τοτε αυξησε το αεροβιο που ουσιαστικα θα ειναι λες και τρως λιγοτερο, μιας και θα καις περισσοτερες θερμιδες.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-05-17 15:44 #5
    Προεπιλογή
    καλησπερα κανω περιπου 5,5 χρονια βαρη, ειπα να ξεκινησω λιγο "καθαρισμα" πριν 4-5 μηνες και απο 1.80 υψος 93,5 κιλα τωρα ειμαι 86 Κιλα.
    Αυτη τη περιοδο η προπονηση μου ειναι η εξης μεσα στη βδομαδα: 4 προπονησεις βαρη κλασσικο σπλιτ, 1 προπονηση αεροβιο αθλητικο περπατημα/jogging ~ 8km , και δυο προπονησεις πυγμαχιας 1 ωρα η καθεμια περιπου.
    Τα 8 κιλα τα εχασα τρωγοντας γυρω στις 1800-2000 θερμιδες τη μερα.
    Τωρα τρωω γυρω στις 2000-2200 τη μερα (ζυγιζω τα τροφιμα) και εδω και εναμιση μηνα δεν εχω χασει ουτε γραμμαριο.
    Το θεμα ειναι οτι αμα αρχισω και τρωω λιγοτερο απο αυτες τις θερμιδες, αισθανομαι εξαντλημενος.
    Ποσοστο λιπους δεν ξερω τι ειμαι αλλα για κανα 15% με κοβω πολυ χοντρικα.
    Μπορει καποιος εμπειρος με θεματα διατροφης να μου δωσει καμια συμβουλη περα απο το να ριξω και αλλο τις θερμιδες ? Εχω τελικο στοχο να πεσω κανα 10% σε λιπος.
    Καλησπέρα. Τρως λιγες θερμίδες νομίζω. Και πολλους υδατάνθρακες. Κοψε υδατάνθρακα αύξησε πρωτεινη. Και καλά λύπη αύξησε είναι πολύ λιγα. Με τόσο υδατάνθρακα δύσκολο να χάσεις. Υπολόγισε περιπου 200-220 γρ πρωτεινη και κάπου εκεί κ τον υδατάνθρακα. Μέχρι 250 ο υδατάνθρακας. Και χαμήλωσε τον σταδιακά οποτε κολασ να πεσει μέχρι 200. Τα λιπαρά χρειάζονται αμύγδαλα αβοκάντο καρύδια + οτι περνεις απο ψάρια κ κρέατα. Τα λιπαρά σ πρεπει να πάνε και αυτά γύρω στα 90 γραμμάρια. Βρες θερμίδες συντήρησης λοιπον και φτιαξε τα μακροσ σου όπως περιπου σου είπα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-05-17 16:10 #6
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Οκ θα αυξησω πρωτεινη και θα μειωσω υδατανθρακα. Η αυξηση των λιπαρων που αλλου θα με βοηθησει περα απο οτι τα καλα λιπαρα κανουν καλο στην υγεια (εχουνε βιταμινες κ.τ.λ.) ?
    Κανω καθιστικη ζωη δεν πολυεμπιστευομαι τις τυποποιημενες φορμουλες υπολογισμου θερμιδων , με 3000 θερμιδες εκανα ογκο και ειχα παει απο 80 κιλα στα 93,5.
    Και μυικα δεν ειμαι ουτε αρχαριος, ουτε υπερβολικα προχωρημενος. μεσαιες καταστασεις. 6x110 ισιο παγκο, 14 ελξεις μονοζυγο, 6x110 ημικαθισματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-05-17 16:21 #7
    Προεπιλογή
    Οκ θα αυξησω πρωτεινη και θα μειωσω υδατανθρακα. Η αυξηση των λιπαρων που αλλου θα με βοηθησει περα απο οτι τα καλα λιπαρα κανουν καλο στην υγεια (εχουνε βιταμινες κ.τ.λ.) ?
    Κανω καθιστικη ζωη δεν πολυεμπιστευομαι τις τυποποιημενες φορμουλες υπολογισμου θερμιδων , με 3000 θερμιδες εκανα ογκο και ειχα παει απο 80 κιλα στα 93,5.
    Και μυικα δεν ειμαι ουτε αρχαριος, ουτε υπερβολικα προχωρημενος. μεσαιες καταστασεις. 6x110 ισιο παγκο, 14 ελξεις μονοζυγο, 6x110 ημικαθισματα.
    Καλά η δυναμη δεν έχει να κανει τόσο με το πως είσαι μυϊκά. Τα καλά λιπαρά βοηθάνε και στο αδυνάτισμα. Σε διάφορα προγράμματα υπολογισμού υπάρχει ο παράγοντας καθιστική ζωή. Εγώ φαντασου στα 76 κιλά τώρα κάνω γραμμωση με 2400 θερμιδες και χάνω. Αλλά έχει να κανει με τα μακροσ σ. Εννοειτε όμως πως οτι μάκρος και να χεις πρεπει να σαι υποθερμιδικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-05-17 16:36 #8
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Δεν ξερω, εγω σε κατι μαθηματα για περσοναλ που εχω κανει μας ειχανε πει οτι το σωμα προτιμαει να διασπαει τις πρωτεινες πρωτα για ενεργεια πριν τα λιπαρα γιατι ειναι πιο ευκολη η διαδικασια.
    Θα προσθεσω λιγο ελαιολαδο στη διατροφη , κανει καλο και στη υγεια ετσι κι αλλιως.
    Δεν με βλεπω να αυξανω το αεροβιο, ειμαι 33 χρονων γερονταρα βαριεμαι που ζω.
    Ετσι και αλλιως η πυγμαχια ειναι περιπου ενα 30% αεροβια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-05-17 16:44 #9
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Η δυναμη ειναι θεμα καθαρα μυικου-νευρικου συστηματος. Δεν ξερω τι εννοεις εσυ.
    Τωρα για το οτι κανεις με 2400 θερμιδες γραμμωση στα 76 σου κιλα εχω να πω το εξης, σας σιχαiνομαι ολους τους εκτομορφους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-05-17 17:00 #10
    Προεπιλογή
    Δεν ξερω, εγω σε κατι μαθηματα για περσοναλ που εχω κανει μας ειχανε πει οτι το σωμα προτιμαει να διασπαει τις πρωτεινες πρωτα για ενεργεια πριν τα λιπαρα γιατι ειναι πιο ευκολη η διαδικασια.
    Θα προσθεσω λιγο ελαιολαδο στη διατροφη , κανει καλο και στη υγεια ετσι κι αλλιως.
    Δεν με βλεπω να αυξανω το αεροβιο, ειμαι 33 χρονων γερονταρα βαριεμαι που ζω.
    Ετσι και αλλιως η πυγμαχια ειναι περιπου ενα 30% αεροβια.
    Ναι πρόσθεσε ελαιόλαδο και αμύγδαλα καρύδια τα λιπαρά κανουν την πρωτεινη ποιο αργά αποροφησημη. Γι αυτό πχ η whey δεν έχει λιπαρά. Η αμέσως μετα την προπόνηση δεν τρώμε λιπαρά. Στην δίαιτα βοηθάνε και στο κάψιμο λίπους και στο να μην πεινασεις αμέσως.

    Η δυναμη ειναι θεμα καθαρα μυικου-νευρικου συστηματος. Δεν ξερω τι εννοεις εσυ.
    Τωρα για το οτι κανεις με 2400 θερμιδες γραμμωση στα 76 σου κιλα εχω να πω το εξης, σας σιχαiνομαι ολους τους εκτομορφους.
    Εννοώ οτι κάποιος μπορεί να σηκώνει πολλά επειδή είναι δυνατός και κάποιος να φαίνεται μεγαλοσ με μεγάλους μυσ και να μην σηκώνει τοσα. Οσο για το εκτομωρφοσ προσ τα κει μ φαίνεται και μένα οτι πηγαίνω τώρα αλλά αν με έβλεπες πριν κάτι χρόνια μονο εκτομορφο δεν με ελεγες. Τεσπα θα σ χαλασω το ποστ όμως αν σου γράψω τα δικά μ. Δοκίμασε φτιάξει λίγο την διατροφή σου και τον μεταβολισμό σου και βλέπεις πως παει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-05-17 17:30 #11
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Για νατουραλ μιλαμε, μην τα μπερδευεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-05-17 23:25 #12
    Προεπιλογή
    Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με σενα(33 με 15-16 % λιπος 1.92 96 κιλα ) Τρωω 2000 θερμιδες με 100-150 γραμμ υδατανθρακες και δεν χανω γραμμαριο....Κατι πρεπει να παιζει με τα κιλα που εχεις(και γω εχασα 10 καλα κιλα) χασει και το μεταβολισμο σου...Μια σκεψη ειναι να το γυρισεις σε κετο αλλα ειναι δυσκολο και τα κουραγια σε αυτη την ηλικια ειναι περιορισμενα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-05-17 23:49 #13
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Μαλλον δεν ειμαι ετοιμος για να πεσω στο 10% λιπος χωρις μεγαλο κοπο. Θα κανω τα επομενα 2 χρονια ογκο-γραμμωση να παρω αλλα 5-6 κιλα καθαρα να ανεβει λιγο ο μεταβολισμος.
    Μου εχουνε δωσει ενα προγραμμα που καθεσαι 2 μερες χωρις υδατανθρακα και μια με υδατανθρακα αλλα δεν ψηνομαι να ακολουθησω τοσο στερητικα προγραμματα.
    Δεν με νοιαζει η παραλια , θελω να μπορω να κρατησω το αποτελεσμα ολο το χρονο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 05-05-17 στις 23:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-05-17 12:39 #14
    Προεπιλογή
    Καλημερα...ενα κολπο που εκανα και επιασε-οταν ειχα χασει 8 κιλα ηδη-ειναι να φας αρκετο υδατανθρακα για 2-3 μερες-να παρεις 1-1.5 κιλο και να μπεις ξανα σε υποθερμιδικη με χαμηλο υ/δ.Εγω μπηκα σε κετο,εχασα αλλα 5 και καπου εκει εμεινα σταθερος παλ(πηρα 1 κιλα νερα οταν ξαναεφαγα υ/δ νομιζω.Επισης μπορεις να δοκιμασεις να μειωσεις λιγο την γυμναστικη για 1-2 εβδομαδες και μετα να αρχισεις να κανεις πιο χαλαρα δηλαδη 2 φορες βαρη και 1 αεροβιο και να αυξανεις σταδιακα.Οταν εισαι σε υποθερμιδικη και εισαι ηδη χαμηλα,η γυμναστικη μπορει να εχει αρνητικο αντικτυπο στην απωλεια λιπους.Επισης εχεις περιθωρια να μειωσεις τον υ/δ.Μπορεις πολυ ευκολα να κατεβεις στα 150-200 γραμ και να αυξησεις λιγο πρωτεινη και λιπος απο καλες πηγες.Επισης μαλλον πρεπει να κοψεις και τα cheat meals.Σε καθε περιπτωση ομως το να φτασεις το 10% ειναι δυσκολο πιστευω ειδικα σε αυτη την ηλικια και εφοσον δεν σε βοηθαει και το σωμα σου.Σιγουρα μπορεις αλλα ειδικα αν εχεις κοινωνικες υποχρεωσεις πχ εγω 1 φορα την εβδομαδα δεν μπορω να αποφυγω την ταβερνα το να το διατηρησεις στο 10% νατουραλ ολο το χρονο θελει τεραστιες στερησεις...Ολο αυτα στα λεω απ οτι διαβαζω εδω και καμποσο καιρο μιας και οι στοχοι μας συμπιπτουν.Δεν στα λεω απο προσωπικη εμπειρια μιας και ουτε εγω το εχω καταφερει οποτε ισως ενας πιο εμπειρος να μας διαφωτιζε.Σε καθε περιπτωση παντως να θυμασαι στην τελικη ειναι ποσο πολυ το θελεις...Trial and error
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-05-17 13:29 #15
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Μπορει να κανω αυτη τη διατροφη με 1 ημερα αρκετο υδατανθρακα και 2 με ελαχιστο υ/δ που μου εχει δωσει ο γυμναστης μου, τον Ιουλιο η τον Αυγουστο που θα χαλαρωσω και τα κιλα.
    Πρεπει να δοκιμασει κανεις βασικα για να εχει αποψη, εχεις δικιο.
    Θα τη γραψω χοντρικα μπορει να ενδιαφερεται και κανεις.
    1η ημερα 250gr Carbs - 250gr Protein - 50gr fat , 2η-3η Μερα 100gr Carbs - 400gr Protein - 50gr Fat. Με Εξι Γευματα, 9-10 Κυκλοι.
    Εγω δεν εχω καταλαβει που ακριβως βοηθαει αυτο το πραγμα με τους ελαχιστους υ/δ, εχει κανεις αποψη ? Το μονο που καταλαβαινω ειναι οτι μειωνεται η κατακρατηση υγρων, αλλα λιπος χανεται ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 06-05-17 στις 13:40
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία