Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 27 από 27
  1. 06-05-17 15:55 #16
    Προεπιλογή
    Το να παιζεις 2 μερες off carb και 1 μερα high carb εχει ως αποτελεσμα να κρατας χαμηλα την ινσουλινη και η λιπολυση να ειναι ευκολοτερη λογω παραγωγης κετονοσωματων για την παραγωγη ενεργειας(μιλαμε παντα να εισαι υποθερμιδικα).Την 1 μερα high carb την βαζεις για να μην πεσει οι θυρεοειδικες σου ορμονες και ο μεταβολισμος σου,καθως και να ρυθμισεις την λεπτινη σου.Ειναι το λεγομενο carb cycling το οποιο για να ειναι αποτελεσματικο πρεπει να το χρησιμοποιεις εξυπνα.Πχ τις ημερες που δεν προπονησε very low carb ενω στις δυνατες σου προπονησεις high carb.Ολη την εβδομαδα πρεπει να εισαι υποθερμιδικα ενω 1 μερα την εβδομαδα πρεπει να κανεις refeed με high carb και ελαφρως υπερθερμιδικα.Σε καθε διατροφη που κανεις πρεπει το 30% να αποτελειται απο λιπος(πολυ σημαντικα τα ομεγα-3,αν δεν τρως ψαρι παρε συμπληρωμα).Οποτε αν κατσεις και τα βαλεις κατω μαλλον το 50γμ λιπος πρεπει να αυξηθει λιγο.Βαλε πχ λιγους ξηρους καρπους το βραδυ πριν κοιμηθεις μαζι με την πρωτεινη σου καθως καθυστερουν την απορροφηση της.Ο αριθμος των γευματων μαλλον δεν παιζει τοσο ρολο.Ψαξε για IF diet.Γενικοτερα μαλλον εχεις φτασει σε ενα σημειο που πρεπει να ριξεις λιγο παραπανω διαβασμα να καταλαβεις λιγο καλυτερα καποιους μηχανισμους για να δεις βελτιωση.Βεβαια ακομα και ολα αυτα να κανεις το αποτελεσμα που ζητας(10% λιπος) ειδικα στην ηλικια μας ειναι το οριο που μπορει να φτασει καποιος μονο με διατροφη και ασκηση σε γενικες γραμμες.Προφανως και υπαρχουν σωματα που μπορουν να κατεβουν και αλλο αλλα σε γενικα καποιος που δεν τον βοηθα το σωμα του,ειναι 30++ και η ζωη του επεκτεινεται περα απο το fitness ισως να μην μπορεσει ποτε να πιασει ενα πραγματικο 10% σωματικο λιπος,οτι και αν κανει.Ολα αυτα τα σωματα που βλεπουμε στις ταινιες και στις φωτογραφησεις μαλλον δεν εχουν γινει μονο με πρωτεινη.Ενα 12-14% το οποιο μεταφραζεται σε επιπεδη κοιλια με τους μυς να διαγραφονται αλλα οχι και να παιζεις τριλιζα πανω στη κοιλια σου πρεπει να ειναι ο ρεαλιστικος στοχος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-05-17 01:01 #17
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Κοιτα αμα με το 14% λιπος διαγραφονται οι μυες της κοιλιας τοτε ειμαι πανω απο 15% lol γιατι δεν βλεπω κανεναν κοιλιακο με χαλαρη κοιλια. Κλαφτα Χαραλαμπε.
    Δεν ψηνομαι να το ψαξω τοσο πολυ με τη διατροφη, αυτη τη περιοδο ψαχνομαι πιο πολυ με τη προπονητικη γιαυτο εχω γραφτει και σε περσοναλ.
    Θα δοκιμασω αυτη τη διατροφη του γυμναστη μου που ειχε πολυ καλα αποτελεσματα πανω του οταν την εκανε , απλα ισως να μειωσω αναλογικα τις θερμιδες να τις παω καπου στις 2200.
    Το πολυ πολυ να πληρωσω και κανα διατροφολογο , κλεφτες θα γινουνε ?
    Απο εδω δεν βλεπω να περνω καμια απαντηση ετσι κι αλλιως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-05-17 11:43 #18
    Προεπιλογή
    Σε πολυ γενικες γραμμες για ενα τελειως νατουραλ αθλουμενο εχω καταλαβει οτι βρισκεται σε πολυ καλο επιπεδο αν τα κιλα του συμβαδιζουν με το υψος του πανω κατω.καποιος που ειναι 6 κιλα πανω απο το υψος του με 14% λιπος εχει φοβερη μυικοτητα και πιθανως σε αυτα τα κιλα διαγραφονται πληρως οι μυς του.Μην ξεχνας οτι παντα μετραει η αναλογια δηλαδη ο ιδιος ανθρωπος μπορει να γραμμωνει με 10% μπορει να γραμμωνει και με 12 και με 14 αναλογα με την μυικοτητα που εχει.Προσοχη μιλαμε για καποιον που εχει πραγματικα 14%.Μια αναλογια 12% λιπος μαλλον συμβαδιζει με 1-2 κιλα κατω απο το υψος σε νορμαλ παντα σωματα,γυμνασμενα μεν αλλα χωρις χημεια δε...Συμπερασματικα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πεσεις σε κιλα κρατωντας την πρωτεινη ψηλα για να χασεις οσο το δυνατον λιγοτερους μυς και περισσοτερο λιπος.Μετα να παιξεις ισοθερμιδικα και ελαφρως υπερθερμιδικα για να καταφερεις να παρεις σιγα σιγα 1-2 καθαρα μυικα κιλα και μετα να ξαναπεσεις κιλα με την ιδια διαδικασια.Με αυτο το τροπο θα κανεις ενα body recompotition που μακροχρονια θα ωφελησει και τον μεταβολισμο σου.Σκεψου οτι καθε χρονο η ποσοτητα της ενδογενους τεστοστερονης μειωνεται κατα 1% καθε χρονο οποτε σε σχεση με τα 23 σου εχεις 10% λιγοτερη ποσοτητα κατι που δεν ειναι αμελητεο...Αν δεν σε βοηθαει και το σωμα σου,τα γονιδια σου κτλ η ολη φασαρια γινεται για το πως θα μετατρεψεις 3-4 κιλα λιπος σε 2-3 κιλα μυες.Αυτο βεβαια δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα και θα δεις τεραστιες διαφορες στο σωμα σου αλλα σε καμμια περιπτωση μη περιμενεις να παρεις 6-7 κιλα μυες φυσικα...

    Παντως πιστευω οτι το μυστικο για να καταφερει καποιος να διατηρησει ενα αξιοπρεπες σωμα στην παροδο του χρονου ειναι να αποκτησει γνωση πανω σε θεματα διατροφης.Να αφιερωσει καποιο χρονο και να διαβασει ολα αυτα τα αρθρα για να ξερει πως γινεται.Αν καταφυγεις σε διαιτολογο,περα απο το γεγονος οτι αρκετοι διαιτολογοι δεν εχουν εξειδικευμενες γνωσεις επι του θεματος(μην σου κανει εντυπωση,εχω ακουσει τρελα πραγματα απο διαιτολογους) καποια στιγμη θα βαρεθεις και θα σταματησεις.Επισης ειναι πολυ πιο δυσκολο να εφαρμοζεις ενα προγραμμα που σου εχει δωσει καποιος παρα να φτιαχνεις το δικο σου προγραμμα κατα βουληση...

    Πλεον ολα υπαρχουν στο ιντερνετ και στο παρον σαιτ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-05-17 02:14 #19
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Μωρε θα συνεχιζα αυστηρη υποθερμιδικη διαιτα , αλλα εχω ξεκινησει και πυγμαχια και κανω τρεις διπλες προπονησεις μεσα στη βδομαδα και δεν την πολυπαλευω.
    Τεσπα θα κανω την κετογονικη τον ιουλιο.
    Εχω μυικη ευκρινεια αρκετη στο υπολοιπο σωμα , δεν με απασχολει ακριβως το ποσοστου λιπους σαν νουμερο. Ο καθρεφτης με νοιαζει.
    Αν ποτε παω σε διαιτολογο θα παω σε ψαγμενο μην αγχωνεσαι, πχ οταν επαθα τενοντιτιδα στον ωμο σε αθλιατρο ειχα παει , οχι σε ορθοπεδικο.
    Θελει προσοχη που θα απευθυνθεις αν θες αποτελεσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 08-05-17 στις 02:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-05-17 02:30 #20
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Να πω και μια καθαρα προσωπικη γνωμη για το θεμα της πρωτεινης, δεν βρισκω κανενα απολυτως λογο να παιρνω μακροχρονια τρεις φορες το βαρος μου ποσοτητα πρωτεινης σε γραμμαρια τη μερα.
    Εδω μια απλη πολυβιταμινη επαιρνα για 2-3 χρονια σερι , και σε εξετασεις αιματος το συκωτι μου ηταν κουρασμενο + οι πολλες ορμονες που εχουνε τα κρεατα.
    Δεν κρινω αυτους που παιρνουνε τεραστιες ποσοτητες πρωτεινης , ο καθενας οτι γουσταρει κανει.
    Απλα μην κατσει καποιος να μου πει οτι κανει εξετασεις για ουρια κ.τ.λ. γιατι η πιθανοτητα καρκινογενεσης απο τα πολλα κρεατα δεν ειναι ανιχνευσιμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 08-05-17 στις 02:41
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-05-17 09:19 #21
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Τελικα εριξα τις θερμιδες στις 1800 τις μερες με μια προπονηση , 2200 θερμιδες στις μερες με 2 προπονησεις και 1400 το σαββατοκυριακο που δεν εχω προπονηση με 40/40/20 και ξεκινησα να χανω παλι.
    Παλι καλα που το στομαχι προσαρμοζεται στις ποσοτητες της τροφης και μετα απο λιγο δεν πεινας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-05-17 14:49 #22
    Προεπιλογή
    Ειναι πολυ λιγες οι θερμιδες...εκτος και αν δεν τις μετρας σωστα!Αν τρως κοντα στο BMR σου συντομα θα ξανακολλησεις...Αν θες να παιξεις ετσι,παιξε RFL για καμμια 20αρια μερες.Googlare lylan macdonalds RFL...Σε σχεση με τις 1800 θερμιδες-φανταζομαι εχεις και υδατανθρακα που ανεβαζει το αισθημα πεινας-νομιζω ειναι πιο ευκολο να βαλεις ενα βραχυπροθεσμο πλανο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-05-17 23:08 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι πρόσθεσε ελαιόλαδο και αμύγδαλα καρύδια τα λιπαρά κανουν την πρωτεινη ποιο αργά αποροφησημη. Γι αυτό πχ η whey δεν έχει λιπαρά. Η αμέσως μετα την προπόνηση δεν τρώμε λιπαρά. Στην δίαιτα βοηθάνε και στο κάψιμο λίπους και στο να μην πεινασεις αμέσως.



    Εννοώ οτι κάποιος μπορεί να σηκώνει πολλά επειδή είναι δυνατός και κάποιος να φαίνεται μεγαλοσ με μεγάλους μυσ και να μην σηκώνει τοσα. Οσο για το εκτομωρφοσ προσ τα κει μ φαίνεται και μένα οτι πηγαίνω τώρα αλλά αν με έβλεπες πριν κάτι χρόνια μονο εκτομορφο δεν με ελεγες. Τεσπα θα σ χαλασω το ποστ όμως αν σου γράψω τα δικά μ. Δοκίμασε φτιάξει λίγο την διατροφή σου και τον μεταβολισμό σου και βλέπεις πως παει.
    Intermittent fasting! Καντο google και δες αν ειναι για σενα.

    Sent from my A0001 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-05-17 11:50 #24
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Μπα οχι τις ζυγιζω τις τροφες πλεον γιατι δεν παλευεται το θεμα . Σωστα τις εγραψα τις θερμιδες και ουτε καν υπολογιζω να βγαλω εξω τις φυτικες ινες εξω 'η να υπολογισω το 10% που παει χαμενο απο την πεψη.
    Αλλα εχει αποτελεσμα εχω πεσει απο τα 86 κιλα στα 84 σε ενα μηνα μεσα.
    Εννοειται οτι μερικες φορες την σπαω τη διατροφη και μπορει να φαω 200 θερμιδες παραπανω το βραδυ αμα δεν μπορω να κοιμηθω.
    Για νατουραλ με μονο 5,5 χρονια γυμναστικης καλος ειμαι , αλλα μου αρεσουνε τα ντουκια αρα εχω στοχο να βαλω 10 κιλα μακροπροθεσμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 25-05-17 στις 11:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-05-17 12:06 #25
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Εγω δεν πιστευω οτι για τα ατομα που κανουνε βαρη, λειτουργουν τα επιπεδα τεστοστερονης οπως με εναν αγυμναστο ανθρωπο , εχω δει 60αρη να γαμαει και να δερνει αλλα ειχε προπονητικη ηλικια 30 ετων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-05-17 12:22 #26
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα οτι αν προκαλεις μεταβολικο στρες στους μυς σου τα ορμονικα σου επιπεδα προσαρμοζοντε. Οντως η τεστοστερονη ανεβαινει με την γυμναστικη, δεν ξερω βεβαια για ποσο μπορει σε λιγες ωρες να επιστρεφει σε φυσιολογικα επιπεδα δεν θυμαμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-05-17 15:25 #27
    Προεπιλογή
    δοκιμασε να τρως το πρωι μονο λιπος και πρωτεινη κ στο μεσημεριανο και μετα να βαζεις τον υ/α
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12