Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 20 από 20
  1. 06-05-17 14:17 #16
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφορά σύγκριση high intensity training (3-5 επαναλήψεις στο 90% της 1RM) με διαλείμματα 3 λεπτών σε σχέση με high volume training (10-12 επαναλήψεις στο 70% της 1RM) με διαλείμματα 1 λεπτού.

    Ακομα και ετσι να το θεσεις Billy, θα προτιμησω τη "κουρτινα 2" για δυο λογους

    Παιζοντας κοντα στο 1RM αυξανω (για μενα παντα) το ρισκο τραυματισμου. (ηδη εχω θεματακι σε δεξι καρπο/αριστερο αγκωνα/αριστερο ωμο/πισω αυχενας/δε μου σηκωνεται λεει )

    Δεν εχω χρονο πουτε να κατουρησω που λενε, οποτε με 3λεπτα και 5λεπτα breaks θα επρεπε να τρωω τη μιση μου μερα στο γυμναστηριο (χαρην λογου το 'μιση μερα' )

    Αν μου το ελεγες πριν 25 χρονια, πραγματικα δε θα ειχα κανενα προβλημα. Τωρα ομως που γερασα, thanks but no thanks που λενε και στο ντΑλλας
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-05-17 14:17 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να ανεβάζεις πολλά κιλά ούτε να φτάνεις με τη μία τις ίδιες επαναλήψεις.
    Αν πχ κάνεις 3χ8 πιέσεις χ 30 κιλά και βγαίνουν εύκολα τότε ανεβάζεις πχ 2,5 κιλά και προσπαθείς να ξαναβγεί 3χ8 με τα νέα κιλά . Μπορεί στην αρχή να βγει 3χ6 πχ. κρατάς τα ίδια κιλά μέχρι να ξαναβγεί 3χ8 και τότε ανεβάζεις άλλα 2,5 κιλά κ.ο.κ.
    Κατάλαβα... περίπου το ίδιο λέγαμε γιατί όντως ανεβάζοντας μπορεί να τελικά να μην βγούν οι επαναλήψεις.
    Καλή συμβουλή όμως το οτι μένω εκεί όπως και να έχει (στα τελευταία κιλά - για την συγκεκριμένη άσκηση και για την συγκεκριμένη φορά εννοείται)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-05-17 15:09 #18
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιζοντας κοντα στο 1RM αυξανω (για μενα παντα) το ρισκο τραυματισμου. (ηδη εχω θεματακι σε δεξι καρπο/αριστερο αγκωνα/αριστερο ωμο/πισω αυχενας/δε μου σηκωνεται λεει )

    Δεν εχω χρονο πουτε να κατουρησω που λενε, οποτε με 3λεπτα και 5λεπτα breaks θα επρεπε να τρωω τη μιση μου μερα στο γυμναστηριο (χαρην λογου το 'μιση μερα' )
    Αυτή την έρευνα δεν την έβαλα για την ένταση της προπόνησης (%x1RM) προφανώς κανείς δε μπορεί να κινείται συνεχώς κοντά στο 90% ειδικά όσο το 1RM ανεβαίνει.

    Από και και πέρα υπάρχουν πολλοί παράγοντες δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες, ούτε όλες οι ασκήσεις ίδιες. Και το πόσο χρόνο μπορεί να αφιερώσει ο καθένας στην προπόνησή του είναι καθαρά προσωπικό θέμα.

    Εγώ αυτό που θέλω να μείνει σαν τελικό συμπέρασμα στον topic starter είναι ότι δεν πρέπει να μπαίνει στα σετ κοιτώντας το ρολόι και μάλιστα να το θεωρεί αυτό "τεχνική" που ευνοεί την υπερτροφία γιατί στην πραγματικότητα αυτό που κάνει είναι να τον κρατάει πίσω σε θέμα μυικής ανάπτυξης και δύναμης.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-05-17 15:17 #19
    Προεπιλογή
    Το συμπέρασμα είναι για μένα που ξεκινάω τώρα να μην τα δίνω όλα τώρα στην αρχή για να αποφύγω και τραυματισμούς απ'οτι καταλαβαίνω. Με μέτρο όσο γίνεται.
    Άλλωστε πριν δύο χρονια που πήγα να ξαναξεκινήσω, πλακώθηκα ένα μηνά βάζοντας πολλά κιλά στην αρχή και στον μήνα τραυματίστικα (ένα τράβηγμα ή τένοντας, δεν θυμάμαι ακριβώς).

    Για ζέσταμα πριν τα βάρη τι προτείνετε παιδιά και πόση ώρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-05-17 15:22 #20
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτό που θέλω να μείνει σαν τελικό συμπέρασμα στον topic starter είναι ότι δεν πρέπει να μπαίνει στα σετ κοιτώντας το ρολόι και μάλιστα να το θεωρεί αυτό "τεχνική" που ευνοεί την υπερτροφία γιατί στην πραγματικότητα αυτό που κάνει είναι να τον κρατάει πίσω σε θέμα μυικής ανάπτυξης και δύναμης.
    κ γω συμφωνω με αυτο..
    γενικα ο ενδιαμεσος χρονος στα σετ, παιζει ρολο στο ποσο καλα θα ανταποκριθουν οι μυς κ το κνσ στο επομενο σετ...ειτε σε φαση ββ, ειτε στο pl..αν δεν συντρεχουν λογοι, οπως περιορισμενος χρονος κλπ, καλο ειναι να αφιερωνουμε λιγο παραπανω χρονο στην προπονηση.
    σαφως βεβαια, κ μπορει να γινουν κ μικρα διαλλειματα αναμεσα στα σετ, κ γω το κανω οταν δεν εχω χρονο, αλλα εκει αντιμετωπιζω την προπονηση περισοτερο σαν αεροβια, υπαρχουν πολλοι περιορισμοι κ στα φορτια, κ σε τεχνικη κλπ..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12