Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 06-05-17 21:50 #1
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή Νυχτερινο ωραριο - πρόβλημα υπνου - υπερενταση
    Αρχικά αν υπάρχει καποιο τοπικ που θα ταιριαζε η ερωτηση μου, ας το μεταφερει καποιος διαχειριστης please.
    Στο ζουμι λοιπον, για τους επομενους 7-8 μηνες θα δουλευω 7:30 απογευμα μεχρι της 7:30 το πρωι. Μεχρι στιγμης εχω δουλεψει ηδη 17 μερες το συγκεκριμενο ωραριο και το προβλημα ειναι οτι ενω στις 4-5 το πρωι κουτουλαω και τα ματια μου κλεινουν απο μονα τους, οταν ειναι να σχολασω εχω τετοια υπερενταση σε σημειο να μπορω να τρεξω μαραθωνιο.
    Γυριζω σπιτι με αποτελεσμα να γυρναω στο στρωμα μια αριστερα μια δεξια. Υπαρχει καποιο συμπληρωμα που θα μπορουσα να καταφυγω ? Εχω διαβασει για βαλεριανα, μελατονινη , GABA, ακομη και μαγνησιο. Τι προτεινεται ;

    Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια απαντηση.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-05-17 22:10 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καθε μερα αυτο ρε σκυλε?

    αρχικα ολα αυτα που αναφερεις, κανουν δουλιτσα, αλλα πρεπει να δοκιμασεις τι σε πιανει καλυτερα..οπως ολα, ετσι κ αυτα δεν λειτουργουν το ιδιο σε ολους..
    βαλεριανα, σαν φυτικο αυτουσιο δεν κανει κατι..αν θες να παρεις, παρε απο φαρμακειο valman..επιτρεπεται κ το γραφω, δεν υπαρχει θεμα με το φαρμακο, καου 5 ευρω εχει το κουτακι, κ ειναι φαρμακευτικο με βαση την βαλεριανα..

    ακομα κ συνδιασμους μπορεις να δοκιμασεις απο αυτα που αναφερεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-05-17 22:19 #3
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Γαμησετα διονυση, καθε μερα, βιοπαλη λεμε.

    Εριξα μια ματια στο valman και θα ρωτησω αυριο σε κανα φαρμακειο μιας και ειναι λιγα τα χρηματα.
    Προσωπικά, ελεγα για καμια μελατονινη αλλα ενδυκνυται για καθημερινη χρηση ? μου φαινονται πολλα τα 3 μγ μελατονινης σε καθημερινη βαση σε σημειο να εχω μια φοβια οτι αν το σταματησω δεν θα με παιρνει ο υπνος φυσικα.
    Ισως κανω και αυτο που λες, εναν συνδυασμο gaba με βαλεριανα. Με αυτο το βραδυνο, η πτωση τεστοστερονης με καιει, που σιγουρα θα πεσει.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-05-17 22:29 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    για την μελατονινη, αρχικα δες αν σε πιανει..
    αν σε πιανει, ειναι μια καλη κ φτηνη λυση, αλλα οχι για καθημεριη χρηση για τοσο καιρο..
    μπορεις να ξεκινησεις με αυτη, κ μετα απο καποιες μερες να το γυρισεις σε κατι αλλο σαν αυτα που ανεφερα, κ μετα παλι τουμπα..
    μην περιμενεις θαυματα ομως, γιατι εχει να κανει κ με το ποσο εχεις ευαισθησια σε ολα αυτα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-05-17 22:37 #5
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Ρε συ, τι βάρβαρο ωράριο ειν αυτό; 12ώρο και βραδινό;
    Πως την παλεύεις;
    Τα σκ τα χεις ελέυθερα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-05-17 22:59 #6
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Εγκλημα ειναι λιλα. 7/7 ειναι η δουλεια , δεν εχω ρεπο. Αν δεν ηταν καλα τα λεφτα και αν δεν μου παρειχαν διαμονη και φαγητο δεν θα την εκανα. Ειναι βασαντιστηριο να θες να κοιμηθεις και να γυρνας στην τσιτα, να σε παιρνει ο υπνος και να ξυπνας να ξανακοιμασαι να ξυπνας να ξανακοιμασαι.

    Θα μου επηρρεασει πολυ τις ορμονες μου αυτο το ωραριο ? 2 full body κανω την εβδομαδα πλεον, δεν βγαζω αλλη προπονηση.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-05-17 01:55 #7
    Προεπιλογή
    Οπως τα λες! Δεν ειναι τοσο προβλημα το νυκτερινο ωραριο οσο οι 12 ωρες. Πες πως θα κοιμηθεις στις 8 30 ,+ ενα 8ωρο για να εισαι καλυμενος πας στις 4 30 ,μεχρι τις 7 30 που θα ξεκινησεις δουλεια (μετραει κ η αποσταση) τι προλαβαινεις να κανεις;
    Δυστηχως μας εχουν κανει πλεον να μην εχουμε πολλες επιλογες για ενα ανθρωπινο ωραριο για να βγαλουμε το ψωμακι μας. Αφου ειναι για ενα διαστημα ομως ,κανεις υπομονη κ δεν εχεις πολλες απαιτησεις για προπονηση κλπ.προσωπικη ζωη.
    Δεν σου λεω οτι κακως επελεξες αυτη τη δουλεια , τετοιες εποχες απο πολλους θα θεωρειται λαχειο κ καλα εκανες ,κ εγω το ιδιο θα εκανα ,αλλα ειπαμε αν αυτο γινει σε μονιμη κατασταση ...καποια στιγμη ''πληρωνεται'' σε πολλους τομεις.
    Τωρα για τη νυκτα μερα κ τη μερα νυκτα πρεπει σιγα σιγα να προσαρμοστει το βιολογικο σου ρολοι του υπνου. Ξερω ατομο που δουλευει νυκτα (οχι καθε μερα) κ ακομη οταν δεν δουλεευει κοιμαται το πρωι κ μενει ξυπνια ολο το βραδυ.
    Τα valmar εμενα καποτε που τα ειχα δοκιμασει δεν ειδα διαφορα ,κατι 5-HTP που ειχε μεσα ινοσιτολη γλυκινη θεανινη, Β6 κ ελεγε βοηθαει στον υπνο ...απολυτως τπτ.
    Ενα χλιαρο μειγμα βοτανων που εφτιαχνα με βαλεριανα χαμομηλι τιλιο κ μελι ,σαν να με χαλαρωνε καπως.
    Μαζι με χειλικο Μαγνησιο νηστικος κ Τριπτοφανη αμινοξεο ισως ....λιγο καλυτερο.
    Δοκιμαζεις κ βλεπεις ,αλλα το κυριοτερο ειναι να συνηθισει οπως σου ειπα το βιολογικο σου ρολοι το νεο ωραριο ,να χαλαρωνεις κ να κοιμασαι αμεσως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-05-17 10:49 #8
    Προεπιλογή
    Από προσωπική εμπειρία το μαγνήσιο λογικά μόνο τουαλέτα θα σε στείλει δε νομίζω να δεις διαφορά αν και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, το καλύτερο είναι να το παλέψεις μόνος/η σου μέχρι να προσαρμοστεί ο οργανισμός σου και το καλύτερο είναι να αποβάλλεις την σκέψη "ωχ λες να μη με πάρει;" με το που ξαπλώσεις, μετά γινεται εμμονή και εννοείται δεν παίζει ύπνος. Ότι σκέυασμα και να χρησιμοποιήσεις είναι όσο ναναι λίγο εθιστικό, για παράδειγμα εγώ καταγουστάρω όταν παίρνω χάπια για αλλεργίες επειδή φέρνουν υπνηλία και μόλις τα κόψω 1-2 νύχτες δυσκολεύομαι στον ύπνο αλλά νομίζω είναι λόγω της σκέψης που ανέφερα πιο πριν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-05-17 20:11 #9
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Τελικα πηρα μελατονινη και με επιασε αν και ξυπνησα λες και ειχα hangover. Λεω να την παιρνω 3 φορες την εβδομάδα. Μπορώ να την βαλω στο ψυγειο ? Ειναι σε μορφη καψουλας.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-05-17 00:56 #10
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    μπορει να πω μαλακια αλλα νομιζω η υπερενταση που εχεις ειναι λογο του οταν πας για υπνο εχει ξημερωσει..ειναι ''φυσικη αντιδραση'' του οργανισμου αυτη πιστευω και εγω το εχω παθει αρκετες φορες..

    και εγω τιποτα σε μελατονινη μαγνησιο gaba...θα δοκιμαζα...
    επισης απο φαγητα...εχω καταλαβει οτι με βοηθαει η μπανανα και το γαλα...καθως και η μαυροδαφνη..
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-05-17 12:55 #11
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Βαρα κουπι φιλε, τα πραγματα ειναι ζορικα. Η δουλεια θα χεις πλεον η χρονο τον οποιο δε μπορεις να εκμεταλευτεις εξαιτιας της αφραγκιας. Συμφωνω με Διονυση, παιξε διαφορα πραγματακια σε κυκλους. Τρυπτοφανη,μελατονινη,GABA και αν νιωθεις οτι χρειαζεσαι κι ενα ψυχολογικο boost μαζι με την ξεκουραση δοκιμασε και Phenibut. Σχετικα με τη μελατονινη που αναφερθηκε, 3mg καψακια δε μου εκαναν τιποτα. 1mg ταμπλετακι με time release με πιανει καλα! Αρα δεν ειναι μονο η ποσοτητα αλλα και το ειδος. Τωρα εχω της Natrol που ειχα παρει σε τιμη ξεφτιλα απο βοτανο και δουλευει μια χαρα. Για 7+ ωρες με τη μελατονινη ξυπναω μια χαρα, αν τυχει και ξυπνησω νωριτερα οντως φερνει ενα αισθημα hangover. Απ την αλλη με το GABA με 5 ωριτσες ξυπνουσα περδικι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-05-17 14:19 #12
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Καλη δυναμη!!!
    Οταν δουλευα σε μπουζουκια (ηλικια 19-24) γυρνουσα σπιτι 7-7:30 και πηγαινα γυμναστηριο απο την υπερενταση.
    Σταδιακα παρατηρησα πως οσο και να κοιμαμαι την υπολοιπη ημερα η ξεκουραση που ενιωθα δεν ηταν ιδια με αυτη του βραδινου υπνου δυστυχως.
    Δοκιμασα απο βιολογικα βαλεριανα με μελισσοχορτο μολις γυρνουσα (τα εβαζα σε μπρικι σε ζεστο νερο) και κοιμομουν αρκετα καλα.
    Τα παιδια απο πανω το πηγαν πιο ψαγμενα με μελατονινη-τρυπτοφανη κλπ που δεν εχω παρει ποτε μιας και πλεον πεφτω σαν μπετο για υπνο.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-05-17 14:24 #13
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Φανταζομαι βοηθαει και η μικρη σ αυτο.. ^^ χαχα


    Περασα κι απ αυτο το σταδιο καποτε αλλα ο,τι βοτανια κι αν πηρα δεν εκαναν κατι. Βαλεριανα, μελισσοχορτο, πασιφλορα και ενα αλλο. Δοκιμασα μαλιστα και τα 4 μαζι αλλα τιποτα. Χθες παντως που ημουν πολυ στρεσσαρισμενος αλλα λιγο κουρασμενος, 1mg μελατονινη με ξεκουρασε χωρις ενδιαμεσα ξυπνητουρια,γιατι πολλες φορες πλεον μπορει και να ξυπναω 10 κατα τη διαρκεια της νυχτας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-05-17 15:22 #14
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Ψηλε δεν φανταζεσαι
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση