Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 07-05-17 07:05 #1
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή Ενδυναμωση Ραχιαιων
    Εχω παρατηρησει οτι στα ελευθερα ημικαθισματα, απο καποια κιλα και πανω, λογω αδυναμων ραχιαιων αρχιζω να "σκυβω". Σε μηχανημα 'η Σμιθ το φαινομενο ειναι κατα πολυ μειωμενο.
    Μπορειτε να μου προτεινετε καποια ασκηση για ραχιαιους που να ενδείκνυεται για αυτη τη περιπτωση ?
    Αρσεις θανατου κανω ηδη , τις ρουμανικες στη προπονηση των ποδιων. Δεν κανω καμια απομονωτικη ασκηση για ραχιαιους, οτι πιανει απο πολυαρθρικές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-05-17 08:31 #2
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Για την ασκηση Καλημερα εχει καποιος αποψη ? Για καποιο λογο αισθανομαι οτι ειναι υψηλης επικινδυνοτητας και με φοβιζει λιγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-05-17 18:27 #3
    Προεπιλογή
    η ασκηση καλημερα με λιγα κιλα και σωστη τεχνικη ειναι καλη για θεμα ενδυνάμωσεις. σε καμία περίπτωση δε παίζεις βαρια κιλά ή μονές επαναλήψεις...! 8-12 επαναλήψεις με άριστη επιβλεπόμενη τεχνική και λίγα κιλα !!! θα μπορούσες και να μην την κάνεις και να κάνεις ραχιαίους διάφορες ασκήσεις όπως και κοιλιακούς να δυναμώσει ο κορμός, πρεπει ντε και καλά να ειναι με βάρη η άσκηση ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-05-17 18:37 #4
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    To πρόβλημά σου δεν είναι οι αδύναμοι ραχιαίοι, αλλά αδύναμα 4κέφαλα κ κοιλιακοί.

    Το καλημέρισμα δίχνει ότι τείνεις να σηκώνεις το βάρος με posterior chain.
    Θες περισσότερο όγκο προπόνησης για τα πόδια. Πρέσσα, bulgarian split squat, front squat, lunges, leg extension κλπ
    Οχι σμιθ.
    Συνεχίζεις προπόνηση ελέυθερο σκουωτ μέχρι να στρώσει η τεχνική

    Μην ξεκινήσεις να προπονείς παραπάνω posterior chain γιατι θα εντείνεις το πρόβλημα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 07-05-17 στις 18:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-05-17 18:38 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν φταινε οι ραχιαιοι που σκυβεις κατα τα καθισματα, αλλα η κακη τεχνικη σου κ σταση σωματος.
    δες εδω

    Σωστή εκτέλεση στα Καθίσματα - Squat

    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-05-17 19:36 #6
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Στο σκουωτ δεν κατεβαινουμε ισιοι, υπαρχει μεγαλη πιθανότητα να ειναι φυσιολογικο το σκυψιμο που λες.

    Απο κει και περα υπαρχουν διαφορα που μπορει να κανεις λαθος οπως λανθασμενη τοποθετηση της μπαρας, μικρη κινητικότητα των αστραγαλων σου, η οτι δεν αφηνεις τα γονατα να έρθουν οσο μπροστα πρεπει.

    Μονο με βιντεο θα βγάλουμε άκρη.

    Παρεμπιπτόντως μην ξανακάνεις καθίσματα σε σμιθ.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-05-17 01:36 #7
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Οταν κουραζομαι χαλαει η φορμα μου λογω αδυναμων ραχιαιων, οχι απο την αρχη της ασκησης.
    Δεν εχω θεμα με τη τεχνικη μου. Για ενδυναμωση ραχιαιων θα προτεινετε κατι ?
    οι κοιλιακοι βραχυνονται για να βοηθησουν τους ραχιαιους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 08-05-17 στις 01:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-05-17 01:54 #8
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    θελω να γυμνασω τις μυικες ινες ταχειας συστολης στους ραχιαιους , προς απαντηση στο παιδι που με ρωτησε γιατι να μην κατσω να κανω τους κλασσικους ραχιαιους στο παγκο.
    Απλα οταν καποιος κανει μια παρατηρηση για πιθανα λαθη, να προτεινει και κατι για το θεμα του ενδιαφερομενου. Δεν εχω προβλημα να πλατιασει η κουβεντα αλλα να παρω και καμια χρησιμη απαντηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 08-05-17 στις 02:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-05-17 11:17 #9
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Davman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Απλα οταν καποιος κανει μια παρατηρηση για πιθανα λαθη, να προτεινει και κατι για το θεμα του ενδιαφερομενου.
    εγω παντως μεχρι στιγμης εχω δει 3 προτασεις για το θεμα του ενδιαφερομενου


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημά σου δεν είναι οι αδύναμοι ραχιαίοι, αλλά αδύναμα 4κέφαλα κ κοιλιακοί.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν φταινε οι ραχιαιοι που σκυβεις κατα τα καθισματα, αλλα η κακη τεχνικη σου κ σταση σωματος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεμπιπτόντως μην ξανακάνεις καθίσματα σε σμιθ.

    και αν θες και τη δικη μου γνωμη/αποψη, καποιος που εχει φαει χρονια στα γυμναστηρια και εχει φτασει σε σημειο να κανει τΕλεια τα squats και να μη δεχεται επουδενι οτι ισως κανει κατι λαθος, το τελευταιο που χρειζεται να ρωτησει ειναι πως θα ενδυναμωσει τους ραχιαιους του
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-05-17 15:32 #10
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Ας το σβησει ενας mod το θεμα , δεν εξυπηρετει κανενα σκοπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-05-17 18:51 #11
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Λοιπόν, ας κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια γιατί κάπου στράβωσε το πράγμα: ΔΕΝ φταίνε οι ραχιαίοι σου που σκύβεις στα καθίσματα. Στο λέμε 3 άτομα που όσο να πεις κάτι ξέρουμε από καθίσματα.

    Γι αυτό που λες ότι στην πορεία χαλάει η τεχνική σου: Είναι λογικό, αν ένα λαθάκι στην τεχνική δημιουργεί μια παρέκκλιση από την σωστή πορεία της μπάρας (moment arm - δεν ξέρω πώς μεταφράζεται) στην αρχή που είσαι ξεκούραστος ή που είναι λίγα τα κιλά το καλύπτεις με υπερπροσπάθεια κάποιας μυικής ομάδας, όμως στην πορεία όταν κουράζεσαι ή όταν βάζεις περισσότερα κιλά βγαίνει στην επιφάνεια.

    Αυτό που λες ότι αρχίζεις να σκύβεις είναι αόριστο γι' αυτό σου δίνουμε διάφορες εκδοχές. Μπορεί να ισχύει αυτό που λέει η Αλίκη δηλαδή να έχεις πιο δυνατό posterior chain και να τείνεις να σηκώσεις τα κιλά με αυτό. Μπορεί να ισχύει κάτι από αυτά που σου λέω εγώ.

    Μια ένδειξη είναι να παρατηρήσεις αν η μπάρα ακολουθεί ευθεία γραμμή καθ' όλη τη διάρκεια της κίνησης.

    Όπως καταλαβαίνεις μόνο με βίντεο από το πλάι μπορούμε να βγάλουμε άκρη και να σου δώσουμε ουσιαστικές προτάσεις αντί να λέμε πράγματα στην τύχη.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-05-17 19:30 #12
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Davman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το σβησει ενας mod το θεμα , δεν εξυπηρετει κανενα σκοπο.

    Οι απαντήσεις σου δείχνουν ότι ούτε καν σέβεσαι αυτούς που μπήκαν στον κόπο να δώσουν λύσεις στο θέμα σου.


    Καλή τύχη με το squat σου, λοιπόν
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-05-17 22:17 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ρε μαν....Αν θες να δυναμώσεις τους ραχιαίους σου για άρσεις έχει λογική...για τα squat OXI. Σκύβεις και χαλάς τεχνική γτ έχει ή αδυναμα τετρακέφαλα ή κοιλιακούς και αναλαμβάνουν οι πιο δυνατοί μυς.

    Αν απλά θες να τους δυναμώσεις, υπάρχουν ασκήσεις για να είναι ΓΕΝΙΚΑ δυνατοί υπάρχουν ασκήσεις. Αν κάνεις 135kg+ squat βαθύ low bar κάνε καλημέρες...ΑΝ ΟΧΙ καλύτερα άστες για αργότερα...

    Τώρα για ταχείας συστολής που λες....Υπάρχουν οι "εκρηκτικές" καλημέρες που κάνουν οι αρσιβαρίστες αλλά δεν στις προτείνω...

    Απο κει και πέρα αν δεν σ'αρέσουν οι απαντήσεις που δίνουμε είναι επειδή έκανες λάθος ερώτηση...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-05-17 23:44 #14
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Οκ υπαρχει πιθανοτητα να κουραζονται οι τετρακεφαλοι και να σκυβω για να βοηθησουνε οι γλουτιαιοι, θα το κοιταξω πιο προσεχτικα το θεμα. Αφου επιμενετε τοσα ατομα.
    Μιλησα λιγο αποτομα γιατι ακομα και να μην φταινε οι ραχιαιοι, ηθελα να προσθεσω μια ασκηση για ραχιαιους στο προγραμμα μου ετσι κιαλλιως. Και περιμενα καμια καλη προταση.
    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες.
    Θα κανω απλους ραχιαιους κρατωντας κανα 20κιλο, δεν βαζω πολλα στο σκουοτ 6x110 ημικαθισμα 1.80 υψος 86 κιλα. Δεν τα κυνηγαω πολυ τα ποδια ειναι η αληθεια. Τεσπα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 08-05-17 στις 23:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-08-17 22:16 #15
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    όσον αφορά το θέμα.. για την ενδυνάμωση των ραχιαίων..
    θα έχω το ίδιο αποτελεσμα εάν αντικατάστησω τις ασκήσεις ραχιαίων σε πάγκο η ακόμη και στο δάπεδο με ασκήσεις όπως γέφυρες (planks) και ab roller;;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία