Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 18-05-17 09:33 #1
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή Cod Liver Oil 120 Softgels (NLS)
    Μουρουνέλαιο από την NLS, σε πολύ καλή τιμή

    Όνομα: 01-182-043-Cod-Liver-Oil-120caps-web.jpg Εμφανίσεις: 767 Μέγεθος: 71,8 KB

    Όνομα: 01-182-043-Cod-Liver-Oil-120caps-facts.jpg Εμφανίσεις: 806 Μέγεθος: 73,1 KB


    To Cod Liver Oil (μουρουνέλαιο)είναι μια από τις πλούσιες πηγές ωφέλιμων λιπαρών οξέων Ω3, τα οποία είναι απαραίτητα για την σωστή λειτουργία της καρδιάς και του εγκεφάλου.Πρόκειται για ένα συμπλήρωμα διατροφής που προέρχεται από το συκώτι του μπακαλιάρου. Όπως συμβαίνει με τα περισσότερα ιχθυέλαια, περιέχει υψηλές ποσότητες Ω3 λιπαρών οξέων, που συμβάλλουν θετικά στην υγεία και σωστή λειτουργία της καρδιάς, του εγκεφάλου, των αρθρώσεων και στη ρύθμιση της χοληστερίνης.
    Είναι απαραίτητο σε αθλητές που ασκούνται εντατικά για να προστατεύσουν τη συνολική σωματική και οργανική τους λειτουργία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-05-17 14:10 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαφορα του μουρουνελαιου με το ιχθυελαιο? Πιο συγκεκριμενα, ποια θα ηταν η διαφορα αν επελεγα σαν πηγη ωμεγα 3 ενα συμπληρωμα οπως π.χ το Fish Oil της Musclepharm που εχει πανω απο διπλασια τιμη? Βλεπω οτι υπαρχει τεραστια διαφορα στις δοσολογιες σε EPA/DHA αλλα πιο σημαντικα το συμπληρωμα σε αυτο το ποστ εχει 800Mcg βιταμινη Α. Ο οργανισμος μας υποτιθεται οτι χρειαζεται 900mcg καθημερινα αλλα κατασκευαζει και μονος του απο κανονικο φαγητο. Μου φαινεται απιστευτα overkill ενα τοσο μεγαλο νουμερο για μια βιταμινη που ειναι τοξικη μετα απο ενα σημειο.

    Γενικα, εχω πολυ περιορισμενο Budget αυτην την στιγμη, θα ηταν δικαιολογημενο να επαιρνα αυτο το συμπληρωμα εναντι καποιου αλλου συμπληρωματος με ιχθυελαιο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-05-17 19:49 #3
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαφορα του μουρουνελαιου με το ιχθυελαιο? Πιο συγκεκριμενα, ποια θα ηταν η διαφορα αν επελεγα σαν πηγη ωμεγα 3 ενα συμπληρωμα οπως π.χ το Fish Oil της Musclepharm που εχει πανω απο διπλασια τιμη? Βλεπω οτι υπαρχει τεραστια διαφορα στις δοσολογιες σε EPA/DHA αλλα πιο σημαντικα το συμπληρωμα σε αυτο το ποστ εχει 800Mcg βιταμινη Α. Ο οργανισμος μας υποτιθεται οτι χρειαζεται 900mcg καθημερινα αλλα κατασκευαζει και μονος του απο κανονικο φαγητο. Μου φαινεται απιστευτα overkill ενα τοσο μεγαλο νουμερο για μια βιταμινη που ειναι τοξικη μετα απο ενα σημειο.

    Γενικα, εχω πολυ περιορισμενο Budget αυτην την στιγμη, θα ηταν δικαιολογημενο να επαιρνα αυτο το συμπληρωμα εναντι καποιου αλλου συμπληρωματος με ιχθυελαιο?
    Το μουρουνέλαιο (ηπατοϊχθυέλαιο) είναι το λάδι που εξάγεται από το συκώτι της μουρούνας ή άλλων συγγενικών ψαριών όπωςο μπακαλιαρος ή ο ιππογλωσσος… Το ιχθυέλαιο παράγεται από τη σάρκα λιπαρών ψαριών όπως Σολομού, Ρέγγας, Σκουμπριού,Σαρδέλας Και Πέστροφας.
    Το μουρουνέλαιο είναι πηγή των ωμέγα-3 και των βιταμινών D (D3) και Α, ενώ το ιχθυέλαιο μόνο των ωμέγα-3.
    Αυτές ειναι οι διαφορές τους.
    Περί ποσοτήτων και τοξικότητας θέλει λίγο ψάξιμο, θα επανέλθω με πληροφορίες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-05-17 20:12 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ηey χιλια ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-05-17 22:17 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η ημερισια συνιστωμενη δοση ειναι 900-1000mcg για ενηλικες..εδω στα 800 που περιεχειτο συμπληρωμα στην δινει στο 100%..
    οποτε δε νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα...απλα εχε υποψιν σου οτι ειναι ανα καψουλα η δοση αυτη τω 800mcg..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-05-17 19:02 #6
    Προεπιλογή
    Τελευταία παίρνω το γνωστό Μουρουνέλαιο της MOLLER'S. Περιέχει περίπου 800 IU βιτ.Α (σχετικά μικρή ποσότητα), 400 IU βιτ.D3 (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι οι Α & D συνυπάρχουν φυσικά στο έλαιο που εξάγεται από το συκώτι μουρούνας και δεν προστίθενται τεχνητά) και αρκετή ποσότητα EPA/DHA (400/600 mg). Προσωπικά δεν ανησυχώ για υπερβιταμίνωση από βιτ.Α εφόσον δεν λαμβάνω υπερβολικές ποσότητες μέσω τροφών και μέσω συμπληρωμάτων. Ρίξτε και μια ματιά σε αυτό το άρθρο: https://www.westonaprice.org/health-...ding-nutrient/

    Πάντως η καλύτερη πηγή ω-3 είναι τα φρέσκα λιπαρά ψάρια. Παραθέτω μεταφρασμένα αποσπάσματα από άρθρο έγκυρου site:
    - 3/3 Top-Selling συμπληρώματα ιχθυέλαιου στις ΗΠΑ υπερβαίνουν τα μέγιστα επίπεδα υπεροξειδίου και ολικής οξείδωσης. Τα επίπεδα αυτά είναι περίπου 4000% υψηλότερα από τα συμπληρώματα Ω-3 φαρμακευτικου τύπου (έρευνα Harvard).
    - Τα αγαπημένα συμπληρώματα ιχθυελαιων στις ΗΠΑ: Η βρωμιά είναι φτηνή και δεν αξίζει τα χρήματα. Καλύτερα αγοράστε φρέσκα ψάρια.
    - Στη μελέτη τους, οι επιστήμονες ανέλυσαν 3 δημοφιλή διατροφικά συμπληρώματα ιχθυελαίου και διαπίστωσαν ότι: (Α) το επίπεδο των ω-3 λιπαρών οξέων τους παρουσίαζε σημαντικές διαφορές, (Β) περιείχαν τόνους άλλων λιπών που θα ζητούσατε να πληρωθείτε για να τα καταναλώσετε, (Γ) οι κάψουλες ήταν τόσο γεμάτες από οξειδωμένα λίπη που υπερέβησαν τα διεθνή πρότυπα και (Δ) μπορεί να βλάψουν παρά να βοηθήσουν στην υγεία σας (στη καλύτερη περίπτωση δεν βλάπτουν ούτε ωφελούν..δλδ είναι σπατάλη χρημάτων).
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-05-17 20:38 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Και αν δεις αλλες ερευνες θα ακουσεις οτι τα ψαρια ειναι απο τις πιο τοξικες τροφες λογω των ιχθυοτροφειων και τα χημικα που χρησιμοποιουν για να κρατησουν τα στοιβαγμενα ψαρια ζωντανα. Οι ερευνες αντικρουοντε ολες μεταξυ τους. Επιπλεον ειμαι φοιτητης και τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι ελαχιστα. Προτιμω να παρω ενα συμπληρωμα ιχθυελαιου με 13 ευρω απο το να τρωω ψαρι 3 φορες την βδομαδα. Μαλλον θα καταληξω στο fish oil της reflex 90 caps - ειναι η πιο εμπιστη (ωσον αφορα το value for money) εταιρια με συμπληρωμα ω3 που βρηκα να πωλειται κοντα μου.

    Οσων αφορα την δοσολογια, με λιγο ψαξιμο θα παιρνω απο μονος μου οσα caps χρειαζοντε και τα υπολοιπα λιποι καποιον ρολο θα παιξουν μεσα στο Bulk.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-05-17 22:21 #8
    Προεπιλογή
    Δεν διαφωνω. Ξοδεύω 2-3 άντε το πολύ 5€, 1-3 φορές/βδομάδα, για να αγοράσω μικρά ψάρια (σαρδέλα, γαύρο, μικρό σκουμπρί) που είναι τα πιο υγιεινά και λιγότερο φορτωμένα με τοξικά στοιχεία. Επιπλέον είναι πολύ καλή πηγή πρωτεινών, μαγνησίου, ασβεστίου, βιταμίνης Β12 κλπ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-08-17 13:56 #9
    Προεπιλογή
    Αυτές τις μέρες σε προσφορά στον ΑΘΛΗΤΗ. Δείτε το εδώ.
    www.athlitis.gr
    Το πρώτο κατάστημα στην Ελλάδα, από το 1966.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-01-18 13:53 #10
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.641
    Προεπιλογή
    Αγοραστηκε κ προστεθηκε σε καθημερινη βαση ... Πολύ καλή σχέση τιμής και ποιότητας ..

    Στάλθηκε από το iQ1804_5_M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση