Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 24
  1. 22-05-17 23:17 #1
    Προεπιλογή λιπομετρηση
    Καλησπερα! Είμαι νεο μέλος εδώ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι 1,77 ύψος και 69 κιλά βάρος τώρα. Κάνω εντονη γυμναστική με βάρη τα τελευταία 2 χρόνια, εκανα και πιο πριν αλλα όχι με τετοια ενταση, και τους τελευταιους 3 μήνες αυστηρη διατροφη για γράμμωση. Πέρυσι ημουν 80 κιλά και εκανα μια λιπομετρηση σε διατολογο με ζυγαρια και με εβγαλε 18% λίπος. φετος λοιπον και μετα απο εντονη γυμναστικη και διατροφη εμφανισιακα είδα τα αποτελεσματα στον καθρεφτη μου καθολου κοιλια και καποια γραμμωση και φλεβικοτητα και ειπα να δοκιμασω να κανω λιπομετρηση με τη μεθοδο DEXA για καλυτερα αποτελεσματα. Παίρνω λοιπον τα αποτελεσματα και βλεπω 23,1% ποσοστο λιπους...!!!Απογοητευτηκα....ειναι δυνατο? Μηπως είχε καποιο προβλημα το μηχανημα η εγω ειχα περισσοτερες προσδοκιες απλως?
    ειμαι 39 ετων και ποτέ δεν εχω δει το σωμα μου τοσο καλα...Η διατροφη μου περιλαμβανει τους τελευταιους 3 μηνες αυστηρα...τα παρακατω..

    06:00 βρωμη με νερο..1 ολοκληρο αυγο και αλλα 4 ασπραδια
    09:00 σκουπ πρωτεινης με νερο
    12:00 κοτοπουλο η σαρδελα φρεσκια (μενω σε νησι) με πατατα η φαγοπυρο η ρυζι
    14:30-15:30 περιπου προπονηση
    15:30 σκουπ πρωτεινης
    17:00 τα ιδια με 12:00 και επιπλεον σαλατα
    20:30 σαλατα με πρωτεινη

    Ετσι εχασα 7-8 κιλα τους τελευταιους 3 μηνες... έπαιρνα επισης απο συμπληρώματα CLA και πολυβιταμινη. Παπεριπτοντως εκανα και εξετασεις αιματος επειδη δεν έιχε τυχει να ξαναπαρω τοσα πολλα συμπληρωματα και ηταν αψογες...Συγχωρέστε με για το μεγαλο ποστ και για το αν ειναι ακυρο εδω που το ανεβαζω αλλα θα ηθελα τη γνώμη σας...θα μπορουσα να ανεβασω και φωτο...αν βοηθουσε...Ευχαριστω..!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-05-17 23:50 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Δεν εχω γνωσεις πανω στα προγραμματα διατροφης οποτε θα αφησω τον σχολιασμο σε καποιον αλλο, αλλα αν θες την αποψη μου 69 κιλα στα 1,77 με καποια γραμμωση και πιο σημαντικα, φλεβικοτητα, δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εισαι 23% bf. Οποτε πρεπει να εγινε καποια μαλακια κατα την διαρκεια του dexa (η οποια ειναι αρκετα ακριβης σαν μεθοδος) και τα αποτελεσματα να ειναι λαθος. Θα μπορουσες βεβαια να ανεβασεις και φωτο σε περιπτωση που εχεις Muscle dysmorphia αν και δεν το πιστευω χαχα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-05-17 23:57 #3
    Προεπιλογή
    Φλεβικοτητα σε χερια, ώμους. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-05-17 01:30 #4
    Προεπιλογή
    Παραθέτω συννημμένα μία φωτογραφία τονίζοντας οτι ούτε το παιζω αθληταράς ούτε φέτες σε καμία περιπτωση...απλώς για την ηλικία μου 39 και για αυτα που βλέπω γύρω μου, προχειρο φαγητό καθιστική ζωή, πιστέυω οτι κανω μια προσπάθεια και θα ήθελα να δω και ένα αποτέλεσμα. Θα με ενδιέφερε λοιπόν η γνώμη σας, για να αλλαξω πραγματα που δεν κανω σωστα! Περιμένω σχόλια...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-05-17 12:52 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Σε συγχαιρω φιλε μου εχεις καλυτερο σωμα απο το 95% των αντρων της ηλικιας σου. Παρολο που δεν βλεπω απιστευτες ενδειξεις φλεβικοτητας ή τρελη γραμμωση ειναι ασφαλες να πουμε οτι δεν εισαι 23% bf. Πραγμα που με προβληματιζει γιατι οπως ειπα και πριν το dexa ειναι καλη μεθοδος. Θα σου προτεινα να μην σε ενδιαφερουν αυτοι οι αριθμοι ετσι κι αλλιως. Αν σαρεσει αυτο που βλεπεις στον καθρεπτη συνεχισε. Καλως ηρθες και στο φορουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-05-17 15:39 #6
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ να σαι καλά , είμαι υπέρ της γυμναστικής και της διατροφής και γενικότερα ενός τέτοιου τρόπου ζωής, απλώς πότε δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία σε σωστό πρόγραμμα και νούμερα και θέλω να το κάνω απλώς πιο σωστά!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-05-17 01:03 #7
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Σίγουρα δεν είσαι στο 23%

    Γνωμη μου πρόσθεσε σαλάτα και στο γεύμα των 12
    Προσθεσε λιπαρά πχ ξηρούς καρπούς
    Οπλισου με υπομονή και συνέχισε τη καλή δουλειά

    Αν δεις ότι κολλάς ένα τσιτ μιλ ίσως ειναι αυτό που χρειάζεσαι ειδικά αν έχεις καιρό να το φας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-05-17 10:29 #8
    Προεπιλογή
    Δεν ειμαι ειδικος,αλλα η κοιλιακοι αρχιζουν και φαινωνται κατω απο τα 15%bf..Εμενα μου κανεις για 18%,αλλα αν το dexa ειπε 23 τοτε 23 θα εισαι..

    Sent from my A0001 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-05-17 10:32 #9
    Προεπιλογή
    Εχει πολλα βιντεο στο YouTube για dexa scans να παρεις μια γευσει απο το πως πρεπει να δειχνεις.

    Sent from my A0001 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-05-17 11:14 #10
    Προεπιλογή
    Η αλήθεια είναι ότι την έκανα τόσο αυστηρά που δεν έκανα τσιτ μιλς! Θα συνεχίσω φυσικά να ασχολούμαι γιατί εχθρός του καλού είναι το καλύτερο! Απλώς περίμενα με τόσο αυστηρό πρόγραμμα κάτι καλύτερο σε νούμερα, αυτό είναι όλο.
    Όσον αφορά το DEXA scans θα το ψάξω δεν το ήξερα ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-05-17 11:46 #11
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    επισης αν θες το κατι παραπανω πρεπει να βαλεις τη ζυγαρια στη ζωη σου (αν δε ζυγιζεις ηδη το φαγητο) και να αρχισεις να παιζεις με τις ποσοτητες
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-05-17 12:21 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constandine79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειμαι ειδικος,αλλα η κοιλιακοι αρχιζουν και φαινωνται κατω απο τα 15%bf..Εμενα μου κανεις για 18%,αλλα αν το dexa ειπε 23 τοτε 23 θα εισαι..

    Sent from my A0001 using Tapatalk
    Οπως υπαρχουν τεχνικες που ακολουθουν καποιοι και κλεβουν το dexa για να δειχνει χαμηλοτερο bf ετσι και υπαρχει η περιπτωση να γινει καποιο λαθος κατα την διαρκεια της διαδικασιας. Ο ανθρωπος οπως και να το κανουμε δεν ειναι 23%, γνωριζω προσωπικα ατομα με τετοια ποσοστα. Η διαφορα ειναι τεραστια. Στην πραγματικοτητα ειναι καπου στο 16%-18%.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-05-17 12:36 #13
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις παιδιά, το εκτιμώ! Ζυγαριά η αλήθεια είναι ότι δεν έβαζα, ίσως πρέπει να είναι το επόμενο βήμα. Σίγουρα όμως ήταν ελλειμματική σε θερμίδες η διατροφή που ακολουθούσα. Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο επίσης να επισκεφτώ κάποιον διατροφολογο ειδικό στην αθλητική διατροφή;;; Αν έχει κάποιος κιόλας να μου προτείνει οκ για Αθήνα μιλάω.
    ΥΓ. Από τις αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις που έκανα να αναφέρω ότι είδα σημαντική μείωση σε χοληστερίνη παρόλο που τα αυγά και το κρέας ήταν σε καθημερινή σχεδόν βάση εκτός της ημέρας του ψαριού δλδ όπως επίσης και των τριγλυκεριδίων, φαντάζομαι λόγω της σχεδόν αλιπης διατροφής. Ήθελα να το αναφέρω λόγω των πολλών αυγών με μέτρο βέβαια που μάλλον τελικά είναι μύθος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lazaros35 : 24-05-17 στις 12:41
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-05-17 13:36 #14
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Δεν είναι μύθος απλά οι κρόκοι είναι που την ανεβάζουν
    1 τη μέρα αντε 2 δε θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-05-17 13:55 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ε ψιλο-μυθουλης ειναι αυτο με τα αυγα, ναι εχουν χοληστερινη αλλα δεν ειναι κακη χοληστερινη, επηρεαζει αρκετα λιγοτερο. Εχω ιστορικο πολυ μεγαλων επιπεδων χοληστερινης οταν ημουν μικρος - οι οικογενεια μου εχει μια γενετικη προδιαθεση. Τρωω 10+ αυγα την βδομαδα εδω και 8 μηνες και ειναι σε τελεια επιπεδα. Ο κροκος εχει επισης βιταμινες και ιχνοστοιχεια. Υπεροχο το ολοκληρο αυγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία