Θέμα: Προπονηση

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 54
  1. 24-05-17 22:00 #16
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Συμφωνω δεν υποστηριζω την μινιμαλιστικη 1 rep max singles προπονηση εχει και το volume την θεση του σε ενα προγραμμα.
     

  2. 24-05-17 22:38 #17
    Προεπιλογή
    Παιδιά γι αυτό το στόχο Δηλαδή την υπερτροφια πρέπει να κάνω 4 σετ των 8-12 επαναλήψεων ?Επίσης Που μπορώ να βρω προγράμματα σαν αυτά που λέτε για το στόχο που έχω θέσει.? Γνωρίζετε ασκήσεις για υπερτροφία tear drop και vastus lateris ?τέλος γνωρίζετε γυμναστήρια Η συλλογους με γνωστές του αντικειμένου και όχι σουργελα που να μπορούν να με αναλάβουν προσωπικά γι αυτό που ζητάω . Γυμναστές με εμπειρία και γνώσεις . Περιοχή όπου να Ναι δε με ενδιαφέρει Υπάρχει μεταφορικο
     

  3. 24-05-17 23:11 #18
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μιας και ξεκινας τωρα θα χρειαστεις πολλες πολυαρθρικες κινησεις με περιορισμενα σετ και επαναληψεις για να φτιαξεις μια βαση. Θα εχεις ολο τον χρονο του κοσμου να κανεις συγκεκριμενες ασκησεις για να απομονωνεις μυς που λαγκαρουν πισω απο αλλους και να κανεις παρα πολλες επαναληψεις για volume. Οπως σου ειπα θα πρεπει να γυμναστεις σαν powerlifter και οχι σαν bodybuilder. Για παραδειγμα στα σκουατς θα εκανες κατι σαν 5 x 4 με 90%+ σε σχεση με το μαξ σου 3 φορες την εβδομαδα και καθε βδομαδα θα ανεβαζεις σταδιακα τα κιλα σιγα σιγα. Ετσι ερχεται η προοδος. Τωρα για να φυγουμε απο την θεωρια και να μπουμε στην πραξη. Εισαι καινουργιος στο παιχνιδι, αυτο σημαινει οτι τα νουμερα σου στις κυριες πολυαρθρικες ασκησεις ( squat, bench, deadlift, ohp ) ειναι χαμηλα και λογικο ειναι. Οσο εισαι λοιπον αρχαριος και οι μυς σου θα ανταποκρινοντε πολυ καλα πρεπει να μπεις σε ενα full body novice program. Γιατι δεν μπορεις φυσικα να γυμναζεις μονο τα ποδια σου - θα φαινεσαι σαν κλοουν. Προτεινω ανεπιφυλακτα το δωρεαν AlphaDestiny novice program. Ειναι αποτελεσματικο και διασκεδαστικο. Ετσι μεχρι να φτασεις ενα intermediate status σαν αθλητης δεν θα χρειαζεσαι προσωπικη επαγγελματικη καθοδηγηση.

    Αυτη ειναι κατα την γνωμη μου η καλυτερη κινηση για καποιον που θελει να χτισει σοβαρους μυς, ομως ειπες οτι θα αρχισεις αρση βαρων. Το ολυμπιακο αθλημα αυτο χρησιμοποιει συγκεκριμενες ασκησεις για τους αγωνες και η προπονηση αν θες να διαπρεψεις στο αθλημα αυτο πρεπει να ειναι πιο συγκεκριμενη προς αυτους τους στοχους. Σε αυτην την περιπτωση δεν εχω τις γνωσεις για να σου δωσω συμβουλες. Αν σε ενδιαφερει το αθλημα συγκεκριμενα πρεπει να ψαξεις για κατι αλλο αλλα αν ηθελες να ξεκινησεις αρση βαρων για να φτιαξεις σωμα και να αποκτησεις εμπειρια με τα βαρη προτεινω ως καλυτερη λυση τα παραπανω.
     

  4. 24-05-17 23:57 #19
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Για powerlifting ή άρση βαρών πάνε στην ΑΕΚ θα σε αναλάβουν από το 0.

    Αν τελικά δεν πας και θέλεις να ξεκινήσεις μόνος σου πρέπει να δώσεις κ άλλα στοιχεία, ύψος - βάρος και αν κάνεις τις τρεις βασικές σκουωτ - πάγκο - άρσεις τι κιλά έχεις για 1 επανάληψη.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
     

  5. 25-05-17 00:09 #20
    Προεπιλογή
    Δεν ξέρω για μια επανάληψη . Επειδή Είμαι σε αρχάριο επίπεδο μπορώ 12 επαναλήψεις με μπάρα με 10 κιλά φορτωμενη .10 κιλά από κάθε μεριά . Άστα χάλια σου λέω βρίσκομαι σε αρχάριο επίπεδο . Σε ότι αφορά την αεκ αναλαμβάνουν και άσχετους σαν και εμένα Πως γίνεται το μάθημα με πόσα άτομα και τι λεφτά δίνεις ?
     

  6. 25-05-17 00:14 #21
    Προεπιλογή
    Αυτό το κάνω για deep squat και πιστευω με αρκετά καλή τεχνική .
     

  7. 25-05-17 00:25 #22
    Προεπιλογή
    Τι είναι το 5 επί 4 90% σκούρα τι σημαίνει το 90%
     

  8. 25-05-17 00:26 #23
    Προεπιλογή
    Σκουωτ ηθελα να πω Όχι Σκουρα σορυ
     

  9. 25-05-17 00:32 #24
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lebron j Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το 5 επί 4 90% σκούρα τι σημαίνει το 90%
    5 x 4 σημαινει 5 σετς με το καθε σετ να περιλαμβανει 4 επαναληψεις και το 90% ειναι ενα ποσοστο σε σχεση με το μαξιμουμ βαρος που μπορεις να σηκωσεις σε μια ασκηση. Αν σηκωνεις για μια επαναληψη 100 κιλα το 90% σου θα ηταν τα 90 κιλα. Αυτοι οι αριθμοι ειναι γενικα guidelines βεβαια δεν χρειαζεται να τους ακολουθεις με μαθηματικη ακριβεια.
     

  10. 25-05-17 00:37 #25
    Προεπιλογή
    Κοίτα στα χάλια που βρίσκομαι back squat σηκώνω 10-15 κιλά maximum τι 100 Μου λες εσύ .άρα το 90% στην περίπτωση μου τι είναι ?
     

  11. 25-05-17 00:40 #26
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Στην ΑΕΚ αναλαμβάνουν όλα τα επίπεδα τώρα λεπτομέρειες τι πληρώνεις κλπ δεν ξέρω αυτό που ξέρω είναι ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά και σε powerlifting και σε άρση βαρών.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
     

  12. 25-05-17 00:46 #27
    Προεπιλογή
    Εγώ είμαι 27 χρονών και δεν έχω ξανασχοληθεί. Ούτε με άρση βαρων Ούτε με powerlifting ποτέ θα με αναλάβουν ? Το 4 σετ 8-12 είναι για μυϊκή ανάπτυξη για τι στόχο είναι ? Άσχετο πιστεύετε ότι το πελάτες είναι σοβαρή γυμναστική Η είναι για αυτούς που βαριούνται ? Γενικά μιλωντας
     

  13. 25-05-17 00:47 #28
    Προεπιλογή
    Πιλάτες ήθελα να πω
     

  14. 25-05-17 00:48 #29
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lebron j Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα στα χάλια που βρίσκομαι back squat σηκώνω 10-15 κιλά maximum τι 100 Μου λες εσύ .άρα το 90% στην περίπτωση μου τι είναι ?
    θα πας μια μερα και θα βαλεις τις ασφαλειες δεξια και αριστερα στο rack μην γινει τιποτα και σε ψαχνουμε. Θα βαλεις σε καθε πλευρα 10 κιλα + 2,5 κιλα ( το μικρο δισκιο ). Θα κανεις μια επαναληψη. Βγηκε ευκολα? Βαλε αλλα 2,5 και συνεχισε μεχρι να βρεις το βαρος που δεν μπορεις να σηκωσεις. Αφαιρεσε το τελευταιο των 2.5 και παιξε μπαλα με οτι μεινει. Αν τρως καλα και ξεκουραζεσαι σε 3-4 προπονησεις το πολυ θα βαλεις τα επιπλεον 2,5 θα το καταφερεις και θα επαναλαβεις την διαδικασια.
     

  15. 25-05-17 00:52 #30
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Οι πιλατες δεν ειναι για σοβαρη μυικη αναπτυξη οπως και να το κανουμε, εχουν αλλα θετικα. Σκεψου τι θελεις και συγκεντρωσου σε αυτο. Ενας τετοιος τροπος εκγυμνασης δεν εχει καμια σχεση με τα ποδια που θελεις.
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία