Θέμα: GeorgeX Log

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 59
  1. 21-06-17 11:50 #31
    Προεπιλογή
    Ρε σεις! Τι σάπια-αγύμναστα πόδια έχω πια! Μάλλον για να γίνω πιο συγκεκριμένος, τετρακέφαλους. Ακόμα και μετά απο αρκετές προπονήσεις εξακολουθώ να τα κουνάω με το ζόρι (που λέει ο λόγος) μετά. Καλά τις πρώτες φορές πονούσαν και πολύ μετά απο κάθε προπόνηση. Αλλά ακόμα και τώρα είναι σα να τους προπονώ για πρώτη φορά σχεδόν. Ειδικά στο κατέβασμα σκάλας, άστα! Από την άλλη μεριά, οι γάμπες δεν καταλαβαίνουν τίποτα ρε παιδί μου, δεν ξέρω γιατί. Γενικά με τις γάμπες το είχα αυτό απο πιτσιρικάς θυμάμαι. Έβαζα παααρα πολλά κιλά και ούτε τα ένιωθα ιδιαίτερα κατά την άσκηση αλλά ούτε και ποτέ "πιάστηκαν" ή ποναγαν μετά πραγματικά. Και γενικά έχω λεπτές γάμπες. Αφού έχω τεράστιο πρόβλημα όταν κάνω άρσεις γαμπών καθιστός με μπάρα (υπενθυμίζω οτι προπονούμε στο σπίτι). Γιατί δεν μπορώ να βάλω όσα κιλά θα ήθελα πραγματικά (ούτε ξέρω πόσα!) γιατί πολύ απλά πονάνε τα πόδια από το βάρος της μπάρας που κάθεται πάνω τους. Τες πα, θα τις δουλεύω όρθιος περισσότερο με αλτήρες μάλλον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-06-17 13:42 #32
    Προεπιλογή
    Έπαθα αυτό που φοβόμουν. Ένας πιάσιμο (τένοντας? τράβηγμα? δεν είμαι σίγουρος πως να το ονομάσω) στο δεξί χερί ανάμεσα στον ώμο και τον δικέφαλο, από την έξω πλευρά. Εκεί με έπιανε και πιτσιρικά ρε παιδάκι μου,τι πράγμα κι αυτό! Όσο μπορεί να σηκώσει το χερί θα συνεχίζω, αμα είναι να σταματήσω από αυτό, ξέρω οτι θα σταματήσω για πάρα πολύ καιρό, δεν φεύγει έτσι απλά. Το έχω πλακώσει και στην algofren (δεν ξέρω ποσο καλή αλοιφή είναι).
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-06-17 14:03 #33
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Απλά μη κάνεις ασκήσεις που να σε ενοχλεί αν θες να σου περάσει κάποια στιγμή

    Ευτυχώς υπάρχουν αμέτρητες παραλλαγές

    Επίσης θα σου πρότεινα και το arthrosis της power health εμένα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-06-17 14:13 #34
    Προεπιλογή
    Είναι κλασσικό σημείο που δουλεύει πάντα έστω και σαν δευτερεύον μυς οτι κι αν κάνω, να το αποφύγω τελείως αποκλείεται. Σίγουρα σε κάποιες ασκήσεις όπως ώμοι που έκανα χθες είναι χειρότερα. Θα αποφεύγω τουλάχιστον όπως είπες τις άμεσες που το ενοχλούν. Όσο για το arthrosis δεν το γνωρίζω. Γενικά έχω πάρει κάποιες βιταμινούλες της power health ή παρεμφερή εταιρεία, με την πρώτη ευκαιρία θα το πάρω, δεν χάνω και τίποτα, ελπίζω να βοηθάει. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω. Ευχαριστώ για το tip πάντως
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-07-17 12:02 #35
    Προεπιλογή
    Έχω μέρες να γράψω... δεν είμαι και στην καλύτερη φάση παρόλο που έχω φουλ όρεξη. Την εβδομάδα που πέρασε έκανα μόνο 3 προπονήσεις αφου ταλαιπωρούμαι απο διάφορους τραυματισμούς.
    1. Το σημείο που είχα αναφέρει στον ώμο-μπράτσο (τενοντίτιδα υπερακανθίου?)
    2. Πίσω από το μπράτσο, κάτω από τον τρικέφαλο (το σημείο που ενώνεται με το φτερό) με τραβάει πολυ αμα το τεντώνω (έχει γίνει σαν άκαμπτο)
    3. Χαμηλά στην μέση δεξιά κυρίως.

    Άστα να πάνε δηλαδή. Η αλήθεια είναι οτι δεν με πονάνε "γενικά" αλλά μόνο με ενοχλούν άμα κάνω συγκεκριμένες κινήσεις. Επίσης, θα μπορούσα πραγματικά (παρά τις ενοχλήσεις κατά την άσκηση) να κάνω φουλ φόρτωμα αλλά ξέρω οτι δεν πρέπει με τέτοια κατάσταση. Από την άλλη απογοητεύομαι γιατί ξέρω οτι χωρίς φουλ φόρτωμα μάλλον κάνω μια τρύπα στο νερό. Οι ασκήσεις στις οποίες με ενοχλεί έντονα είναι γενικά οτι έχει άνοιγμα χεριών (πιέσεις με μπάρα/αλτήρες στον πάγκο, πλάγιες άρσεις χεριών για ώμους, πιέσεις των χεριών με μπάρα πίσω από τον αυχένα). Θα κοιτάξω να κανονίσω να πάω σε ορθοπεδικό σύντομα αν και ξέρω οτι θα μου πει να σταματήσω και έτσι δεν θα του ξαναμιλήσω

    Κατά τα άλλα... εδώ και τρεις εβδομάδες έχω κολλήσει στα 81 κιλά. Νομίζω γενικά οτι δεν μου πάει να παίρνω κιλά το κατακαλόκαιρο...

    Το ρεσουμέ είναι... pain and no gain
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-07-17 10:11 #36
    Προεπιλογή
    Παιδιά θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με την προπόνηση όγκου. Σε αυτή τη φάση που είμαι, έχω πλέον καταλάβει οτι η ενέργεια/δύναμη που διαθέτω είναι μεγαλύτερη από αυτήν που πρέπει να δίνω στους μυς μου (για χ-ψ λόγους). Είναι σίγουρο οτι πρέπει να παίζω σε λιγότερα κιλά και όχι failure points, max κιλά που βγαίνουν με το ζόρι κλπ κλπ. Αλλιώς απλά μου κάνω κακό. Επομένως το ερώτημά μου είναι: Γίνεται να κάνουμε προπόνηση όγκου χωρίς να σηκώνουμε max κιλά? Ίσως περισότερες επαναλήψεις? Δεν ξέρω. Αν η απάντηση είναι απλά όχι τότε ίσως θα πρέπει να σταματήσω οτι κάνω.

    Υ.Γ. Ο πόνος στην μέση φαίνεται να έχει περάσει και τα υπόλοιπα στο χερί έχουν υποχωρήσει (παρόλο που έκανα πιο ελαφριές προπονήσεις χθες και προχθες) αν και σίγουρα καταλαβαίνω οτι καραδωκούν να εμφανιστούν πάλι. Σήμερα ή αύριο πάω και σε ορθοπεδικό να δω τι θα μου πει γενικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-07-17 12:47 #37
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    οπως εχουμε πει πολλακις ο ογκος ειναι αποτελεσμα φαγητου

    απο κει και περα οταν λεσ μεγιστα κιλα εννοεις οτι παιζεις για μονη επαναληψη?
    εννοειται πως αυτο δε χρειαζεται
    αν παιζεις πχ 6αρες με την 6η να βγαινει δυσκολα μπορεις να ανεβασεις επαναληψεις και να ριξεις αντιστοιχα κιλα
    αν παιζεις 8αρες με τα μεγιστα κιλα που μπορεις για 8αρα παλι μπορεις να πας σε 10αρες 12αρες και παει λεγοντας

    αν το κανεις μαλιστα και για πολυ καιρο μια αλλαγη για λιγο καιρο σε 15αρες επαναληψεις δε κανει κακο

    επισης μπορεις να μειωσεις κιλα και να κανεις σουπερ σετ για να πετυχεις το σκοπο σου να ερεθισεις τους μυς

    γενικα μη τρελαινεσαι οτι για ογκο θες πολλα κιλα, ουτε οι bbders ειναι οι πιο δυνατοι ανθρωποι στο κοσμο ουτε οι powerlifters ειναι οι πιο φουσκωτοι
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-07-17 13:17 #38
    Προεπιλογή
    Μία μόνο επανάληψη δεν παίζω ποτέ. Αλλά παίζω 4 ή 6 στα τελευταία σετ με κιλά ώστε να μπορώ πολύ δύσκολα να τα βγάλω. Όμως αν κατάλαβα σωστά, μου λες να ανεβάσω επαναλήψεις επι της ουσίας με "νορμάλ" κιλά (δηλαδή ακόμα και την τελευταία επανάληψη να μπορώ να την σηκώσω κανονικά). Μ'αρέσει αυτό γιατί αυτό που κάνω τώρα νομίζω είναι απλά καταστοφικό και δεν πρέπει καν να παίζει! (ή τουλάχιστον να μην παίζει σε μένα). Απλά από αυτά που είχα μελετήσει στο φόρουμ τόσο καιρό, εκεί με παρέπεμπαν. Δηλαδή στο failure point και βάρος μέχρι να βγάλει στώμα ο μυς και να παρακαλάει για παύση.

    Για το φαγητό συμφωνώ μαζι σου, ξέρω οτι είναι το βασικότερο. Kαταβάλω υπεράνθρωπες προσπάθειες για τα μέτρα μου να τρώω παρόλο που έχω κολήσει 3 βδομάδες τώρα στα ίδια κιλά. Σε ενα μήνα θα ξεκινήσω διακοπές για 3 εβδομάδες οπότε απο Σεπτέμβρη έχω σκοπό να τρώω και κάμπωση "σαβουρίτσα" γιατί δεν βλέπω φως αλλιώς. Σαβουρίτσα εννοώ νορμαλ όμως γιατί τώρα ούτε καν cheat δεν έχω. Ακόμα και σουβλάκια που παίρνω ένα Σάββατο, ούτε καν με αλάδωτη πίτα δεν τα έχω. Αυτά θα αλλάξουν από Σεπτέμβρη. Θα τρώω και την τηγανιά και το burger μου και λίγο πίτσα αλλά μέχρι εκεί. Κάτι τρίδιπλες βάφλες, 2-3 Hot dog στην καθισιά μου, 3 με γύρο απ'ολα κλπ κλπ δεν ξαναμπαίνουν στο μενού!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-07-17 13:29 #39
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    οχι δεν σου λεει αυτο .
    λες κανεις 4-6 επαναληψεις ...

    οκ πχ σημερα εκανες 6επαν την επομενη θα βγαλεις 7,8 επαν και παει λεγοντας
    σε καθε προπονηση θα προσπαθεις η να βγαζεις πιο πολλες επαναληψεις η πιο πολλα κιλα ....

    δεν υπαρχουν νορμαλ κιλα και βαρια..καθε φορα θα κανεις κατι παραπανω απο την προηγουμενη ετσι μπαινουν οι μυς....
    επισης ειδα το προγραμμα σου ειναι ακυρο.
    ποδια μαζι με πλατη που το ειδες αυτο?

    γραψε τι προγραμμα ακριβως ακολουθεις reps sets τι κιλα παιζεις, ασκησεις.. κτλ
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-07-17 13:40 #40
    Προεπιλογή
    Κάνω πυραμίδα, 4 σετ για κάθε άσκηση. 1ο σετ 12 reps, 2ο 10 reps, 3ο 8 reps, 4ο 6 reps (ή 4 ανάλογα το βάρος).
    Υπόσχομαι να βάλω αργότερα μέσα στην ημέρα όλες τις ασκήσεις που κάνω. Θέλω να τις γράψω ακριβώς ποιες είναι για εσάς που τις γνωρίζετε γιατί εγώ δεν θυμάμαι ονόματα. Οι περισσότερες είναι βέβαια και στο ποστ του Χαράλαμπου που είναι pinned. Επίσης θα σας γράψω και ποιές ασκήσεις επιτέλους "ανακάλυψα" που με πιάνουν στις γάμπες! (γιατί καμία δεν με έπιανε).
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-07-17 14:03 #41
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    στα σετ ειναι ιδια τα κιλα η τα αυξανεις οσο πεφτουν οι επαναληψεις?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-07-17 14:15 #42
    Προεπιλογή
    Ε ναι, προφανώς τα αυξάνω όσο πέφτουν τα reps.
    Είναι κάτι ασκήσεις σαν το πουλ οβερ και τρικέφαλοι με εναν αλτήρα (σε πάγκο καθιστός που φέρνω τον αλτήρα πίσω από το κεφάλι) που για να σηκώσω τον αλτήρα για να τον φέρω εκεί που πρέπει μου φεύγει η μέση. Κατά την άσκση όμως και τις επαναλήψεις κομπλέ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-07-17 14:44 #43
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    βασικα αυτο που λεω εγω ειναι να αλλαξεις προγραμμα προσωρινα και μεχρι να σου φυγουν οι ενοχλησεις

    να μειωσεις τα κιλα και να αυξησεις την ενταση κανοντας ειτε σετ των 10 επαναληψεων (με κιλα που σε κουραζουν εννοειται) ειτα βαζοντας σουπερ σετ οπου αναγκαστικα τα κιλα που θα παιζεις θα ειναι μειωμενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-07-17 15:24 #44
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα αυτο που λεω εγω ειναι να αλλαξεις προγραμμα προσωρινα και μεχρι να σου φυγουν οι ενοχλησεις

    να μειωσεις τα κιλα και να αυξησεις την ενταση κανοντας ειτε σετ των 10 επαναληψεων (με κιλα που σε κουραζουν εννοειται) ειτα βαζοντας σουπερ σετ οπου αναγκαστικα τα κιλα που θα παιζεις θα ειναι μειωμενα
    Εννοείς και τα 4 σετ που κάνω σε μια άσκηση να είναι 10 επαναλήψεων όλα? Και για τα κιλά να είναι αρκετά αλλά ωστε να βγαίνουν σχεδόν οριακά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-07-17 15:44 #45
    Προεπιλογή
    Καλησπερα φιλε..Σου εξηγει οτι μπορεις να γυμνασεις την τραυματισμενη περιοχη χωρις πολλα κιλα..Με διαφορους τροπους..Μπορεις να παιζεις 10αρες με συχνοτητα 2/0/2 και 30 δευτ διαλλειμμα..Μπορεις να κανεις δισετ η σουπερ σετ..Εγω για παραδειγμα εχω γαγγλιακη κυστη στον μινισκο...εδω και 4 μηνες εχω ξεχασει τα βαρια κιλα στα ποδια ομως κανω 3 σετ τετρακεφαλους με ποιο λιγα κιλα και δεν εχουν μεινει πισω τα ποδια μου αντιθετως ανεβηκανε απο τοτε π εκανα κλασικα βαρια σκουωτ πχ..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία