Θέμα: GeorgeX Log

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 59

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 29-05-17 13:22 #1
    Προεπιλογή GeorgeX Log
    Ξεκινάω αυτό το log για να παρακολουθώ τον εαυτό μου αλλά γιατί θα χρειαστώ και πολύ βοήθεια απο εσάς εδω μέσα (Συγνώμη εκ των προτέρων για το σεντόνι).
    Είμαι: 40, 1.80cm, 79kg. Στόχος μου είναι ο όγκος και ξεκινάω τώρα. Αλλά όσο γίνεται να αυξάνουμε μέγεθος στο μπλουζάκι και όχι στο παντελόνι!

    Να σας πω πρώτα οτι είχα φτάσει τα τελευταία χρόνια 94 κιλά επειδή είμαι μεγάλο γουρουνάκι (και πάλι καλά γιατί άλλοι στη θέση μου θα έφταναν 150 με το ίδιο φαγητό) και έκανα διατροφή για να χάσω κιλά έχοντας ξεκινήσει πριν ακριβώς 2 μήνες (και κάτι).
    Τον πρώτο μήνα, εκτός απο διατροφή έκανα αεροβική (με κωπηλατική) 5 φορές την εβδομάδα. Το Πάσχα έκανα μία βδομάδα διάλειμα και έτρωγα οτι να ναι πάλι. Τον επόμενο μήνα συνέχισα το ίδιο + 5 μέρες την εβδομάδα βάρη για 1 ώρα πριν την αερόβια (όχι τόσο σκληρή προπόνηση μιας και ούτως ή άλλως ήμουν αρκετά υποθερμιδικά και δεν τιθόταν θέμα gain). Οπότε τα βάρη ήταν περισσότερο για προετοιμασία/υποβοήθηση της αεροβικής.

    Αυτή τη στιγμή είμαι στα κιλά μου και (ειδικά πρωί πρωί) η κοιλιά μου είναι σχεδόν επίπεδη. Ωστόσο, υπάρχει ακόμα κοιλιά η οποία φαινεται (κλασσικά) καθιστός ή σκυφτός (όχι κρέμασμα). Καταλαβαίνω όμως οτι μία συνέχεια της υποθερμιδικής δίαιτας δεν έχει νόημα σε αυτό το σημείο γιατί πλέον θεωρούμαι αρκετά λεπτός (όχι άλιπος) και οτι για να φεύγει το λίπος που υπάρχει ακόμα, είναι καθαρά θέμα αεροβικής και παααρα πολύ χρόνου και υπομονής.
    Η διατροφή εξυπακούεται! Στην διατροφή έκοψα μαχαίρι ζάχαρη, γλυκά, λιπαρά (έτρωγα λίγα από τα καλά λιπαρά) και καθόλου/ποτέ cheats. Κυρίως έτρωγα τροφές με πρωτεϊνες και όσο μπορούσα λιγότερους υδατάνθρακες (αν και δεν μπορούσα ετσι κι αλλιώς να τους αποφύγω). Έτρωγα τελευταίο γεύμα στις 20:30.

    Αυτά ως ιστορικό. Τώρα είναι τα δύσκολα γιατί ανακαλύπτω οτι το να χάσεις είναι "πιο εύκολο" από το να πάρεις κιλά! Και φυσικά μιλάω να πάρω κιλά χωρίς σουβλάκια, πίτσες κλπ κλπ.
    Εχω υπολογίσει τις θερμίδες μου (συντήρησης) 2100 περίπου και προσθέτω άλλες 600-700 από τα βάρη-αεροβική. Σύνολο: ~2800.

    Έχω γραφτεί εδώ και λίγο καιρό στο φόρουμ και πλέον έχω διαβάσει εκατοντάδες θέματα και ποστς και νομίζω έχω κατανοήσει και σχηματίσει μία πάρα πολύ καλή άποψη για το τι πρέπει να κάνω και πως να το κάνω. Έχω ήδη κάνει και τροποποιήσεις στις σκέψεις μου για τη διατροφη/προπόνηση με βάση τις συμβουλές που πήρα από παιδιά εδώ πέρα.
    Το πρόγραμμά μου διατροφής λοιπόν είναι το παρακάτω παιδιά, το οποίο πραγματικά δεν ξέρω αν θα το καταφέρω, απλά γιατί το φαγητό ΔΕΝ πάει εύκολα κάτω (αυτού του είδους το φαγητό, στό άλλο σας πάω όλους κόντρα για πλάκα ).

    Επίσης, λόγω του όγκου όλων αυτών των φαγητών, έχω την αίσθηση οτι το στομάχι μου θα είναι συνέχεια πολύ φουσκωμένο. Και επειδή πάλευα για να δω το στομάχι όσο πιο λεπτό γίνεται, δεν ξέρω αν είμαι διατεθιμένος να συνεχίσω να τρώω έτσι.
    (Αφήστε που δεν είμαι πεπεισμένος οτι θα πάρω κιλά και οπουδήποτε αλλού εκτος κοιλιάς. Και το λέω γιατί επι χρόνια έκανα χείριστη διατροφή με άσχημα πράγματα και σουπερ θερμιδογόνα καθημερινά αλλά και πάλι μόνο στην κοιλιά τα έπερνα κυρίως, ο υπόλοιπος κανονικός πάντα!)

    Θα δω πως θα παέι...
    Όνομα: diatrofi.jpg Εμφανίσεις: 364 Μέγεθος: 54,3 KB

    * Η μπάρα πρωτείνης μου
    * Όλες οι παραπάνω θερμίδες εννοείται οτι είναι στο περίπου γιατί τρέχα γύρευε τι γίνεται στ’αλήθεια.
    * Αναλόγως του πόσες θερμίδες υπολογίζω το μεσημαριανό, μπορεί να κόβω το τοστ ή το κοτόπουλο από το επόμενο (στις 17:00)
    * Τις μέρες που δεν θα κάνω προπόνηση, θα κόβω εντελώς το “22:30” και στο “17:00” θα τρώω μόνο την μπάρα.

    Στην αρχή είχα βάλει στο πρωινό 40γρ ξηροκάρπια και ένα αβοκάντο αλλά σήμερα που δοκίμασα να το φάω σκέτο με λεμόνι, είπα αμαν Παναγία μου και του τράβηξα ένα Χ κατευθείαν. Οι θερμίδες βγαίνουν από 2700 (οριακά) έως 3300. Όχι μόνο μου είναι αδύνατο να αυξήσω αλλά αμφιβάλω όπως είπα και στην αρχή οτι θα καταφέρω να καταναλώνω και αυτά του πίνακα. Γι’αυτό αγαπητοί συμφορουμήτες, παρακαλώ πείτε μου αν έχετε ιδέες για το πως να κρατάω τις θερμίδες εκεί που πρέπει αλλά χωρίς να κινδυνεύω να κάνω εμετό!

    Για την προπόνησή δεν έχω να παρουσιάσω κάτι ιδιαίτερο.
    5 φορές την εβδομάδα, άλλοτε συνοδευόμενα απο μισή ώρα κωπηλατική και άλλοτε όχι.
    Γενικά ανα μέρα:
    - Στήθος – Δικέφαλοι – Πήχεις
    - Ώμοι – τρικέφαλοι
    - Πλάτη – Πόδια – Κοιλιακοί

    Α! Η προπόνησή μου γίνεται αποκλειστικά σπίτι. Έχω αλτήρες, πάγκο και μπάρα (και την κωπηλατική).
    Θα σας πω αύριο πως πήγε η πρώτη μέρα φαγητού μου αναλόγως πόσο πρησμένος (στην κοιλιά) θα ξυπνήσω το πρωί δηλαδή...

    Επίσης όσοι νομίζεται οτι στην ηλικία μου είναι δύσκολα αυτά τα πράγματα (ή έστω τετραπλάσια δυσκολότερα), μην ντρέπεστε, πείτε το!

    Καλή μου αρχή!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-05-17 13:52 #2
    Προεπιλογή
    Θα ανεβάσω όσο πιο σύντομα μπορώ και συγκεκριμένα τις ασκήσεις που κάνω με τα βάρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-05-17 15:25 #3
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Νομίζω ότι άδικα αγχώνεσαι για το αν θα καταφέρεις να τρως όλο το φαΐ σου

    Δε βλέπω κάτι δύσκολο να ακολουθήσεις ούτε κάτι εξτριμ γενικά

    Γνωμη μου ακόμα και τις μέρες που δε προπονεισαι να μη κόβεις γεύματα

    Επίσης έχεις υπολογίσει πρωτεΐνη υδατάνθρακες κλπ?
    Μου φαίνεται ότι έχεις πολύ πρωτεΐνη μέσα στη μέρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-05-17 15:38 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι άδικα αγχώνεσαι για το αν θα καταφέρεις να τρως όλο το φαΐ σου

    Δε βλέπω κάτι δύσκολο να ακολουθήσεις ούτε κάτι εξτριμ γενικά

    Γνωμη μου ακόμα και τις μέρες που δε προπονεισαι να μη κόβεις γεύματα

    Επίσης έχεις υπολογίσει πρωτεΐνη υδατάνθρακες κλπ?
    Μου φαίνεται ότι έχεις πολύ πρωτεΐνη μέσα στη μέρα
    Όσο αφορά την πρωτείνη, έχω υπολογίσει στο περίπου την ζωική πρωτεϊνη η οποία είναι περίπου 150-160γρ (2x δηλαδή, νορμαλ νομίζω). Την υπόλοιπη πρωτείνη, η αλήθεια είναι οτι δεν την έχω υπολογίσει. Λιπαρά και υδατάνθρακες δεν τα έχω υπολογίσει σε ποσοστά, παραμόνο προσπαθώ εμπειρικά (και με βάση την γνώση από άλλους εδω) να καταλάβω οτι είναι οκ έστω και στο περίπου.

    Πάντως μέχρι στιγμής, πρωινό και μεσημεριανό με το ζόρι τα έφαγα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-05-17 12:22 #5
    Προεπιλογή
    Σήμερα είναι η 3η μέρα... οι προπονήσεις βγαίνουν μια χαρά και δυνατά μέχρι στιγμής.
    Το πρόβλημα είναι το φαγητό όπως περίμενα. Ακόμα και αυτά που είχα αναγράψει στον πίνακα, δεν τα τρώω στο 100%. Στο βραδυνό γεύμα βασικά τρώω σχετικά λίγο. Και χθες κυρίως είχα και καούρες από το συνεχόμενο φαγητό (φαντάζομαι κάποιοι το έχουν για πλάκα αυτό το φαγητό αλλά όχι εγώ).

    Καλύτερος απολογισμός θα γίνει στο τέλος της εβδομάδας.

    Εν το μεταξύ αν έχετε να κάνετε προτάσεις για γεύματα, σνακ κ.λ.π που "πάνε πιο εύκολα κάτω", θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-05-17 13:29 #6
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Για να συμπληρώσεις θερμίδες εύκολα απλώς πρόσθεσε ένα ποσοστό από "σαβούρα". Ο οργανισμός δεν καταλαβαίνει από "καθαρές" και "μη καθαρές" τροφές.

    Ούτως ή άλλως πρώτον αν είσαι υπερθερμιδικά δε μπορείς να αποφύγεις να πάρεις κάποιο ποσοστό λίπους και δεύτερον μεγαλύτερο ρόλο για το πώς ο οργανισμός σου θα διαχειριστεί τις επιπλέον θερμίδες παίζει η προπόνηση και όχι η διατροφή.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση